:::... e-72 ve GARMİN NAVİGASYON KURULUMU ...:::

Kodla Büyü

beslenmeciler

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar bende bir e72 aldım. Çorumdayım ve garmin mobile kullanmak istiyorum. Birkaç site inceledim ama bir türlü başarılı olamadım. E71-72 serisi olan arkadaşlar varsa bana biraz bilgi verirlerse sevinirim. Garmin haritasını indirdim, kurdum ama gps aracılığı ile bağlantı kurduğumda no maps hatası alıyorum. Harita ile bir türlü bağlantı kuramadım. İlgilenen arkadaşlara teşekkür ederim...

Arkadaşlar Nokia ovi maps'i çok harika bir şekilde kullanabiliyorum çorumda. Fakat iş garmin xt'ye gelince gps'i bulamıyor. bir kaç defa kaldırıp kurdum. Ama tık yok. Benim gibi küçük illerde kullanan arkadaşlar varsa bilgi verirlerse sevinirim. Telefonculara gidiyorum adamlar 30 tl istiyorlar. programı yüklemek için. Açıkçası 30 tl de değilim ama, bir bilgisayarcı olarak zoruma gidiyor bir programı kurdurmak ve ben bu işin ince noktalarını öğrenmek istiyorum. Balığı hazır alırsaK bu iş olmaz balık tutmayı öğrenmeliyiz.

forum.donanimhaber.com hocam bu siteyiinelemenizi tavsiye ederim nokia bölümünde detalı açıklamalar bulabilirsin.

Hocam teşekkürler verdiğin linkler için fakat ben insanların bu site üzerinden, güzel bir anlatımla burada yer almasını istemiştim. Bu sayede bilişimcilerin sorunlarıda bu verilen yararlı bilgiler sayesinde insanların gözüne ilişmiş olacaktır. Sorunlarımızı sadece kendi kendimize anlatırsak dışarıya açılamayız sanırım...

Arkadaşlar, Nokia E72 ile yaşadığım deneyimi anlattıktan sonra, son sürümü nasıl kurduğumu ve sorunsuz çalıştırdığımı anlatayım, bu kez kilitlenme v.s. olmadı.

ÖNEMLİ: Bu kurulum işleminde, bu başlığı açan Reis-i Eagle' ın verdiği dosyaları indirmeye ihtiyacınız olacak. Onların bazılarını kullanacağız.

Öncelikle aşağıdaki linki kullanarak, Garmin son sürümü indirdim.

http://www8.garmin.com/support/download ... sp?id=3939

Buradan indirdiğiniz dosyayı diskinizde bir klasöre açın ve bu klasörü ROOT kabul edin. Bundan sonra bu klasörden ROOT diye bahsedeceğiz.

Telefonunuzu bilgisayarınıza Dosya Aktarma modunda bağlayın.

Az önce bahsettiğimiz ROOT' taki Setup.exe dosyasını çift tıklayarak çalıştırın. Açılan pencerede sizin telefonunuzun hafıza kartı Removable Device adıyla ve sürücü harfiyle (F:\ v.s. gibi) görünecek, onu seçerek Install yazan yeri tıklayın.

Kurulumu bitirdikten sonra telefonunuzu (yani Depolama Aygtını) bilgisayarınızdan "güvenli çıkar" seçeneği ile çıkarın.

Daha sonra telefonunuzda dosya yöneticinize girerek, hafıza kartınıza ulaşın. Hafıza kartınızın ROOT klasöründe (yani kartın tam ortasında ) bulunan GarminMobileXT.sis (5.058 KB) dosyasını seçerek Garmin kurulumunu başlatın.

Kurulumu tamamladıktan sonra programı çalıştırın, ilk çalıştırmada dil seçeneğini Türkçe olarak seçin, ses dosyası bulunamayacak, o aşamaları geçin ve kurulumu tamamlayın.

Programı çalıştırın lisans numarası gir, demo kullan gibi seçeneklerin olduğu bir ekran çıkacak. Demo kullan seçeneğini işâretleyip programı çalıştırın ve sonra hiçbir işlem yapmadan programı kapatın.

Sonra, Reis-i Eagle' ın sağladığı dosyalardan Garmin 5.00.50 sürümünün olduğu dosyada root\Garmin klasöründe bulunan voices klasörünü ve harita dosyasını (GMAPSUPP.IMG - 135.900 KB) hafıza kartınızdaki Garmin klasörüne (örneğin F:\Garmin) kopyalayın.

