Dersimizle ilgili yeni haber var..

Kodla Büyü

Unis

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Son dakika :)

https://www.memurlar.net/haber/723812/mufredatin-temelinde-degisiklik-olmadi.html

TTK Başkanı Durmuş

Öğretim programlarında, yaptıkları pilot çalışmalar sonucunda eksiklik veya fazlalıklar tespit edildiği takdirde yeni düzenlemelerin gerçekleştirildiğini aktaran Durmuş,

"Gelecek yıl 5. ve 6. sınıflardaki teknoloji tasarım dersiyle 7. ve 8. sınıflardaki bilgisayar:eek: dersinin yerlerini değiştirmeyi düşünüyoruz." değerlendirmesinde bulundu. Tersini söylemiştir :) ama haberde böyle diyor.

Tasarım 5.6. sınıfta değildi ki üstelik dersin ismi bilgisayarda değil :eek:

Hey Allah'ım hepsi bihaber bizim durumumuzdan. Güya eksikleri fazlaları düzelteceklermiş.

O zaman bir yanlışlık yok. 7 ve 8 lerde bilişim dersi olmuş. Tahminim de 5leri hazırlık yapacaklar. Teknoloji tasarımı da 3 saate çıkarırlar 6. sınıfta. Geçici bir çözümle 4 yıl daha.

Bu açıklamayla şu anki sistem devam ediyor diyebiliriz. Ama baskanin konuyu karıştırdığı belli. Değişikliğin olacağı kesin gibı.

Değişiklik düşündüklerine göre bizim dersi 7 8 e alacaklar net. Yanlış ifade etmiş dikkat edilmesi gereken nokta değişilik yapacak olmaları. Ben de mufredat meb den kaldırılınca hatadan dönecekler diye düşünmüştüm ama anlaşılan değişiklik gerçekleşecek. Ama neden?

Belki de son düzenlemede ders 7-8 de vardı ona atıfta bulunarak onu 5-6 daki tek tas ile değiştireceğiz diyor çünkü bu dersin geçen sene 7-8 de olmadığını bilmesi gerekir sonuçta ttk başkanı onun imzasından geçiyor bu işler. Tek tas ve bilişim kılavuzlarının kaldırılmış olması da beni bu düşünceye itti.

abe hayırlısı olsun bee alıştık değişikliklere
sistem veya kod güncellemesi gibi bir kaç yılda bir bizim dersler upgrade oluyor programda yerleri değişiyor adı rengi içeriği değişiyor
bazen android bazen dos bazen Windows oluyor ne güzel hareket bereket

boşuna sevinmeyelim arkadaşlar ilkokullarda bilişim derslerinin kaldırılmasının tek sebebi özel okullar. özel okul reklamlarına bakın kodlama endüstri 4.0 ile öğrenci topluyorlar tabii ki devletin onlarla rekabet etmemesi lazım danışıklı dövüş anlayacağınız.....

Teknoloji Tasarım Öğretmenleri Türkiye çapında biraraya gelip derslerinin 5.6.7.8. Sınıfta zorunlu olması için etkinlik yapacaklarmış, bizim yapamadığımız gibi...

en iyisi dersleri birleştirsinler ve sınıfları ikiye bölüp ders yapalım. 5-6-7-8 sınıfta zorunlu olur en azından.

teknoloji tasarımda mandala boyamaya boncuk dizmeye gerek var. işte gördük f-16lari kodlayan fırtına obüslerini yapan çocuklara ihtiyaç var

teknoloji tasarımda mandala boyamaya boncuk dizmeye gerek var. işte gördük f-16lari kodlayan fırtına obüslerini yapan çocuklara ihtiyaç var
Sayın hocam:
Kat'iyen kazanımlarımızda böylesi amiyane etkinlikler bulunmuyor! Bazı öğretmen arkadaşlar, farklı alanlardan/30< branşımıza geçtiği için yetenek ve becerisi dahilinde bunları yaptırıyor ancak bizim müfredatta bu nitelikte çalışmalar zaten var değil!

TÜBİTAK çalışmalarında gözlemleyebilirsiniz.

Teknoloji tasarım çok saçma. Anasınıfında ki eğitimin aynısını veriyorlar. Pet şişe çorap karton makas hepsi bu.

Bizdeki sorun bu; Teknoloji Tasarım branşını eleştireceğimize, kendi branşımı için birşeyler yapsak. Birlik olup seslerini duyurabildikleri için onlara saygı duyuyorum...

bilişim teknolojileri ve yazılım dersi öğretim programı yayınlanmış. Düzeltme yapmışlar 5 ve 6 olmuş yine.

Bu ne ya oyun mu oynuyorlar dicem de bunlar derslerin adını karıştırdı kesin.

5 6 lara almışlar ama dersimizin gelecek seneden itibaren 5 lerde zorunlu olacağı yönünde bir ibare bulamadım ben.

En nihayetinde dersi kaldıracaklar en iyi ihtimal böyle 2-3 sene de bir güncelleme adında ucube bir halde devam ettirecekler. Allah sonumuzu hayır etsin ama hiç umudum yok dersimizle ilgili iyi şeyler adına

Elbetteki herkes böyle yapmıyor size katılıyorum hocam.Ama ülkenin stratejik konumunu bugünlerde daha iyi öğrendik.Bu ülkeye matematik ve yazılım dersleri şart.Mufredati hafifletmek gerekiyor.Mandala boyama ile vakit geçirmemeli bu çocuklar...

