E-Okula Fotoğrafları Makro İle Yükleme...

Kodla Büyü

ulasbtr

Aktif Üye
GÜNCELLİĞİYLE ALAKALI AÇIKLAMA (06.11.2017)
Robores(forumda var) indirip tüm fotoğraflarınızı eokula göre ayarlayıp isimlerini de öğrenci numarası olacak şekilde ayarladıktan sonra aşağıdakileri yapmalısınız.
ben denedim çalışıyor.
yazımızın altındaki dosyalar kısmından "imacros ve mozilla.zip" dosyası indirilir. Kurulumlar yapılır güncellemeler kapatılır.
sonrasında zipten çıkan iim uzantılı dosyayı belgelerin içinde imacrosun içinde macros klasörüne kopyaladım. (Documents\imacros\Macros)
Firefox açtıktan sonra imacros eklentisini açıp yüklediğim iim dosyasının görünürlüğünü kontrol ettim.
Eokul resim yükleyi açtım (hızlı resim değil dikkat edin)
Sınıf ve tümünü seçerek listeleme yaptırdım.
ve iim dosyamı seçerek play düğmesine bastım.

Bu ayrıntıyı video çekerek youtubea atacağım yakında. Şimdilik bu rehberden idare edelim.

DOSYA İSİMLENDİRME İLE İLGİLİ GÜNCELLEME

İnternetten bulduğum bir yöntemle bir excell belgesi hazırladım. Bu belgede a1 hücresine klasördeki resim dosyalarının adını yapıştırdım b1 e ise olması gereken öğrenci numaralarını yapıştırdım. Düğmeye bastım ve işlem tamam.
Not: A sütunundaki veriyi almak için cmd c:\foto klasörüne girerek dir ile liste aldım.
sonrasında sağ tuş a basarak işaretle dedim ve .jpg ye kadar olan isim kısmını işaretledikten sonra excelle yapıştırdım. Bir arkadaşım ekrana listenin sığmadığından bahsetti onun içinde dir /p komutunu verirseniz sayfa sayfa alabilirsiniz. Dip Not: dosya isimlerinin aynı uzunlukta olması gerekiyor.
Yada eklediğim isimal.cmd dosyasını çalıştırarak .jpg yazılmış hallerini bir metin belgesine yazılmış şekilde alabilirsiniz. Bu durumda ctrl h ile değiştir diyerek aranan kısmına .jpg yazıp yeni değer kısmını boş bırakarak değiştirebilirsiniz. excellde a stünunda .jpg yazmaması gerekiyor.

umarım faydası olmuştur. Bunların hepsini bir video çekerek yakında paylaşacağım. o güne kadar kolay gelsin.
Resimleri uygun boyuta ve piksele getiren programlar mevcut arkadaşımız anlatmış...

e-okul-f121/toplu-ve-tek-tek-resim-kucultme-ve-ekleme-video-t125581.html

Macro ile de sağolsun birileri yapmış her kim yapmışsa ellerine sağlık. Yanlız E okul güncellendiği için i macros kodları işe yaramıyor indirilen macro dosyasında. Bir iki değişiklik yaparak tekrar yükleme gereği duydum. Bu işten para bile kazanabilirsiniz çevrenizde... Sonuçta angarya bir iş ve birileri yapacak. ben meslektaşlarım zor durumda kalmasın istiyorum olur ya idarecisiyle arası iyi olan ve rica minnet bu işi kabul etmiş öğretmenler olabilir aramızda. İşte ilacı...

Yükleme yapılacak tüm resimlerin adları sadece öğrenci numarası olması gerekli. Bu resimlerin isimleri ayarlandıktan sonra hepsini c:\ sürücüsünün altında FOTO isimli bir klasör açarak buraya yüklüyorsunuz. (klasör halinde değil yani fotonun içerisinde 5 a klasörü olmayacak sadece resim dosyaları olacak)

zipin içinde yer alan resimyukle.iim dosyasını belgeler(im) klasöründe yer alan "iMacros" ve onunda içinde yer alan "Macros" klasörüne atıyoruz firefoxumuzu açıyoruz ve adres satırının hemen yanında yer alan resmine basarak açıyoruz