Sonra, yine Reis-i Eagle' ın sağladığı lı klasörde bulunan dosyalarla ilgili işlemleri yapın ve elde edeceğiniz SW.UNL ve GMAPSUPP.UNL dosyalarını da hafıza kartınızdaki Garmin klasörüne kopyalayın.

Eh, az kaldı. Şimdi yine telefonunuzu bilgisayarınızda ayırın. (Donanımı güvenle kaldır demek ne demek?!?)

Programı tekrar çalıştırın ve Ayarlar kısmından ses dosyasını Türkçe olarak seçin (az önce klasörü kopyaladık ya, yerine geldi kerata, hani bulunamıyordu??)

Diğer ayarları da yapın, Metrik, Celcius v.s. Yapmazsanız hava sıcaklığını 72 C, Ankara - İstanbul arasını da 150 mil görebilirsiniz, karışmam.

E, hadi kullanın!

RoboTek' Alıntı:
hocam e-72'ye wınn 3g simkartı taksam internete girebilir miyim?Ayrıca wifi çekiş nasıl?Web tabanlı mı yoksa sadece e-postaları okumak için mi?telefoncu açmadı özelliklerini kullanamadım

Hocam wi-fi hızı ve sar değeri olarak diğer telefonlardan oldukça üstün bir telefon. Kablosuz bağlantı olarak oldukça hızlı download hızı var. Opera tarayıcısı ile oldukça rahatlıkla kullanabilirsin. Ayrıca wınn sim kartını taktırdığında kullanıp kullanamayacağını açıkçası bilemiyorum ama büyük bir ihtimalle kullanman lazım diye düşünüyorum. Çünkü mantık yürütürsek wınn denilen sisteminde altyapısı 3G sistemine dayanıyor...Ben evimde ve okuldaki kablosuz modemlerden bağlantı kurarak kullanıyorum ve oldukça memnunum. sadece e-postalar için değil komple web tabanlı çalışan bir sistem mevcut yazılımında. Maillerini kurduktan sonra tek tuş ile çok rahatlıkla maillerini görebiliyorsun...

RoboTek' Alıntı:
E-72 DE garmin sesli düzgün çalışıyorsa haber ver hocam.Bunu düşünüyorum.Şu anda TSK MACELLAN VE GARMİN kullanıyor radar sistemleri de aynı

Hocam şu anda bende garmin kurulu ve çok güzel bir biçimde çalışıyor. Ovi maps'in Çorum içerisi ve burası gibi bir çok il için güncellenmiş bir haritası mevcut değil. Sadece Ankara- Samsun Karayolunu görebiliyoruz. Oysaki Garmin sayesinde Çok detaylı yerleri rahatlıkla bulabiliyorum. Herhangi bir kilitlenme tarzı hiçbir hata vermedi telefonum.

Deneyen Arkadaşlar sonuç alıp almadıkları hakkında bilgi verirlerse forum açısından iyi olur...

BENDE NOKİA c5 de garmin smart kullanıyorum çok iyi.. ovide var ama o pek işe yaramıyor..

Çorumda birçok telefoncu daha bu sistemin ne olduğunu dahi bilmiyor. Arkadaşlar bende görünce hepsi hayran kaldılar. Bu sistem sizi extra bir navigasyon sisteminden kurtarıyor. Bence tüm bilişimci arkadaşlar bunu kendi telefonlarına uygulamalılar...

çorumlu dostum vermiş olduğun bilgiler için Allah razı olsun , programı e72'ye başarılı bir şekilde kurdum ve çalıştırdım

abicim bende çorumda ytaşıyorum. bende bu ovide muzdaripim. hiç beğenmiyorum doğrusu. araştırırken senin mesajlarını gördüm ama bana göre çok karışık geldi açıkçası içinden çıkabilirmiyim bilmiyorum. merkezdeysen yardımcı olabilirmisin mümkünse. telefonum e72. bu arada üşenmemiş o kadar emek sarfetmişsin ellerine sağlık.

beslenmeciler hocam paylaşımınız için teşekkürler.
Programları deneyen arkadaşlara sorum olacak..
Nokia c5-03 telefonumda Ovi Maps linkine tıkladığım anda data çekmeye başladığı için kontör gidiyor.
Garmin'de durum nedir? Hiçbir bağlantı yapmadan çalışıyor mu?

Bugün için C5 i olan arkadaşlardan bir tanesininkinede kurdum programı ve gayet güzel çalışıyor.
Çorumda olan arkadaşlara yardımcı olabilirim arkadaşlar...

arkadaşlar ben yeni e72 aldım ama wlanı kullanmayı bilmiyorum ve wlan ile internete giremiyorum yardımcı olursanız sewinirim.

Geri