Donan su Boruları nasıl açılır.

Kodla Büyü

bormut

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar malum soguk günler geçiriyoruz. donana tesisatı nasıl çözeriz. bilginiz var mı ?

metal borularla yapılmış su tesitatının saati ucuz bir elektrikli battaniye alınarak sarılabilir.

daha önceden kars ta çalıştım.orada hırdavatcılarda satılan 4 telli iki parmak kalınlığında bu iş için yapılmış bir uzun bir elektrikli şerit vardı.

donan suyu 5 günde açtı ama açtı.

Sarıyorsun erimesini bekliyorsun :)

boruyu bilmiyorum ama su sayacı patlamasın diye kış aylarında babam sayacı kalın örtülerle kaplar. daha önce patlamıştı da...

şöyle diyeyim su borusunu bina giriş yerinden ayır toprağa giden boruya elektrik saatinin "+" (artı) yani faz ucunu bağla 15 dakka bekle tabi bu arada boruya dokunma çarpılın 15 dakka sonra elektriği kes bakmışsın su açılmış açılmazsa 10 dakka daha ben karsda donan tüm boruları böyle açtım yanlız boruyu ayırdığın yere bi vana ekle su açılınca fışkırıp elektrikli sudan çarpılma

saatte değil de sonrasında oluşan donmalar için saati söküp içine tuz doldurup tekrar takarak bir çözüm bulunabiliyor.

umarslan17' Alıntı:
algoritmax' Alıntı:
saatte değil de sonrasında oluşan donmalar için saati söküp içine tuz doldurup tekrar takarak bir çözüm bulunabiliyor.

tuz ruhu daha etkili

haklısınız hocam zaten maksat suyun donma noktasını aşağıya çekmek. ama içme amaçlı kullandığımız suyun içine tuz ruhu doldurmak tehlikeli gibi geldi bana :)

serserised' Alıntı:
şöyle diyeyim su borusunu bina giriş yerinden ayır toprağa giden boruya elektrik saatinin "+" (artı) yani faz ucunu bağla 15 dakka bekle tabi bu arada boruya dokunma çarpılın 15 dakka sonra elektriği kes bakmışsın su açılmış açılmazsa 10 dakka daha ben karsda donan tüm boruları böyle açtım yanlız boruyu ayırdığın yere bi vana ekle su açılınca fışkırıp elektrikli sudan çarpılma
Hocamın yöntemi biraz tehlikeli gibi geldi bana. :scared:

Ateş yak hocam boruların altında veya piknik tüpü ile pürmüz tak ucuna ıst, tüp bitene kadar.

Su dondu ise patlamazmı ya arkadaşlar.

Donmadan önce tedbir alınması gerekmez mi?

Benim bildiğim musluklar açılır ve beklenir.

algoritmax' Alıntı:
umarslan17' Alıntı:
algoritmax' Alıntı:

tuz ruhu daha etkili

haklısınız hocam zaten maksat suyun donma noktasını aşağıya çekmek. ama içme amaçlı kullandığımız suyun içine tuz ruhu doldurmak tehlikeli gibi geldi bana :)

hocam tuz ruhu koycak yeri açmışsanız zaten borunun hijyenlik durumu kalmamıştır. Su açıldıktan sonra biraz akıtırsanız bişi olmaz.

:) ben hala yaşıyorum :)

hocam dün de bizim kombinin sıcak su borusu dondu. eşim kaynamış suyu borulara döktü. 5. kettle dan sonra su açıldı. biraz zahmetli ama iyi bi çözüm ;)

Eğer borular metalse:
  • Eğer borular görülebilir yerlerden geçiyorsa, bir kaynak makinesi ile üstüne çok az kaynak yap. Kutuplar arası mesafeyi uzun tut. Aradaki buzu çözer
  • Pürmüzle ısıt
  • Kaynar suyla görünen boruların başından sonuna kadar dök

Eğer halen su açılmıyorsa bahçede kazı yapıp boruları bulduktan sonra pürmüzle açman gerekebilir.

