Dizel partikul filtresi sorunu

Kodla Büyü

cihan_27

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Ozel serviste temizletip rejenerasyon yapilmasina ragmen 1 hafta icinde tikaniklik uyarisi veriyor arac. Dizel arac sahipleri boyle bir durumla karsilastiniz mi ne yapmam gerekiyor. Degisim icin ucret bayagi bir tuzlu.

Hocam 100 binden sonra genelde sorun olur diyorlar.Servis bakımın birinde temizlemesi için bir katkı önerdi.Ben ekletmedim şuan 110 binde araç.Belli bir hızda ve devirde 10-15 dk gittiğiniz zaman kendi kendini temizleyebiliyormuş diyede duymuştum.Değişim rakamları ürkütücü 5-6 bin lira diye duymuştum yanlışım yoksa.

Mazota katacaginiz bir katkı ile temizleme yapılabilir ve düşük viteste biraz devirip zorlayarak tıkanıklığın yanarak temizlenmesi de yapılabilir hocamızın dediği gibi..

Hocam çok tekrar ediyorsa ya sizin sürüş tarzınızda bir sorun var (çok düşük devir de sürme gibi) ya da ciddi bir sorun var. Genellikle belli bir viteste belli bir devirde belli bir km boyunca gidince kendiliğinden temizlenir. Her araçta bu değişkenler farklı olabilir. Bulabilirseniz aracın kitapçığında yazar. Ha bide partikül filtrelerinde bir sıvı oluyor onun bitmeside buna sebep olabiliyor. Kesin olarak aracınızda var mı bilmiyorum ama bir sorun isterseniz. 100 bin üzerinde bitebiliyor.

Hocam 100 binden sonra genelde sorun olur diyorlar.Servis bakımın birinde temizlemesi için bir katkı önerdi.Ben ekletmedim şuan 110 binde araç.Belli bir hızda ve devirde 10-15 dk gittiğiniz zaman kendi kendini temizleyebiliyormuş diyede duymuştum.Değişim rakamları ürkütücü 5-6 bin lira diye duymuştum yanlışım yoksa.
Evet o fiyatlar civari.

bende 2012 65000 km 1.3 dizel astra var evim ve okulum arası yokuş var bayağı arada sırada tıkanıyor sürüşe devam edin arabayı durdurmayın uyarısı veriyor. bende yüksek devir düşük viteste 10 dk sürünce sıkıntı düzeliyor arkadaşların dediği gibi belli süre sonra sürüşle düzelmeyeceği değişmesi gerektiğini söylediler.

daha çok can yakacak bu dizeller. şehir içi kısa mesafede kullanımlara gelmiyor.
benzin+lpg ye geçtim de rahatladım.
kışın motorun hemen ısınıp fanın hemen sıcak üflemesi paha biçilemez zaten.

bizim okulda bir arkadasda da aynı sorun var arac dizel astra 1.3, arkadaslarin dediği gibi belli bir süre yüksek devirde kullandığınızda düzeliyor. bir de katkı işe yarıyor diye biliyorum.

Düz yolda 3. vites hızınız 50-70 km/h olacak şekilde 10 dakika boyunca kesintisiz hareket ettirin aracı. DPF uyarısı ortadan kalkacaktır.

Yeni nesil motorların özelliği dizel partikül filtreli olmalarıdır. Opel araçları partikül filtresi olayında bence en deneyimliler arasında. VW zaten bu konuda emisyon skandalıyla biliniyor. Aranızda partikül filtresi varsa bu iyi anlamına geliyor. Aracınız çevreci bir araç. Çevreye çöp atmayan bir araç. Bazıları çevreye çöp atanı seviyor a ayrı. Zaten o filtrenin içini kırıp devreden çıkarınca çöp atan hale geliyor. Normal dizeller gibi oluyor.

Partikül filtreli araçlarda temelde iki şey önemli yağ ve yakıt. her ikisi de "Düşük kül, kükürt ve fosfor" içermeli. Opellerde yağın standardı Dexos2 , yakıtta ise ben BP Ultimate Diesel den memnunum.

Araç otomatikman partikül filtresini temizler. Şehir için kısıtlaması yada yüksek devir şartı yoktur. Tek şart gizli temizlik durumunu anlamak gerekir. Gizli temizlik esnasında aracı istop etmemek gerekir. Bazı zamanlar araç fan veya klima durumuna göre örneğin rölantide 0.5 lt yakarken istop etmeden önce bu yakıt miktarı göstergede 1.5 üstüne çıkar bu durumda göstergede opellerde tüketim ayrıntısına bakılır. Orada arka buğ çözücü açık görülüyorsa anlaşılır ki gizli temizlik yapılıyor araç istop edilmez gizli temizlik 5 dk da biter. eğer bu olay dikkate alınmayıp üst üste istop edilirse sonra aracı zorunlu sürmeye devam edin iletisi çıkar. ona da dikkat edilmezse filtre dolar. araç servislik olur.

