Ders Programı Geliştirme Projesi

Kodla Büyü
E

eribol

Misafir
Rust programlama dili ile yazdığım timetables hazırlama programı var. web sunucu üzerinde çalışıyor. Geliştirilmesi, düzeltilmesi gereken kısımlar mevcut.

Web tasarım veya programlama konusunda yardıma ihtiyacım var. Gönüllü olarak ilgilenmek isteyen varsa iletişime geçebilir.

Kimse kullanmasa da ben kullanırım. Çok da önemsemiyorum kullanılmamasını. Rust hem hızlı hem önü çok açık bir dil, o yüzden seçtim.

Eribol hocam boş eleştirileri boş verin. Test etme anlamında destek lazımsa test eserim. Programlama bilgim olsa yardım ederdim. Yazılım geliştiren üreten öğretmenlere ihtiyacı var bu ülkenin

Kimse kullanmasa da ben kullanırım. Çok da önemsemiyorum kullanılmamasını. Rust hem hızlı hem önü çok açık bir dil, o yüzden seçtim.
Kolay gelsin. Rust web frameworklarinde türkçe kaynak bulmak çok zor. Kaldı ki uygulama web servis (api) mimari olmalı mobil uygulamalar ve diğer yenilikler için burada da frameworklar ile taklalar atmak gerekecek. Rust daha ziyade sistem programlama için önerilmekte. Biraz boş yorum yapayım dedim. Malum ülkemizde yazılım bilen öğretmenler hep el üstünde tutulduğu baş tacı edildiği için. :) :)

Şu an için en iyi ve yenilikçi web framework araçları rust ve go ile yazılıyor. Bunların pek önemi yok zaten. Django ile yazdığım sistem içime sinmediği için rust diline geçtim, dili baştan çalıştım, araçları öğrendim ve deneme olarak 2 okulun ders programını da yaptım.

Ancak front end kısmında eksik çok fazla. Backend kısmını ben uğraşıp çözebilirim ama her ikisini birden, veritabanı gibi bir sürü ıvır zıvır işin içine girince tek başıma yapmam zorlaşıyor. Bu yüzden bu başlığı açtım zaten.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu arada @svdemir hocam, servis mobil için de uygun. json al json ver zaten olay, onu da biraz fazla kod yazarak halletmek zor değil. İleride araçlar gelişir daha da basitleşir muhakkak.

Selamlar. Programla ilgili bir kaç detay geçmek istedim.

Program bir web sunucu üzerinde çalışıyor. Şimdilik okul ekleme, öğretmen ekleme, sınıf ekleme, dersleri seçme ve bu veriler üzerinden aktivite ekleme yapılabiliyor. 700 saatlik ve 840 saatlik iki büyük okulun ders programını öğretmen kısıtlamalarına göre yerleştirdi. Ancak program şu an geliştirilme aşamasında. Dolayısıyla sunucuyu fazla yormadan test etmek için yardımcı olabilecek arkadaşlar iletişime geçebilir.

Programı ücretsiz olarak yayınlamayı düşünüyorum. Ayrıca program geliştirilebilir olduğundan bir çok yenilik/özellik eklenebilecek şekilde tasarlandı.

Selamlar. Programla ilgili bir kaç detay geçmek istedim.

Program bir web sunucu üzerinde çalışıyor. Şimdilik okul ekleme, öğretmen ekleme, sınıf ekleme, dersleri seçme ve bu veriler üzerinden aktivite ekleme yapılabiliyor. 700 saatlik ve 840 saatlik iki büyük okulun ders programını öğretmen kısıtlamalarına göre yerleştirdi. Ancak program şu an geliştirilme aşamasında. Dolayısıyla sunucuyu fazla yormadan test etmek için yardımcı olabilecek arkadaşlar iletişime geçebilir.

