Defter üzerinde Kodlama Öğrenilebilir mi?

Kodla Büyü

cinefil

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar. Ulkemizdeki en büyük sorunlardan bir tanesi de atolyelerdeki donanım eksikliği ne yazık ki... Uzun bi zamandır aklımdaki şu soruya cevap arıyorum: "Sadece deftere program yazarak yazılım Kodlama Öğrenilebilir mi? " Mesela şu anda bulunduğum okuldan çok daha yetersiz donanimdaki okullarda da çalıştım ama olabildiğince defter üzerinde de olsa ders işlemeye çalıştım. Mesela Html css PHP JavaScript Java c++ gibi programlama dillerinde derleyici üzerinde sadece kod yazarak (yani nesne sürükle bırak olmadan) program yazıyoruz. Bunu bilgisayarda derleyici üzerinde uygulamadan sadece defter üzerinde yazarak yüzde yüz olmasa da ciddi şekilde bu kodlama dilleri öğrenilebilir mi?

Ben üniversitede bilgisayarım yokken kodları deftere yazar zihinde yürütür çalıştırırdım, aklıma o geldi, neden olmasın, işin mantığını anlamak/anlatmaksa mesele, zor durumda kalınırsa olabilir. Fakat neyi ne kadar öğretmek istediğiniz de önemli bu noktada.

Ben üniversitede bilgisayarım yokken kodları deftere yazar zihinde yürütür çalıştırırdım, aklıma o geldi, neden olmasın, işin mantığını anlamak/anlatmaksa mesele, zor durumda kalınırsa olabilir. Fakat neyi ne kadar öğretmek istediğiniz de önemli bu noktada.
Evet ben de yapardım öyle hocam :) dediğiniz gibi işin mantığını kodların işleyişini öğrenmek öğretmek açısından olabilir ama tabiki piyasada para kazanmak için oluşturulmuş projeler seviyesinde yapılması çok güç.. belki bu projeler de öğrenci öğrensin diye defter üzerinde yapılabilir ama yapılsa bile derlenemedigi için kod hataları ve mantıksal hatalar çıkması çok muhtemel.. ama derlenemese bile bir ogrencinin defter üzerinde bir web sayfasını kodlamaya çalışmasının çok faydalı olabileceğini düşünüyorum

Geri