Dijital Pano PC-TV bağlantısı HDMI 20m?

Kodla Büyü

gokozturk

Site Gezgini
Okulumuzda dijital pano oluşturuyoruz. Daha önceden sahip olduğumuz TV'nin DVI yada VGA bağlantısı yok ama HDMI bağlantısı var, Kullanacağımız bilgisayarın ekran kartında da HDMI bağlantısı var. Fakat sorun şu ki TV ile PC arası 15-20 metre kablo gerekiyor(Bulundukları konum itibariyle). Piyasada satılan 15-20 metrelik kablolar var ama böyle bir sistem ne kadar sağlıklı olabileceği hususunda şüphelerin var. Acaba daha önce bu kadar uzun hdmı kablosu kullanan oldu mu? Biz kullandığımızda sorun yaşarmıyız? Ya da ne yapmamız geekir? Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Saygılarımla

tolgahan0724' Alıntı:
Hiç bir sorun olmaz hocam... Al kullan altın uçlu hdmi olursa daha iyi olur, kalite açısından :+1:
:+1:

bizim okulda vardı hocam. hiçbir sorun yoktu. hatta çoğaltıcı kullanıp 3 kata birden görüntü veriyorduk. gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

ben 10 m kullanıyorum dandik 25 tl lik bi kablo aldım.. aynı kablolar 100tlye kadar da satılıyor.. hiç bir sıkıntı yaşamadım.. :) görüntü de güzel..

20 m biz kullanıyoruz. Sorun yok.
seste iletiyor.
yanlız ati ekran kartı kullanma.

gokozturk' Alıntı:
Okulumuzda dijital pano oluşturuyoruz. Daha önceden sahip olduğumuz TV'nin DVI yada VGA bağlantısı yok ama HDMI bağlantısı var, Kullanacağımız bilgisayarın ekran kartında da HDMI bağlantısı var. Fakat sorun şu ki TV ile PC arası 15-20 metre kablo gerekiyor(Bulundukları konum itibariyle). Piyasada satılan 15-20 metrelik kablolar var ama böyle bir sistem ne kadar sağlıklı olabileceği hususunda şüphelerin var. Acaba daha önce bu kadar uzun hdmı kablosu kullanan oldu mu? Biz kullandığımızda sorun yaşarmıyız? Ya da ne yapmamız geekir? Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Saygılarımla

Biz de böyle bir sistem kuruyoruz ama 20 m yi geçecek gibi duruyor. Anladığım kadarıyla mesafede sorun yok :D ama bizim kullanacağımız bilgisayarın sadece vga girişi var. dönüştürücü sıkıntı yaratır mı diye düşünüyorum. E bi de bu bilg çok iyi değil ekran kartı mevzuuları sorun oluyor mu acep

Ekli dosyalar

• 20151203_124648.jpg
    20151203_124648.jpg
    53.4 KB · Görüntüleme: 985
hdmi her halukarda vga dan daha kaliteli görüntü verecektir. 20 metre vga kablo kullanıyoruz projeksiyonda görüntü süper... hdmi düşünemiyorum bile... hiç tereddüt etmeden alın 20 metreyi... dönüştürücü ile fark olmaz vga kalitesiyle izlersiniz

15 mt hdmi da sorun yaşadım ben 3 mt ye indirdim mesafeyi o zaman sorun olmadı ama 3-4 katta kullananlar var demekki kablo kalitesi etkili oluyor

gokozturk' Alıntı:

https://www.youtube.com/watch?v=0PutKKptHTQ&feature=youtu.be

Hiç bir sorun olmaz okulun 4 katında da hdmi kablo ile bağlı tahtalar. Gönül rahatlığıyla kullanın.

Ben de okulumda yapmayı düşünüyorum. İlk deneyimim olacak. Hiç vga, hdmi ile uğraşmasak da Cat5 ile internetten yapsak olmaz mı arkadaşlar? Bu işin en pratik yolu nedir? Ben iki kata koymayı düşünüyorum.

Bir bilgisayara server kurup ağ üzerinden site yayını yaparsınız tv de smart sa ve tarayıcısı varsa tarayıcıdan pc nin ip adresini yazıp görüntü alabilirsiniz zannımca

dndd' Alıntı:
Bir bilgisayara server kurup ağ üzerinden site yayını yaparsınız tv de smart sa ve tarayıcısı varsa tarayıcıdan pc nin ip adresini yazıp görüntü alabilirsiniz zannımca

Bir çok yöntem var.

A. LCD tvmizde diyelim ki Ethernet girişi yok VGA ve HDMİ var
Web Tabanlı Elektronik Panolar için
1. Bir ana makine kurarsınız (tercihen linux türevi işletim sistemin sahip olsun virüs tehlikesine karşı.)
a. Bu ana makine çıkışını vga splitterlarla bölersiniz.
b. Bu ana makine çıkışını hdmi hublarla bölersiniz. Ses aktarımı içinde iyi olur. (Kendi yaptığım panoda ders zili çalmadan 3 dk önce uyarı veriyorum.)
2. Her makineye android tv box alırsınız (Maliyeti makine başı 80-170 TL arası.) kablosuzdan bağlanırsınız.
Masaüstü sistemler için
1. Ana makine kurup görüntüyü yukarıdakiler gibi dağıtırsınız.

B. LCD tvnizde Ethernet Girişi veya Wifi alıcı var diyelim
Web tabanlı LCD panolara rahatlıkla bağlanırsınız.

Geri