Din Öğretimi Genel Müdürlüğü HİSAR PROJESİ

Kodla Büyü
bu arada diğer yazan bazı arkadaşlara şaşıyorum.maksat bu eğitimleri almak ise, isteyenler okulları vasıtasıyla veya uzaktan hizmetiçi bölümünden kendi ilinde açtırabilir veya katılabilir.

ayrıca robotik kodlama yeni bir oluşum değil en az 4 yıllık neredeyse geçmişi var ülkemizde belki de..şimdiye kadar bir bilişimci olarak almamakta düşündürücü zaten...

isteyen bir şekilde öğreniyor zaten.geç kalınmış bir proje bile diyebilir şahsi düşüncem olarak.

Robotik kodlama olsun, kodlama olsun her bilişim öğretmeninin kendi imkanlarıyla öğrenebileceği konular.
5 yıldızlı otellerde kurslar düzenlenip bir de üzerine hediyeler verilmesine anlam veremiyorum ben de...

kursa katılan biri olarak yeni şeyler öğrendim ve güzel bir organizasyondu diyebilirim.

hiç bilmeyenler için çok iyi bir kurstu.orta-iyi düzeyde bilenler için(illaki yeni şeyler öğrenildi) beklenilen bir eğitimdi.

deneyapkart, arduino(temel seviye), mblock, mbot, 3d, microbit, makey*2, tosbaa, scratch, mikropython, tinkercad vb..uygulama programlar robotlar gösterildi.

ayrıca arduino orta seviye set, deneyapkart, çanta, vb.. araçgereçler katılımcılara kalıcı olarak verildi.

hotel, yemekler, termal ve eğitim genel olarak iyiydi herşey.
ohhhh, suyundan da koy, imam hatipde olmak vardı, başka yorum yapmıyorum, yöneticiler siliyor.

bu arada diğer yazan bazı arkadaşlara şaşıyorum.maksat bu eğitimleri almak ise, isteyenler okulları vasıtasıyla veya uzaktan hizmetiçi bölümünden kendi ilinde açtırabilir veya katılabilir.

ayrıca robotik kodlama yeni bir oluşum değil en az 4 yıllık neredeyse geçmişi var ülkemizde belki de..şimdiye kadar bir bilişimci olarak almamakta düşündürücü zaten...

isteyen bir şekilde öğreniyor zaten.geç kalınmış bir proje bile diyebilir şahsi düşüncem olarak.
bizim ilde açılsın diye isteyen arkadaşlar vardı, kurs açıldı, bir kişi yüzünden sayı tamamlanmadığı için kurs iptal edildi. açılsın açılsın diyen arkadaş istekte bulundu mu bulunmadı mı bilmiyorum. En iyisi dediğiniz gibi kendi başına öğrenmek, ebada iyi kötü eğitimler var onlara başvurmak ve ondan sonra malzemeleri temin edip uygulama yapmak.

yuci81 hocam hediye verilmedi saydıklarım.eğitimlerde kullanılmak üzere zimmet verildi.eğitimlerde her zaman yakınırız aslında malzememiz yok diye ilçe meme.onlar da kendi başının çaresine bak der ya..işte bu sorunu çözmeleri güzel bence verimlilik ve standart açısından.yoksa her öğretmenin alabileceği ürünler bunlar.

ben imam hatip kadrosunda değilim.başvurdum çıktı.

5yıldızlı otel var otel var .eğer günümüz şartlarında uygun fiyat veriyorlarsa neden olmasın ki..?

hizmet içi eğitimlerde genelde bu şekilde oluyor..ben hizmet içi yerinde vereceğim parayı çevre otele az bi farkla üstüne koyarak veriyor ve kalıyorum.inanın daha konforlu ve güzel oluyor.

merkezi hizmet içi eğitimler in mantığı eğitim dışında ayrıca öğretmenlerin senede 1 de olsa tatil gezi yapması, kaynaşma, bilgi tecrübe paylsşımı vb...

Herkes internet üzerinden videoları izleyerek öğrenebilir ama beraberce çalışma yaparak öğrenmenin keyfi ayrı birde kaç bilişim öğretmeni Mbot, Codey Rocy, 3D yazıcı deneyimi, Makey Makey, Tosbaa gibi bir çok etkinliği aynı anda görerek dokunarak deneyimleyebilir. Videolarını izlediğiniz kişilerle yada başka çalışmasını derslerinizde kullandığınız öğretmenle burada karşılaşma imkanın çok yüksek.
Sizlerde biliyorsunuz bazı eğitimlerde öğretmenlere çay bile ikram edilmiyor, Burada eğitimi planlayan arkadaşların çabaları sayesinde gerçekten öğretmenlere değer verilerek eksiksiz bir eğitim ortamı hazırlamış. Umarım eğitimi planlayan olgunlaştıran arkadaşların çabaları bundan sonra bilişim alanında eğitim planlayacaklara örnek olur.

