DERS PROGRAMI ÖRNEĞİ

Kodla Büyü

seloman54

Seçkin Üye
Seçkin Üye
ARKADAŞLAR ELİNDE ORTAOKUL İÇİN HAZIRLANMIŞ EBA + ZOOM DERS PROGRAMI OLAN (tüm dersler eklenmiş) ARKADAŞLAR FİKİR OLMASI İÇİN PAYLAŞABİLİR Mİ ACABA?

Hocam biz normal ders programı yapıp bilgisayardan dağıttık. PDF hallerini örnek olsun diye göndereyim. Müzik, Görsel Sanatlar, Bilişim Teknolojileri ile Teknoloji ve Tasarım derslerini şubeleri ayırmadan diğer dersleri şubeleri ayırarak yaptık. Ek ders için.

Ekli dosyalar

• 2020-2021-0510 Öğretmen.pdf
    286.9 KB · Görüntüleme: 571
  • 2020-2021-0510 Sınıf.pdf
    298.1 KB · Görüntüleme: 347
Hocam biz normal ders programı yapıp bilgisayardan dağıttık. PDF hallerini örnek olsun diye göndereyim. Müzik, Görsel Sanatlar, Bilişim Teknolojileri ile Teknoloji ve Tasarım derslerini şubeleri ayırmadan diğer dersleri şubeleri ayırarak yaptık. Ek ders için.

Hocam bu programı nasıl hazırladınız yani hangi ders dağıtım programı ile,yardımcı olursanız çok memnun olurum

Asc timetables ile günlük 12 saat ders tanımlayıp yaklaşık 25 tane dersler arasi ilişki tanımlayarak basarabildik. Ayrıntılı olarak özel mesajda gönderdim hocam

Asc timetables programını kullandık.okulun günlük 12 saat dersi varmış gibi tanimladik. Sınıflara ilgili saatler dışındakileri kapattık. Ortak ders işleyecek sınıfları aynı öğretmenden 2 tane tanımlayıp bu dersler aynı saatte olsun diye şart koyduk. 2li derslerde yine ders EBA'da başlayıp zoomda bitmesin diye başlangıç saatlerini belli saat dilimleri olarak ayarladık ve yine birçok ikili ilişki tanimladik. İşimizi en çok kolaylaştıran sınıfa günlük 6 saat ders verebilmemize rağmen öğretmene günlük 10-11 saat ders tanımlayabilme imkanı oldu. Böylece 30 saat dersi dahi 4 güne sigdirdik.

Asc timetables programını kullandık.okulun günlük 12 saat dersi varmış gibi tanimladik. Sınıflara ilgili saatler dışındakileri kapattık. Ortak ders işleyecek sınıfları aynı öğretmenden 2 tane tanımlayıp bu dersler aynı saatte olsun diye şart koyduk. 2li derslerde yine ders EBA'da başlayıp zoomda bitmesin diye başlangıç saatlerini belli saat dilimleri olarak ayarladık ve yine birçok ikili ilişki tanimladik. İşimizi en çok kolaylaştıran sınıfa günlük 6 saat ders verebilmemize rağmen öğretmene günlük 10-11 saat ders tanımlayabilme imkanı oldu. Böylece 30 saat dersi dahi 4 güne sigdirdik.

tam algoritma oluşturup hedefe varmışsınız harika örnek :)

Biz excelle yaptık hocam önce gün gün sayfa oluşturup saatleri üste yazdım çakışmaları görmek için sonra orada oturunca en sona 5a 5b diye sayfalar açıp günlerin olduğu yerdeki bilgileri buraya çektim(ancak elle yazdım sınıfların olduğu yeri şimdi niye formül kullanmayı akıl edememişimki ditorum)

Biz bilsa da yaptık . Sınıf birleştirme yapmadık. Herkesin ayrı oldu. 14 saat dilimi belirledik. Sınıflara 7ser ders saati koyduk. Programı yapınca eba da dersi olan sıniflari kendimiz belirledik . Her kademede 5 şube var . ABC pazartesi salı Çarşamba ogleye kadar, DE çarşamba öğleden sonra Perşembe cuma eba dersleri olacak şekilde 10 saat dersleri oldu. Zoom 25 saat.

8.sınıflar yüzyüze eğitime geçince ders programını nasıl düzenleyebiliriz arkadaşlar derslerin çakışmaması için

Hangi derslerin kaçar saati okulda işlenecek? Hangi dersler okulda işlenmeyecek?
Bu sayıları okul yönetiminin insiyatifine mi bırakılacak yoksa bu konuda açıklama yapılacak mı?
Ortada birçok bulanık durum var.
Ve maalesef bu soruların yanıtı ya Cuma günü ya Hafta sonu verilecek. Belki de hiç verilmeyecek.
Forumda biri paylaşmıştı yakında huni takacağım diye. Benim ramak kaldı huni takmaya.

8.sınıflar yüzyüze eğitime geçince ders programını nasıl düzenleyebiliriz arkadaşlar derslerin çakışmaması için
Şu şekilde yaptım. Önce 8.sınıfların yüzyüze programını dağıttım. Çarşaf programının çıktısı aldım. Programa yeniden başladım. İlk olarak çarşaf çıktıdan aldığım bilgilere göre yüzyüze dersleri atadım. Tüm sınıflar için gerekli ayarları (kapalılık durumu) yaptım. Sonra 8.sınıfların derslerinin olduğu günlerin saat dilimlerini kapattım (oraya ders gelmesin diye, çocuklar okulda olacak). Yüzyüze ders verecek sınıf öğretmenlerinin programdaki ilgili saat dilimlerini kapattım. Programı dağıttım. En son programda eba saat dilimine denk gelenleri işaretledim, canlı ders olarak girilmesi için. (eba ders saat dilimi kısıtlamasını da düşünerek). Kalan derslerde zaten zoom uygulamasından verilecek. Seçmeli dersler için boşluk bırakmıştım. Seçmelileri ayrıca yeni programda dağıttım. En son birleştirdim. Biraz uğraştırdı ama bitti.

Önce 8.sınıfların yüzyüze programını dağıttım
Neye göre dağıttınız hocam yüz yüze eğitimin derslerini. Örneğin Türkçe 3 saat mi 4 saat mi verdiniz. Elinizde resmi yazı olmadan ders sayılarını neye göre belirlediniz.
Yanlış anlamayın hesap sorar gibi olmasın. Beni de aydınlatın bu konuda.

8a,8b,8c normal sınıfları var. 8a1,8a2,.... Şekilde grup sınıfları oluşturdum. Türkçe 2 saati grublara 3 saati normal sınıfa verdim. Normal verdiğim 3 saati 8abc ortak zoomdan grup 1, grup 2 lerde yüzyüze olan dersler herbiri 2 saat normal le eşleşti. Hep yüzyüze olsa öğretmen 15 saat girecekti öğrenci 5 saat alacaktı. Şimdi de öğretmen 15 saat giriyor (12 saat yüzyüze +3 saat ortak zoom) öğrenci 5 saat alıyor. Grupların 1 ile bitenlere pazartesi ve salı toplamda 10 saat 2 ile bitenlere perşembe cuma toplam 10 saat verdim. Seçmeli ve dyk lar olduğu için günlük 5 saat yüzyüze yi almamaya çalıştım. Ama bu durum bu cuma her an değişebilir :D:D
Ekders problemini alabilmek için zoomda bazı ders blokları için sınıf birleştirme yapmak gerekiyor

Neye göre dağıttınız hocam yüz yüze eğitimin derslerini. Örneğin Türkçe 3 saat mi 4 saat mi verdiniz. Elinizde resmi yazı olmadan ders sayılarını neye göre belirlediniz.
Yanlış anlamayın hesap sorar gibi olmasın. Beni de aydınlatın bu konuda.

Resmi yazı yok tabii ki. Ama tahmin ettiğimiz gibi olursa diye önceden planladık. Tahmin tutmazsa yeniden başlayacağız. Mat, fen, ing, tür bunlar 2 şer, inkılap ve din 1 er saat. Yalnız sınıf bölündüğünden öğretmen çift vardiya çalışmış oluyor. Bu yüzden de 5 saat olan mat haftada 3 e inmiş oldu. Sınıf birleşme yapamadık çünkü bir öğretmenin 8a, 7a, 6cde gibi dersleri var ve şube sayımızda toplamda 25.

Dediğim gibi ya tutarsa dedik:confused:

Resmi yazı yok tabii ki. Ama tahmin ettiğimiz gibi olursa diye önceden planladık. Tahmin tutmazsa yeniden başlayacağız. Mat, fen, ing, tür bunlar 2 şer, inkılap ve din 1 er saat. Yalnız sınıf bölündüğünden öğretmen çift vardiya çalışmış oluyor. Bu yüzden de 5 saat olan mat haftada 3 e inmiş oldu. Sınıf birleşme yapamadık çünkü bir öğretmenin 8a, 7a, 6cde gibi dersleri var ve şube sayımızda toplamda 25.

Biz de aşağı yukarı sizin gibi yaptık hocam. Yüz yüze de aynen 10 saati bu şekilde yaptık. İki günlük plan hazırladık. Zaten diğer iki gün sınıfın diğer yarısı aynısı. Canlı dersi de ders saatlerini yüzyüzeden azaltıp yaptık. Sadece sınıf birleştirme yapmadığımız için mesela; Türkçe dersi 2 saat sınıfın yarısı, 2 saat diğer yarısı, 3 saatte canlı ders hepsi beraber yaptığımız zaman normalde 5 saat iken 7 saate çıkıyor. Ve diğer beş dersi de dahil edersek sınıflar bölündüğü için ekstradan 10 saat bu şekilde fazladan ders yükü çıkıyor. Normalde milli eğitimin ekdersle ilgili yazısında bölünen sınıflara ayrı ayrı ekders ödeneceği yazıyordu.
Buna milli eğitim ne der bilmiyoruz. Birleştirin mi diyecek bakalım. Yarın bi soracaz.

Köy okullarında tüm kademeler açılıyor. Acaba bilişim dersimiz olacak mı yoksa ana dersler mi duyumu olan var mı?

Liselerle ilgili yazı çıkmış, günde 8 saat 2 gün. Dersleri okul yönetimi belirleyecekmiş.

Ekli dosyalar

• Ortaöğretim_Kurumlarında_Yüz_Yüze_Eğitim_08_10_2020.pdf
    94.5 KB · Görüntüleme: 33

Ama tutmadı...

Ortaokullar için resmi yazı

Ekli dosyalar

• 4_5764902467028387939.pdf
    1.9 MB · Görüntüleme: 73
Türkçe dersi öğretmenimizin 2 tane 8. sınıf şubesi var. Yüzyüze eğitimde 1 şube için 3 er den 6 saat ders, bunun yanında o şubeye 2 saat de yüzyüze eder 8 saat ders. 2 şube için 16 saat ders eder toplamda. Normalde 2 şubeye 10 saat dersi varken 16 saat ders yükü oluşmuş oluyor. Diğer sınıflara da dersi var. Bunları da düşünmüşlermidir bu çizelgeyi hazırlayan çok merak ediyorum doğrusu.

Geri