Diyanet'in "Download" fetvası

Kodla Büyü

kirbiyik

Site Gezgini
Diyanet İşleri Başkanlığı internetten indirilen her türlü program, yazılım, kitap, müzik gibi ürünlerin "ilgili kişilerin izni olmadan" elde edip kullanmanın caiz olmadığını açıkladı.Haberin devamı için>>http://bit.ly/1hanf1R

Ben zaten korsan işini bıraktım, hatta direk linuxe geçtim. Çok da memnunum. Virüs derdim yok. Kullanımına da alıştım.

Linux üzerindeki bütün programlar zaten ücretsiz ve açık kaynak. (neredeyse tamamı yani)

halk' Alıntı:
Ben zaten korsan işini bıraktım, hatta direk linuxe geçtim. Çok da memnunum. Virüs derdim yok. Kullanımına da alıştım.

Linux üzerindeki bütün programlar zaten ücretsiz ve açık kaynak. (neredeyse tamamı yani)

Linux te visual studio2010-2012 veya SQL server management studio kullanılabiliyor mu???

halk' Alıntı:

İyi etmişsiniz hocam. İyi niyetle(Allah rızası için, -Allah razı olmaz ya-) önüne gelene yazılım yükleye yükleye günaha battık zaten. 9-10 aydır kimseye işletim sistemi yüklemiyorum. Sırf bu yüzden ilçe milli eğitim müdürüyle , müdürle papaz oldum ama artık yok öyle. Sadece okulun PClerine yüklüyorum. MEB dünyanın parasını dökmüş zaten. Kendim de windows 7 starter kullanıyorum netbookta.

Devlet ne isterse Diyanet İşleri Başkanlığı da onu ister onu der.
Referans alınmaması gereken çıkarsal amaçlı bir kurum.

kar amacımı güdüyoruz ki caiz olmayacak.Dün sabah Sınıf öğretmeni arkadaş getirmiş sürekli kullandığı bilgisayarı.Ne diyelim öğretmen arkadaşa diyanet fetva yayınladı caiz değilmiş yükleyemem mi diyecez...Bill gatesi zengin etmeye devam mı edecez...Bu diyanete helal olsun...

Diyanetin bütçesi okullarda olsa gider çatır çatır lisanslı alırız her programı!!! Hem önce diyanet önce hesabını veremediği 24 milyonluk kira gelirlerini açıklasın.

spider23' Alıntı:
halk' Alıntı:

Linux te visual studio2010-2012 veya SQL server management studio kullanılabiliyor mu???

Hocam visual studio sürümleri sorunlu olarak çalıştırılabilir aynı şekilde sql de çalıştırılır. Ama bu yazılımlar wine(emülator) ile çalıştırıldığı için %100 verim alamazsınız. Bunun yerine bu yazılımların alternatiflerini kullanmanız gerekir.
Visual studio yerine mono develop var sql server yerine mysql yada sqlite kullanabilirsiniz.

bazıları diyanete neden yükleniyor anlamıyorum, bu işin caiz(korsan olduğu, üreticinin izni olmadan kullanıldığı) olmadığı zaten hepiizin malumu, diyanetin haramı helal kılma yetkisi mi varki, korsan lisans kullanımına caiz desin, hırsızlığın haram olduğu apaçık yazar kuranda, diyanete ne hacet.
arkadaşşların yaptığı gibi açık kaynak yazılımlarına geçmek en mantıklısı, ancak windowsu bırakmak sigarayı bırakmaktan daha zor. :)

Linuxte visual studio falan kurulamaz. Wine denen yöntemle falan bir şekilde yarım yamalak kurulsa bile olmaz o iş.

Ben kendim python yazıyor ve çalışıyorum. Python için en iyi programlar PyCharm ve SublimeText.

Ofis için libre ofis var. doc uzantılı dosyalarla ilgili de işlem yapabiliyor. Ribbon menüye dönüştürme için eklenti kurmalısınız.

Firefox, chrome, opera çalışıyor. İE ve safari yok.

