eğitim tazminatı

Kodla Büyü

dariken

Üye
eğitim fakültesi mezunuyum görev yaptıgım okul anadolu sağlık meslek lisesi eğitim tazminatı alabiliyrmuyum

BAŞBAKANLIK MAKAMINA

İlgi: a) 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu
b) 17.04.2006 tarihli ve 2006/103344 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile 05.05.2006 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Karar
c) 160 seri numaralı Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliği

İlgi (a) sayılı Kanun'un 152. maddesinin “II-Tazminatlar” kısmının “B-Eğitim-Öğretim Tazminatı” bölümünün 2. fıkrasında;
“Milli Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki ve teknik öğretim okul ve kurumlarına atölye, laboratuvar veya meslek dersleri öğretmeni olarak Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil öğretmen ünvanlı kadrolara atananlardan Bakanlar Kurulunca belirlenecek okul, kurum ve branşlarda görev yapanlara ayrıca;
a) Dört yıl veya daha fazla yükseköğrenim görenler için %15'ine,
b) Üç ve iki yıllık yükseköğrenim görenler için %10'una,” kadar ilave eğitim-öğretim tazminatı ödeneceği düzenlenmiştir.
İlgi (b) sayılı Karar'ın, V sayılı cetvelinde sağlık meslek liseleri, ilave eğitim-öğretim tazminatı ödenecek Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Mesleki ve Teknik Öğretim Okulları kapsamına alınmıştır.
İlgi (c) sayılı Tebliğin “D-III sayılı Cetvele ilişkin açıklamalar bölümünde; ilave eğitim öğretim tazminatından yararlanmak için ;
- Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil Öğretmen unvanlı kadroda bulunmak,
- V sayılı Cetvelde sayılan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki ve teknik öğretim okul ve kurumlarına atölye, laboratuvar veya meslek dersleri öğretmeni olarak atanmış olmak,
- Söz konusu okul ve kurumlarda görev yapmak,
- Branşında fiilen derse girmek.” şartlarını bir arada taşıyan öğretmenlere ilave eğitim- öğretim tazminatı ödeneceği hükme bağlanmıştır.
652 sayılı KHK ile birlikte Sağlık/Anadolu Sağlık Meslek Liseleri Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlanmıştır. Böylelikle bu okullarda görev yapan meslek dersi öğretmenleri de atölye ve laboratuvar öğretmenleri kapsamına alınmıştır. MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü'nün, MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü'ne hitaben yazmış olduğu 5.9.2012 tarihli yazısında; eğitim ve öğretimin atölye ortamında yapılması nedeni ile sağlık meslek lisesi alanı öğretmenlerinin ‘atölye ve laboratuar öğretmeni' olarak değerlendirilmesi gerektiği ve norm kadrolarının da buna göre belirlenmesi için karar alındığı belirtilmiştir.
MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü'nün 12.12.2012 tarih ve 8635 sayılı yazısıyla Sağlık/Anadolu Sağlık Meslek Lisesi meslek dersi öğretmenlerinin V sayılı cetvel çerçevesinde atölye ve laboratuvar öğretmenleri kapsamında oldukları ve 20 saati zorunlu olmak üzere haftada 24 saate kadar ek ders görevi verilebileceği bildirilmiştir.
Bütün bu anlatılanlardan anlaşılacağı üzere, Sağlık/Anadolu Sağlık Meslek Lisesi meslek dersi öğretmenleri, atölye ve laboratuvar öğretmeni statüsünde değerlendirilmektedir. Buna karşılık, Tazminatlar Cetvelinde branşları yer almadığı için ilave eğitim öğretim tazminatından yararlanamamaktadırlar.
Bu bağlamda, ilgi (b) sayılı Karara ekli III sayılı Diğer Tazminatlar Cetvelinin A. Eğitim Öğretim Tazminatı bölümünün II. Fıkrasının “Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ek V Sayılı Cetvelde sayılan mesleki ve teknik öğretim okul ve kurumlarına, atölye, laboratuar veya meslek dersleri öğretmeni olarak Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil Öğretmen unvanlı kadrolara atananlara, atandıkları branşa göre aşağıdaki oranlarda ilave Eğitim Öğretim Tazminatı ayrıca ödenir. Sağlık/Anadolu Sağlık Meslek Liseleri, Mesleki Açık Öğretim Lisesi ile Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu kadrolarında bulunanlar hariç olmak üzere, branşlarında fiilen derse girmeyenlere bu tazminat ödenmez.” şeklinde değiştirilerek; ayrıca madde hükmüne “f)-Tıbbi laboratuar, Acil Sağlık Hizmetleri, Diş protez, Hemşirelik, Tıbbi sekreterlik, Anestezi ve Reanimasyon, Ortopedik protez ve ortez, Hasta ve yaşlı hizmetleri, Radyoloji;
-En az 4 yıl yükseköğrenim görenler....................................................: 20
-En az 2 yıl yükseköğrenim görenler....................................................: 15”
Fıkrasının eklenmesi suretiyle Sağlık/Anadolu Sağlık Meslek Lisesi meslek dersi öğretmenlerinin de söz konusu ödemeden yararlandırılması hususunda;
Gereğini arz ederiz.

Yanlış anlamadıysam teknik öğretmen tazminatından bahsediyorsunuz. Bu tazminatı almak için meslek öğretmeni olmanız gerekiyor ve maaş karşılığı haftada 15 değil 20 saat derse girmeniz gerekiyor.

bu tazminat bordroda hangi isim altında geçiyor ya da güncel olarak bu ay kaç para yazıyordu bordroda...
ben iöo dan eml ye geçtim de yansıtılıp yansıtılmadığına bakayım

cyln' Alıntı:
bu tazminat bordroda hangi isim altında geçiyor ya da güncel olarak bu ay kaç para yazıyordu bordroda...
ben iöo dan eml ye geçtim de yansıtılıp yansıtılmadığına bakayım
Hocam Gelirlerde Özel Hizmet Tazminatı na bakmanız lazım
Ben de ortaokuldan meslek lisesine geçtim. Temmuzda 620 TL iken meslek lisesine geçiş sonrası Ağustos maaşında 729 TL olarak görünüyor.

hocalarım o zaman benimkinde de bir yanlışlık var.
ortaokuldan ÇPL ye geçtim.
7/3 TEF mezunuyum
ağustos maaşımda özel hizmet tazminatı 620.09 yazıyor(ağustos da ortaokulda idim)
eylül maaşında da özel hizmet tazminatı 620.09 görünüyor.(eylül de çpl de başladım)
bir yanlışlık var galiba, sizce de öyle mi?

Geri