Ders seçimi

Kodla Büyü
Hocam sistem artık değişti. Önceki uygulamada ders havuzundan istediğimiz dersi seçip, ders saatinde zümre kararıyla değişiklik yapıyorduk. Şimdiki sistemde dersler bir nev'i çakılı şekilde oldu. Yani dalınızın ders bilgi formunu incelerseniz 11. ve 12. sınıfta okutulacak dersler sabitlenmiş. Sizin yapacağınız iş, dalınızdaki 11. sınıf meslek derslerini hesaplarsanız saatleri toplamının 22 olacağını görürsünüz. Yani dersler artık seçmeli değil.
Haftalık ders çizelgesindeki 6 saatlik seçmeli ders içinse ister meslek dersini isterseniz kültür dersini seçebilirsiniz. Tabi bu seçim işlemi okul idaresi tarafından yapılacak.

Megepteki son duyuruya göre Web dalı 11.sınıf için 4 saatlik ders önerisi olan var mı arkadaşlar ?

Bu gün çok israf-ı kelâm ettikse affola.
Hocam artık ders havuzu diye bir olay yok. Eskiden olsa idi istediğin dersi istediğin seviyede istediğin saatten veriyordun. Artık dersler dalın içinden seçilecek bu şekilde haftalık saat elde edilecek. Dalınızın 11. sınıf derslerini incelerseniz toplamının 22 saat olduğunu görürsünüz.
Yani ders bilgi formundaki dal derslerinde ne yazıyorsa o dersleri vereceksin ki zaten toplam saatleri de 22 olacaktır.
Ha maksadın 6 saatlik seçmeli ders seçimi ise onda bir nebze de olsa serbestsin.

Bu gün çok israf-ı kelâm ettikse affola.
Hocam artık ders havuzu diye bir olay yok. Eskiden olsa idi istediğin dersi istediğin seviyede istediğin saatten veriyordun. Artık dersler dalın içinden seçilecek bu şekilde haftalık saat elde edilecek. Dalınızın 11. sınıf derslerini incelerseniz toplamının 22 saat olduğunu görürsünüz.
Yani ders bilgi formundaki dal derslerinde ne yazıyorsa o dersleri vereceksin ki zaten toplam saatleri de 22 olacaktır.
Ha maksadın 6 saatlik seçmeli ders seçimi ise onda bir nebze de olsa serbestsin.
Sayın hocam dalın 22 saatlik dersinde sıkıntı yok( 12 Web, 8 graf, 2 akis) burası gayet açık. Ancak benim 4 saatlik seçmeli dersim var 11.sınıflar için burada sıkıntı var. Megepte ana sayfada bir duyuru yayınlanmış. Seçmeli dersler hususunda diyorki 11.sınıfta seçmeli ders olarak okutulacak meslek dersleri 12.sınıf derslerinden seçilmeyecektir diyor. Bir diğer maddede seçmeli olarak okutulacak meslek dersleri alanın diğer dallarından veya diğer alan/dallardan seçilen derslerin süreleri değiştirilmeden uygulanacaktır diyor. Bizim 4 saatlik derslerimiz belli ve hiç biride maalesef bu kurala uymuyor. Ne internet programcılığı, ne mobil uygulamalar, ne de ağ dalının ağ sistemleri ve anahtarlama dersi. Çünkü ders Bilgi formunda bu dersler 12.sınıf dersi olarak görünüyor. Başka dalın 11.sınıf derslerinden seçmek istediğinde de ders süreleri ya eksik yada fazla geliyor. Seçmeli derste bir nebzede olsa serbestsin dediğiniz kısmı kısıtlamışlar işte sorun bu hocam.eskiden seçmeli derslerin seçiminde zümre kararı ile ders süresinde oynama yapılabiliyordu şuan yok sanırım

Web dalı 12 saar wtp, 8 saat grf, 2 saat akis.4 saat seçmeli ders için otomasyon alanının 4 saatlik bilgisayar kontrol dersi yada aynı alanın 4 saatlik mikrodenetleyicler dersi . Her iki dersin içeriği bilişine uygun ve öğrencilere faydalı olacağı kanaatindeyim.

