Dersiniz İçin BT Sınıfı için Farklı Neler Yapıyorsunuz?

Kodla Büyü

egitimci.44

Site Gezgini
Başlığı dersiniz diye açtım ama aslında daha geniş kapsamlı bir başlık olsun istiyorum devamlı da güncellemeye çalışacağım çünkü en küçük beğendiğim şeyi bile yapmak istiyorum. Buna kendini güncellemek de diyebilirsiniz. Amacım kendimi geliştirmek yanlış anlaşılmazsa sevinirim ve lütfen olumlu mesajlar atalım.

Bu derste yaptığınız farklı bir etkinlik olabilir, BT sınıfı için yaptığınız farklı bir şey olabilir. Teneffüslerde yaptığınız farklı bir şey olabilir. Ders çıkışında yaptığınız farklı bir şey olabilir. Fotoğraflarla destekleyebilirsiniz. Kısaca bir öğrenci için bile olsa yaptığınız farklı etkinlikler çalışmalar nelerdir? Sitede az da olsa var biliyorum ama burada bir başlık altında toplayabilir miyiz merak ediyorum.

birkaç kategoriye ayırsak aslında güzel olur. Eklenebilecek başka varsa ekleyebiliriz.
1) BT sınıfı için yapılanlar
2) Derste kağıt üzerinde yapılan etkinlikler
3) Bilgisayarda kullanılan uygulamalar-programlar-oyunlar-videolar vb...
4) Derste kullanılan harici siteler
5) Teneffüslerde ve çıkışta öğrenciler için birebir yapılan etkinlikler

Son düzenleme:
Genellikle bu tarz başlıklar çok tutmuyor biliyorum. O yüzden sık sık güncellemeye çalışacağım.

Merhaba hocam bende bunun arayışındayım derslerimi günlük hayattaki problemlerin çözümleri ile işlemek istiyorum.Matematik dersleride artık bu yöntem ile işleniyor bizde öğrencilerimize günlük hayatta karşılaştıkları problemleri teknolojiyle çözümler üreterek ders işleyebiliriz.

Hocam ben quiziz de ogrencilere arkadsslarini test yapmalari icin soru hazirlatyrum quiziz de zaten cok egleniyorlar hatta her haftanin baskani quzizi ile belli oluyir o yuzden cok heyacanlaniyirlar.diger derslerdende yapabikiyirlar ogrenmlerine katki sagliyir.

Benim okulum seviye olarak düşük profilli bir okul. Hatta çok düşük profilli... O yüzden basit şeyler ile başlıyorum ve bir temel oluşturmaya çalışıyorum. Yıllar önce bakanlığın basamak kitaplarını çıkardığında yayınladığı etkinlikler vardı öncelikle onu kullanıyorum. Şunu gördüm ki çocuklar uygulama yapmayınca öğrenmiyorlar. O yüzden müfredatı bitirmeye çalışacağıma çocuğun öğrenebileceği anlayabileceği şeyler veriyorum.

Etkinlikler Uygulamaları Linki

Bir de yıllar önce yayınlanan basamak kitaplarını paylaşayım belki kullanan olur. Dersimiz adına yapılmış ilk çalışmaydı diyebiliriz.

Fare ve Klavye Kullanımı ile ilgili etkinliklerim-oyunlarım var. Onları yaptırıyorum.

Bunun dışında temel olarak vermek istediğim her şey ile ilgili etkinliklerim var. Başlangıç olarak paint ve Kelime işlemci... Ama dedim ya basit düzey. Benim çocuklar için normal sizinkiler için basit olabilir.

Bir de bunlar var.
https://studio.code.org/courses

http://compute-it.toxicode.fr

http://blockly.eba.gov.tr/tr/index.html

Bilgisayarlarda klavye ve fare kullanımlarını geliştirmek için oyunlar ve eğitici oyunlar klasörleri var. Onlar şu anda yanımda değil. Daha sonra yükleyebilirim.

Ekli dosyalar

• Fare Kullanımı.rar
    9.3 MB · Görüntüleme: 102
  • Klavye Kullanımı.rar
    9.1 MB · Görüntüleme: 100
  • paint.rar
    1.2 MB · Görüntüleme: 77
  • Word Uygulamalar.rar
    29.3 MB · Görüntüleme: 213
Son düzenleme:
Merhaba hocam bende bunun arayışındayım derslerimi günlük hayattaki problemlerin çözümleri ile işlemek istiyorum.Matematik dersleride artık bu yöntem ile işleniyor bizde öğrencilerimize günlük hayatta karşılaştıkları problemleri teknolojiyle çözümler üreterek ders işleyebiliriz.

Sizin bu konuda kağıt üstünde veya bilgisayar üzerinde çalışmalarınız var mı?

Aslında belli şeyler belirleyip o konuda çalışma yapabiliriz ve bunu 3-5 kişi ile başlatabiliriz.
Mesela günlük hayattaki problemleri teknolojiyle çözümler üretecek şekilde nasıl anlatırız. Hangi etkinlikleri kullanabiliriz gibi çalışmalar yapabilir bir grup. Birbirimizle paylaşırız ve böylece çok daha hızlı bir havuzumuz olur.

Son düzenleme:
Ben aslında bt sınıfımı öncelikli olarak canlandırmak istiyorum ve klasik öğretmencilik oynamaktan çıkmak istiyorum. Yani derse gir, motomot bir şeyler yap çık. Farklı etkinlikler yapmak istiyorum. Kağıt üstünde yaptığım etkinliklerim de var. Ama dedim ya basit. 1. ve 2. basamak seviyesinde. Bir de yıllardır neredeydin denebilir. Her okulumda bir şeyler yaptım, buraya 1 sene oldu geleli, BT sınıfının canlanmaya ihtiyacı var. Belki benim de bu yüzden aranıyorum.

