E-müfredat fiyaskosu

Kodla Büyü

mobile

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Böyle bir sistem olamaz. Bir kere tasarım berbat. İşlevsel değil. Sanki, ortaokul öğrencisine hazırlatmışlar e-müfradatı. Ayrıca sitede resim yok video yok. salt metinden oluşan bir site. buna rağmen nasıl başarmışlarsa çok geç açılıyor. Yoğunluktan değil çünkü ilk yapıldığından beri kimse girmediği zamanlarda bile çok yavaş açılıyordu. İçerik ve kategorilendirmede çok acemice. Mesela zümre için yıllık plan başlığı altından giriyorsunuz burdan anlayın. Sayfa içi işlevsellik zaten sıfır. Kusura bakmasın ama bunu kim yapmışsa bence özür dileyip bu işten elini ayağını çeksin. Ayrıca bunu yine kim düşündüyse buna bütün okulların girince server ın kaldırmayacağını ona göre baştan sağlam bir server dan sunulması gerektiğinide bilmesi lazım.

Dün akşam sistemi bir inceleyeyim dedim. Sizinle aynı düşüncelere sahip oldum. Malum genelde okullarda tek öğretmeniz. Tek öğretmende zümre başkanı müdür yardımcısı olup zümre toplantısı gündem maddelerini ve toplantı duyurusunu o mu oluşturacak?

Sistemin amacı aslında güzel düşünülmüş hocam. Diyelim ilçe zümresi yapıyoruz, kararlar alıyoruz sonra kağıt üzerinde imzalıyoruz, herkes birer nüsha alıyor geçip gidiyoruz. Aldığımız kararları bizden başka bilen, gören, duyan yok. Burda kararları inceleme, itiraz etme, onaylamama gibi yetkilerimiz var. Ancak tasarım kısmına kesinlikle katılıyorum. Bu kadar berbat olabilirdi ancak ve ancak bu kadar zorlaştırılabilirdi.

Hocam zaten fikir 10 numara bilişim öğretmeni olarak bu tarz değişiklikleri destekliyoruz. Ancak altyapısını kurmadan "kervan yolda düzülür" mantığı ile yapmak oldukça yanlış..dakka başı e-müfredata girip bir şey yapmamaktan yorulduk...

ajax-loader-donen.gif
...İşlem yapılırken lütfen bekleyiniz...
ajax-loader-donen.gif

Rezalet!
Birde tanıtım seminerine bilişimcileri çağırdılar.
Şimdi 80 öğretmene
niye açılmıyor bu?
ne yapacağız biz şimdi burada?
yine sistemden attı?
İdarecilerin haberi bile yok bu işlerden ne güzel!

Menüleri neden bu kadar karışık yaparlar ki, 2 tane daha fazla menü koymamak için birbirinin içine yerleştirmişler ve çok mantıksız olmuş

arkadaşlar olay tamamen duygusal-dır.
zamanla gerekliliğinin bilinciyle birlikte baştan daha az paraya daha kaliteli halini yaptırırlar

men kendi bünyesinde yazılımcı barındırmıyor anladığım kadarıyla. Biz fatih projesi için Antalya'ya gitmiştik seminere...Orada meb'e dışardan iş yapan bir yazılım mühendisine denk geldik. bize sistemi anlatıyordu. çok berbattı. Gerçekten anlamıyorum kaliteli yazılımcı bulmak o kadar mı zor?
Şuraya öğretmenlerin anlayacağı güzelce menüler koyarsın. server sağlam olur, önceden test aşaması yaparsın olur biter...gerçekten meb bu konuda sınırları zorluyor.,

Pilot uygulaması yapılmış ve başarıyla uygulanmış bir sistemden bahsediyoruz. Pilot uygulama yapılan illerde yaşanan sorunlar değerlendirilip eksikleri giderilmiştir. Sorun bu sorunsuz sistemi kullanamayan bizlerdedir. Koskoca MEB yanlış iş yapar mı!!!:mad:

Bir web sitesinde yada programda arayüz en önemli şeydir. Sen istediğin kadar dahi ol programlamada eğer arayüzün kullanıcı dostu olmazsa bir işe yaramaz. Sen adına yıllık plan diyip içinde zümre toplantısı bağlantısı açarsan, Toplantı bilgilendirme diyip içinde kurul kararları girdirirsen hangi menü nedir ufacık bir açıklama yazmazsan benim anladığım şu olur; Diyorsunuz ki "bana yap dediler ben de yaptım ister kullanın ister kullanmayın isterseniz de sürünün bana ne " tabi bu aklımdan geçenlerin kibarcası...

Server yetersiz falan inanmıyorum. Gece birde bile aynıydı. Her tıklamada post ediyor. her tıklamada veri tabanına bağlanıp işlem yapmaya çalışıyor tabi yavaş olur. Kurgu planlama ve dolayısıyla veritabanı organizasyonu ve programlama tamamen yanlış temel üzerinde inşa edilmiş ve kesinlikle bu tasarım çöp olur. Sonradan düzeltemezler.

Madem her şeyi hizmet alımıyla yapar oldular. Versinler adam gibi bir yazılım firmasına ve iş çözülsün.

Şu an yapılan şey öğretmenlerin emeğine zamanına yapılan büyük saygısızlık.

Yapılmak istenen fikir olarak güzel ancak bir arayüz ve site içi navigasyon bu kadar mı kötü yapılır. Madem böyle bir iş yapılacak, bunu e-Okul içinde yapın ve profesyonel kişilere yaptırın.

e-okulun ilk zamanları da böyleydi diye hatırlıyorum atıyordu sürekli donuyordu sonra düzeldi bu da öyle olacak sanırım e-okulun ilk zamanlarını hatırlayanlar vardır

Zümrelerimizden web site yapımı işinden anlayan bir ekip kurulsa daha iyi olmaz mı? Ayrıca tanıtılan her yeni sistemin altyapısı neden hep sıkıntı oluyor? Ve ilginçtir bu tür işlemlerde süre şartı aranıyor.. Ondan sonra işin yoksa strese gir, delir, saçlarını yol...

yani hayretler içerisindeyim kaç gündür.! bu kadar berbat bir şeyi nasıl olur da, ballandıra ballandıra kaç zamandır anlatırlar.! mantık güzelde, bu ne kardeşim.! lisedeyken bize haftalık ödevler verilirdi, o zamanlarda bile bu kadar basit bir ödev yapıp öğretmenimize veremezdik. pes diyorum!!!

Ben tek başıma PHP&Mysql kullanarak bu işi yapan bir sistem yapardım. Ücret falan da istemezdim. Server'ın güçlü olmasına da ihtiyaç yok; çünkü sadece yazı yazıp kaydediliyor. Sadece kendi dersimin zümresi için harcadığım zaman kadar bir sürede de bu sistemi programlardım(gördüğüm kısımları için konuşuyorum).

Çok başarısız bir sistem...

neyseki yazı geldi, Ankara hariç diğer illerde kurumlar kullanmasın diye :) şimdilik kurtulduk bu eziyetten...

Geri