DRBL Live Cd ile Ağdan İmaj Yükleme

Kodla Büyü

pwd

Site Gezgini
DRBL Live Cd içindeki clonezilla server ile ağdan imaj yükleme işleminin nasıl yapıldığını aşağıdaki dosyada bulabilirsiniz.

yakuphan' Alıntı:
Bir soru: ağ ortamında DHCP sunucu varsa (örneğin okuldaki modem) client bilgisayarlarda IP problemi ortaya çıkıyor mu?

Bu sorudan sonra dosyada değişiklik yaptım. 7. aşamada "no" yerine "yes" seçeneğinin seçilmesi daha doğru.

Teşekkürler @yakuphan

Ekli dosyalar

• drbl_agdan_imaj_yukle - Kopya - Kopya.zip
    2.4 MB · Görüntüleme: 1,633
Ağdan imaj yüklerken eğer server - client sistemi kullanılırsa yaklaşık ağın hızı kadar (100 mbps hızında bir ağ için 10 MB/s hızda) bir hızda yükleme yapılabilir. Birkaç bilgisayara aynı anda imaj yüklense dahi hızda fazla bir düşme olmaz.
Ancak örneğin acronis ile bilgisayarı açıp, ağ üzerinde paylaşılmış bir imaj dosyasını göstererek yüklerseniz ve birden fazla bilgisayarda bunu yaparsanız, hız bilgisayar sayısı kadar bölünebilir.
Ağdan imaj atarken eğer birden fazla bilgisayara aynı anda atacaksanız, server-client tarzı yöntemleri araştırın.

Bahsettiğiniz DRBL Live CD'nin ISO'sunu nereden indirebiliriz?
İkincisi soru aynı live CD ile imaj almak mümkün mü? (resimlerde masaüstünde sanki clonezilla live için de bir kısayol görünüyor)
Ders notu için teşekkürler.

pwd' Alıntı:
DRBL Live Cd içindeki clonezilla server ile ağdan imaj yükleme işleminin nasıl yapıldığını aşağıdaki dosyada bulabilirsiniz.
paylaşım için teşekkür ağdan imaj yükleme konusu ile ben de ilgileniyorum, imaj yüklenen bir pc de bir sorun çıktığında bütün pclerdeki imaj yükleme işlemi duruyor demişsiniz,bu belirttiğiniz bütün seçenekler için de geçerli mi? clients+time to wait,time to wait,clients to wait

yakuphan' Alıntı:
Bahsettiğiniz DRBL Live CD'nin ISO'sunu nereden indirebiliriz?
İkincisi soru aynı live CD ile imaj almak mümkün mü? (resimlerde masaüstünde sanki clonezilla live için de bir kısayol görünüyor)
Ders notu için teşekkürler.
evet 2.sorunun cevabını bende merak ediyorum

@samil hocam adresi vermiş ama http://drbl.org/download/ adresinden indirebilirsiniz.

@yakuphan hocam yukarıda bilgi vermiş. Yükleme hızı ağ alt yapınıza (1000 mbit ya da 100mbit), sabit diskin yazma hızına bağlı olarak değişebilir. Örneğin 100 mbit alt yapınız varsa saniyede 11 MB civarı hızınız olur. Eğer 1000 mbit ise mesala 110 MB civarı hızla yükleme yapmasını beklersiniz. Ama bilgisayardaki sabit disk 110 MB yazma hızına sahip değilse bu hızı alamazsınız.

Drbl Cd'sinin içinde clonezilla var. Yani Drbl ile sistem imajı alabiliriz. Ayrıca daha önce denemedim ama dosyadaki resimlere göz atarsanız ağ üzerinden de imaj alabilme seçeneği var.

Ben ağdan imaj yüklerken önce multicast denedim sorun çıkınca unicast ile yükledim. Çünkü tenefüslerde ya da kısıtlı bir zamanda yüklemem gerekiyordu. Bir bilgisayarı yüklüyordum, ayarlıyordum. Sonra derse giriyordum. Zaman sorunum vardı. Ama diğer seçenkler (time-to-wait, clients-to-wait) seçilsede sorun çıkarsa diğerlerinin etkilenmesi gerekiyor.

Ben olsam önce bütün bilgisayarlara ağ üzerinden imaj yüklemeye çalışırdım. Denemeye değer. Sorun çıkarsa en fazla birkaç saat kaybederiz. Ama ağ üzerinden tüm bilgisayarlara imaj yükleme işlemini denemiş oluruz. Eğer sorun çıkarsa beşer beşer imaj yükleyip sorun olan bilgisayarın hangi beşerli grup içinde olduğunu tespit edebiliriz.

