e-mufredat ile uçuyoruz

Kodla Büyü

Zizu_

Süper Üye
Süper Üye
Abartmadan yazıyorum.
8.30 da başladım 10.30 da zümre işlemi bitti.
Fikire birşey demiyorum. Teknoloji hayatımızın parçası entegre etmek lazım.

Ama arkadaş 10 dk lık zümreyi teknoloji sayesinde 2 saatte bitiriyorsam bu işte bir saçmalık var.
Zamandan tasarruf ettirmiyorsa, işimi kolaylaştırmıyorsa bu işte teknoloji kullanmak baştan sona saçmalık.

Gerçekten bu denli sorunlu bir sistem bakanlığın tarihinde şahit olmadım. Eba tıkanıyordu ama yerleşim yerli yerindeydi, yoğunluktan kaynaklı hissediyorduk bu başka bir sıkıntı. Sanki sistemi biri arkadan tutuyor gibi hiç mi çalışmaz, hiç mi normal bir anı olmaz vallahi anlamadım.

Menüler, ne nerede-hangi işlem nereden yapilacak, görseller 90 dan kalma, hız zaten psikoloji bozar seviyede.

Kullanislilik diye üniversitede proje odevim vardı, aklımda kalan kadarıyla değerlendiriyorum 100 üzerinden 5-10 ancak alır. Ve tüm bu sorunlar varken başka dert yokmuş gibi sabah akşam emufredat yazısı gelmesi ayrıca bunaltıyor.

Ya bizim illerdeki yöneticiler üste bilgi vermiyor sorunlar hakkında veya agamiz bizle dalga geçiyor...

Bu konuya yazıyorum diyordum şimdi fırsat buldum.

Dün okuldaki bir öğretmen arkadaşımla konuşuyordum e-müfredatı. Dedim hocam bu devirde zorlasan bu kadar yavaş site yapamazsın, mümkün değil. Bu tamamen kasıtlı olarak öğretmenlerin sabrını ölçmek için yapılmış bir test aracı.

Şaka değil, imkanı yok. En kötü hosting'i alın, bundan berbat olamaz. Veritabanı sorgusu desen, alakası yok. Her tıklamada abartısız 3-5dk bekliyor. E-okulda milyonlarca öğrenci verisi var, çatır çatır çalışıyor.

E-müfredat yüzünden bence MEB'e öğretmenleri kanser etmesi yüzünden dava bile açılabilir.

e adamlar baktılar her 3-5 sene de bir programı değiştiriyoruz yinede öğretmenler pes etmiyor hala çocuklara birşeyler vermeye gayret ediyorlar dediler ki bu gayretleride başka mecralarda erittik mi tamamdır.ve sonuç bu ve benzeri saçma d...lak uygulamalar çıktı ortaya.

e adamlar baktılar her 3-5 sene de bir programı değiştiriyoruz yinede öğretmenler pes etmiyor hala çocuklara birşeyler vermeye gayret ediyorlar dediler ki bu gayretleride başka mecralarda erittik mi tamamdır.ve sonuç bu ve benzeri saçma d...lak uygulamalar çıktı ortaya.
Aynen katılıyorum...

Önümüzdeki sene E KULÜP çıkacak.Öğrenci her törende(örneğin yesilay töreninde)konuşma yaparsa öğrencinin ismini E KULÜP giriş yapıp kaybedeceğiz.Yani anlayacağınız sabira devam ;):)

fıkır güzel ama donanım mı yetersiz network mu sorunlu yazılım mı yetersiz ben de anlamadım.dun ilçe zümresi yaptık şimdi milleti bekle çoğu onaylayamadı biz de toplantıyı kapatamıyoruz

Arkadaşlar e müfredat baya bi hızlı şuan. Tıklayınca anında açılıyo

arkadaşlar birde kullaıcı adını password şekline çeviren mantık nedir ya. Otomatik kaydetme olmuyor..

Bu konuya yazıyorum diyordum şimdi fırsat buldum.

Dün okuldaki bir öğretmen arkadaşımla konuşuyordum e-müfredatı. Dedim hocam bu devirde zorlasan bu kadar yavaş site yapamazsın, mümkün değil. Bu tamamen kasıtlı olarak öğretmenlerin sabrını ölçmek için yapılmış bir test aracı.

