Ders Yükünü Yanlış Hesapladım - PARDON

Kodla Büyü

selcukoglakci

Aktif Üye
Okulumda şu anda 3 bilişim öğretmeniyiz ve 48 saat toplam dersimiz var.

Geçen haziran ayında yakınımızdaki ilköğretim okulu ilkokula dönüştü ve biz orta okul olduk. O okuldaki bilişim öğretmeni de benim okuluma geldi.

Müdür yardımcımız norm kadroları güncellerken kendince hesap kitap yapıp toplam ders yükümüzü 60 küsür saat hesaplamış ve sisteme girmiş.

Tesadüfen 3 norm olduğunu görüp aradım kendisini. Bu norm doğru değil diye. Ben hesapladım sorun yok dedi.

Diğer arkadaş da aramış hocam emin misin 60 küsür saat olacağına diye. Hesapta sorun yok hocam diye inat etmiş.

Bu arada tayinler yapıldı ve bizim okulda 3 normdan 1 i boş göründüğü için diğer arkadaş geldi. En kıdemlimiz o şuan.
Gelince o da şaşırdı nasıl oldu bu diye. Eylül ayında ders programları yapılacak. Hesaplıyoruz hesaplıyoruz en fazla 48 saat ders çıkıyor. Mümkün değil 60 ı bulmuyor.

Müdürle görüştük "ayarlayın kendi aranızda" dedi. Bunun sorun olduğunu yanlış olduğunu söylesek de eninde sonunda bu günlere geldik.

Müdür yardımcısı sene başında hatasını kabul etti ama iş işten geçti. 2 öğretmen olmamız gerekirken 3 öğretmen olduk 48 saat dersle.

Müdür yardımcısının yaptığı bu yanlış hesabı düzeltmek mümkün değil mi?

Yapılan bu yanlış hesaptan dolayı okuluma benden kıdemli bir öğretmen geldi ve ben fazlalık durumuna geldim. Bunun sorumlusu ben değilken şu anda neden ben böyle bir bedel ödüyorum?

Okul yönetimini şikayet etsem bir sonuç alır mıyım?

Bu ders sayısını yanlış hesaplayıp sisteme girmek bir öğretmeni yerinden edebiliyorsa, bazı öğretmenleri okuldan göndermek isteyen bir müdür/müdür yardımcısı bu isteğini ders saatini fazla göstererek yerine getirebilir. Bu nasıl bir işleyiştir anlamak mümkün değil.

Hadi diyelim okul yanlış hesapladı. İlçedeki komisyon nasıl onay veriyor. İldeki komisyon nasıl onay veriyor.

Ben bir şikayet dilekçesi versem sonuç alabilir miyim?

Herkese saygı ve selamlarımla...

Sayın hocam vaktiyle benzeri benim başıma gelmişti. Ders seçmeli iken 2006 yılında puanı benden yüksek birisi norm olmamasına rağmen ders saatinin 2 iken 1 e indiği dönemde düzeltilmediği için norm 2 olarak kalmış değiştirmedikleri içinde başka öğretmen gelmişti.

Müdüre çıkıp direk söylediğim beni göndermek istiyorsanız direk söyleyin niyetiniz bu ise dedim. Söyledikleri olurmu öyle şey, yanlışlık olmuş, artı sen niye gidesin yanlış gelen gider ben sizin derslerinizi 1. sınıftan itibaren seçip gelenide senide norma düşürmeyeceğim(geldiği tarih diğerinin Haziran ayı İl içi tayin ile) peki dedik şikayetçi olmadık anlayış gördüğüm için. Lakin yaz tatilinde uyanık müdür emekli oldu kimseye haber vermeden bombayıda kucağımıza bıraktı işin özü.

Başıma gelenler: 2 okula gitmek zorunda kaldım sonra formatörlük çıktı bu sefer il MEM'de görevlendirilmemi okulda fazla olduğumu söyleyerek 6 ay İl MEM'e görevlendirildim.

Diyeceğim o ki eğer normu yönetmeliğe bakarak yanlış hesapladıklarını düşünüyorsan sendikayla da görüşerek (tabi sendikanız sarı sendika değilse) yasal işlemleri başlatın sonra ceremesini siz çekeceksiniz.

şikayetçi olun. daha doğrusu durumun düzeltilmesi için dilekçe verin ve sayu numarası alın. kendileri uğraşsın. bunu yaparken makam atlamayınç şuçlu duruma düşmeyin. sendika nız varsa hemen gidin.

Galiba sendikayla da görüşsem, şikayet de etsem, il milli eğitim müdürüyle de konuşsam bu durumun geri dönüşü yok gibi.

Bu dönemi atlatsam gelecek yıl yine aynı sıkıntılar olmaya devam edecek.

Şu an 30 saat derse giriyorum. Diğer 2 arkadaş ise 18 saati paylaştılar ve lisede rehber öğretmen olarak görev aldılar.

Bu şekilde gayet iyi gidiyordu.

Sanırım en doğrusu tercih yapıp başka okula gitmek :(

hocam normlar girildiği zaman ile şimdiki zaman şube sayısı değişmişse sonuç alamassınız iki yanlıştan bi doğru çıkmaz.Bence norm fazlası duruma düştükten sonra güzel bir okula gitmenin hesabını yapın

bizim meslek lisesindede 3 bilişimci full ek ders alıyoruz ama her ne hikmetse norm 1 bildirilmiş, 2 kişi norm fazlası olduk. 3 kişinin anca yettiği ders sayısına 1 kişi nasıl bakacak orası muamma, neyse sonra ekimde norm 2 yapıldı. sadece ben norm fazlası oldum. bu nisandada 3 yapılacakmış. norm fazlası kalmayacakmış. ilginç işler..

Geri