Sistemi sanal bilgisayarda şöyle bir deneyeyim dedim. CD ile boot ettikten sonra masaüstüne gelen clonezilla live ile imaj alınabiliyor. Ardından clonezilla server çalıştırılarak, alınan imajın dağıtımı yapılabiliyor.
İmaj alırken en iyisinin diskin tamamını harici bir sabit disk ya da usb belleğe (16-32 GB yeterli olacaktır diye düşünüyorum) almak, ardından da komple diskin imajını diğer bilgisayarlara aktarmak daha sorunsuz olabilir. Partion meselesi sıkıntı yaratabilir, özellikle windows 7'deki 100 MB'lik bölüm sorun olabilir.
Projenin forumlarında okuduğum bir kaç başlığa göre, eğer performans alınamıyorsa, ya switch multicast paket gönderimini desteklemiyor olabilir, bilgisayarlardan birinin ethernet kartı dandik olabilir, bilgisayarın birinin sabit disk yazma hızı düşük olabilir gibi yükleme yapılan bilgisayarların sınırları sistemin performansını etkileyebiliyor. Sistem o anda yükleme yapılan en yavaş bilgisayara göre kendini ayarlıyor. Paketler UDP ile gönderildiğinden bu biraz da mecburiyetten kaynaklanıyor. Eğer bir bilgisayarda sorun olursa belirli bir zaman onu kontrol ediyormuş eğer sorun ortadan kalkmazsa onu devre dışı bırakıp, diğerlerine veri göndermeye devam ediyormuş.
Yeni nesil bilgisayarların ve ağ cihazlarının olduğu bir lab'da işe yarayacak bir yöntem olacağını düşünüyorum. Ağa dahil edilmiş akıllı tahtalar için de güzel bir çözüm olacaktır.
Acronis'in Deploy aracı da benzer şekilde çalışıyor ama ücretli olması, lisansla ilgili sıkıntılar kullanım şansını biraz azaltıyor bence.

Bir soru: ağ ortamında DHCP sunucu varsa (örneğin okuldaki modem) client bilgisayarlarda IP problemi ortaya çıkıyor mu?

pwd' Alıntı:
@samil hocam adresi vermiş ama http://drbl.org/download/ adresinden indirebilirsiniz.

@yakuphan hocam yukarıda bilgi vermiş. Yükleme hızı ağ alt yapınıza (1000 mbit ya da 100mbit), sabit diskin yazma hızına bağlı olarak değişebilir. Örneğin 100 mbit alt yapınız varsa saniyede 11 MB civarı hızınız olur. Eğer 1000 mbit ise mesala 110 MB civarı hızla yükleme yapmasını beklersiniz. Ama bilgisayardaki sabit disk 110 MB yazma hızına sahip değilse bu hızı alamazsınız.

Drbl Cd'sinin içinde clonezilla var. Yani Drbl ile sistem imajı alabiliriz. Ayrıca daha önce denemedim ama dosyadaki resimlere göz atarsanız ağ üzerinden de imaj alabilme seçeneği var.

Ben ağdan imaj yüklerken önce multicast denedim sorun çıkınca unicast ile yükledim. Çünkü tenefüslerde ya da kısıtlı bir zamanda yüklemem gerekiyordu. Bir bilgisayarı yüklüyordum, ayarlıyordum. Sonra derse giriyordum. Zaman sorunum vardı. Ama diğer seçenkler (time-to-wait, clients-to-wait) seçilsede sorun çıkarsa diğerlerinin etkilenmesi gerekiyor.

Ben olsam önce bütün bilgisayarlara ağ üzerinden imaj yüklemeye çalışırdım. Denemeye değer. Sorun çıkarsa en fazla birkaç saat kaybederiz. Ama ağ üzerinden tüm bilgisayarlara imaj yükleme işlemini denemiş oluruz. Eğer sorun çıkarsa beşer beşer imaj yükleyip sorun olan bilgisayarın hangi beşerli grup içinde olduğunu tespit edebiliriz.

pwd hocam daha fatih-etkilesimli-tahta-f279/vestelin-hazirladigi-gibi-clonezilla-ile-nasil-imaj-yapilir-t117711.html bu başlıkta vestelin kendi imajı gibi clonezilla ile imaj oluşturma konusunu sormuştum.

