DOLAR aldı başını

Kodla Büyü

murathan21

Seçkin Üye
Seçkin Üye
memlekette dolara diyecek bir hükümet yok ne yazık ki ciddi ekonomik kkrizler yolda ALLAH sonumu hayr eylesin.

Sorun yok herkes 100 dolar bozdursun 2.80 e iner :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

dolar dünya geneli değerleniyo anladık ama bizim ülkemizde daha da artıyo. 3. dünya ülke paraları bile bize karşı prim yapıyo. inşallah yolun sonu aydınlıktır yoksa vay halimize...

Ülkemizin direnişten dirilişe geçtiği günlerde her taraftan baskı artıyor ve artmaya devam edecek. umutsuzluğa düşmedik, yeise kapılmadık, inanıyoruz ki bizler kazanacağız.Bu ümitle çalışmaya devam edeceğiz, hangi lobi gelirse gelsin tarihin bizi çağırdığını unutmayacağız. Fiili ve manevi dualarla devletimizin yanındayız. Küresel sistemin sorgulanamadığı zamanlardan sorgulayan bir ülke haline geldik ve hamdolsunki mazlumların sesi olduk.

ne yazıkki vatandaşın dolar bozdurmasıyla dolar düşmez. tam tersi dolar almayla da dolar düşmez. piyasadaki büyük oyuncuların elinde milyarlarca dolar bulunduranların bozdurma lazım. ancak öyle düşebilir. ama doların seyri şubata kadar yukarı yönlü görünüyor.

Yüzde 20 faize 4.60 lardaysa , isimiZ çok zor...faiz piyasayı kilitleyecek,bankalar personel cikaracak, parası olan faize basacak neden risk alıp iş yapsın yatırım yapsın? Olmayan zaten surunmeye devam...

Doların dünya ekonomisindeki gücü belli. Amerikan doları, kanada doları, Avustralya doları. Bugün apple developer hesabı almaya kalktığımda 99 dolar ödemelisiniz diyor. Tema satın alınacak diyelim yine dolar. o_O

biri de hala direniş diriliş falan sallıyo a haberden ne duyuyosa.. yapılan her güzel şeyi siz yaparsınız ama kötüye giden herşey de dış güşler(!)in işidir. anca kendinizi kandırın geçti o devir.
DOLAR DEĞER KAZANMIYOR TL DEĞER KAYBEDİYOR.

Dış Güçler bizi kıskanıyor diyenlere tek bir sorum olacak mantıklı bir açıklama bekliyorum. Madem dış güçler bize oyun oynuyor o halde 450 milyar dolar olan dış borcunuzun %83 ünü neden AB ve ABD den aldık ?

Ha ha dış guclere sayip dokenler,faiz lobisi diye saydiranlar,çok degil 1 ay kadar önce ingiltere kralicesine ve İngiliz para barinlarina neden ziyarete gittiler??? Şu seçimi atlatana kadar az biraz sıcak para dediler......,belli ki nasihat almışlar..

beyler olaya dolar tl olarak bakmayın bu finans sistemleri baştan hata. baştan kural hatası var. kripto geliyor bekleyin. evlatlarımızı kriptolu yıllar bekliyor :)

Bazı insanlar söylediği söz yalan çıkmamak için ülkenin mecrasından sapmasını arzu ediyor. Mizanın bir kefesine yapılan doğru icraatları diğer kefesine hatalı, noksan icraatları koy. Ondan sonra karar ver. Yoksa sanki yapılan tüm hizmetler hatalı veyahut noksanmış gibi muhakeme edip buna göre karar verilirse isabetsiz bir vehim ortaya çıkar. İnsanı ayakta tutan ümittir. O garp medeniyeti ki içimize ümitsizliği aşılamış. Bir şey yapmak isterse bile bu ümitsizlik, kuvve-i maneviyesini kırar elinden geleni bile yapamaz hâle getirir. Bu zaman avrupalıya, amerikalıya ilerleme dünyası olacak sadece bize mi gerileme dünyası olacak? Mehmet Akif' in dediği gibi âtiyi karanlık görüp, azmi mi bırakacaksınız. Geniş siyaset dairesinde en küçük vazife bazen bulunurken ekseriyetle en büyük vazife en küçük dairede bulunur. Bulunduğunuz makam veya mevkinin hakkını vermemek demek olan geniş dairelerin cazibesine kapılmak, büyük vazifelerin terkini netice verecektir. Bundan da neme lazım, sen çalış ben yiyeyim su-i ahlâkı zuhur edecektir. Hulasa: Bir taşa ne kadar eller yapışırsa, o kadar kolay kaldırılırken; bazıların vazgeçmesi bizi ümitsiz yapmasın zira onların yapamadığı işleri de yapmak bize düşecek...

