Dersleri BT Sınıfında işliyormusunuz ?

Kodla Büyü
Hocam sınıfların ders çıkışında dezenfekte etmek gibi bi uygulama yapıyor musunuz? Günlük 2/3 farklı sınıfa dersim var. Ortak kullanılan malzemeler olunca baştan tedbirli ve düzenli gitmek istiyorum.
bunu bir çok okul gözardı ediyor malesef bütün öğrenciler aynı klavye masa fare yi haftalarca hatta aylarca kullanıyorlar silen temizleyen dezenfekte eden malesef yok bazı yerlerde çok az yerde buna dikkat ediliyor

Hocam sınıfların ders çıkışında dezenfekte etmek gibi bi uygulama yapıyor musunuz? Günlük 2/3 farklı sınıfa dersim var. Ortak kullanılan malzemeler olunca baştan tedbirli ve düzenli gitmek istiyorum.
Efil efil esiyor hocam her yer, pencereler açık:D
Çocuklar normal sınıfta yan yana oturuyorsa BT sınıfında da oturabilir, o nedenle gerektiği zaman BT sınıfını kullanıyorum.
:cool:

Çocuklar normal sınıfta yan yana oturuyorsa BT sınıfında da oturabilir, o nedenle gerektiği zaman BT sınıfını kullanıyorum.
Hocam evet sınıfta yan yana oturuyorlar ama bt sınıfında aynı eşyayı kullanacaklar benim en çok aklıma takılan nokta bu. Başkasının eşyasını kullanan, yan yana oturan, hatta teneffüste birbirinin üstüne dahi çıkan var ama dikkatli tedbirli öğrenciler de bulunuyor. Ayrıca bi bilgisayarı benim sınıf sayılarıma göre ortalama 20 öğrenci kullanacak. Bu durum riski artıyor mı yoksa ben mi çok fazla abarttım bilemedim.
Ayrıca bt sınıfını kullanmaya başlayınca hep devam etmek gerekiyor. Konularda uygulamalı kısma geçtiği için. Çocuklara da daha verimli oluyor.
İşin bir de sınıf kullanma durumu var. Bt sınıfını kullanmayınca sınıfa gereksiz gözüyle bakılıp burayı başka amaçlarla kullanalım diyenler de çıkmıyor değil. Ki her sene başı hepsini elden geçirmişken ve dahi geçen yıl eba destek noktası için 8 tane bırakıp hepsini kaldırmış bu yıl yek tek kablosu masası kurup düzenlemişken kullanmama durumu üzüyor da. kafa karışık anlayacağınız.

Dönem başından beri kullanıyorum. Teorik derslerde ders sonlarında nearpod, wordwalldam hazırladığım uygulamaları yaptırıyorum. Klavye kullanımı, 6 larda powerpoint tekrarı yaptım. Sınıfta nasıl birlikteyseler burda da birlikte oturuyorlar. 2 li 3 lü oturuyorlar. Sınıflarım kalabalık. 15 bilgisayar var. Alıştı çocuklar da. Bir sıkıntı olmadı. Hepsinin yanında dezenfektanı var. İsteyen öğrenci peçetesine sıkıp temizliyor. Sınıf temizliği bile hafta da bir anca yetiştiriyor görevliler nerde klavye mouse temizlesinler.

Arkadaşlar bir sorunum var. Her yıl uygulamalı konulara gelince bt sınıfında ders işliyorum. Bu yıl biraz gecikmeli de olsa haftaya dersleri bt sınıfında işlemek niyetindeyim. 12 sınıfım var. Sınıf mevcutlarım 30 civarı ve bilgisayar sayım 20. Tek oturmaya yetmiyor. Çift oturtmayı istemiyorum masa aralıkları bile az. Sınıfı ikiye bölsem kalan yarıyı kendi sınıfında ne yaptırmalıyım ? Kafam çok karıştı. Sizler neler yapıyorsunuz? Fikirlerinize ihtiyacım var arkadaşlar.

Hocam sınıfı ikiye bölmeyin, diğer sınıfta siz labtayken disiplinlik-adliyelik bir durum olsa hiç kimse arkanızda olmaz. Şimdiye kadar laba almadım, haftaya sınav yaptıktan sonra (sınavı geç yapıyorum çünkü 2 hafta karantina, 1 hafta görevli izinli olduğumdan ders yapamadık) laba alacağım, bizim sınıflar 5lerde kalabalık sayılır, yani 2şerli oturacaklar var, onun dışında her okuldaki gibi fiziki mesafeye, maskeye dikkat eden de var etmeyen de. Virüs için kendinizi fazla kasmayın, gerçekten salgın varsa ve ölümcül ise bu şekilde yani normal bir şekilde eğitim olmaz, her yer açık olmaz. Salgın korkusu bitti, açlık korkusu pompalama zamanı şimdi, bakalım o da bittiğinde dünyalıları neyle korkutacaklar!

45 kişilik sınıflar 15 pc 3 er 3 er oturttdum yalan yok şimdiye kadar.. Sonra farkettimki ben çok yoruluyorum 30öğrenciyi hadi ikişer oturacaklarsa 40 öğrenciyi anlarım da 45 öğrenciyle minicik sınıfa girmek mantıksızlık.. Vaz geçtim. Zaten tahta da yok okulda hayali anlatıyoz

Bende bu sene bt sınıfını kullanmıyorum. 15 öğrenci bilgisayarı var sınıflar 40-45 kişi aralığında, ayrıca bt sınıfı m2 olarak diğer sınıflardan daha küçük. Zümre kararında da belirttim bunu. Zor oluyor uygulama yapamıyoruz. Bu sene bir nevi tarih dersi anlatıyor gibi oluyor ama önce sağlık.

Bizde de 14 bilgisayar var, öğrenci mevcudu maksimum 22. Başlarda sınıflarda ders işledim, son 3 haftadır laba geçtik. Her bilgisayara bir küçük dezenfektan koydum. Öğrenciler ellerine sık sık dezenfektan sıkıyor, arada bir de klavye ve fareye dezenfektan sıkıp peçeteyle siliyorlar. Okula iş güvenliği uzmanı gelince, laboratuvar kullanımı hareketliliği artıracağı ve ortak klavye mouse kullanımı risk oluşturacağı için bu dönemde tavsiye etmiyoruz demiş. Mümkün olduğunca uygun koşulları oluşturmaya çalışıyoruz.

İlk haftadan beri bilişim sınıfımda dersimi işliyorum uygulamalı olarak. Mesela iç donanım konusunda 5. sınıflar anakart gördüler, tek tek dolaştı ellerinde. Ayrıca internetten resimlerine baktılar mesela. Üniversite de bile hocaları bulup gelip göstermediler bizlere. Başıboş elemanlardı hocalarımız.
Öğrencilerimin bazıları 2 şer, bazıları 3 er oturuyor.
Sağlık, maske takmak, aşı olmak değildir.
Sağlık, bağışıklığını güçlendiren şeyler yemektir. Spor yapmaktır. Güneşlenmek, topraklanmaktır.

Geri