• Beğen
Tepkiler: omd
bizim okulda bir arkadasda da aynı sorun var arac dizel astra 1.3, arkadaslarin dediği gibi belli bir süre yüksek devirde kullandığınızda düzeliyor. bir de katkı işe yarıyor diye biliyorum.
Bugun wurth enjektor ve dpf temizleyici aldim su cevre yolunda 3 bin devir civari surdum ilk basta tikaniklik uyarisi verdi ama aksam donerken herhangi bir uyari olmadi

daha çok can yakacak bu dizeller. şehir içi kısa mesafede kullanımlara gelmiyor.
benzin+lpg ye geçtim de rahatladım.
kışın motorun hemen ısınıp fanın hemen sıcak üflemesi paha biçilemez zaten.
hocam lpg de kullandım onun da kendine has sorunları oluyordu ayar tekleme gaza geçti gecmedi avm otopark subap erimesi vs

katkı maddeleri illaki bir fayda sağlar diye düşünüyorum hocam ama kesin çözüm, 3-4 bin devir arası 10-15 dk kullanmak ve atık haldeki partiküllerin sıcaktan yanmasını sağlamaktır.

Hocam, işi bilen bir servise yaptırmak lazım, benim bir önceki aracımdaki sorunu partikül filtresi sorunu diye resil ettiler. Filte temizleme ve değişim yaptılar sonra, başka bir servise götürdüğümde emme manifoltunda sorun çıktı, meğersem motor düzgün hava alamadığı için performans sorunu yaşıyormuş

Bir haftada tekrar tıkanması imkansız demek ki iyi temizlenmemiş. 2010 focus tdci aracım 100 bin km de dpf tıkandı ve dpf sıvısı bitmişti. temizlik ve sıvı takviyesiyle şu an 140 bin km de 2.5 yıldır sorunsuz kullanıyorum. Yakıtı sürekli shellden alıyorum yağ ise mobil1 esp kullanıyorum.

Yeni nesil araçlarda önem arz eden konulardan bir tanesi. Çoğunluğu kullanıcı hatası kaynaklı olan ve bilinçsiz özel servislerin neden olduğu durumdur.

1. Yetkili Servis Bakımlı araçlarda daha az sık rastlanan bir durumdur.
2. Özel servislerde aracın üreticinin önerisi dışından yağ kullanımından kaynaklanan durumlar ( En Sıklıkla Karşılaşılan Durum)
- Biraz açıklayayım. DPF en önemli etken yağ ve dizel kalitesidir. Yeni nesil dizel araçların bir çoğu 5W 30 yağ kullanır. Ama her 5W 30 yağın kalitesi ve içindeki mineral madde ve kükürt sülfat oranı bir değildir. O yüzden üreticiler de kullandıkları DPF ine göre ve aracın turbosuna göre yağ standartları önermektedir. Mesela peugeot euro 5 araçlarında PSA 2230 onayı olan yağları önermektedir. Bu onaya sahip yağından ACEA standardı C2 dir. Yani yağda 5w 30 c2 yazar. Ford grubunda ise 5W30 A5 dir. Peki madde 1 atıf yaparsak üreticinin standardının dışında yağ kullanımı DPF tıkar. Özel servislerde 5w30 mu 5w30 ne fark eder mantığı ile hareket edildikçe sıkınıtılar oluşmaya devam etmektedir. Birde üreticin önerdiği yağın km ve yılıda yani yıllık 15.000 km yada 10.000 km de değişmesi gereken yağın yüksek km.lerde değişmesii ve yağın viskozitesinin azalmasına sebep olur buna yağlama sağlıklı olmaz ve taracın turbosu başta olmak üzere DPF kadar sorunlara sebep olur. Benim tecrubelerime göre ve dizel araçlarda yağ ve kullanığınız dizel kalitesi çok önemli. Özellikle yağ hangi araçda olursa olsun 10.000 km bir değişmesi gerekmektedir.
3. Dizel kalitesi. Burada yanlış anlaşılmaya neden olmak istemem katkısız en doğal dizeller tercih edilmelidir. Performans arttıcı dizel katkılı yakıtlarda DPF tıkanmasına sebep olur.
4. Aracınızı şehir içi çok kullanıyorsanız ve özellikle düşük devirlerde kullanıyorsanız buna DPF temizlenmesini engellediği için tıkanmaya sebep olur. Aşağı yukarı her 1000 km bir aracı yüksek devirlerde kullanmakta fayda var. Tabii bunu yaparken aracın yağını en ısıtmış olmanız gerekmektedir. Buda en az yarımm saatlik bir mesafeye gitmeniz demek. Ondan sonra aracı 3. ve 4. viteste 3000 devir de 3200 devirde 4-5 dakika sürmek olacaktır.
5. Otomatik vites özellikle yarı otomatik dediğimiz DSG ve Robozite Şanzımanlarda yakıt sarfiyatını azaltmak için düşük devirde yüksek vites tutuyor buda DPF tıkanmasına neden oluyor. Madde 4 e bakım uygulanabilir.
6. Son olarak dizel araç kullanmak bilgi ve tecrübe ister. Hangi kullanıcı yukarıda yazdığım maddelere dikkat edecek ve on uygun araç kullanacak. O yüzden 2. elde dizel alırken yetkili servis kayıtlarına ve kullanan kişinin titizliğine iyi bakılarak araç almak gerekiyor. 1-2 bin aşağısına uygun diye aldığınız arabalar başınıza çok büyük işler aşabilir.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Geri