Derslikte uzun süreli video kaydı için tavsiye?(Bil.Çalışma)

Kodla Büyü

Phascolarctos cinereus

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba.
Bir sınıfta sabahtan akşama kadar sesli ve görüntülü kamera kaydı yapılacaktır. (sabahçı - öğlenci). 2 hafta sürecek ama her gün sabah ben açıp akşam kapatacağım. Sesin ve görüntünün iyi olması gerekiyor. kameranında biraz geniş açılı olması gerek sanırım sınıf standart dersliğin yarısı kadar belki biraz büyüktür yarıdan. bu süreçte web kamerası mı güvenlik kamerası mı yoksa normal kamera mı hatta hatta araç içi kamerası mı kullanayım karar veremedim.

1.görüntü ve ses iyi olacak
2.sabahtan akşama kadar kayıt edebilmeli. dosyalar çok fazla yer kaplamamalı.(webcam olursa günlük 30 - 40 gb a kadar çıkabilir.)
3.parçalı kayıt makbuldür. bir hata vb. olduğunda güvenlik kamerası gibi önceki saatlerin kayıtları yapılmış olmalı.

arkadaşlar tavsiye bekliyorum. tamamen bekleme imkanım olsa bir sorun yok ama sabah ve akşam. bu arada hemen hiç teknolojiden anlamayan arkadaşlarımız olacak cihazların başında. aklınıza gelen paket veya iyileştirmeye yönelik fikirleri yazabilirseniz sevinirim. merak edenler için tüm izinler alınacak video çekimi ve bilimsel çalışma için :mrgreen:

En geniş açılı olanlar araç içi kameralarıdır. Bende iki farklı model var ve ikisi de yüksek çözünürlüklü çekiyor. Birini arabada diğerini okulda güvenlik kamerası olarak kullanıyorum. Arabada kullandığım V1000GS ve 32 GB'lık bir kartla 8 saat çekim yapabiliyor. Ses çekim kalitesi mükemmel; fısıltıları dahi alıyor. Okulda kullandığımı ise yeni aldım ve modeli de Shadow Brand GT550WS. Bunun az ışıklı ortamda çekim kalitesi daha iyi ancak sesi diğeri kadar iyi almıyor. 32'lik karta da maksimum 4-5 saat kayıt yapabiliyor.

İki modeli de Türkiye'de bulmanız zor. Ben ebay üzerinden Çin'den aldım. Araç içinde kullanmak isteyenlere bir not olarak şunu belirteyim: V1000GS'in görüntü kalitesi ve gece çekimi diğeri kadar iyi olmasa da, en güzel tarafı (ki bence en önemlisi) yanınızdan veya karşıdan hızla geçen ve normalde plakasını okuyamadığınız bir arabanın plakasını okuyabilmeniz. Zaten o yüzden de fiyatı daha pahalı.

Projenizin acelesi yoksa 1 ay içinde ürünler geliyor.

Kayıt esnasında videoyu encode eden programlara bakabilirsiniz. Böylelikle videonuzu sıkıştırarak kayıt yapacaktır.
Windows media encoder, flash media live encoder gibi.
Herhangi bir kamera ile çalışabilen uygulamalardır. Belki benzer uygulamalar da vardır.
Sorunu nasıl çözdüğünüzü de sonrasında burada paylaşırsanız daha sonra karşılaşacaklara faydalı olacaktır.
Kolay gelsin iyi çalışmalar.

Ayrıca, kendi verdiğim özel dersleri kaydetmek için de Sony dcr-sr90e kullanıyorum. 30 GB hard diskli, DVD formatında çeken eski bir cihaz ancak yeterli oluyor. Üzerindeki 5+1 mikrofonla Dolby Digital olarak mükemmel bir ses kaydı yapıyor. Hatta çekim yaptığınız objeden uzak olduğunuz durumlarda ses kaydı yapabilmek için bluetooth mikrofon bile takılabiliyor. Tek sıkıntısı açısının dar olması.

sıkıştırarak kayıt olayı iyiymiş. web cam ile notebook a deneyebilirim.

hocam dediğiniz modellere baktım özellikle V1000GS ye. tr de sanırım yok. 1 - 1 bucuk ayda gelir dediğiniz gibi. 2. döneme kalma durumu olursa düşünebilirim. iş bitince araçta kullanırım zaten daha çok bu tür çalışma olacak inş. bu cihazda çekim kalitesini ayarlama mümkün mü? misal 8 saat yetmedi. kaliteyi biraz düşürüp çekim süresini uzatmak gerekli olabilir.

teşekkürler :)

Phascolarctos cinereus' Alıntı:

hocam dediğiniz modellere baktım özellikle V1000GS ye. tr de sanırım yok. 1 - 1 bucuk ayda gelir dediğiniz gibi. 2. döneme kalma durumu olursa düşünebilirim. iş bitince araçta kullanırım zaten daha çok bu tür çalışma olacak inş. bu cihazda çekim kalitesini ayarlama mümkün mü? misal 8 saat yetmedi. kaliteyi biraz düşürüp çekim süresini uzatmak gerekli olabilir.

Hocam benimki 20 günde gelmişti, son sipariş ettiğim de 25 günde falan geldi.
Kaliteyi düşürmek mümkün, hatta 640x480 bile oluyordu diye hatırlıyorum.
V1000GS görüntü kalitesine ham dosyadan bakmak isterseniz alanıma yükledim:
https://cloud.mail.ru/public/8abc3d58bc8d/FILE0139.MOV

yataylimit' Alıntı:

Sayende mail.ru cloud u keşfettim sayın hocam teşekkürler.

skipper_forum' Alıntı:
yataylimit' Alıntı:

Sayende mail.ru cloud u keşfettim sayın hocam teşekkürler.

Rica ederim.

Geri