Ders İçi Etkinliklere Katılım Notu Sınavlardan düşük olamaz

Kodla Büyü

vediban

Aktif Üye
Bugün idareden böyle bir uyarı aldım. Ders İçi Etkinliklere Katılım Notu Sınav Ortalamasından düşük olamaz diye. Halbuki ben öğrencilerin yaptığı uygulamalara göre ve dersteki uyumlarına göre hepsini kaydedip ona göre bir Ders İçi Etkinliklere Katılım Notu vermiştim. Dereceli Puanlama Anahtarlarını hazırlamıştım. Mecbur bıraktılar. Bazı öğrencilerin notunu sınav ortalamasına çektim. Böyle bir mevzu mevzuatta var mı?

Yönetmelikte;
d) Ders etkinliklerine katılım: Öğrencilerin, sınıf veya okul içinde yaptıkları; eleştirel düşünme, problem çözme, okuduğunu anlama, araştırma yapma gibi bilişsel, duyuşsal, psikometri alanındaki becerilerini kullanmasını ve geliştirmesini sağlayan, performansını değerlendirmeye yönelik çalışmaları,
ayrıca,
(4) Ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında öğrencilerin başarısı; sınavlar, ders etkinliklerine katılım ve varsa proje çalışmalarından alınan puanlara göre değerlendirilir.

yazıyor. Şayet sizin puan ölçeğiniz var ise yazılıdan yüksek vermek zorunda değilsiniz fakat bende idareciyim ve böyle durumlarla çok karşılaşıyoruz, bizde öğrencilere yazılıdan düşük vermeyin diye öğretmenlerime söylüyorum. Maksat öğrencinin şevki kırılmasın

eskiden vardı bu. hatta ders içi etkinlik ortalaması sınav ortalamasından düşük olunca e-okul uyarı veriyordu. ama bu mevzuat kalktı. idareden bunun mevzuatını göstermesini isteyebilirsiniz.

Yönetmelikte;
d) Ders etkinliklerine katılım: Öğrencilerin, sınıf veya okul içinde yaptıkları; eleştirel düşünme, problem çözme, okuduğunu anlama, araştırma yapma gibi bilişsel, duyuşsal, psikometri alanındaki becerilerini kullanmasını ve geliştirmesini sağlayan, performansını değerlendirmeye yönelik çalışmaları,
ayrıca,
(4) Ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında öğrencilerin başarısı; sınavlar, ders etkinliklerine katılım ve varsa proje çalışmalarından alınan puanlara göre değerlendirilir.

yazıyor. Şayet sizin puan ölçeğiniz var ise yazılıdan yüksek vermek zorunda değilsiniz fakat bende idareciyim ve böyle durumlarla çok karşılaşıyoruz, bizde öğrencilere yazılıdan düşük vermeyin diye öğretmenlerime söylüyorum. Maksat öğrencinin şevki kırılmasın

Bence düşük not veriliyorsa genelde zaten o öğrencinin şevki olmadığı içindir. Öğrencilerin çoğu nasıl olsa yüksek not alıcaz , geçicez kafasındalar.. Bence düşük not alabileceğini de farkedip davranışlarına ona göre dikkat etmeliler.

Geri