Şaka değil, imkanı yok. En kötü hosting'i alın, bundan berbat olamaz. Veritabanı sorgusu desen, alakası yok. Her tıklamada abartısız 3-5dk bekliyor. E-okulda milyonlarca öğrenci verisi var, çatır çatır çalışıyor.

E-müfredat yüzünden bence MEB'e öğretmenleri kanser etmesi yüzünden dava bile açılabilir.

Aynen hocam sonuna kadar katılıyorum.
Bu teknolojide bu kadar yavaş bir sistem yapmak büyük başarı.

Programlama olarak tamamen backende yoğunlaşılmış. En küçük veri doğrulama işlemi için bile sunucudan sorgu yapıyor.

Örneğin "tümünü seç" butonuna tıklayınca sunucudan cevap bekleniyor. Komedi gibi iş. Client tarafında halledilmesi gereken işleri sunucuya yüklersen, en sağlam donanımı kullansan da yine yavaşlık olur.

Milli eğitimde tüm sistemlerin bir araya getirilmesini savunuyorum, her iş için yeni site yapılması işleri karmaşıklaştırıyor. Bana göre e-müfredat sistemi e-okul'a monte edilebilirdi. Hem yeterli altyapı mevcut, hem de öğretmenler siteye hakim.

Okullara e müfredat kapandı diye yazılar geliyormuş

Ekli dosyalar

• 6A502D8F-D37B-48A6-BC0C-EDE84DA1FD39.jpeg
    6A502D8F-D37B-48A6-BC0C-EDE84DA1FD39.jpeg
    70.2 KB · Görüntüleme: 150
Habib Ocak Facebook e-müfredat grubunda da aynısını yazmış ...

MEB, eline yüzüne başladığı bu işi sonlandırmakta da geç kaldı. Eğitime hiçbir faydası olmayan bir sistem için 3 hafta vaktimizi çaldılar. Ben tahmin etmiyordum ama yine de kafası çalışan bakanlık yetkilileri varmış da, sonunda e-müfredatı tarihin tozlu yapraklarına gömdüler.

Ne zaman açılacak bu e-müfredat? Ya da açılacak mı? Bilgisi olan var mıdır arkadaşlar?

Bazı arkadaşlar zümreleri e-müfredattan yapmış ama idare henüz onay vermediği için rapor alamamışlar. Rapor alıp onun imzalanıp dosyalarına konulması gerekiyor ama sistem bakımda olduğu için açılmıyor. Arkadaşlar da haliyle şikayet ediyorlar, biz oraya girdik bilgileri yeniden mi yapacağız diye...

İyi niyetli olarak bir şeyler yapılmaya çalışılmış. Düzgün yapılmış olsa planlara dosyadan bakmak yerine burdan ulaşabilirdik ama şimdiye kadar gördüğüm en başarısız projelerden biri diyebilirim. Yavaşlık sorunun da sistem yoğunluğundan çok yazılımın kötü tasarlanması olduğunu düşünüyorum. Bilerek yapsam bu kadar yavaşını yapamazdım heralde. Sunucu taraflı doğrulama yapsan bile sayfanın post edilmesini beklersin. Bu şekilde çalışan web sayfası olmaz. Dropdownlist değiştirirken bile bekleme moduna giriyor.

Sitenin tasarımı da eski. Arayüz kullanıcı dostu olmaktan çok uzak. Dünyanın her yerinde kaydet anlamına gelen disket simgesi bunda yeni kayıt açıyor. İlk kez giren biri neyin ne olduğuna anlam veremiyor. Çözmeye çalıştığında iki tıklama arasında en az iki dk beklettiği için "az önce neye tıklamıştım lan ben, buraya nerden geldim, burası neresi, kimim ben" gibi soru işaretleri beliriyor kafada. Pilot uygulamada kimse mi geri dönüt yapmadı anlamıyorum.

Kağıt israfını önleme falan diyor ama en değerli şeylerden biri olan zaman kaybına yol açıyor. Olması gerekenden çok ama çok kötü.

Sitesinden sordum: E-müfredat yıllık plan modülünün geçici olarak kapandığını ifade ettiler:

Ekli dosyalar

• 51055C47-A07A-4060-B977-84485A935CBB.jpeg
    51055C47-A07A-4060-B977-84485A935CBB.jpeg
    115 KB · Görüntüleme: 30
Geri