Programı ücretsiz olarak yayınlamayı düşünüyorum. Ayrıca program geliştirilebilir olduğundan bir çok yenilik/özellik eklenebilecek şekilde tasarlandı.
Tebrikler hocam.hele hele bu işi ücretsiz olarak kullanıma sunmanız büyük sevap :)

Madem ücretsiz olacak ben de test aşamasında yardımcı olmak isterim. Raporlama, kullanım vb. noktalarda elimizden geleni yaparız.

Proje ile ilgili bazı bilgilendirmeler yapmam iyi olur düşüncesindeyim.

Malum, proje biraz zor ve tek bir kişi olarak uğraşıyorum. Bu nedenle açık gedik çok fazla.

Proje rust dili kullanıyor. Framework olarak actix-web(ismini duymamış olabilirsiniz ama ismini duyduğunuz tüm frameworklerden hızlı olduğunu bilmeninizi isterim). Veritabanı olarak postgresql ve redis kullanılıyor. git yerine pijul kullanılıyor. Burada belki de yardım edecekler için sorun pijul çünkü ben kendim windows üzerine kuramadım. Proje gpl lisanslı ancak şu an için kodları paylaşmayı bazı sebeplerden ötürü açmış değilim. Yardım edebileceklere açarım yalnızca.

Öte yandan proje, ders programı hazırlama üzerine ancak, ilk mesajda da belirttim. Bir çok alt proje entegre edilebilir. Veli-okul iletişim ağı, öğrenci yoklama takibi, ödev takibi, anlık veli-okul bilgilendirmeleri, öğrenci gelişimi takibi gibi bir çok şey yapılabilir. Ancak bunlar yılları bulur. Bu sebeple şimdilik sadece ve sadece ders programını sağlam bir şekilde yapma niyetindeyim.

Frontend kısmında ciddi sıkıntılar mevcut zira ilgi alanım değil. Javascript var ancak yeterli düzeyde değil, yine sunucu tarafında tüm istekleri karşılayacak, tüm hataları yakalayacak kodlar oturmuş değil. Ancak bir kişinin tüm bu işleri yapması da zaten biraz zor. Ders programını hazırlamak zaten ayrı bir dert, bir de bunlar eklenince işler birazcık çığırından çıkıyor, malum.

Sistemi bu hafta içerisinde biraz düzenleyerek yardım edecek arkadaşlara açmayı düşünüyorum. Şimdilik kolay gelsin.

Web sitesi üzerinden ders programı hazırlama sistemi yaptığımı daha önce yazmıştım. Sistem şu an için çok üst düzey anlamda profesyonel sayılmasa da, ders programını oluşturup pdf formatında sınıf öğretmen raporunu veriyor. Sistem, siz bilgileri girdikten sonra ders programını hazırla dediğinizde ders programını hazırlayacaktır. Bilgisayar başında beklemenize gerek yok. Yalnız büyük okulların ders programını uzun sürede oluşturuyor. Şu an için normal ortaokul ve anadolu liseleri için dersler eklenmiş durumda.

Neler yapılabiliyor?
- Okul ekleme
- Öğretmen ekleme
- Öğretmene aktivite ekleme(ders ekleme)
- Öğretmene kısıt ekleme
- Sınıf ekleme
- Sınıfa aktivite ekleme
- Sınıfa kısıt ekleme

Önemli eksiklikler;
- Bütün il ve ilçeler yok(eklemek zaman alacak(kodlarını yazmak için vaktim yok)). Yine de rastgele il ve ilçe seçebilirsiniz veya bana eksik olan il ve/veya ilçeyi belirtirseniz eklenecektir.

Peki nerede bu? https://ulak.in

Not: Yardım etmek isteyenler özelden hangi konuda yardımcı olabileceklerini belirtip, bu işi geliştirmeye katkı sunabilir.
Not2: Ücretsiz ve açık kaynak bir platform. Hep böyle kalacak.

Not3: Hata ile karşılaşırsanız buradan belirtebilirsiniz. Kısa sürede çözülecektir. Eksiklikleri de belirtebilirsiniz ama özellik eklemek için daha fazla zaman gerekecektir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri