Dil/Kültür Projemize sizleri de davet ediyoruz

Kodla Büyü
Projede düşünce ve amaçlar güzel olmuş ama uygulamada sıkıntılar var gibi.
Soru şıklarında Ç kullanılmamaya devam etmelidir. Öğrenci C ve Ç harflerini yazarken, kodlarken vs. karıştırabilir. Özellikle görme sorunu olanlar.
Şube adlarında Ç kullanımı da okuldaki tabelalarda sıkıntı çıkarmasa da bilgisayar sistemlerinde sorun çıkarabilir. Bazı programlar, veritabanı yönetim sistemleri Ç ve C harflerini aynı olarak değerlendirebiliyorlar. Bu sıkıntı çıkarabilir.
Ben olsam yumuşak g (ğ) harfinin üzerinde dururdum. Yeni nesil artık onu kullanmaz olmaya başladı. Eğlendim yerine Eylendim diyen, Değil yerine Deyil yazanlar tipler türedi. Bunu engellemek lazım.

Yumuşak g (Ğ) sınıfları olursa bence hiç de iyi olmaz. Yumuşaklar diye öğrenciler dalga geçer. Ama düşünceniz çok güzel tebrik ederim ama yakup hocamın dediği gibi onca Türkçe ve Edebiyat derslerine rağmen yazım dilimiz çok kötü. Demek ki her şey dersle olmuyor. Dersle olsaydı, o kadar İngilizce gören çocuklarımız, 3-5 cümle ile kendini tanıtabilirdi. Ama lise mezunlarının %70'i anadolu liseleri dahil bunu yapamıyor.

Geri