Hizmetiçi eğitimlerde amaç sadece öğretim değildir.
En önemlisi motivasyon oluşturmak , artırmak ve sürekliliğini sağlamak.
Ekip ruhunun gelişmesi ve projeyi sahiplenmek çok önemli.
Bunlar uzaktan sağlanamıyor maalesef.
"Ben öğrenebiliyor isem herkes öğrensin" şeklindeki düşünce doğru, fakat hizmetiçi kurslarının amacına çooook uzak.

Sürekli Bakanlık Bilişim derslerine , tasarım derslerine önem vermiyor diye yakınırız. ama bir proje olunca da bilhassa bizim zümrelerimiz bin türlü yersiz eleştirilerle projeyi aşağılarlar. "Bilişimle Ramazan günleri" yapılır bir taraftan bunlar ne gereksiz şeyler denir. Ardından herşehirden insanların katılabileceği herhangi bir eksiklik yaşamadan bilişim alanındaki en son yeniliklere odaklanabileceği bir ortam hazırlanır. barınmadan donanımsal imkanlara kadar herşey dört dörtlük sağlanır, yeterki bu alanda öğretmenler kendini yetiştirsin ve sorunsuz bir şekilde gideceği şehirlerde kendi zümrelerine eksiksiz bir eğitim verebilsin diye. Ama bunada "yok ne gerek vardı", "gereksiz masraf" denir..kusura bakmayın arkadaşlar ama bence en büyük sorun bizim kendi kafamızın içindeki ön yargılar.. Ne olursa olsun, ülkemizin bilişim teknolojileri ve yazılım, stem , robotik ve inovasyon gibi alanlarda elini taşın altına koyan herkişiyi, bu alandaki hertürlü çabayı ön yargısız ve amasız desteklemek lazım..

Aynı amaca hizmet eden bir çalışmanın içerisinde zümrelerimizle birlikte olmak güzel olacaktır. Darısı Temel ve Ortaöğretim Genel Müdürlüklerine.

Merhaba değerli hocalarım şuan eğitim alıyorum. Gerçek anlamda dolu dolu bir eğitim alıyoruz. Hayatımda ilk defa böyle donanımlı bir eğitim ortamı ayarlanmış. Her ihtiyacımız düşünülmüş. Yapılacak Hisar projesinden çok umutluyum. Az zamanda çok büyük işler yapıyoruz. Bir çok kişi bizim burada tatil yaptığımızı sanıyorsunuz. Sabah 09:00 başlayıp 18:00 kadar dolu dolu ders yapılıyor. Ekip ruhu ile çalışarak güzel bir inovasyon yakaladık. Sahada öğretmen eğitimleriyle bu projeyi daha geniş kitlelere yaymak tek gayemiz olacaktır. İyiki bu projenin bir parçası olduğum için çok mutluyum.

Eğitime ilk katılan gruptanım.Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne böyle bir çalışma yaptığı için çok teşekkür ediyorum. Herşey dört dörtlüktü. Eğitmenler çok iyiydi. Yakılan HİSAR ateşini inşallah illerimizde genişletip devam ettireceğiz.Ayrıca Düzce Hafız İHO'nun yaptığı çalışmaların sunumu bizzat okulun öğretmeni tarafından yapıldı.Beni ençok etkileyende bu oldu.Eğitim Materyalleri de çok iyiydi.Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Ben son gruptayım. Nasip olursa haftaya oradayım. Anlatılanları okuyor, oradaki gelişmeleri Din Öğretimi sosyal medya hesaplarından takip ediyorum..
Eğitmen arkadaşlardan bazılarıyla Türkiye'deki farklı yarışmalarda (Manisa, Ankara vs.) tanışma fırsatım olmuştu.. Ortada bir emek var.
Zaten Genel Müdür ve Daire Başkanı da her grubun eğitim açılışlarına katıldılar. Yanlarında yine birbirinden değerli protokol üyeleri de geliyor. Bu da projenin önemsendiğini gösteriyor. İnşallah sahada eğiticiler olarak bizler de üzerimize düşeni yapar ve projenin amacına ulaşmasını sağlarız.
Meslekte 15. yılımdayım ve ilk defa imam hatip ortaokulunda görev yapıyorum. Resmi yazıyı hem okul idaresi hem de ilçe müdürü hatırlattı. Kimse zorla git demedi. Branşımız için bu tür etkinliklerin olması bence iyi bir olay. Gönül ister ki bu tür eğitimlere bütün zümrelerimiz katılsın ve bu tür çalışmaların sayısı artsın.. Eminim ki orada da güzel paylaşımlar ve dostluklar kazanacağız ve yeni projeler için bir adım atacağız.
Projede emeği geçen başta koordinatör arkadaşımız olmak üzere herkesi tebrik ederim.

