Derslerde kullanılacak programlar sorunu

Kodla Büyü

ßüşra

Aktif Üye
Arkadaşlar yeni sistem öğrencilerinin derslerinde lazım olan programları ders kitaplarının içinden arayıp bulmak ve onu bilgisayarlara yüklemek çok sıkıntı oluyor. Kitapta kurulumunu anlattığı editör dediğinin bile ismini vermeden yüklemesi gösterilmiş. Her öğrenme biriminde farklı bir program kullanılıyor ve bunları öğretmene daha önceden belirtselerdi de biz de sınıfı ve bilgisayarları ona göre hazırlasaydık daha iyi olmaz mıydık acaba. Örneğin mobil uygulamaların sonunda veri tabanı eklemiş ama uygulaması yok ne olduğunu bulamadım. Bunun gibi derslerin ortasında bakıyorum program eksikliği çıkıyor bütün bilgisayarların deepfreze lerini açıp tek tek yüklemeye çalışmak çok yorucu oluyor

bu ders kitaplarının hiç birisinde neden kullanılan programların adı yazmaz anlamıyorum

Telif konusunda neden sıkıntı olduğunu anlayamadım. Örneğin Office kitabı yazmak için Microsoft'tan izin mi almak gerekiyor?
Kitapla birlikte korsan program dağıtılmadığı için lisans sorunu olmaz sanırım. Kullanılan programların çoğunun ücretsiz deneme ya da eğitim sürümleri var. Reklam yapmamak için uğraşıyorlar desek, kitapta programları ekran görüntüleriyle birlikte ayrıntılı olarak gösteriyor zaten, reklamın alası oluyor.
Mesela Java açık kaynaklı ve ücretsiz olmasına karşın Mobil Uygulamalar kitabında Java logosu bulanıklaştırılmış. Ne gerek var buna.

Telif konusunda neden sıkıntı olduğunu anlayamadım. Örneğin Office kitabı yazmak için Microsoft'tan izin mi almak gerekiyor?
Kitapla birlikte korsan program dağıtılmadığı için lisans sorunu olmaz sanırım. Kullanılan programların çoğunun ücretsiz deneme ya da eğitim sürümleri var. Reklam yapmamak için uğraşıyorlar desek, kitapta programları ekran görüntüleriyle birlikte ayrıntılı olarak gösteriyor zaten, reklamın alası oluyor.
Mesela Java açık kaynaklı ve ücretsiz olmasına karşın Mobil Uygulamalar kitabında Java logosu bulanıklaştırılmış. Ne gerek var buna.
Haklısınız ama böyle olmak zorunda olduğu için böyle yapıyorlar. Bir program ücretsiz olsa dahi firmadan izinsiz logosunu kullanırsanız size dava açar. Telif, isim ücreti isteyebilir. Bi tane de değil ki bir sürü firma. MEB bunlarla uğraşmamak için böyle bir yol izlemiş.

Ama bizden kitapta gösterileni öğretmemiz bekleniyor ben kitapta olan programın ismini dahi göremeyip bulamazsam nasıl olacak da onu bulup çocuklara öğreteceğim. gerçekten bütün kitapların sayfalarını tekrar tekrar gezerek hangi dersin hangi modülünde hangi programı öğretmem gerekiyor diye pirinç ayıklar gibi ayıklamaya çalıştım. Ve senenin başında bilgisayarları temizleyip hazırlayıp klonladım şimdi hepsini teker teker açıp teker teker programları yükleyip teker teker kapatmak zorundayım. Yazarken yoruldum resmen yönlendirici öğretmen kitabı iyi olurdu bence. Hatta onunla birlikte lisanslı yüklenecek program cd leri de olmalı yoksa herkes kendine göre bulabildiği ve yükleyebildiği sürümü anlatıyor ister istemez.

Geri