deep freeze kullandığım için image yüklemeden önce birde onları kaldırmak gerekiyor. Bunun yerine disk kopyalama yapmayıı tercih ediyorum.
Sizin anlarımınızda disk kopyalamak istesek sanırım mecburen diskin kopyasını harici bir diske kaydetmek gerekiyor. Bunuda gene clonezilla ile yapmamız mı gerekiyor.
Disk kopyalama için anlatımınızda neleri değiştirmemiz gerektiğinide anlatabilirseniz çok mutlu olurum.

yakuphan' Alıntı:
Sistemi sanal bilgisayarda şöyle bir deneyeyim dedim. CD ile boot ettikten sonra masaüstüne gelen clonezilla live ile imaj alınabiliyor. Ardından clonezilla server çalıştırılarak, alınan imajın dağıtımı yapılabiliyor.
İmaj alırken en iyisinin diskin tamamını harici bir sabit disk ya da usb belleğe (16-32 GB yeterli olacaktır diye düşünüyorum) almak, ardından da komple diskin imajını diğer bilgisayarlara aktarmak daha sorunsuz olabilir. Partion meselesi sıkıntı yaratabilir, özellikle windows 7'deki 100 MB'lik bölüm sorun olabilir.
yakuphan hocam biraz bahsetmiş benim de yapmak istediğim buydu. Bunu ağ üzerinden birden çok istemciye yapmak çok güzel olur.

yakuphan' Alıntı:
1- Eğer bir bilgisayarda sorun olursa belirli bir zaman onu kontrol ediyormuş eğer sorun ortadan kalkmazsa onu devre dışı bırakıp, diğerlerine veri göndermeye devam ediyormuş.

2- Bir soru: ağ ortamında DHCP sunucu varsa (örneğin okuldaki modem) client bilgisayarlarda IP problemi ortaya çıkıyor mu?

1- Daha önce multicast yöntemiyle bilgisayarlara ağdan imaj yüklerken %88 gibi bir noktada imaj yükleme durdu. 45-50 dakika bekledim ama kurulum devam etmedi. Belki benim kullandığım sürümde devam etme özelliği yoktu ya da bende farklı bir durum oluşmuştu. (İmajın yüklenmesini durduran bilgisayarın kondansatörleri şişmiş. İlginç tepkiler veren bir bilgisayardı.)

2- Sorunuzun cevabı dosyada mevcut. Eğer 7. aşamadaki ekran görüntüsüne bakarsanız bununla ilgili İngilizce bilgi vermiş. Biz o aşamada "no" deyip geçtik. Çünkü imaj yükleme işlemi bittikten sonra drbl ile işimiz bitecek. Yani sürekli olarak bir sunucu çalıştırmayacağız.

samil' Alıntı:
1- deep freeze kullandığım için image yüklemeden önce birde onları kaldırmak gerekiyor.

2-Sizin anlarımınızda disk kopyalamak istesek sanırım mecburen diskin kopyasını harici bir diske kaydetmek gerekiyor. Bunuda gene clonezilla ile yapmamız mı gerekiyor.

3-Disk kopyalama için anlatımınızda neleri değiştirmemiz gerektiğinide anlatabilirseniz çok mutlu olurum.

1- Benim eski labda bilgisayarlarda güvenlik kartı aktifken yani koruma yapıyorken üzerine imaj kuruyordum. İmaj sorunsuz bir şekilde yükleniyordu. Ben olsam bir bilgisayarda deep freeze koruma yapıyorken üzerine imaj yüklemeyi denerdim. Belki sorunsuz bir şekilde yüklenir ve bir de deep freeze kaldırmakla uğraşmazsınız.

2- Eğer tüm diskin imajının alacaksınız bilgisayara bir harici disk bağlamak en kolay yol gibi duruyor. İmaj alırken sisteme taktığınız harici disk ismi büyük ihtimalle "sdb" ile başlayacak. sdb1 gibi. İmaj alırken harici disk lazım. Ondan sonra harici disk olmak zorunda değil. İmaj aldıktan sonra harici diskteki imaj klasörünü öğretmen bilgisayarının anlatımlarla uyumlu olsun diye D: sürücüsüne kopyalarsınız. Kopyaladıktan sonra "DRBL Live Cd ile Ağdan İmaj Yükleme" ve "Clonezilla İle Sisteme İmaj Yüklemek İçin Flash Bellek Oluşturma" belgelerindeki aşamaları uygulayabilirsiniz.

Not: 2. soruyu yanlış anlamış olabilirim.

