Destekleme ve Yetiştirme Kurslarına (DYK) büyük neşter

Kodla Büyü
Bu durumda ortaokullarda sadece 7 ve 8 lerde açılacaksa bizim dersimizden kurs açmamız kısıtlanmış oluyor. Kodlama yazılım kursları nasıl açılacak?

Müfredat sıkışık zaten ilgili çocuklarla ancak kurslarda ilerleme kaydedebiliyorduk. O imkan bitmiş oldu. Yazık olacak belki egzersiz falan açar o şekilde ilerlemeye devam ederiz

Sınav dersleri dışında açılmaz artık. 8de beden var ama bedenci de açamayacak yani.

covid-19 öncesi dyk ya ek olarak gönüllü olarak çocukları toplar yarışmalara hazırlanırdık. bu sene artık çocuklara hadi toplanın da diyemeyeceğiz. resmi dayanağı olmadan çocukları toplasak birine bir şey olsa o da sıkıntı. arkadaşlar mutlaka ya egzersiz yada halk eğitim üzerinden resmiyete dayandırarak yapmak lazım yüz yüze robotik çalışmaları. egzersiz de dyk gibi açılamayacak büyük ihtimal. halk eğitim işi de müdürlerin isteğine göre gibi. üzüldüm şimdi uzak kalacağız gibi bir süre ekip çalışmalarından.

Kökten kaldırılsa ya da ücretleri normal ek ders ücreti gibi sayılsa daha iyi olur. Öğrenciler için çok verimli olduğunu düşünmüyorum. Haftasonu kursları eğer illa olacaksa sadece bilişim, beden ve görsel sanatlar vs gibi öğrencileri dinlendirici ve aynı zamanda da deşarj edici dersler olmalı. Zaten hafta içi 6 saat Türkçe, 5 saat matematik var. Hafta sonu tekrar bu dersleri vermek çocukları iyice boğmak demektir

Moderatör tarafında düzenlendi:
amacının dışına çıktığına katılıyorum ama yine mağdur olduk, şaşırdık mı?hayır. alışkınız zaten, mebte masaya sinek konsa bize etki ediyor.ben açıyordum yıllardır. açamam artık. bu süreç bile bt nin bt kültürünün önemini anlatamadıysa artık ne bileyim. üsteki hocamada katılıyorum 5 saat mat, 2 saat seçmeli mat, 2 saat kurs toplam 9 saat matematik sonuç ne? başarı nerede? başarı artışı ne kadar?

Bu senemi her senemi?sadece 5 ve 6 da olan bizim dersimiz vardi,siber güvenlik testi yapıp dersimiz önemli zanenettim akşam dyk da kaldırılmış.

İsabet olmuş. Beden dersi var. Seçmeli spor dersi var. Birde DYK sı var. Sportif alanda başarı yok. Sadece bir örnek.

covid-19 öncesi dyk ya ek olarak gönüllü olarak çocukları toplar yarışmalara hazırlanırdık. bu sene artık çocuklara hadi toplanın da diyemeyeceğiz. resmi dayanağı olmadan çocukları toplasak birine bir şey olsa o da sıkıntı. arkadaşlar mutlaka ya egzersiz yada halk eğitim üzerinden resmiyete dayandırarak yapmak lazım yüz yüze robotik çalışmaları. egzersiz de dyk gibi açılamayacak büyük ihtimal. halk eğitim işi de müdürlerin isteğine göre gibi. üzüldüm şimdi uzak kalacağız gibi bir süre ekip çalışmalarından.

Hocam bakanlık kurs açmayalım diye yönetmelik değiştiriyor, bu şartlar altında hiç kusura bakmasınlar ne robotik kodlama ne başka bir şey açmam. Ne halk eğitim üzerinden ne de egzersiz adı altında hiç kurs açmam. Tabii ki isteyen istediği gibi hareket edebilir. Bakanlık çocukları düşünmeyecek, eğitim öğretimi katledecek biz mi düzelteceğiz! Bir gece de inşaat şirketlerinin milyarlarca lira vergi borcu silinirken öğretmenin kazandığı üç beş kuruş göze batıyorsa, internet sitelerinde öğretmen maaşı sorgulanıyorsa olay tamamen bitmiş demektir. Bundan sonrası benim için beyhude çabadır, ötesi yok!

Biraz da suçu kendimizde aramalıyız. Biz branş olarak birbirimizi çekemiyoruz ki başkaları bize ve dersimize sahip çıksın. (Böte-teknik tartışması, Lise-Ortaokul DYK tartışması vs..) Bir konuda haklarımızı savunmak istesek, ilk kendi branşımızdaki hocalar muhalefet oluyor.

Müfredat sıkışık zaten ilgili çocuklarla ancak kurslarda ilerleme kaydedebiliyorduk. O imkan bitmiş oldu. Yazık olacak belki egzersiz falan açar o şekilde ilerlemeye devam ederiz
Egzersiz listesinde bilişim dersi yok hocam Tübitak kapsamında ya da belge varsa izcilik satranç vs egzersiz açabilirsiniz

Bu kesinti ne zamandır konuşuluyordu. Salgın fırsat bilinip hali hazırda memlekette para da suyunu çekmişken ilk darbe öğretmenlere yapıldı. Bu sene olduğu gibi sadece Sınav derslerine kurs açılacak

Kodlama yazılım bu kadar onemliyken bizim dersimiz yönergede yer alır umarım. Sınıflar kalabalik ve bilişim sınıfı olmayan bir sürü okul var. DYK ile şartları zorlayarak ilgili öğrencileri bir araya getiriyorduk. Bizim dersimiz kesinlikle DYK listesinde olmalı. Yoksa ben de egzersiz halk eğitim vs uğraşmam asla.

Dersine girilmeyip alınan ek dersler o kadar ayyuka çıkmıştı ki arkadaşlar bide bunu çok rahat anlatıyordu beden eğitimi öğretmeni akşam kursu açıyor kursa gelmiyor ordan bi öğrenci görevlendiriyor 3000 ek ders alıyor yazıktır gunahtir böyle kurs açan ne müdürler gördüm yapana sözüm adimizi karaladılar böyle olacağı hep konuşuluyordu

Son düzenleme:
Dersine girilmeyip alınan ek dersler o kadar ayyuka çıkmıştı ki arkadaşlar bide bunu çok rahat anlatıyordu beden eğitimi öğretmeni akşam kursu açıyor kursa gelmiyor ordan bi öğrenci görevlendiriyor 3000 ek ders alıyor yazıktır gunahtir böyle kurs açan ne müdürler gördüm yapana sözüm adimizi karaladılar böyle olacağı hep konuşuluyordu
Haklısınız, ama bu durum bizi ilgilendirmez ki hocam. Milli Eğitimin hiç mi denetleyici mekanizması yok. Çat kapı gelsin baksın kim ne yapıyor yerinde görsün. Ortada bir problem varsa çözüm üretmek yerine yasaklayıp/kapatıp geçmek hem kolayına kaçmak hem de işi hakkıyla yapanları cezalandırmaktır bana göre.

Robotik kodlama eğitimleri veriyorduk. Gayet de eğlenceli gidiyordu. Çocuklarla yarışmalara projelere katılıyorduk.
Umarım bu karar sadece bu senelik bir karardır. Yoksa bir darbe de burdan yemiş oluruz.

Tamam o zaman.

Bir yıl boyunca hiç bir robotik ve yazılımsal eğitim faaliyeti yürütmeyelim. Ne yerel ne ulusal hiç bir yerde bilişim kelimesinin geçmesine müsade etmeyelim... Katılmayalım hiçbir etkinliğe, yarışmaya... Ama hep birlikte yapalım. Dik duralım...

Unutmayın solucan gibi her deliğe sığmaktansa dinazor gibi omurgalı olup her yerde sırıtmak daha evladır...

Vesselam...

En çok ne üzdü biliyor musunuz sayın öğretmen arkadaşlarım. Haberin altına o kadar yorum yazılmış. Bedenci demişler, müzikçi demişler. Yerden yere vurmuşlar. Bir tane yorumda bilişimci dememişler. Toplantılarda müdür dersimizi unutur, öğrenciler en sevdiğiniz ders anketinde unutur. Ama haberin yorumlarında bile dersimizin adının geçmemesi. ne bilim

En çok ne üzdü biliyor musunuz sayın öğretmen arkadaşlarım. Haberin altına o kadar yorum yazılmış. Bedenci demişler, müzikçi demişler. Yerden yere vurmuşlar. Bir tane yorumda bilişimci dememişler. Toplantılarda müdür dersimizi unutur, öğrenciler en sevdiğiniz ders anketinde unutur. Ama haberin yorumlarında bile dersimizin adının geçmemesi. ne bilim

Sende haklısın hocam bilişim kursu açabiliyorduk da biz açmadık zaten

Hocam bizim bölümden cidden beklentiniz var mı ben o beklentiyi gömeli çok oldu beklenti içerisinde olan arkadaşlarida gerçekten tebrik ediyorum

Benim çocuk seneye 5 e başlıyor seneye düzelir. Bulunduğum ilde sayılı müziklerden ve resimcilerden kurs almasını elbetteki istiyordum sadece iki kurs biri bir okul biri başka okul ya nasip

DYK devletin sırtında kamburdan başka bir şey değil. İstisnasız bir kaç öğretmen dışında, bütün öğretmenler test dağıtıp telefona bakıyor... öğrenciler ve veliler ise nasıl olsa ücretsiz diye kursu önemsemiyor. Kesinlikle ve kesinlikle dyk lar kaldırılmalı.

Geri