Son düzenleme:
Sürekli Bakanlık Bilişim derslerine , tasarım derslerine önem vermiyor diye yakınırız. ama bir proje olunca da bilhassa bizim zümrelerimiz bin türlü yersiz eleştirilerle projeyi aşağılarlar. "Bilişimle Ramazan günleri" yapılır bir taraftan bunlar ne gereksiz şeyler denir. Ardından herşehirden insanların katılabileceği herhangi bir eksiklik yaşamadan bilişim alanındaki en son yeniliklere odaklanabileceği bir ortam hazırlanır. barınmadan donanımsal imkanlara kadar herşey dört dörtlük sağlanır, yeterki bu alanda öğretmenler kendini yetiştirsin ve sorunsuz bir şekilde gideceği şehirlerde kendi zümrelerine eksiksiz bir eğitim verebilsin diye. Ama bunada "yok ne gerek vardı", "gereksiz masraf" denir..kusura bakmayın arkadaşlar ama bence en büyük sorun bizim kendi kafamızın içindeki ön yargılar.. Ne olursa olsun, ülkemizin bilişim teknolojileri ve yazılım, stem , robotik ve inovasyon gibi alanlarda elini taşın altına koyan herkişiyi, bu alandaki hertürlü çabayı ön yargısız ve amasız desteklemek lazım..
Yukarıda arkadaş yazmış, "kadrom imam hatipte değil ama kabul edildim" diye, e böyle olacağını bilsek biz de başvururuz, hani adalet? Yapılan çalışmaya sözümüz yok, yapılan uygulamaya itirazımız var.

Vay arkadaş düştüğümüz hallere bak, aslında olması gereken normal bir hizmetiçi eğitim ortamını bile ne kadar hayal ürünü olarak görür olmuşuz. Sene 2014 Ankara'da Mowenpick hotel'de (o zaman geceli 250€ idi) şimdi kapatıldı FETÖ den dolayı. O zaman eğitimi düzenleyen kurum Telekomünikasyon iletişim başkanlığı. deri çantalar, çanta dolusu kalem, dosya, cüzdan vs. sadece iki günlük bir eğitimdi ama hizmette yok yoktu. Uçak biletlerimiz ve havalalalın hotel arasında özel transfer araçları yok yok. Keşke Bakanlığımız yaptığı bütün hie'leri bu kalitede yapabilsede bizde bu durumu kanıksayabilsek...

Vay arkadaş düştüğümüz hallere bak, aslında olması gereken normal bir hizmetiçi eğitim ortamını bile ne kadar hayal ürünü olarak görür olmuşuz. Sene 2014 Ankara'da Mowenpick hotel'de (o zaman geceli 250€ idi) şimdi kapatıldı FETÖ den dolayı. O zaman eğitimi düzenleyen kurum Telekomünikasyon iletişim başkanlığı. deri çantalar, çanta dolusu kalem, dosya, cüzdan vs. sadece iki günlük bir eğitimdi ama hizmette yok yoktu. Uçak biletlerimiz ve havalalalın hotel arasında özel transfer araçları yok yok. Keşke Bakanlığımız yaptığı bütün hie'leri bu kalitede yapabilsede bizde bu durumu kanıksayabilsek...
öğretmen camiası olarak elbette en iyisine layığız buna sözümüz yok hocam, sözümüz projenin dar kapsamda olmasına, projeye dışarıdan da girilebilmesine ki bu zaten başlı başına bir sıkıntı bence.

Yukarıda arkadaş yazmış, "kadrom imam hatipte değil ama kabul edildim" diye, e böyle olacağını bilsek biz de başvururuz, hani adalet? Yapılan çalışmaya sözümüz yok, yapılan uygulamaya itirazımız var.
sayın yuci hocam;

eğitici eğitimi için başvuruda kadronuz imam hatipte olacak diye bir koşul yoktu.o yüzden başvurdum.olsa bile öncelik imam hatip öğretmenine olurdu..keşke siz de başvursaydınız.tam okumadınız sanırım

sayın yuci hocam;

eğitici eğitimi için başvuruda kadronuz imam hatipte olacak diye bir koşul yoktu.o yüzden başvurdum.olsa bile öncelik imam hatip öğretmenine olurdu..keşke siz de başvursaydınız.tam okumadınız sanırım
bozo hocam, bu yazıdaki yani forumdaki ilk yazıda imam hatip okullarında görevli öğretmenler deyince ve din öğretimi genel müdürlüğü projeyi düzenleyince zaten katılamayacağım diye düşünüp ayrıntılarına bakmadım. Haklısınız, nasip değilmiş diyelim, önümüzdeki kurslara bakacağız artık.

Böyle projelerin devamı gelir inşallah önümüzdeki yıl bende katılmak isterim bu yıl müsait olmadığım için başvuru yapmadım.Dönüşlere bakılırsa eğitim çok faydalı geçiyor pandemi sürecinde paslandık iyice robotik konusunda kendimi eksik hissediyorum tecrübeli ve bilgili arkadaşlarımızın bilgisinden faydalanmak isterim.
Eylül başı gibi tekrar planlama yapılırsa katılmayı düşünüyorum

Geri