TL değer kaybediyor diyen meslektaşım olaylara sonuc odaklı bakıyor , Abd baskanı tüm dolarları merkez bankasına çekmek adına hamleler yaptı bu yüzden tüm dünyadaki dolarlar ABD ye kayıyor . dolar da değer kazanıyor çünkü onlar hükmediyor. kafası hiç basmayan varsa bakabilir euro bile dolar karşısında sallanıyor ,parite daralıyor.
Ülkemizin etrafı ateş çemberi , dünyaya rağmen operasyonlar yapıyoruz bunun da bir siyasi bedeli var . ayrıca seçim -hükümet karmaşası da tl ye güveni azaltıyor.
Halkbank davasını söylemiyorum bile. Biz bu coğrafyada yaşamanın bedelini ödedik ,ödeyeceğiz.
Üretim bazlı ekonomimiz avrupayla yarışacaz güçte değil. ayrıca ürettiklerimizle de bizi avrupa pazarına çok almıyorlar ki zaten çoğu da çin in elinde.artık avrupa devletleri çin de fabrika kuruyor. Almanya o Allah ın yasalarına savaş açarak çektiğiniz faizli krediyle aldığınız audi ,mercedes ,wolksvagenler ve bazı makina ilaç sanayisiyle ayakta. o da Çin yüzünden sallantıda (Audiye ortak oldular biliyorsunuz).
Politika yanlışları var bunu kabul etmemek hatadır ,en basitinden meb in hali ortada...
Ama devlete burda kızarken şunları düşünelim ?
Kurs ek dersini kaybetmemek için 3 öğrenci geldiği halde tüm sınıfı tam yazan öğretmen varken?
Bilişimden çocuklara çok önemli birşey yapıyormuş gibi yetiştirme kursu açıp , 2x kurs ücreti alan öğretmenler varken?
Hiçbir başarısı olmayan meslek liselerinde kurs açıp son güne kadar saçma sapan basit konularla seneyi geçiren ,yazın da araba tatil hesabı yapan meslektaşlarımız varken?
İnşaattan çalan mühendis , müteahhit varken?
Fazla para alacam diye 200 hastaya bakmaya çalışan doktorum varken?
Yazılım bitirip , kod yazacağına sağdan soldan çalıp kamuya program satan arkadaslarımız varken?
Devlet kime yetişsin kime para versin yatırıma yetişsin?
Biz hak ettik bu kusura bakmayın..
:)
Bu ülkede dolar 2.5 lira nasıl olsun ?

Yine döndü dolaştı ihale öğretmenlere hatta direk nokta atış bt öğretmenlerine kaldı.
Bizim dyk kursları olmasaydı 4 ün altındaydı dolar hee hee

TL değer kaybediyor diyen meslektaşım olaylara sonuc odaklı bakıyor , Abd baskanı tüm dolarları merkez bankasına çekmek adına hamleler yaptı bu yüzden tüm dünyadaki dolarlar ABD ye kayıyor . dolar da değer kazanıyor çünkü onlar hükmediyor. kafası hiç basmayan varsa bakabilir euro bile dolar karşısında sallanıyor ,parite daralıyor.
Ülkemizin etrafı ateş çemberi , dünyaya rağmen operasyonlar yapıyoruz bunun da bir siyasi bedeli var . ayrıca seçim -hükümet karmaşası da tl ye güveni azaltıyor.
Halkbank davasını söylemiyorum bile. Biz bu coğrafyada yaşamanın bedelini ödedik ,ödeyeceğiz.
Üretim bazlı ekonomimiz avrupayla yarışacaz güçte değil. ayrıca ürettiklerimizle de bizi avrupa pazarına çok almıyorlar ki zaten çoğu da çin in elinde.artık avrupa devletleri çin de fabrika kuruyor. Almanya o Allah ın yasalarına savaş açarak çektiğiniz faizli krediyle aldığınız audi ,mercedes ,wolksvagenler ve bazı makina ilaç sanayisiyle ayakta. o da Çin yüzünden sallantıda (Audiye ortak oldular biliyorsunuz).
Politika yanlışları var bunu kabul etmemek hatadır ,en basitinden meb in hali ortada...
Ama devlete burda kızarken şunları düşünelim ?
Kurs ek dersini kaybetmemek için 3 öğrenci geldiği halde tüm sınıfı tam yazan öğretmen varken?
Bilişimden çocuklara çok önemli birşey yapıyormuş gibi yetiştirme kursu açıp , 2x kurs ücreti alan öğretmenler varken?
Hiçbir başarısı olmayan meslek liselerinde kurs açıp son güne kadar saçma sapan basit konularla seneyi geçiren ,yazın da araba tatil hesabı yapan meslektaşlarımız varken?
İnşaattan çalan mühendis , müteahhit varken?
Fazla para alacam diye 200 hastaya bakmaya çalışan doktorum varken?
Yazılım bitirip , kod yazacağına sağdan soldan çalıp kamuya program satan arkadaslarımız varken?
Devlet kime yetişsin kime para versin yatırıma yetişsin?
Biz hak ettik bu kusura bakmayın..
:)
Bu ülkede dolar 2.5 lira nasıl olsun ?
kim sağladı bu ortamı?

bu ortamı ali ,mustafa ,şakir hazırlasa ne olur? isimler şahıslar önemli mi?
ben resme genel olarak bakılması gerekiyor diye düşünüyorum .. politik hatalar zaten var , sorumluluğu sadece yöneticelere yüklemek yersiz. ayrıca ben de bt ciyim. 3-5 kuruş kurs parası devlet için hiçbişey . ben burda şuna takarım devlet bu işi dersane kapatmak için yapmış ,dersane sistemini silmek için politika üretmiş benim bt ci kardesim 3-5 kuruş da ben doldurayım demiş :))
doktordan mühendisten bahsettim bunlar ülke gerçeği yalan yanlış bişey mi var?
güzel meslektaşlarım ülkece bolluğu arabada ,ev kredisinde gördük :) kimsenin de sesi çıkmıodu.. Bilime katkımız olması gerekirken sadece günü kurtarıyoruz?kaçınızın yüksek lisansı var ? ya da kaçınız yazılım projesi yaptınız ? bilim projelerinde saçma sapan şeylerle gün geçiriyoruz. çizgi izleyen robotun bile hazır kitini getirip proje diye sunuyorsunuz.:))
Diğer meslek grupları da böyle oldu. Kurul toplantılarında yazman kim olacak diye sorulduğunda ölü taklidi yapar tüm arkadaşlar :)) kimse sorumluluk almaz .
bu gelinen süreci kimse kendinden bağımsız düşünmesin. :))
Herkes kendine şu soruyu sormalı "Ben bu ülke için elle tutulabilecek ne yaptım ?" .. :))

Geri