Photoshop yerine GIMP kullanmak gerekiyor. İtiraf edeyim photoshop kadar gelişmiş ve kolay değil.

Linux'un en iyisi Linux Mint'tir.

Skype çalışıyor sorunsuz.

Driverları tanımada sıkıntı yok. Kurulum esnasında istisnasız hepsini tanır.

Teamviewer çalışıyor wine üzerinden. English fast dictionary de sorunsuz çalışıyor. Wine oldukça güzel.

Delphiciler için lazarus denen bir geliştirme ortamı var. Delphinin tıpkısının aynısı. Ücretsiz.

Eclipse, netbeans gibi geliştirme araçları da C/C++/Java için var.

Aslında firmalar sürekli olarak zirvede kalmak için korsana göz yumuyor.
Microsoft bu kadar göz yummasa milletimiz yavaş yavaş linux a geçmeye başlar.
Aynı şekilde kaç kişi microsoft office yi ücretli kullanır. herkes open officeye geçer.

Tabii ben yine de yasal kullanımdan yanayım. Korsan kul hakkı ihlalidir.

İmamların çoğusu kalkmış korsan win7 ve ofis kullanırken neyin fetvasını veriyorlar.

Sanki bilmiyoruzda.. Birde fetvadan bahsediyor bu kurum..

asp-php' Alıntı:
İmamların çoğusu kalkmış korsan win7 ve ofis kullanırken neyin fetvasını veriyorlar.

Sanki bilmiyoruzda.. Birde fetvadan bahsediyor bu kurum..
Hocam ben de imamım ancak dediğiniz doğru imamların çoğu malesef korsan kullanıyor ve bunun farkında bile değil.
Bakıyorum arkadaş mail hesabından office paylaşmış hocam napıyorsun diyorum sen o officenin özelliğini biliyormusun o katılımsız diyor.
Korsanın farkında bile değil.
Birkaç ortamda dile getirdim ama sanki atomu parçalıyormuşum gibi kimse anlamadı.
İmamlar hatta müftülük bilgisayarları bilgisayarcıya veriyor onlar korsanı çakıyor kimse bilmiyor cehalet...

olayı sadece imamlarla sınırlı tutmayın. Meb sağlık adalet müftülük tüm kurumlar korsn kullanıyor. Hakimin pc sine win7 korsan kurduruyor. Kimi kime şikayet edecekler

Bütçesi en yüksek kurumlardan bırakın arada bir böyle fetvalar versinler. :)

Ne yani şimdiye kadar kullandıklarımızdan kaynaklanan kul haklarından yırttık mı ?
Temiz bir sayfamı açılıyor.

Ben zaten diyanetten öncede bunu söylüyordum. Çoğumuz bunun farkındaydık. Sorun farkında olmak değil. Sahip olduğumuz değerleri samimiyetten uzak yaşamamız.
Yazılımı lisanssız kullanıyorum ama yaptığımın farkındayım diyen birinden beklemesemde. Çeşitli bahanelerle yaptığının yanlış olmadığını ima eden biri teknomarketlerden çıkarken cebine çaktırmadan bir şeyler atar.
Parana kıyamıyorsan yazılımı alma yada İllegal kullanıyorsan bunun suç olduğunu kabul et. Yok çok pahalı , yok ticari amaçla kullanmıyorum , yok elin adamını zengin mi edecem. Demekle bir tek kendini kandırsın.
Yasal değil işte yapacak bir şey ok.
Bu dünyada tanışmak nasip olmadı ama bir çok yazılımcıyla öbür tarafta randevumuz var.

alpaygunes' Alıntı:
Bu dünyada tanışmak nasip olmadı ama bir çok yazılımcıyla öbür tarafta randevumuz var.
:+1: :alkis: :oops:

Desene hocam microsoft ve mühendisleri baki dünyada yırttı. Branşımız itibariyle görüşmesi en uzun süren biz oluruz herhalde.

Bu yazı ilgili yerlere gönderilirken
kaç tane lisanssız yazılım yüklü bilgisayardan geçti .