çeşmeyi aç bekle diyenlerin başına hiç gelmemiş heralde, bu soğuklarda donarsa ve erken müdahale etmezsen 10 gün de zor açılır. ya lodos esecek ya yağmur yağacak yoksa kendi halinde hayatta açılmaz. her sene suyu donan biri olarak tavsiyelerimi yazayım.(borular kuzeyden geçiyor -12 derece altında kesin donuyordu)

Kuzey tarafındaki borulardan başlıyor genelde donma.boruların demirse zaten bir süre sonra patlar, ama demir boruysa açması kolay, daya pürmüzü, elektriği. eğer donma olayında geç kalırsa öyle sıcak su tut, elektrikli sobayla ısıtma filan çözmez.

şimdilerde demir boru zor, plastikse eğer boruların en azından patlama riski yok, peki nasıl açılacak?? valla ben 3. senemde bir yöntem buldum, başka türlü de plastik boruyu açamazsın zaten.

Önce eski tip bir düdüklü tencere bulacaksın, plastik su borularının açıkta olduğu yerden tesisatçı bi kesik çıkaracak, küçük tüpe düdüklüyü koy, içine su, bir de tesisatının uzunluğuna göre serum borusu kalınlığında ama serum borusundan biraz sert bi hortum lazım, benzer hortum bulamazsan serum borusu da olur (sıcak su içinde geçince serum hortumu çok gevşiyor, biraz daha sert hortum tavsiyem, çok sert olursa da köşelerden dönmez haberin olsun). Düdüklü kaynasın, tepesini aç, oradan buhar fışkıracak, serum hortumunun ucunu oraya tut, diğer ucunu, su borusunun kesik yerinden sokacaksın, buhar eritecek, o erittikçe sen hortumu boru içinde ilerleteceksin.

tek ve kesin çözümdür, plastik boruda başka çözüm yoktur...

acer50' Alıntı:
çeşmeyi aç bekle diyenlerin başına hiç gelmemiş heralde, bu soğuklarda donarsa ve erken müdahale etmezsen 10 gün de zor açılır. ya lodos esecek ya yağmur yağacak yoksa kendi halinde hayatta açılmaz. her sene suyu donan biri olarak tavsiyelerimi yazayım.(borular kuzeyden geçiyor -12 derece altında kesin donuyordu)

Kuzey tarafındaki borulardan başlıyor genelde donma.boruların demirse zaten bir süre sonra patlar, ama demir boruysa açması kolay, daya pürmüzü, elektriği. eğer donma olayında geç kalırsa öyle sıcak su tut, elektrikli sobayla ısıtma filan çözmez.

şimdilerde demir boru zor, plastikse eğer boruların en azından patlama riski yok, peki nasıl açılacak?? valla ben 3. senemde bir yöntem buldum, başka türlü de plastik boruyu açamazsın zaten.

Önce eski tip bir düdüklü tencere bulacaksın, plastik su borularının açıkta olduğu yerden tesisatçı bi kesik çıkaracak, küçük tüpe düdüklüyü koy, içine su, bir de tesisatının uzunluğuna göre serum borusu kalınlığında ama serum borusundan biraz sert bi hortum lazım, benzer hortum bulamazsan serum borusu da olur (sıcak su içinde geçince serum hortumu çok gevşiyor, biraz daha sert hortum tavsiyem, çok sert olursa da köşelerden dönmez haberin olsun). Düdüklü kaynasın, tepesini aç, oradan buhar fışkıracak, serum hortumunun ucunu oraya tut, diğer ucunu, su borusunun kesik yerinden sokacaksın, buhar eritecek, o erittikçe sen hortumu boru içinde ilerleteceksin.

tek ve kesin çözümdür, plastik boruda başka çözüm yoktur...

başarılı olabilecek bir uygulamaya benziyor
aklımda bulunsun

Borunun tipine göre değişir tesisat plastikse tüple ısıtamassınız :) Ayrıca binanın konumuda belli değil apartmandan mı bahsediyoruz köy okulu lojmanındanmı? Konuyla ilgili detaylı bilgi verseydi bişeyler söylenebilirsi ama benim başıma geleni yazayım.