1. Kimse itiraz etmese de tekrar eski haline dönebilirdi, eğer yanlışlıkla yapmışlarsa kendileri farkedebilirlerdi
2. Teknoloji Tasarımcılar, Bilişime kadro açılmak isteniyor, bizi norm fazlası yapıyorlar diye sosyal medyada paylaşımlara başlamıştı.
TT branşının feryadı inanın bizden daha önce ve daha güçlü gitmiştir yukarılara. Panik yapmayın, vurmayın birbirinize. Bakanlığa Bilişimin önemini anlatabilecek birileri lazım. Yok mu milletvekili akrabası olan 1 Allah'ın kulu.
Olması gereken :5.6.7.8. sınıflarda
Zorunlu dersler :
4 Saat Matematik
4 Saat Fen ve Teknoloji
4 Saat Türkçe
2 Saat Bilişim Teknolojileri
2 Saat Kodlama
2 Saat Sosyal Bilgiler
2 Saat İngilizce
2 Saat Teknoloji Tasarım
2 Saat Din Kültürü
1 Saat Vatandaşlık
2 Saat Müzik
2 Saat Beden Eğitimi
2 Saat Görsel Sanatlar
Geri kalan 4 saat ise seçmeli dersler olacak şekilde.
Seçmeli derslerde yine Matematik, Türkçe v.s. olmayacak başka dersler olacak.
Hem STEM'e hem de Müzik Beden gibi derslere uygun bir program.

Son düzenleme:
başka bir dersi eleştirmek öğretmenlere yakışmaz.daha önce de yazmıştım.bizim branşın norm hesabını değiştirmek için uğraşmalıyız bence.her okulda bilişim teknolojileri öğretmeninin olmak zorunda olduğunu fatih projesinin çöpe dönüşmemesi için bizlerin şart olduğunu vurgulamalıyız.ders saati üzerinden yürürsek ciddiye almazlar.ne ladar teknolojiden bahsedersek bahsedelim meb de ki yöneticiler teknolojiden uzak olduğu için anlamazlar

Aranızda bu kazanımların bu şekilde güncellenmesi gerektiğini düşünen bir kişi bile çıkmış mıdır? Güncellemeden kasıt bu mudur? 6. sınıfları incelemedim, vakit kaybı. Onlarda öyle düşünmüşler zaar. Allah razı olsun, ilk ünitedeki 14 kazanım sayısını 12'ye indirmişler.
5. SINIFLARDA :
Bu yıl :
"BT.5.1.1.3. Bilişim teknolojilerini günlük yaşamdaki kullanım amaçlarına göre sınıflandırır."
"BT.5.1.1.4. Bilişim teknolojilerinin günlük yaşamdaki önemini tartışır."
Önümüzdeki yıl :
Bu iki kazanım yok.

Bu yıl :
"BT.5.3.2.1. İnternet adreslerinin oluşumunu ve yapısını anlar "
Önümüzdeki yıl :
"BT.5.3.2.1. İnternet adreslerinin oluşumunu ve yapısını açıklar "

Bu yıl :
"BT.5.4.1.1. Görüntü dosyası biçimlerini bilir "
önümüzdeki yıl :
"BT.5.4.1.1. Görüntü dosyası biçimlerini açıklar "

Bu yıl :
"BT.5.4.1.2. Görsellerle ilgili düzenleme işlemlerini yürütür.
Inkspace, Paint, Canva, Gimp veya çevrim içi görsel işleme uygulamaları kullanılarak görseller
üzerinde kesme, rengini değiştirme, yeni bir görsel çizme gibi etkinlikler yaptırılır. "
Önümüzdeki yıl :
"BT.5.4.1.2. Görsellerle ilgili düzenleme işlemlerini yürütür.
Açık kaynak kodlu veya ücretsiz erişilebilen görsel işleme programları kullanılarak görseller üzerinde
kesme, rengini değiştirme, yeni bir görsel çizme gibi etkinlikler yaptırılır. "

Bu yıl :
"BT.5.4.2.6. Farklı kelime işlemci programlarını keşfeder.
Google belgeler, OpenOffice, LibreOffice gibi programlar üzerinde durulur "
Önümüzdeki yıl :
"BT.5.4.2.6. Farklı kelime işlemci programlarını keşfeder. "
*** Marka ismi vermekten kaçınıyorlar.

Bu yıl :
"BT.5.4.3.5. Farklı sunu hazırlama programlarını keşfeder.
Google belgeler, OpenOffice, LibreOffice, Prezi gibi programlar üzerinde durulur. "
Önümüzdeki Yıl :
"BT.5.4.3.5. Farklı sunu hazırlama programlarını keşfeder "

Bu yıl :
"BT.5.5.1.2. Verilen bir problemi uygun adımları kullanarak çözer.
Bir problemi çözmek için farklı algoritmalar tasarlanabileceği vurgulanır "
Önümüzdeki yıl :
"BT.5.5.1.2. Verilen bir problemi uygun adımları kullanarak çözer.
Bir problemi çözmek için farklı çözüm yollarının tasarlanabileceği vurgulanır "

Bu yıl :
BT.5.5.2.2. Blok tabanlı programlama aracının arayüzünü ve özelliklerini tanır.
"Blockly veya Code.org gibi programlama araçları kullanılır"
Önümüzdeki yıl :
"BT.5.5.2.2. Blok tabanlı programlama aracının arayüzünü ve özelliklerini tanır.
Açık kaynak kodlu veya ücretsiz erişilebilen programlama araçları kullanılır "

Geri