öncesinde veya sonrasında e okuldan kurum işlemlerinden resim ekle (hızlı resim değil) seçeneğine basıyoruz sınıfımızı seçip tüm resimler diyoruz. ve solda açılmış olan macro listesinden resimyukle.iim isimli macroyu çalıştırıyoruz. öğrenci sayısı 41 i geçiyorsa macroya sağ tuş edit diyerek son kodu TAG POS=41 ile başlayan yerden sona kadar kopyalayıp öğrenci sayısı kadar çoğaltıyor her çoğaltmada rakamı bir arttırıyoruz. 22 öğrencide olsa tag 23 ü çalıştırmaya başladığında hata verip kod kendini durduruyor. bu şekilde resim yükleme işleminin bittiğini anlıyor sonraki sınıfa geçiyoruz.

Umarım faydalı olmuştur.

Bir başka macro örneğinide web sitesinde yer alan süresi geçmiş yayınları silmek için oluşturduğum macro yuda sizlerle başka bir başlıkta paylaşıp buraya linkini vereceğim. İyi çalışmalar...

Not: Dosyanın çalışmayan versiyonunu nereden aldığımı paylaşmadan geçmek sanırım bize yakışmaz. işte linki:

http://eokulresim.com/4-eokul-toplu-fot ... ukleme.php

muzy2007' Alıntı:
Çok güzel çalışıyor. Harika gerçekten.
Öğrencilerin numaralarını excelden alıp, fotografının adı yapacak bir makro yapabilirmiyiz? Tabi fotolar listeye göre sıralı olacak. Ben biraz uğraştım yapamadım.

mgüneş' Alıntı:
Öğrenci fotolarının isimlerini excelde kayıtlı olan öğrenci nosunu otomatik alıp isimlendirecek bi program varmıdır acaba

Çalıştığını çok düşünmesemde buda eski bir dosya ismi değiştirme yöntemi :

Arkadaşların excel den resim dosyalarının adnı değiştirme ile ilgili istekleri olmuş. Vakti zamanında okul fotolarına talip olurum diye bir arkadaşımdan rica etmiştim. fakat kullanmak nasip olmadı. umarım işinize yarar.

Programın çalışması için makinada .NET framework 4 kurulmuş olmalı. Excel belgesi a1 başlık a2 1.öğrencinin okul nosu olacak şekilde olmalıdır örnek excel belgeside ekliyorum. resim sayısı ile exceldeki sayı birbirini tutmazsa hata verir. öğrencileri sırayla çekerken gelmeyen öğrencileri boş çekerseniz isimlendirmede sorun yaşamazsınız.

Bu isim değiştirme programının tüm hakları Serhat Murat ÖZTÜRK'e aittir. Bir başka yerde kaynak belirterek kullanmak ve yine kaynak belirterek paylaşıma sunmak eser sahibinin itirazı tarafıma olmadığı sürece serbesttir.
işte program:

buda örnek excel

En dip not: Tabi bu yöntem çok uzun şöyle bir yöntem var diyen varsa paylaşsın bu kadar kalabalık yaratan bu yöntemi hemen kaldırayım. Müsadesi olursada o arkadaşınkini buraya ekleyelim.

Ekli dosyalar

• resimyukle.zip
    667 bayt · Görüntüleme: 1,285
  • dddd.png
    dddd.png
    836 bayt · Görüntüleme: 4,951
  • fotoisimdegistirici.rar
    5.1 KB · Görüntüleme: 451
  • 1a.rar
    6.3 KB · Görüntüleme: 439
  • isimdegistirme.zip
    14.9 KB · Görüntüleme: 159
  • imacros ve mozilla.zip
    14.2 MB · Görüntüleme: 322
Son düzenleme:
Teşekkür ederim hocam çok faydalı olur bizim için Robores3.0 la resimleri ayarlayip isim değiştirince bir sınıf 3-4 dakkaya biter

Çok güzel çalışıyor. Harika gerçekten.
Öğrencilerin numaralarını excelden alıp, fotografının adı yapacak bir makro yapabilirmiyiz? Tabi fotolar listeye göre sıralı olacak. Ben biraz uğraştım yapamadım.

Öğrenci fotolarının isimlerini excelde kayıtlı olan öğrenci nosunu otomatik alıp isimlendirecek bi program varmıdır acaba

Geri