Televizyonda hergün kamu yararına bir sürü video yayınlanıyor.
Bu işi engellemek konusunda samimi iseler
bu tarz bir video hazırlatır yayınlatırlardı.

Yazı göndermek bir nevi topu başkasına atmaya benziyor.

Gerçekten bunun önüne geçmek istiyorlarsa bu tarz uygulamaların
ne kadar etkili olduğunu ölçmek gerekir. Hergün okulllara bir sürü
yazı gelir. Çoğunun başlığına bakıp imza kağıdına imzayı atıp geçiyoruz.

Bu yazı korsan windows yüklü bir makine üzerinden gönderilmiştir..

microsoft ve adobe, sadece bu iki şirket, diyanet işleri başkanlığının ve ona bağlı tüm birimlerdeki ( il/ilçe teşkilatları ve kuran kursları dahil ) bilgisayarlarda kullanılan işletim sistemlerinin ve office/adobe programlarının hepsinin ama hepsinin lisanslı olduğunu ilan ettiği gün bir daha lisanssız download yapmam, os yüklemem..

Fetva vermeyle değil, hodri meydan beyler.

acer50' Alıntı:
microsoft ve adobe, sadece bu iki şirket, diyanet işleri başkanlığının ve ona bağlı tüm birimlerdeki ( il/ilçe teşkilatları ve kuran kursları dahil ) bilgisayarlarda kullanılan işletim sistemlerinin ve office/adobe programlarının hepsinin ama hepsinin lisanslı olduğunu ilan ettiği gün bir daha lisanssız download yapmam, os yüklemem..

Fetva vermeyle değil, hodri meydan beyler.
Hocam yarın biz hesap verirken bu adamın yaşadığı ulkenin diyaneti de korsan kullanıyodu, bu arkadaşı da idare edelim derler mi sence.. Derleeeerr dersen artık diyecek bişey yok :oops:

okuduklarıma inanamıyorum! fetfası size göre doğru olup olmadığını tartışmak yerine yok imamlar şöyle yok diyanet boyle. nelerle uğraşıyoruz.
Sokaktaki vatandaş da pardon başbakan bile öğretmenler yatıyor vs diye başladığında nasıl kızıyoruz değilmi? Ama başkalarına gelince hemen atıp tutalım.

Diyanetin fetvası çok birşey değiştirmeyecektir muhtemelen.

O fetvadan önce de kul hakkı ihlali olduğu biliniyordu, şimdi de biliniyor olacak.

Esas detay şu; bizler bilgisayarı temel düzeyde bilip kullanan kişiler için format atma ve programları kurma işlemlerini gerçekleştirirken bak ben bunları kuruyorum ama bunun bir de böyle bir boyutu var haberin ve bilgin olsun diyor muyuz orası önemli. Çünkü birçok kişi bu korsan ve ihlal noktalarından bir haberler.

Peki, okuduğumuz kitabı arkadaşlarımıza verip onların da okumasını sağlasak, yazarın kul hakkını yemiş mi oluruz?

Hocam okuduğunuz orijinal kitabı başkasına vererek onun da okumasını sağlamanız kul hakkına girmez.
Aynı olayı cd/dvd vs telif hakkı olan materyaller için de genişletebiliriz.

Elinizdeki kitabın fotokopisini çekip dağıtırsanız bu telif hakkı ihlali olur.
veya elinizdeki cd/dvd yi kopyalayıp kopyasını dağıtırsanız bu telif hakkı ihlali olur.

Daha detaylı bilgi için Alo fetva hattı 190
aloFetva.png

https://kurul.diyanet.gov.tr/sorusor/

Telif hakkı olan materyali download kul hakkı ise upload da downloada zemin hazırladığı için kul hakkı ihlalidir.

halk' Alıntı:

Hocam Linux'un Windows'a en çok benzeyeni hangisi. Yani ben daha önce Ubuntu kurdum, yani hiç kullanamadım. Masaüstüne klasör oluşturamadım. Belgelerimi, dosyalarımı toparlayamadım vs. vs.

Ancak kullanım olarak Windows'a en çok benzeyen hangisi ise ben de Linux'a geçmek isterim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Geri