Son düzenleme:
Web dalı 12 saar wtp, 8 saat grf, 2 saat akis.4 saat seçmeli ders için otomasyon alanının 4 saatlik bilgisayar kontrol dersi yada aynı alanın 4 saatlik mikrodenetleyicler dersi . Her iki dersin içeriği bilişine uygun ve öğrencilere faydalı olacağı kanaatindeyim.
Sağolun hocam endüstriyel kontrol dalının bilgisayarlı kontrol dersi uyuyor. Çok şükür 4 saatlik ders bulabildik. o dersin ders bilgi formunda şu programlama dili kullanılacak diye bir şey belirtilmemiş ancak modüllere baktım visual basic anlatılmış. Ben visual basic yerine C# anlasatsam sıkıntı olur mu? Sonuçta ders bilgi formunda Görsel programlama dilini seçerek editör ve derleyici kullanma, görsel progrmlamada ara yüz oluşturma v.b diye devam ediyor ders içeriğinde

Arkadaşlar veri tabanı 8 saat olarak gözüküyor önerilen. Nasıl 4 saat seçtiniz ki? Artık son duyuruyla değişmiş olsa bile nasıl seçmiştiniz anlatır mısınız lütfen?
Bir de bir konuda yardıma ihtiyacım var nolur birisi yardım etsin. 28 saat dersim var diye formatörlüğe başvurmadım hocalarım. 10 saat de şefliğim var. Formatörlükle uğraşmayayım dedim. Okulum ÇPL ve çok küçük bir okul. Sadece 11. sınıf öğrencilerim var. Her neyse... 11. Sınıf derslerim 12 web, 8 grafik ve 2 açık kaynak olmak üzere 22 saat zorunlu, diğer 6 saati de veri tabanı olarak seçmiştim. Son durumda ne yapabilirim? Bilgisayar destekli uygulamalar dersi var 2 saatlik sadece o dersi alabiliyorum çünkü o ders 11. sınıf dersi teknik servis dalının ancak başka seçebileceğim seçmeli ders yok. Kısacası bana 6 saatlik seçmeli ders lazım. Veri tabanı ya da her ne olursa olsun fark etmez. 4 saat veri tabanını seçen nasıl seçtiniz? Son durum nedir ve bana bu 6 saat konusunda yardımcı olur musunuz lütfen arkadaşlar
Hocam 6 saatlik ders göremedim ama otomasyon alanının 4 saatlik bilgisayarlı kontrol, 2 saatte bilgisayar ağları dersi var onu seçebilirsiniz. 6 saat tek ders olacak diye bir kural yok sanırım

Sağolun hocam endüstriyel kontrol dalının bilgisayarlı kontrol dersi uyuyor. Çok şükür 4 saatlik ders bulabildik. o dersin ders bilgi formunda şu programlama dili kullanılacak diye bir şey belirtilmemiş ancak modüllere baktım visual basic anlatılmış. Ben visual basic yerine C# anlasatsam sıkıntı olur mu? Sonuçta ders bilgi formunda Görsel programlama dilini seçerek editör ve derleyici kullanma, görsel progrmlamada ara yüz oluşturma v.b diye devam ediyor ders içeriğinde
Hiç bir sıkıntı olmaz hocam. Ders içeriği genel yazılır programlama dilini sen seçebilirsin.

