Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Ders EBA'dan Başlatılmadı Sorunu

Konu, 'EBA, Zoom vb. Uzaktan Eğitim Uygulamaları' kısmında dream81 tarafından paylaşıldı.

1. dream81

dream81 Aktif Üye

Önceki haftalar ve en son bugün yaptığım bütün derslerde rapor kısmında bir çoğunda ebadan başlatılmadı diyor.Eba da Harici canlı dersleri başlatırken bu sorunun olmaması için ne yapmak gerekir.bir çözüm var mı?

2. ferhat55

ferhat55 Üye

Derse öğrenci gelmediğinde ders ebadan başlatılmadı yazıyor. Öğretmen saatlerce beklesin öğrenci gelmezse ders yapmadı sayılıyor maalesef. 6 ders ebadan başlatmama rağmen Ebadan başlatılmadı yazıyor.

3. bilisimmeslek

bilisimmeslek Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

Genel bir sorun var hocam. Öğrenci gelen ders de gelmeyen ders de tümü başlatılmadı görünüyor. Eba raporda hata var şu anda
    Gerçi bastan beri tam doğru göstermiyordu şu anda tümden yanlış.

4. wes

wes Seçkin Üye Seçkin Üye

Denemedim ama sadece bir öneri.
    Eba'ya hiçbir eklentisi olmayan bir internet tarayıcısıyla bağlanın.
    İnternet tarayıcılarındaki eklentiler (özellikle reklam önleyiciler vs.) ebadaki birçok alanda sorun yaratıyor.

5. acipinarli

acipinarli Seçkin Üye Seçkin Üye

Temel birgün şiddetli ishal şikayetiyle hastaneye başvurmuş. Doktor Temel’ i muayene edip, ishal teşhisi koyduktan sonra hasta bakıcıya hastamızı ilgili servise götürmesini söylemiş. Hasta bakıcı Temel’ i yanlışlıkla koridorun sonundaki Psikiyatri servisine götürmüş. Aradan bir hafta geçmiş ve ilk kontrolünü yapan doktor Temel’ i psikiyatri servisinde görünce :
    – Senin burada ne işin var demiş.
    – Valla bilmiyorum hasta bakıcı beni buraya getirdi.
    – Peki ishal durumun nasıl?
    – Aynı eskisi gibi ama…
    – Aması nedir?
    – Ama artık kafama takmayrum daaaaa

:cool:

omd bunu beğendi.
  6. dream81

dream81 Aktif Üye

Bugün yeşil olan bir iki ders yine kırmızı ya döndü.Bu rapor kısmı düzgün çalışmıyor.En iyisi rapor kısmı ile hiç ilgilenmemek.

bogrt ve ozgekartal bunu beğendi.
  7. mdio

mdio Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam derse öğrenci gelse de ebadan başlatılmadı yazabiliyor. Bu ebadan başlatılmadı neye göre diyor bilinmiyor arkadaşlar. Mesela bir arkadaş 30 dakika dolmadan dersi kapatırsanız oluyor dedi. 38 dakika ders yaptım, ebadan zamanında bağlandım, öğrencim ebadan derse bağlandı ve bunu dün 6 kez yaptım ve hepsinde de ebadan başlatılmadı yazıyor.
    Kimse bilmiyor hocam nedenini kimse bilmiyor...

gregor-samsa bunu beğendi.
  8. ferhat55

ferhat55 Üye

Bu durumda da olmuşsa eğer o zaman Eba sistemi ile alakalı bir sorun. Öğretmen beyanı esastır hocam çok takılmamak lazım.

9. ferhat55

ferhat55 Üye

10. bilisimmeslek

bilisimmeslek Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

Kesinlikle. Dersi yaptıysak içimiz rahat sorun yok. Eba yanlış raporunu tutar. Düzelirse düzelir. Düzelmezse de yapacak bir şey yok. Herkeste aynı olan bir durum için kimse bir şey diyemez.

11. alpozturk2002

alpozturk2002 Seçkin Üye Seçkin Üye

Bu konuya takılmayın. Mesela bazı dersler Ebada yok insanlar direkt meet veya zoomdan yapıyor. Bir ders defteri gibi çizelge hazırlayın. İmzalayıp verin. Zaten okulda ders defteri doldurup imzalıyoruz. Buna bile gerek yok. Ders çizelgesini isteyen olursa atayım.
    Bunların dışında öğrenci girmezse de ek dersimizi bence vermek zorundalar. Nasıl ki yüzyüze eğitimde hiç öğrenci gelmese dahi yönetmelik gereği vermek zorundalarsa (ben öyle biliyorum sonradan değişiklik olmadıysa), uzaktan eğitimde de vermek zorundalar. Bu konu mahkemeye giderse kazanırız. Kardeşim ben o ders için planlama yapmışım hazırlık yapmışım zamanı mı ayırmışım öğrenciyi beklemişim benim suçum ne? Ona bakarsanız yüzyüze derse gelen olmadığında da kesmeleri gerekir. Ya millet işi gücü bırakmış öğretmenin aldığı 2 saat ekdersin peşine düşmüş. Geçiniz bunları.
    Ayrıca Meb o kadar insanın raporuna bakıp ki zaten rapor düzgün çalışmıyor, ek dersi öden miş mi vs onu mu sayıp kontrol edecek. Bütün iş öğretmen ve idarede.

