Demirbaş nolarının Barkod ile verilmesinde problem

Kodla Büyü

yusufziya41

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba,
Okulumuza ait demirbaşlara barkod numarası vermek ve bunları excel'de okutmak istiyoruz.
Numara verme ve okutma işleminde problem yok aslında. Ancak tam olarak istediğim şekli elde
etmek çok uzun yoldan oluyor. Gönderdiğim örnek dosyada AE2 hücresinde elde ettiğimiz sayısal
değeri barkod fontu ile yazdırıyoruz.(idautomationhc39m) AF2 hücresinde kime zimmetli olduğu formül ile yazdırılıyor,
AG2'de yine formül ile ürünün ne olduğu yazılıyor.Eğer doğrudan 3 değeri tek hücrede birleştirirsek
barkod fontu ve normal yazı fontunu formüllere uygulayamayacağımız için sadece değerleri AH2, AI2, AJ2 hücrelerine yapıştırıyoruz.
Sonra da AK2 hücresinde birleştirip, yine aynı sebepten buradaki formülü kopyalayıp AL2 hücresine değer
olarak yapıştırıyoruz. Metin kaydırma, hizalama ile istediğimiz sonucu elde ediyoruz.
117z5z7.png

Son hali :
35i2150.png

Ama bu şekilde 1500-2000 satıra bu işlemi nasıl uygulayabiliriz? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Oldukça karışık bir anlatım oldu. Eğer örnek dosyaya bakarsanız daha anlaşılır olacaktır.
Barkod yazı fontu idautomationhc39m ekte gönderiyorum.

Ekli dosyalar

• DEMIRBAS.rar
    20.9 KB · Görüntüleme: 244
Hocam birleştirmeye gerek kalmadan ; hücre hizalamadan AE, AF ve AG hücrelerinin metin yönünü 90 derece olacak şekilde ayaralayarak yapabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• hizalama.jpg
    hizalama.jpg
    70.4 KB · Görüntüleme: 1,866
Sayın fahrican Hocam,
hiç aklıma gelmeyecek bir yöntem,
Ben eğer a sütunundaki hücre boş değilse, yazdığım işlemleri yaptıracak bir makro ararken
sadece hizalama ile çözüm vermişsiniz. Çok teşekkür ederim. :alkis:

yusufziya41' Alıntı:
Sayın fahrican Hocam,
hiç aklıma gelmeyecek bir yöntem,
Ben eğer a sütunundaki hücre boş değilse, yazdığım işlemleri yaptıracak bir makro ararken
sadece hizalama ile çözüm vermişsiniz. Çok teşekkür ederim. :alkis:

BT öğretmenleri olarak demirbaş işi bir şekilde bizi buluyor.
Meslek lisesinde iken de bu komisyona bizim zümreyi yazıyorlardı. Önce tüm malzemeyi saydık. Mebsisten aldığımız Demibaş no ve malzeme isimlerini birleştirerek, excelde etiket kağıtlarına uyarlayıp , çıktı alarak yapıştırmıştık.

tabaka halinde yapışkanlı a4 kağıtları var matbaacılarda tek parça olarak etiket gibi değil. taşınır mal modülünden onların üzerine çıktı alıp kesip yapıştırdık.

Türkiye58' Alıntı:
Ya bu barkod işlemi taşınır mal modülünden hazırca alınıyor.

Sayın hocam, amacım sadece çıktı almak değil. Aynı zamanda gelecek senelerde elimdeki excel listesinden
karşılaştırma yaparak demirbaşın hala olup olmadığını, kimde olduğunu görmek. Ayrıca kullandığımız barkod okuyucu
taşınır mal modülündeki barkodu hatalı okuyor. Daha önce bu konuyu aşağıdaki başlıkta biraz konuşmuştuk.
idari-programlar-ders-dagitim-okul-zili-vs-f107/e-tasinir-barkodlarini-okuma-icin-oneri-t47398.html

Farklı önerileri olan arkadaşlar paylaşırlarsa sevinirim. Teşekkürler...

yusufziya41 hocam o zaman barkodları deneme fırsatım olmamıştı ama müdürüm tüm işlemleri yapmış. Labda kullandığım bir Samsung ML2250 yazıcım var. Tek parça A4 etiket almış. 2 sayfayı 1 sayfa olacak şekilde bastık yazıcının özelliklerinden. Tüm demirbaşa yapıştırdık. yukarıda vermiş olduğunuz başlıkta okunmadığı falan yazılıyordu, aklıma geldi denedim, okudu. Sorun çıkmadı. Ancak dediğim gibi biz %50 küçülttük.

Geri