Hocam 6 saatlik ders göremedim ama otomasyon alanının 4 saatlik bilgisayarlı kontrol, 2 saatte bilgisayar ağları dersi var onu seçebilirsiniz. 6 saat tek ders olacak diye bir kural yok sanırım
Cok sag olun hocam ben de simdi size yazcaktim. Iyi niyetiniz ve yardim zihniyetiniz icin tesekkurler. Yalniz arkadaslar soyle bir durum var. Secmeli dersleri gecen yil mayis ayinda seciyoruz ya idarecilerle birlikte, su an secmeli dersler degismiyor, buton aktif drgil e okulda. Ileride acilacagini dusunuyorum, kisa zaman icinde hatta ancak acilamzsa bu derslerle devam mi ederiz yoksa idareciler bu durumun acilmazi icin bir yere ki basvurur bilmem. Pazartesi gunu bakanligi arayacagim bununla ilgili. Sonuctan haberdar ederim. Secmis oldugum 6 saatlik veri tabani dersini su an icin degistiremiyoruz kisaca...

Rica ederim hocam ne demek. Sağolsun beatles nickli hocam önermişti bilgisayarlı kontrol dersini. Diğer husustada bildiğim kadarıyla seçmeli dersi şuan değiştirme şansımız var hocam ama yinede bakanlığa sorarak teyit ederseniz iyi olur hocam.

Cok sag olun hocam ben de simdi size yazcaktim. Iyi niyetiniz ve yardim zihniyetiniz icin tesekkurler. Yalniz arkadaslar soyle bir
Rica ederim hocam ne demek. Sağolsun beatles nickli hocam önermişti bilgisayarlı kontrol dersini. Diğer husustada bildiğim kadarıyla seçmeli dersi şuan değiştirme şansımız var hocam ama yinede bakanlığa sorarak teyit ederseniz iyi olur hocam.

durum var. Secmeli dersleri gecen yil mayis ayinda seciyoruz ya idarecilerle birlikte, su an secmeli dersler degismiyor, buton aktif drgil e okulda. Ileride acilacagini dusunuyorum, kisa zaman icinde hatta ancak acilamzsa bu derslerle devam mi ederiz yoksa idareciler bu durumun acilmazi icin bir yere ki basvurur bilmem. Pazartesi gunu bakanligi arayacagim bununla ilgili. Sonuctan haberdar ederim. Secmis oldugum 6 saatlik veri tabani dersini su an icin degistiremiyoruz kisaca...
Arkadaşlar büyük ihtimalle zorunlu dersler olması gerektiği gibi seçilecek. Ancak seçmeli derslerde çok sorun olmayacak. Yani veri tabanını 4 yada 6 saat seçmek ve e Okula işlemek mümkün olacak.

İnşallah hocam, olmazsada bilgisayarlı kontrol dersini seçeceğim 4 saat hemde 11.sınıfın dersiymiş.

Çerçeve öğretim programının altında da seçmeli dersler başlığında ders süreleri ile oynanmaması gerektiği yazıyor

Arkadaşlar büyük ihtimalle zorunlu dersler olması gerektiği gibi seçilecek. Ancak seçmeli derslerde çok sorun olmayacak. Yani veri tabanını 4 yada 6 saat seçmek ve e Okula işlemek mümkün olacak.
Bugün bakanlığı arayıp sorduk. Seçmeli ve zorunlu tüm dersler ders bilgi formundaki sürelere göre seçilecek. Ders saatlerinde değişiklik olmayacak dediler.

Acikogretim lisesinde bugun ders atamasi yaparken internet programciligi 4 saat gorunuyor 2 saat degil mi acik lisede farklimi kafemeli olarak internet programciligi seneye 4 saat olacak diye biloyorum

Hocalarım, benim branşım bilişim teknolojileri değil, lakin bilhassa sizi yakından alakadar eden bir resmî yazı gördüm.
Bu yazı Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün 10/09/2019 tarihli yazısı yazıda diyor ki;
Seçmeli olarak okutulacak meslek dersleri alanın diğer dallarından veya diğer alan/dallardan (okulda öğretmen normu bulunan diğer alan/dallar) seçilen
derslerin süreleri değiştirilmeden uygulanacaktır.
Bu yazıya göre seçmeli olarak seçtiğiniz bilgisayarlı kontrol dersi, Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri alanının bir dersi
Eğer okulunuzda bu alanın öğretmen normu bulunuyorsa bu ders seçmeniz gerektiği anlaşılıyor.
Megepya yayımlanan duyuruda: Seçmeli olarak okutulacak meslek dersleri alanın diğer dallarından veya diğer alan/dallardan seçilen derslerin süreleri değiştirilmeden uygulanacaktır. diyor.
Tercih sizin...

