Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pardus hakkında konuştu

Kodla Büyü

btnotlari

Süper Üye
Süper Üye
Türkiye Bilimler Akademisi Ödülleri’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan; Teknolojiye ve bilime olan önemin altını çizerken, Pardus’dan bahsetti.

“Eğer siz kendi teknolojinizi, kendi biliminizi üretemiyorsanız onun kültüründe ve değerinde de belirleyici olamazsınız” diyen Erdoğan, Pardus projesinin neden başarısız olduğuna dair “TÜBİTAK'ın ürettiği Pardus'ta kullanılan teknoloji bize ait olmadığı için geçerli ve yaygın kullanılan bir ürün olmadı.” açıklamasını yaptı.

O halde msdostan baslayip kendi windowsumuzu yapalim :D
Yine kandirildik. Bu seferde penguen lobisi bizi kandirdi

Belki arkadaşlar kızacak ama ben kendi fikrimi belirtmek istiyorum. Pardus'u yerli filan bulmuyorum açıkçası. Yerli diye lanse edilmesi de doğru bulmuyorum. Microsoft, Windows'u ücretsiz yapsa idi, biz de bir arayüz giydirseydik "Yerli İşletim Sistemi"miz mi olacaktı?

Ha Microsoft'a lisans ücreti ödememek için böyle bir sistemi kullanıyoruz deyin. Ama "Yerli" demeyin. Birçok kez Linux tabanlı işletim sistemleri kullandım ama hiçbir zaman birincil sistemim olmadı ve uzun uzadıya kullanmadım. Linux'ta sistemsel bir hata olduğunda çözümü için saatlerinizi verebilirsiniz. Taktığınız bir cihazı çalıştırmak için komut satırlarında boğulabilirsiniz. OpenOffice'te hazırladığınız dökümanı Word ile açtığınızda veya tam tersi durumlarda sağı solu kaymış tablolar, değişmiş fontlar görebilirsiniz.

Şimdi sıfırdan işletim sistemi geliştirsek ne olur? Sıfır uygulama desteği olacağı için kullanılamayacaktır yine. Bence işletim sistemi yerine yazılım, mobil uygulama vs geliştirmelidir.

Bilişimciler olarak Erdağan'ın söylediklerine destek olacağıfnıza küçümsüyorsunuz.

Anlaşılır gibi değil :?

Şuanki kullanılan Pardus'un debian çakması olduğunu biliyorsunuz. Cumhurbaşkanının söylediğinde bir hata yok, eksiklik var..

Kaptan masaüstüyü, pisi'yi kullanan oldu mu?

Vay arkadas 15 yil hic bir icraat yapma bilisime hic deger verme..
Simdi kendi kendi isletim sistemimiz yok deyince destekleyelim de.
Bucgune kadar nerdeydik

Geri