Erzurum karayazı ilçesinin salyamaç köyünde asker öğretmendim. Lojmanımda su yoktu tesisatı ben yaptırdım 20 mt yerin altından lojman binasına kadar geldikten sonra 2 metre yukarı (Açıktan) çıkması gerekiyordu sonra mutfak..

15 tatilde memlekete döndüm. Aslında suyu da açık bırakmıştım ama döndüğümde donduğunu görünce Yıkıldım :) Onca emek boşa gitmişti çünkü. Son çare olarak bir demlik sıcak suyu plastik boruunun tepe noktasından aşağı dökmeye başladım. Umudum sadece 2 mt lik bölümün donmuiş olmasıydı.

Nitekim öyle oldu boruda bir titreme oldu ve ALLAH Suu diyerekten sevindim. Belki bu yöntem işinize yarayabilir. Elektrik verilmesini felan da duydum ama demir borulu tesisatşarda işe yarar o. Demir borunun tesisatı devam ettirip komşunuzun evide musluğu açan birini çarpması da sözkonusu olabilir. Veya çamaşır makinesini bozması gibi durumlarda sözkonusu olabilir.

Suyu açık bırakıp giden bir arkadaşımın anlattıkları:

Erzincan'da görev yaptığı dönemde, 15 tatilde gelirken suyu çok az açık bırakıp gelmiş. Tabi lavabo donmuş, buzdan tıkanmış, akan su daha geç donmuş, o lavabonun tıkalı olduğu zamanlarda da akma devam etmiş. Taşmış, zeminde donmuş. 15 tatil bitip de geldiğinde arkadaşın bir buz pisti varmıştı. Su donsa daha iyi.

pürmüz diyorlardı sanırım adına ...onunla açıyorduk hocam ....küçük tüpe bağlıyorlar onu ... ısıtıyorsun boruları açılıyor hemen

pürmüz sıkıntılı oluyor boru fazla ısınıp patlıyor eğer fazı direk musluğa bağlarsan evde elektrik görüyorsun daha tehlikeli ben karsda herseferinde donan metal boruyu böyle açtım tuz, su buharı, pürmüz bende işe yaramamıştı. bide su bi donarsa ana bağlantı yerine kadar donabiliyor pürmüz sadece belli kısmı ısıtıyor geri kalan kısım ide hala don dikkatli yaparsanız elektrik işini 30 dakkaya kalmaz açılır. plastik borular için elektrikci veya tesisatcılarda boru içine girip orayı ısıtarak açan rezistans gibi bişey var onla açılıyor. tecrübeyle sabittir. ben kışın ortasında açtım suyu

pürmüz ya da sıcak su...açıldıktan sonra boruları izocam ya da halıfleksle sar. Pürmüz bir noktaya tutulmaz, donan boru da gezdirilir.

serserised hocam, elektrikten yakın komşuları falan öldürmeyelim sonra ha :lol:

binanın girişinden boruyu ayırıp verirsen bişey olmaz bizim karsda sabah 9 akşma 3 arası suyu kesiyorlardı su hep donuyordu çözümü bulduk rahatladık

serserised' Alıntı:

O değilde böyle yapınca apartmandan başka birisi çeşmeye dokunduğu an felç sonra ne alcak gerisini düşündünmü yada bunu geç su tesisatı plastik boru ise :))

bizim yarıyıl tatilinden önce dondu apartmanın tamamı ve tam bir hafta sonra lodos estide saatler patlayarak açıldı. sadece kalorifer kazanının yanındaki çeşme akıyordu. her gün ondan bidon bidon taşıya taşıya perişan olduk. neler denemedik tuz bastık olmadı sıcak su döktük olmadı zaten ara borulara dökemedik sadece saatin olduğu yerlere.sular donduktan sonra tuvalet giderleri dondu. 1. kattaki arkadaşlardaın tuvalat taşmaya başladı botuları kırdık kalıp buz çıkardık rezillik diz boyu

Geri