Sağlık Sistemi.

Kodla Büyü
Bu durumdan muzdarip olan tek ben değilmişim. Özellikle pandemi süreciyle beraber hiç bir doktor yerinde yok. Yerinde olanların da bu durumu fırsata çevirdiğini gözlerimle gördüm. 1 saat boyunca doktora hasta gelmedi. Doktor randevusuz gelenlere bakmayacağını söyledi. Randevularda hiç bir zaman açık değil. Özel hastaneler de şans işi. Para tuzağı olabilirler. Acil bir durumda devlet hastanelerinde muayene olamıyorsunuz. Acille filan da bu işler çözülmüyor.

Bir tıp fakültesi öğrencisinin bu soruya bu şekilde cevap vermesi bana manidar geldi,
ücreti dolgun, sosyal statüsü üst düzey şeklinde bir cevap verebilirdi,
ama maalesef ki daha öğrencilik yıllarında sağlık hizmetinin sunumundaki, vatandaşa ulaşımındaki sorunları görmüş diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: omd
Bu durumdan muzdarip olan tek ben değilmişim. Özellikle pandemi süreciyle beraber hiç bir doktor yerinde yok. Yerinde olanların da bu durumu fırsata çevirdiğini gözlerimle gördüm. 1 saat boyunca doktora hasta gelmedi. Doktor randevusuz gelenlere bakmayacağını söyledi. Randevularda hiç bir zaman açık değil. Özel hastaneler de şans işi. Para tuzağı olabilirler. Acil bir durumda devlet hastanelerinde muayene olamıyorsunuz. Acille filan da bu işler çözülmüyor.
Hocam bence doktor etik olarak yanlış ama mesleki anlamda doğrusunu yapıyor , randevu dışında hasta bakmasının tek sebebi mevcut puan sistemi(ki bu yüzden insanlar doktor doktor geçiyor tedaviye geç ulaşıyor )adam zaten dönerden ek ödemeden ümidi kesmişse ben diğerlerine yetişemem diyorsa sadece işini yapacak tabiki, hastanın muayene olamaması doktorun değil sağlık bakanlığının sorunu, bakanlık çözecek .

Bir tıp fakültesi öğrencisinin bu soruya bu şekilde cevap vermesi bana manidar geldi,
ücreti dolgun, sosyal statüsü üst düzey şeklinde bir cevap verebilirdi,
ama maalesef ki daha öğrencilik yıllarında sağlık hizmetinin sunumundaki, vatandaşa ulaşımındaki sorunları görmüş diye düşünüyorum.
Evet görmüş haklı da ama kendisi de doktor olunca acaba ben herkese bakacağım verin randevuyu mu diyecek yoksa 4 olmadan muayeneyi bitirip gitme derdine mi düşecek?

İnşallah gördüğü sorunları düzeltecektir kendince.

Tüm memurların çalışma saati belli ama doktor kotayı doldurunca hasta almama hakkına sahip.

Yozgat'ta dizimden gittim 4. Sıradaydım saat 10 oldu doktor yok. Hasta haklarına gittim doktordan haberi yok hastanenin. Yanındaki sekreter kız ulaşamıyorum dedi. Neyse 10.30 gibi geldi. 11 gibi ben içeri girdim sıram gelince o an mümessil geldi. Ooo hoş geldin otur birazdan yemeğe çıkarız saati yaklaştı zaten dedi. Adam daha yeni geldi öğle yemeği planı yapıyor.

Babam memlekette ameliyat oldu 1 hafta sonra bağırsak düğümlenmesi teşhisi ile doktora yine gitti adama ulaşamıyoruz dedi hastane. Telefon kapalı idi. Beyimizin çiftliği var orada idi muhtemelen ambulansla konyaya gitti.

Aksaray'da diyetisyene gitti arkadaşım. Tahlil yapalım ona göre vereyim dahiliyeden bi' tahlil isteyin dedi. Gittik adam içeride anlattık sıram bitti yarın gel dedi. Hocam muayene deği bi tahlil dedik yok dedi. Saat 2 bu arada. Neyse çıkarken yaşlı amca geldi hocam şu ilacımı yazar mısın dedi adamı da aynı şekilde kovdu.

182'yi şikayet için aradık yarım saat geçmedi dönüş yaptılar sırası dolunca hasta almama hakkı var doktorun diye. 14'te mesaisi bitti oturdu odasında mis gibi. Hangi memur bunu yapabilir.

