CSS ile divi büyütme

Kodla Büyü

acipinarli

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar merhaba. Üstte bir divim var ve ben bunu üzerine gelince altta 0px genişlik ve yükseklikteki başka bir divin büyüyerek içeriğinin görünmesini istiyorum. Bir ana div içine başka bir div yapınca oluyor onda sorun yok ama ben aynı seviyedeki divlerle bunu yapmak istiyorum css ile bu mümkün mü? genel html yapım şu şekilde;
HTML:
<div class="ackapa">Üzerine Gel</div>
    <div class="tasiyici">Bu alan istenildiğinde açılıp kapatılacktır.Word, belgenizin profesyonelce üretilmiş görünmesini sağlamak için birbirini tamamlayan üst bilgi, alt bilgi, kapak sayfası ve metin kutusu tasarımları sağlar. Örneğin, birbiriyle uyumlu bir kapak sayfası, başlık ve kenar çubuğu ekleyebilirsiniz. Ekle'ye tıklayın ve ardından farklı galerilerden eklemek istediğiniz öğeleri seçin.
    Temalar ve stiller de belgenizin düzenli kalmasına yardımcı olur. Tasarım'a tıklayıp yeni bir Tema seçtiğinizde, resimler, grafikler ve SmartArt grafikleri, yeni temanızla eşleşecek şekilde değiştirilir. Stilleri uyguladığınızda, başlıklarınız yeni tema ile eşleşecek şekilde değiştirilir.
    Word'de ihtiyaç duyduğunuz yerlerde görüntülenen yeni düğmeler sayesinde zaman kazanın. Bir resmin belgenize sığma şeklini değiştirmek için resme tıklayın. Resmin yanında bir düzen seçenekleri düğmesi belirir. Bir tablo üzerinde çalışırken, bir satır veya sütun eklemek istediğiniz yere tıklayın ve ardından artı işaretine tıklayın.
    Yeni Okuma görünümünde okumak da daha kolaydır. Belgenin bölümlerini daraltabilir ve istediğiniz metne odaklanabilirsiniz. Sona ulaşmadan önce okumayı durdurmanız gerekirse, Word farklı bir cihazda bile kaldığınız yeri hatırlar.
</div>
<div class="sonraki">
Bir tablo üzerinde çalışırken, bir satır veya sütun eklemek istediğiniz yere tıklayın ve ardından artı işaretine tıklayın.
Yeni Okuma görünümünde okumak da daha kolaydır. Belgenin bölümlerini daraltabilir ve istediğiniz metne odaklanabilirsiniz. Sona ulaşmadan önce okumayı durdurmanız gerekirse, Word farklı bir cihazda bile kaldığınız yeri hatırlar.
</div>
css ile düşündüğüm ise şu şekilde ama çalışmadı;
HTML:
.ackapa{
    background: darkred;
    padding: 5px;
    margin :5px;
    color: white;
    font-weight: bold;
    display: block;
    width: 150px;
    height: 30px;
    text-align: center;
    line-height: 30px;
}
.ackapa:hover .tasiyici{
     width: 600px;
     height: 250px;
}
.tasiyici{
    font-weight: thin;
    margin-top: 10px;
    width: 0px;
    height: 0px;
    background: red;
    overflow: hidden;
 }

.ackapa:active yaparsanız tek tık olarak çalışır, çift tık için JS kodu yazmanız gerekir diye biliyorum.

.ackapa:active yaparsanız tek tık olarak çalışır, çift tık için JS kodu yazmanız gerekir diye biliyorum.
farenin tuşuna basılı tutulduğu sürece açık kalıyor. bende şöyle çözdüm.
Kod:
.tasiyici:hover {
     width: 600px;
     height: 250px;
     display: inline-block;
     text-align: justify;
     padding: 10px;
     overflow: auto;
 }
divlerin marginlerini sıfırladım. birbirine yapıştılar. ackapa üzerine gelince hemen bitişiğine tasiyici açıldı. tasiyici'nın da hover özelliğine aynı kodu yazınca açık kaldı. tasiyici üzerinden de ayrılınca div kapanıyor tekrar.

Geri