Ekli dosyalar

• dal derslerinin belirlenmesi.pdf
    156 KB · Görüntüleme: 33
Bu da megep duyurusu.
Megep duyuru tarihi: 06/09/2019
Resmi yazı tarihi: 10/09/2019

Ekli dosyalar

• megep duyuru.pdf
    141.6 KB · Görüntüleme: 23
Secmeli dersler için Megepde koydukları duyuruda okulda Öğretmen normu bulunan diğer alan derslerinden secilecek diye belirtmemisler ama ayin 10.da yani okullar açıldıktan sonra gonderdikleri yaziya bu ibareyi koymuşlar. Kac senelik olay bu kademeli geçiş mevzusu ama bir türlü zamanında doğru dürüst bilgilendirme yapilmiyor. Ayrica secmeli dersleri böyle seçin dedikleri zaman o secmeli ders saati diğer alanın normuna eklenecek anlamı çıkıyor, bir ay sonrada bununla ilgili yazı yayınlanır.

Bu seçmeli ders işinin suyu cıktı. Bu okul açıldığı gün veya az bir süre kala değişecek bir konu değil ki. Seçmeli dersler öğrenciler tarafından bir önceki öğretim yılının şubat ayında yani 2019 şubatında seçilip e okul sistemine işleniyor mevzuata göre. Şimdi bunu değiştirmek mantıksız bir durum oluyor.

Bugün genel müdürlüğü aradım, görüştüğüm şahıs resmî yazıyı yazan kişiye ulaşamadı. Peki hangisine itibar edilecek duyuruya mı, resmî yazıya mı diye sordum. Resmî yazıya dedi.

Arkadaslar sonuc olarak kim hangi dersi secti okullarinda yazar misiniz? Ben proje hazirlama, sosyal etkinlik, bilgisayar destek uygulamalari sectim 2ser saatlik. Toplam 6 saat. Sizler de yazar misiniz?

Bilgisayarli kontrol dersi secmeli dersler listesinde gozukmuyor hocam.

Hocam bu ders endüstriyel otomasyon alanının dersi.başka alan/dal dersi seçebileceğimiz yazıyor. 11.sınıf dersi ve 4 saatlik
Megep duyuru da bu şekilde yazsa da meslekî ve teknik eğitim genel müdürlüğünün 4. sayfadaki(bu konunun) resmî yazısında okulda öğretmen normu bulunan alanlardaki derslerin seçmeli olabileceğinden bahsediliyor...
Eğer okulunuzda endüstriyel otomasyon alanı mevcutsa sıkıntı yok, eğer alan yoksa dikkat !!!

Son düzenleme:
Heralde seneye meslek derslerinden seçmeli ders alamayacağız. Çünkü hem 11. Sınıf dersi olacak hem okulda bulunan alanlardan olacak hem de 4 veya 6 saatlik ders olacak ki bunu bulmak mümkün değil.
Yada 2+2+2 şeklinde 3 farklı ders secmek gerekir ki bu da ayrı sıkıntı.
Hayırlısı olsun bakalım.

Heralde seneye meslek derslerinden seçmeli ders alamayacağız. Çünkü hem 11. Sınıf dersi olacak hem okulda bulunan alanlardan olacak hem de 4 veya 6 saatlik ders olacak ki bunu bulmak mümkün değil.
Yada 2+2+2 şeklinde 3 farklı ders secmek gerekir ki bu da ayrı sıkıntı.
Hayırlısı olsun bakalım.
11.sınıflara 2 saatlik bilgisayar bilimi dersi seçilebilir mi sizce?

Geri