Dergi Hazırlama Programı Yazdırma Mantığı

Kodla Büyü

subversaa

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Bir arzuyla şu işe ben de bir el atayım dedim, elimde kalacak gibi...

Dergi içeriğini öğrencilerle beraber Publisher'da basitçe hazırlayıp çıktı almayı düşünüyoruz. Ama içerik oluşturmada ve çıktı almadaki mantığı çözemedim.

Programda sayfaları oluştururken;

bu şekilde sola doğru, sağa doğru gibi sayfa yönleri çıkıyor.

Ama yazdır dediğimde yine tek tek A4 sayfalar halinde çıkıyor.
Hani word'de hazırlamakla arasında bir fark göremiyorum.
Benim kafamdaki;
Sayfanı sol tarafına derginin ilk sayfası, sağ tarafına ise derginin son sayfası gelmeli
Ardından derginin orta sayfalarına kadar birer birer sayfalar sola ve sağa gelmeli.
Çıktı aldığımda da direk ortadan zımbalayarak sayfalar uygun yerlerine gelebileceği şeklinde.

Umarım anlatabilmişimdir. Yanlış yaptığım yer neresi acaba?

Ekli dosyalar

• aaaaaaaa.JPG
    aaaaaaaa.JPG
    3 KB · Görüntüleme: 3,470
Yazıcınız çift taraflı baskı yapabiliyor mu? Yapamıyorsa elle besleme yapmak lazım.

Hım, çift taraflı olunca ona göre mi basıyor yazıcı hocam.

O halde tek sayfaları önce sonra da çift sayfaları yazdırma gibi bir yol izlenebilir sanırım.
Bu şekilde yaptığımı varsayıyorum.

Ama yine elimde tek tek sayfalar kalacak. Hepsini üst üste koyup en sol taraftan zımbalayacağım bu mudur son işlem hocam?

Tek taraflı yazdırma biraz zahmetli oluyordu hocam, yazdırma ayarlarında vardı sanırım bu tip bir ayar. Deneme yanılma yaparsınız.

dosya/yazdır/özellikler/sonişlem/kağıttaki sayfa sayısı
burayı iki yaparsanız her kağıda iki sayfa basarsınız

sayın hocam defalarca pub da dergi bastıran biri olarak herhalde yardımcı olabilirim. öncelikle publisher'da herhangi bir ayar yapmıyorsunuz ama tabii sayfanızın orjinal boyutu A5 ise
aşamalar:
1- dergi sayfalarınızı eğer A4 hazırlarsanız A3 kağıda, A5 hazırlarsanız A4 kağıda bastırınız. hazırlamadan önce sayfa ayarlarını buna göre belirlemelisiniz.
2- yazıcının marka ve modeline göre yeri değişmek şartıyla yazıcı ayarlarına girip sayfa boyutu veya kağıt tipi(mektup, zarf, etiket, kitap vb.) sayfasından KİTAP TİPİNİ seçeceksiniz. ve önce 1,4 yazdır diyeceksiniz sonra 2,3 yazdır diyeceksiniz.

SONUÇ:
yazıcı önce (4 sayfalaık bir dergide -verdiğiniz resimdeki gibi) 1 ve 4. sayfaları bir yüze basacak sonra kağıdı çevireceksiniz (doğru çevirin) arkasına 2 ile 3.sayfaları basacak. böylece katlayıp zımbaladığınızda bir kitap-dergi formatında çıktınız olacak.
kolay gelsin

sinanbas' Alıntı:
sayın hocam defalarca pub da dergi bastıran biri olarak herhalde yardımcı olabilirim. öncelikle publisher'da herhangi bir ayar yapmıyorsunuz ama tabii sayfanızın orjinal boyutu A5 ise
aşamalar:
1- dergi sayfalarınızı eğer A4 hazırlarsanız A3 kağıda, A5 hazırlarsanız A4 kağıda bastırınız. hazırlamadan önce sayfa ayarlarını buna göre belirlemelisiniz.
2- yazıcının marka ve modeline göre yeri değişmek şartıyla yazıcı ayarlarına girip sayfa boyutu veya kağıt tipi(mektup, zarf, etiket, kitap vb.) sayfasından KİTAP TİPİNİ seçeceksiniz. ve önce 1,4 yazdır diyeceksiniz sonra 2,3 yazdır diyeceksiniz.

SONUÇ:
yazıcı önce (4 sayfalaık bir dergide -verdiğiniz resimdeki gibi) 1 ve 4. sayfaları bir yüze basacak sonra kağıdı çevireceksiniz (doğru çevirin) arkasına 2 ile 3.sayfaları basacak. böylece katlayıp zımbaladığınızda bir kitap-dergi formatında çıktınız olacak.
kolay gelsin

Hocam aynen bu dediklerinizi ben de deneye deneye keşfedebildim.

Hatta zamanı gelince şaşırmamak adım adım için not aldım. Teşekkür ederim, çalışılacak sayfa boyutu ile de yazdıklarınıza dikkat ediyorum.

1-hp yazıcınız varsa, yazıcı özellikleri-son işlem-kitapçık (soldan ciltli) yarsanız olur.
2-yada tüm yazıcılarda kağıttaki sayfa sayısı 2 olarak ayarlayın sonra yazdırılacak sayfalardan, önce (2,3) deyip yazdırdıktan sonra kağıdı yazıcıya koyup (1,4) diye yazdırmanız lazım.

Geri