12. meehmetaslan

meehmetaslan Site Gezgini

İmkan varsa zoomun otomatik kayıt özelliğini kullanarak her dersi kaydetmek en kesin çözüm bence.

13. btybilişim

btybilişim Site Gezgini

...

Son düzenleme: 5 Mayıs 2021 00:38
  14. sedo

sedo Seçkin Üye Seçkin Üye

Arsivle nasıl basa çıkılacak hocam. Büyük video dosyaları olur elinizde. Bizim okulda günlük canli ders gruplari var. Yoklamalarin ekran görüntüsünü oraya atıyoruz.

15. dijireis79

dijireis79 Seçkin Üye Seçkin Üye

Bizim Bilişim Öğretmenleri hortlatılmaması gereken ne kadar konu varsa hortlatıyor. Sana ne ders ebadan başladı başlamadı. İşine bak sen derse gir çık. Çok büyük baskı altındaysan (ki zannetmiyorum) fotoğraf çek video kaydı al. Bu tür herkesin başını ağrıtacak konuları açmayın arkadaşlar. İyi çalışmalar.

mert_aylan, ctrl+alt+delete ve gzegen bunu beğendi.
  16. gzegen

gzegen Seçkin Üye Seçkin Üye

destek :)

17. yuci81

yuci81 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

hocam geçen sene idareciydim, bir öğretmen arkadaş geçen sene uzaktan eğitimle ders vermek zorunda değiliz vs laflar etti, halbuki yönetmelik değişikliğini grubtan duyurmuştum, ona yönetmeliğin değiştiğini, uzaktan idarenin verdiği dersleri işlemek zorundasınız dedim. Bilgisayarı olmayanlar ne yapacak vs. gevelemeye başladı, 63 yaşındaki başka bir öğretmenimiz bilgisayarla arası fazla iyi değildi, okuldan benim yanımda dersleri yapıyordu, onu söyledim, gelirsiniz okula yaparsınız dedim.

Yani dönem başında bir sendika uzaktan eğitim için eylem yaptı, ama sonra bir şey yapamadılar, bu tür öğretmenler varsa ya da idareye şikayetler gittiyse ders yapılmıyor diye, okul idaresinin belge istemesi, ekstradan bir şeyler istemesi gayet doğal. Keşke bu tür sıkıntıların olduğunu gören bir bakanımız olsa da idareciler kafalarına göre çözüm bulmaya çalışmasalar. Öğrenci devamsızlıktan kalmayacağını bildiğine göre, öğretmenler bol bol not verdiğine göre (bol not vermekte haklıyız, öğrencinin imkanlarını bilemiyoruz) niye gelsin derse öğrenci.

18. bote67

bote67 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

Sosyal medya gruplarında da pazartesi gününden itibaren bu konu konuşuluyor. Özellikle derse hiç öğrenci katılmazsa o derse ek ders ücreti ödenmez haberlerinden sonra bu konuda hassasiyet arttı sanki...
    Öğretmen girişiyle Eba Harici Canlı Ders raporlarına bakıldığında Ders Ebadan başlatılmadı - Katılan Öğrenci Sayısı sıfır görünmesi öğretmenleri bu tür konu başlıkları açmaya yönlendirmiş olabilir...
    İdareci girişiyle bakıldığında okuldaki Öğretmenlerin atamasını yaptığı kaç dersini Ebadan başlattığı, aynı ilçedeki okullara ait atanan/başlatılan ders sayısı vb... bilgilere ulaşılabiliyor. Bu konuda sorun yok gibi görünüyor.

19. ÇetinÖğretmen

ÇetinÖğretmen Hiperaktif Üye Hiperaktif Süper Üye

Ders başlatılmadı yazısına tıklarsanız öğrenci listesinde kimin katıldığı yeşil renkle belirtiliyor. İnanmayan oraya bakar :)

20. bote67

bote67 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

Ders Eba üzerinden başlatıldığında raporların okul idaresi tarafından görülebilmesi aslında bir avantaj sağlıyor. Öğretmenlerin bir bölümü ders Zoom vb... üzerinden de başlatılabildiği için Ebaya her ders başlangıcında giriş yapıp zaman kaybetmek istemediğinden Zoom vb... üzerinden dersi başlatıyor. Bu durumda dersin konusu-katılan öğrenci sayısı gibi bilgilerin yer aldığı haftalık-aylık raporlar isteniyor sanırım.
    Öğrencilerin bir bölümü de Ebaya giriş yapmadan derse katılmak için Whatsapp vb... sınıf gruplarında ders linkinin paylaşılmasını istiyor, bu da derse Ebadan katılan öğrenci sayısının azalmasına sebep olabiliyor.
    Bazen Ebada yaşanan sorunlar yüzünden dersi Zoom vb... üzerinden başlatmak zorunda kalabiliyorduk veya dersi Eba üzerinden başlattığımız halde raporlarda bu şekilde görünmeyebiliyordu. Bu sorunların tamamen ortadan kalkması iyi bir gelişme olur.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal