Dijital Pano v2 İçin Fikir İstiyorum

Kodla Büyü

developer

Süper Üye
Süper Üye
iyi akşamlar herkese.. biraz önce bir arkadşaımız lcdler için pano uygulaması yazmış chrome için. Bende program halinde ikinci versiyonu yapayım deidm boş boş duracağımıza..

Abartılı şeyler koyarak programın ikinci versiyonunu karmaşık yapmak istemyiorum yararlı fikirlerinizi bekliyorum.

Programın iki ekranı olsun. Daha doğrusu iki parçası olsun. Birinde içerik girebilelim, diğerinde girdiğimiz bilgiler yayınlansın.
Program nedeniyle sanırım bir bilgisayarı TV'ye bağlamak zorunda kalacağız. Bilgisayarın ekran kartının iki çıkışı olursa, görüntüyü genişlet deyip, kendi ekranımızda bilgi girebilelim, diğer ekranda (TV'de) bilgiler görüntülensin.
Verilerin kaydedilmesi için veritabanı kullanılabilir.
Eğer veritabansız bir yöntem olacaksa da metin dosyaları üzerinden bilgi girişi yapılabilir, program belli aralıklarla (örneğin 10 dakika) metin dosyalarını yeniden okuyup, bilgileri güncelleyebilir.
Hangi sistemi kullanarak hazırlayacağınızı bilmiyorum ama eğer internet üzerinden bilgi alma yeteneği olacaksa, hava durumunu göstermesi önemli bir ayrıntı mutlaka bir köşede olsun. Belli aralıklarla güncellensin.
Nöbetçi öğretmen, öğrenci listeleri olabilir. Duyurular bölümü, ders saati çizelgesi (o anda hangi dersin işlendiği, tenefüsün ne zaman biteceği vs. gibi ayrıntılı bilgiler de olabilir), eğer okulda ayın öğrencileri vs. seçiliyorsa onlar gösterilebilir.
Aslında sistemi modüler yapmak daha uygun olacaktır. Yani ekran 4-5 bölüme ayrılabilir. Her bölüm için bir xml (ya da metin dosyası) kullanılarak o bölüme istenilen içerik yerleştirilebilir olması bence daha iyi olur. Yani bir şablon üzerinde isteyenler istediği içeriği görüntüleyebilse iyi olur.

Yakup hocam çok güzel konulara değinmişsin teşekkür ediyorum.

Benim aklımda şöyle bir fikir var nasıl olur sence...
Uzaktan yönetim olsa nasıl olur ? Yani örneğin lcd ekran okulun girişinde. Sende gerekirse evden lcdyi güncelleyebiliyorsun nasıl olur bu ?

Tabi bunun için ayar bölümünde ftp bölümü olacak uzaktan yönetim için bir ftpye sahip olmanız gerek.

Uzaktan yönetime vs. gerek yok. Sonuçta gündüz okuldayız (ya da en azından ilgilenecek birileri okulda olacaktır), gece de bilgisayar kapatılıp, gidileceği için uzaktan yönetim vs. ile uğraşmaya gerek yok.
Siz program yazma işinde ne kullanacağınızı, veritabanı vs. kullanacağınızı anlatırsanız daha fazla öneride bulunacak çıkacaktır.

Veritabanı kullanacağım programın yönetim panelinden gerekli tüm ayarlamaları yapabilecekleri bir panel ekleyeceğim.

yakuphan' Alıntı:
Programın iki ekranı olsun. Daha doğrusu iki parçası olsun. Birinde içerik girebilelim, diğerinde girdiğimiz bilgiler yayınlansın.
Program nedeniyle sanırım bir bilgisayarı TV'ye bağlamak zorunda kalacağız. Bilgisayarın ekran kartının iki çıkışı olursa, görüntüyü genişlet deyip, kendi ekranımızda bilgi girebilelim, diğer ekranda (TV'de) bilgiler görüntülensin.
Verilerin kaydedilmesi için veritabanı kullanılabilir.
Eğer veritabansız bir yöntem olacaksa da metin dosyaları üzerinden bilgi girişi yapılabilir, program belli aralıklarla (örneğin 10 dakika) metin dosyalarını yeniden okuyup, bilgileri güncelleyebilir.
Hangi sistemi kullanarak hazırlayacağınızı bilmiyorum ama eğer internet üzerinden bilgi alma yeteneği olacaksa, hava durumunu göstermesi önemli bir ayrıntı mutlaka bir köşede olsun. Belli aralıklarla güncellensin.
Nöbetçi öğretmen, öğrenci listeleri olabilir. Duyurular bölümü, ders saati çizelgesi (o anda hangi dersin işlendiği, tenefüsün ne zaman biteceği vs. gibi ayrıntılı bilgiler de olabilir), eğer okulda ayın öğrencileri vs. seçiliyorsa onlar gösterilebilir.
Aslında sistemi modüler yapmak daha uygun olacaktır. Yani ekran 4-5 bölüme ayrılabilir. Her bölüm için bir xml (ya da metin dosyası) kullanılarak o bölüme istenilen içerik yerleştirilebilir olması bence daha iyi olur. Yani bir şablon üzerinde isteyenler istediği içeriği görüntüleyebilse iyi olur.

sanırım http://www.bilgisayarbilisim.net/yazilim-genel-f46/dijital-pano-t104025-15.html bundan bahsediyorsun hocam... FLA dosyası ve veritabanını da eklemiştim. İstediğiniz düzenlemeleri yapabilirsiniz...