3- Eğer disk imajını yükleyecekseniz "sda1" olan seçenekler "sda" olarak değişecek. sda5 olanlara dokunmayacağız.

"DRBL Live Cd ile Ağdan İmaj Yükleme" belgesindeki 17. adımda "restore-disk" seçeneğini seçmeliyiz.

pwd' Alıntı:
yakuphan' Alıntı:

Sorunuzun cevabı dosyada mevcut. Eğer 7. aşamadaki ekran görüntüsüne bakarsanız bununla ilgili İngilizce bilgi vermiş. Biz o aşamada "no" deyip geçtik. Çünkü imaj yükleme işlemi bittikten sonra drbl ile işimiz bitecek. Yani sürekli olarak bir sunucu çalıştırmayacağız.

Sorunuza yukarıdaki gibi cevap vermiştim. Bugün deneme yaptım. Ben belgede 7. aşamada no seçeneğini seçin yazmıştım (ip dağıtmayla ilgili bölüm).

7. adımda "no" seçeneğini seçtiğimde ağa yeni katılan bilgisayar DRBL den ip aldı. Yani bilişim snıfındaki bir öğrenci bilgisayarını otomatik ip almaya ayarladım. Başka bilgisayarda Clonezilla server ayarlarını yaptım ve hazır şekilde bıraktım. Sonra otomatik ip almaya ayarlı bilgisayarı açtım. Windows açıldı ve bilgisayar modemden değil DRBL'den 192.168.100.5 gibi bir ip aldı. Bu bilgisayar DRBL üzerinden internete bağlanmaya devam etti.

7. adımda "yes" seçeneğini seçtiğimde öğrenci bilgisayarı modemden 192.168.1.3 gibi bir ip aldı.

Bu durumda "yes" seçeneğini seçmek daha mantıklı görünüyor. Teşekküler @yakuphan.

*** Belgede değişiklik yapıp tekrar gönderiyorum.

gercekten guzel bir anlatim olmus. oncelikle emeginize saglik. lakin sormak istedigim bir kac soru var.

akilli tahtalar degisik yerlerde bu nedenle tum okuldaki et lere yukleme yapmak istedigimizde olduca kosturmak gerekecek. tahtalara manuel ip verdigimizi varsaysak ve belli ip araligindaki istemcilere kurulum yapabilir miyiz?

ve bunu yaparken de yeniden tum ETleri dolasip acip 1.bootu network mu yapacagiz. dogrudan acilis yapma gibi bir sansimiz yok mu

ccaaggllaarr' Alıntı:
gercekten guzel bir anlatim olmus. oncelikle emeginize saglik. lakin sormak istedigim bir kac soru var.

akilli tahtalar degisik yerlerde bu nedenle tum okuldaki et lere yukleme yapmak istedigimizde olduca kosturmak gerekecek. tahtalara manuel ip verdigimizi varsaysak ve belli ip araligindaki istemcilere kurulum yapabilir miyiz?

ve bunu yaparken de yeniden tum ETleri dolasip acip 1.bootu network mu yapacagiz. dogrudan acilis yapma gibi bir sansimiz yok mu

Sistem sadece ağdan boot eden tahtalara kurulum yapıyor. Bu yüzden ip aralığıyla işimiz yok. (Yukarıda bilgi verdiğim ip olayı belgede yaptığım bir değişikliğin açıklaması.) Sizin kurulum yapmak istediğiniz tahtaları ağdan boot etmeniz yeterli olacaktır.

pwd' Alıntı:
ccaaggllaarr' Alıntı:

Sistem sadece ağdan boot eden tahtalara kurulum yapıyor. Bu yüzden ip aralığıyla işimiz yok. (Yukarıda bilgi verdiğim ip olayı belgede yaptığım bir değişikliğin açıklaması.) Sizin kurulum yapmak istediğiniz tahtaları ağdan boot etmeniz yeterli olacaktır.

anladim hocam peki fatih alt yapisi ile tahtalari kurmanin tahmini suresi ne olacaktir. sonucta gb ethernet ve switchler var. guzel sonuclar elde edebiliriz diye dusunuyorum

ccaaggllaarr' Alıntı:
anladim hocam peki fatih alt yapisi ile tahtalari kurmanin tahmini suresi ne olacaktir. sonucta gb ethernet ve switchler var. guzel sonuclar elde edebiliriz diye dusunuyorum

Gigabit altyapı kurulumu hızlandıracaktır. Ama benim okulumda akılllı tahta yok. Bu yüzden kurulum süresi ilgili birşey söyleyemem.

Geri