İşini iyi yapıp, hastayı önemseyenleri tenzih ederim ama bence çoğu para için yapıyor.

Şimdi gençler ben doktor olacağım param da olacak, tabiki iyi bir eş adayıyım demek istiyor. Evlenen de önce statü ve para için evleniyor.
Özel hastaneye yıllık 5000 tl ayır. Tüm işini görürsün. Dr eş bulmaya gerek yok bunun için.

Eşi doktor olduğu için yaza doğru 1 hafta rapor alıp hasta olduğunu söyleyen ama o hafta içinde Antep'e gezmeye giden tanıdığım var. Elimize fırsat geçti gezdik diye de savundu kendisini ve dersinde de kul hakkından bahsetmiştir herhalde. Doktor eşin nimeti işte.

Son düzenleme:
Belki bazı bayan arkadaşlar kızacak ama erkek her konuda bir tık üstün olmalı diye düşünüyorum yada denk olmalı. İnsanlık hali boşluğuna denk gelir, ima etmesi dâhi onurunuzu fena kırar. Zaten bunu erkek yaparsa adam olmadığının ispatıdır.

Doktor eşi(bayan) çoğu kimse kariyerli ve paralı birisi olsun diye ister ki bununda hayrını görmez. Eş dediğin ahlakı ve edebi için tercih edilir. Bunun dışındaki tercih sebeplerinde kişiler hayrını görmez.

Pilotluk veya kaptanlık eğitimi alan öğrencilere de aynı soru sorulsa yanıtları ne olurdu acaba?

Sağlık işlerin kolaylaşsa da sana bir sürü farklı sorunlar yaratırlar. Boş ver ruh eşini bulmaya bak. Hayatın her alanına yetişmeniz mümkün değil. Ülkenin düzeni, eğitim sistemi iyileşirse tüm sorunlar bir bir yok olacaktır.

Pandemi döneminde sabah erkenden gidip(en geç 7:30)hastane koridorundaki bankoların önüne sıraya geçip randevu alma durumu da yok şimdi,
182 MHRS desen belli başlı bir kaç branş dışında randevu yok,
acile gitsen hocam ben bakamam diyor, anlamam diyor, uzmana gitmen gerek diyor.

En azından acillerdeki "acil uzmanı" ve "aile hekimleri" hastalığın aciliyetine ikna oldularsa bizlere MHRS sistemi dışından başka bir sitemden ilgili alana randevu verebilmeli,
nasılki çok kalabalık bir bankaya gittiğimiz zaman kredi kartı ile sıra numarası alan kişinin normal düz bir şekilde sıra alan kişinin önüne geçmesi gibi.
Bankalarda kredi kartlı kidemli müsteri öncelik sahibi olabiliyorsa,
hastanede de acil hasta öncelik sahibi olmalıdır ve buna yine acil uzmanı veya aile hekimi karar versin.

En azından acillerdeki "acil uzmanı" ve "aile hekimleri" hastalığın aciliyetine ikna oldularsa bizlere MHRS sistemi dışından başka bir sitemden ilgili alana randevu verebilmeli,
nasılki çok kalabalık bir bankaya gittiğimiz zaman kredi kartı ile sıra numarası alan kişinin normal düz bir şekilde sıra alan kişinin önüne geçmesi gibi.
Bankalarda kredi kartlı kidemli müsteri öncelik sahibi olabiliyorsa,
hastanede de acil hasta öncelik sahibi olmalıdır ve buna yine acil uzmanı veya aile hekimi karar versin.

sizin dediğiniz yöntem (aile hekimi ya da acil doktorunun önerisi ile doktordan sıra alma) işletilirse bu sefer de bu yolu suiistimal edenler çıkacaktır. acil hastaların, 65 yaş üstü, 7 yaş altı, hastane çalışanı yakınının önceliği halihazırda var.

Paraya göre eş seçecekse instagram fenomeni ile evlensin. İşadamlarından çok kazanıyorlar.