Evet sizinki dediğim özelliklere sahip ve geliştirilebilir. Hatta net tabanlı olduğu için daha kullanışlı.
Aslında benim pano vs. gibi şeylerle işim yok. Arkadaşa öneri olsun diye yazmıştım, bence arkadaş da sizin konuyu inceleyebilir. Şahsen ben sizinki gibi çözümleri benimsiyorum. Bir bilgisayarın TV'ye sürekli bağlı olması fikri bana hoş gelmiyor. Benim eğer böyle bir şeye ihtiyacım olursa, sizinki gibi net tabanlı bir sistem kullanır, TV'nin eğer wifi özelliği ve internet tarayıcısı olursa bu özeliklerini kullanırım. Eğer bunlar yoksa da android TV denilen küçük, HDMI çıkışı olun android cihazlardan alıp, TV'ye takarak işimi halletmeye çalışırım.
Eğer okulumun parası yetmezse de ekranları resim olarak hazırlayıp, usb ile tv'de gösteririm.
Yani çözüm ve yöntem çok.
Çalışmanız için de ayrıca tebrikler ve teşekkürler.

Dijital pano yu bilmiyorum sizin yaptığınızı ama ben okulumda şöyle birşey yaptım
Tek sayfada değil 4 farklı sayfa var.
1- Sayfa da nöbetçi öğretmenler ygs sayacı tarihte bugün ve okullar ilgili şeyler
2-spor haberleri manşet haber ve rss şeklinde bir kaç farklı kaynaktan
3-teknoloji haberleri yine farklı kaynaklardan
4-iki tane galeri var aynı anda çalışan bir tanesi okulun tüm etkinliklerinden rasgele gösterim. Diğeri ise en son yapılan etkinliklerden fotoğraf yapıyor.
Bu sistem otomatik olarak galeri sayfasında 1 dakika diğer sayfalarda ise 20 sn duruyor. Sistem çok beğenildi sürekli yenilikler olduğu için haber spor gündem herkes tarafından takip ediliyor.
Bun gibi sisteminizi yapabilirsiniz.

fikir vermek icin giris yapmıstım ama iyi fikirler gelmiş :++: sonucunu merakla bekliyorum. gecen yıl cok cekmiştim bu dijital panodan

vlk4n' Alıntı:
Dijital pano yu bilmiyorum sizin yaptığınızı ama ben okulumda şöyle birşey yaptım
Tek sayfada değil 4 farklı sayfa var.
1- Sayfa da nöbetçi öğretmenler ygs sayacı tarihte bugün ve okullar ilgili şeyler
2-spor haberleri manşet haber ve rss şeklinde bir kaç farklı kaynaktan
3-teknoloji haberleri yine farklı kaynaklardan
4-iki tane galeri var aynı anda çalışan bir tanesi okulun tüm etkinliklerinden rasgele gösterim. Diğeri ise en son yapılan etkinliklerden fotoğraf yapıyor.
Bu sistem otomatik olarak galeri sayfasında 1 dakika diğer sayfalarda ise 20 sn duruyor. Sistem çok beğenildi sürekli yenilikler olduğu için haber spor gündem herkes tarafından takip ediliyor.
Bun gibi sisteminizi yapabilirsiniz.

hocam panonuzun ekran goruntulerını paylasmanız mukun olur mu?

Hocam bence eklenecek en güzel özelliklerden birisi, zile kaç dakika kaldığının gösterilmesi. Zira okula gelen velilerin en çok sorduğu şey bu oluyor.

Zil meselesi sanırım ilköğretimlerde daha önemli. Ders saatindeyken tenefüs ziline, tenefüsteyken ders ziline kaç dakika kaldığı gösterilirse iyi olur. Zil çaldığında ekranda bir zil görüntüsü fena olmaz.

yakuphan' Alıntı:
Zil meselesi sanırım ilköğretimlerde daha önemli. Ders saatindeyken tenefüs ziline, tenefüsteyken ders ziline kaç dakika kaldığı gösterilirse iyi olur. Zil çaldığında ekranda bir zil görüntüsü fena olmaz.

bunu ben de düşünmüştüm ama yapamamıştım
olursa çok güzel bişey...

Bunu yapmak zor olmasa gerek, öncelikle zil saatlerini bir dizi değişkene aktarırsınız. Bilgisayarın saatini okutup, dizinin ilk elemanı ile karşılaştırırsınız, bilgisayarın saati küçükse bu durumda aradaki zaman farkını bulup, geriye saydırırsınız (timer nesnesi iş görecektir, javascriptte ise setTimeout ile kontrol yapılabilir), zaman sıfırlandığında işte duruma göre zil resmini 15-20 saniye için gösterirsiniz. Ardın dizi değişkenin bir diğer değerini okutur, tekrar geri saymaya başlarsınız. Aslında mantığı basit. Sadece kullandığınız dile göre komutları seçmelisiniz.

ikuru' Alıntı:
arkadaşlar ben kendi okulum için yaptım, yönetim paneli ile uğraşıyorum. Eksiklikleri var ama şimdilik bizi idare ediyor.

Buyrun; http://www.sivasweb.net/ekran

hocam ben bu konuda çok çok acemiyim idarecilerde ısrarla bekliyorlar. benim sizinki gibi bir dijital panoya ihtiyacım var nasıl yaptığınızı detaylarıyla anlatır mısınız. özelden de yazabilirsiniz.

Geri