Hocam ben quiziz de ogrencilere arkadsslarini test yapmalari icin soru hazirlatyrum quiziz de zaten cok egleniyorlar hatta her haftanin baskani quzizi ile belli oluyir o yuzden cok heyacanlaniyirlar.diger derslerdende yapabikiyirlar ogrenmlerine katki sagliyir.

Quziz benzeri bir site yapma fikrim var benim de... bt üzerine değil eğitim üzerine. Siz daha çok test soruları mı hazırlıyorsunuz?

Quziz benzeri bir site yapma fikrim var benim de... bt üzerine değil eğitim üzerine. Siz daha çok test soruları mı hazırlıyorsunuz?
Hocam kendi icinde hazir diger ogretmenlerin yaptigi testler vae beğenebiliyor ve ekleyebiliyorsunuz su ana kadar hic soru olusturmadim var olanlari kullandim.cocuklara kodu verince yarisma basliyir bu kodla onlar katılıyor.hepsinin kullanici adi sifrsi var evde test olustryorlar.herkeze mesela kadikoy-adi-nosu@gmail.com hesap actirdim.evde hazirliyorar ogretmenim ile paylas var mailimi yazdiklari an quizi de bana geliyir.bende kodu acip couklara yaptryorum.evde diher branslarla ilgilide yapabiliyorlar.hafta sonu kursunda cozuyruz.zaten 20 soruyu 6 dakkada cozuyorlar yarisma olunca

Ebadan deneme sınavı yaptım geçen hafta güzel oldu. ( Bilgisayar başında) Ebada 25-30 soruluk test hazırladım. Diğer arkadaşların hazırladığı sorulardan da yapılabilir.

birkaç kategoriye ayırsak aslında güzel olur. Eklenebilecek başka varsa ekleyebiliriz.
1) BT sınıfı için yapılanlar
2) Derste kağıt üzerinde yapılan etkinlikler
3) Bilgisayarda kullanılan uygulamalar-programlar-oyunlar-videolar vb...
4) Derste kullanılan harici siteler
5) Teneffüslerde ve çıkışta öğrenciler için birebir yapılan etkinlikler

Ders Dışı Etkinlik

Bt sınıfının içinde teknoloji kitaplarının-dergilerinin yer aldığı bir kitaplık oluşturmak istiyorum..Kütüphanede olduğu gibi öğrenciler gelip o kitapları ödünç alabilecekler,orada okuyup araştırma yapabilecekler tenefüslerde-öğle aralarında vs.

Teneffüste ve öğle aralarında öğrenciler öğrenci bilgisayarlarını kullanıyorlar, yazıcıdan çıktı almak isterlerse öğretmen bilgisayarındaki paylaşılan klasöre atıyorlar, izin verdiğim 1-2 öğrenci yazıcıdan çıktı alıyor. Onları dışında öğretmen bilgisayarı ve ET 'ye dokunmak yasak..
Teneffüslerde şiddet içeren oyunlar haricinde oyun oynamak serbest. Öğretmen zili çaldıktan sonra zorunlu code.org veya ders etkinliği (geç gelme iihtimaline karşı)
Derste MEB'in kitabını kullanıyorum. Bazı etkinlikleri/uygulamaları scratch'da önceden hazırlayıp veya hazırları düzenleyip öğrencilere internetten yaptırıyorum. https://scratch.mit.edu/projects/300651187/ https://scratch.mit.edu/projects/297569998/ vs
Bu sayfaları da okul sitelerinde paylaşarak http://osmanodenoo.meb.k12.tr/icerikler/bilisim-teknolojileri-dersi-ders-notlari_6871776.html ve http://muratsitkiortaokulu.meb.k12....eri-ve-yazilim-dersi-calismalari_3232196.html evden de erişmelerini sağlıyorum.
Code.org sitesinde tüm öğrencilere şifre verdim ve eşli çalışmayı kapattım. Sınıfta verdiğim görevi ilk tamamlayan 5 kişiye şartsız Ders ve Etkinliklere Katıımdan 100 veriyorum.
Görevli olduğum zamanlarda öğrencilerin uğraşacakları bir yer oluyorlar. Bazen konular erken bitince de code.org açtırıp çalıştırıyorum.
Biraz eğilence olsun diye Dans Partisi etkinliğini girdiğim tüm sınıflara yaptırdım. Bir kısmını okul sitesine ekledim. http://muratsitkiortaokulu.meb.k12.tr/icerikler/kodlama-saati-etkinlikleri-basladi_6031936.html
Çok sık olmamakla beraber plickers eğlenceli sınavlar yaptıryorum. (www.plickers.com/ cep uyglaması ve cevap kartları) yakın zamanda sli.do (kahoot benzeri) ile bir iki sınav düşünüyorum.
En son proje ödevleri için eba'da bir grup oluşturdum. ödevlerini buradan seçtiler.
EBA'dan sınav öncesinden çaışma soruları gönderiyorum.

Aklıma gelenler bunlar...

Bt sınıfı için duvara yapılan boyamalar dışında (ki onları da paylaşabilirsiniz). Bir şeyler yapan kimse yok mu?

Son düzenleme:
Seviyenin düşük olduğunu söylemiştim daha önce...

Ekli dosyalar

• Eğitici Oyunlar.rar
    8.4 MB · Görüntüleme: 97
Son düzenleme:
Geri