O zaman kardeşinizi veya arkadaşınıza bir doktor eş bulun yenge/enişte o da söylediğiniz kolaylıkları sağlar Sizin için hastane randevusu falan alır. Hem de nöbet gibi zorluklarından da etkilenmemiş olursunuz;)

O zaman kardeşinizi veya arkadaşınıza bir doktor eş bulun yenge/enişte o da söylediğiniz kolaylıkları sağlar Sizin için hastane randevusu falan alır. Hem de nöbet gibi zorluklarından da etkilenmemiş olursunuz;)
Benim baldız sağlıkçı ama maalesef onunda çok etkisi olamıyor eğer daha büyük torpili olanlar varsa. Dün kulağından ameliyat oldu. 2 kişilik odaya verdiler. Özel oda istemiş rahat etmek için. Boşalırsa alalım demişler. Ondan başka bir hasta gelmiş yanına o da istemiş özel oda. Ona da aynısını demişler. Bugün öğrendik diğer kız özel odaya alınmış ameliyat sonrası. İlk bizimki istemiş ve sağlıkçı olmasına rağmen.

Sıra konusunda şu kolaylığı yapabiliyordu ama. Kimlik nosunu alıp sabah sıra verecek arkadaşı tanıdıksa ona bildiriyordu sırayı alabiliyordu ama işte her zaman da olmuyor maalesef.

Aile hekimlikleri ilk kurulduğunda hastalar ilk aile hekimlerine gidecekti eğer aile hekimi gerek görürse hastaneye sevk edecek ve hastana yükü azalacaktı güya ama hala vatandaşlar aile hekimine gitmek yerine direk hastaneye gidiyor ve bahsi geçen sistem hiç çalışmadı.

Aile hekimi sevk ederse aslında hastanede hastaya bakılması bence daha mantıklı. İlaç yazdırmaya sıra alıp hastaneye gidenler var ve bu kişiler gerçek hastaların hakkını gasp ediyor bence.

Bu arada konu nereden nereye geliyor diye düşünüm ve fikrimi yazmadım.

Ben bırak eşimin doktor olmasını çalışan biri olmasını bile düşünmedim esasen. Ev hanımı olsun dedim hep ama kader işte düğünden birkaç ay evvel 2 yıldır bu puanla atamam olmuyor ve bu son hakkım tercih yapayım mı dedi. Bende benden olmasın nasılsa gelmiyormuş yapsın diye düşündüm ve yap dedim. 20 küsür tercih arasından en son tercihi olan memurluğa ataması oldu. Kaderde demek bu varmış ne edelim dedim. Çalışmasının artısı var maddi olarak evet ama eksileri de oluyor özellikle çocuklar konusunda. Benim öğretmen olmamın avantajı göz kırptı şükür bu sene. İnşallah bir daha böyle sıkıntıları yaşamayız dünya olarak.

Ama eşimin sağlıkçı olmasını istemezdim şahsen. Maddi kısmını geçtim nöbettir, strestir, sürekli kafasının hastalarda olmasıdır bana göre değildi ona göre hiç değil. Şimdi bile bazen bir evraka takıyor gece boyu onu düşünüyor. Gidip kontrol edince rahatlıyor. Hatalı olsa ne olur diyorum bir şey olmaz düzeltilir ama unutursam düzeltmeyi diyor.

Son düzenleme:
Peki bu sorunun en büyük parçasının doktorlar olduğunu çözebilmiş mi bu gençler? Şu an hastanede yatan hastası olsun olmasın doktorların %80-90 ının polikliniği 9 ta açıp 15:00 de kapattığını görebilmiş mi mesela?
Güya 8-9 arası vizite saati.
İlaç mümessilleri geldiğinde dışarda hastalar beklerken çalışma saatlerinde yarım saat içerde muhabbet ettiklerini görmüş mü mesela?
Ya da gecenin bir yarısı yönerge gereği pansiyondan ambulansı arayıp acile gönderdiğiniz öğrencinize öğretmeni gelmeden bakmam dediklerini görebilmiş mi?
Pandemi öncesi böyleydi de bundan sonra yanlarından geçilmez artık...

Not: Bu durumlara bir şey demeye de maalesef hakkımız yok. Ağzımızı açsak, onlar ters bir şey söylese sinirlensek bu seferde sağlık çalışanına şiddet olacak çünkü...

Velhasıl yanlış düşünüyorsun hocam. Ortada gördükleri bir şey yok... Yarın diğer hepsi gibi onlarda aynı olacaklar... Neden mi? Neden doktor oldular ya da yapıldılarsa(çevreleri tarafından) o yüzden... Değişmeyen şey yaptıkları işi daha öğrenciyken pazarlamayı öğrenmiş olmaları...

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: omd
Geri