E-Okula Hızlı Sınıf Kitaplığı Oluşturma Aralık 2014

Kodla Büyü

mustikonya

Site Gezgini
E-Okulda otomatik olarak sınıf kitaplığı oluşturmak için yapmanız gerekenler

1- Öncelikle bilgisayarınızda İMACROS programının kurulu olması gerekmektedir. Programın deneme sürümünü BURADAN indirebilirsiniz. İndirdiğini programın kurulumunu yapınız.

2- Kitap girişi için gerekli olan iki dosyayı BURADAN yada konu sonundan indirin.

3- İndirdiğiniz dosya içerisinde iki dosya var. kitap.iim dosyasını Belgelerim/imacros/macros klasörü içerisine, mustikonya.csv dosyasını Belgelerim/imacros/DataSources klasörü içerisine kopyalayın.

Burada bir parantez açalım. mustikonya.csv dosyası excel programı ile açılabilen bir programı. Şu an için bu dosya içerisinde 115 adet kitap var. Siz bu dosyadaki kitaplara ekler yapabilir yada silebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey excel hücresindeki formata dikkate etmek. Mesela 5,2,208,ŞEKER PORTAKALI ilk kitap ismi bu şekilde yazılı. Buradaki virgülle ayrılmış 4 bilgi var onların anlamı şu: 5: Çoçuk Kitapları 2: 100 Temel eser 208: Kitap sayfası Şeker Portakalı: Kitap ismi.

Sizin yapmanı gereken kitap sayfası ve ismini değiştirmek.

Excel dosyamızı düzenleme işlemi bittikten sonra artık kitap girişini yapabiliriz.

1- Masaüstünde kısayolu olan imacros browser programını açın.

2- adres çubuğuna e-okul.meb.gov.tr yazarak siteye giriş yapın. Gerekli bilgileri giriş yaptıktan sonra Kurum işlemlerinden sınıf kitaplığı oluşturma bölümüne girip sınıfımızı seçiyoruz. Sayfamız aşağıdaki gibi gözükecek.

3- Sol taraftan kitap.iim macrosunu seçiyoruz.

4- max kutusuna kaç kitap girişi yapacak isek onu yazıyoruz. İndirdiğiniz mustikonya.csv dosyasında 115 kitap var. Max bölümüne 115 yazacağız.

5- Kayıt işlemine başlamak için play diyoruz

6- Arkamıza yaslanıp kayıt işleminin bitmesini bekliyoruz.

Resimli anlatım için TIKLAYIN

Dosyaları indirmek için

Videoyu izlemek için TIKLAYIN

Ekli dosyalar

• eokulakitap.rar
    1.7 KB · Görüntüleme: 3,045
  • Beğen
Tepkiler: wes
hay Allah razı olsun be kardeş senden tamda bu ara bu işle uğraşacaktım tam isabet oldu. denedim gayette güzel çalışıyor ellerin dert görmesin :alkis:

elinize sağlık, Allah sizden razı olsun.

bir sorum olacaktı, doğru anlamış mıyım acaba, farklı türde kitap girmek için mesela

kitap grubu edebiyat,
kitap türü roman olacak şekilde kitapları girmek için
excel hücresine 8,17, şeklinde girmem gerekir sanırım.

Hocam olmayan iki kitabı yanlışlıkla fazladan girmişim.Benim hatam yani Programla alakası yok
E-okul sisteminde kitabı seçiyorum lakin kitap silme butonu aktif değil. ve kitabı silemiyorum

Error -1300: Cannot find HTML element of type "SELECT:" with attribute(s) "NAME:ddlKitapTur".. Line 11: TAG POS=1 TYPE=SELECT FORM=ACTION:IOK19001.aspx ATTR=NAME:ddlKitapTur CONTENT={{!COL1}}
bu şekilde hata verdi ya da bir şeyi yanlış yaptım

E yani, yıllardan bu yana kitap girişleri için kullandığım bir program.İ macros sadece bu iş için değil, başka tekrarlı işler içinde birebir.
Chrome desteği olmaması kötü.Yama yada eklentisinden haberi olan varmı?

eko9' Alıntı:
Error -1300: Cannot find HTML element of type "SELECT:" with attribute(s) "NAME:ddlKitapTur".. Line 11: TAG POS=1 TYPE=SELECT FORM=ACTION:IOK19001.aspx ATTR=NAME:ddlKitapTur CONTENT={{!COL1}}
bu şekilde hata verdi ya da bir şeyi yanlış yaptım

Bu şekildeki bir hata mustikonya.csv dosyasındaki verileri okuyamıyor anlamına geliyor. mustikonya.csv dosyasında değişiklik yaptıysanız kontrol edin.

NOt: kitap ismi girerken ayrıma tırnağı kullanmayın. (musti'nin) gibi

Hocam fazladan ve olmayan iki kitap var .......... hata benden kaynaklı.
E okuldan kütüphaneden onları Nasıl sileceğim?

COBOL' Alıntı:

Hocam silme olayı bizim programla alakası olmayan bir şey. Sileceğiniz kitabın üzerini tıkladığınızda seçili hale gelir. Yukarıdaki silme butonundan silmeniz lazım. Bu şekilde olmuyorsa başka bir tarayıcıda deneyin. Şuan chrome den dendim silme olayında sıkıntı yok bende.

mustikonya' Alıntı:
COBOL' Alıntı:

Hocam silme olayı bizim programla alakası olmayan bir şey. Sileceğiniz kitabın üzerini tıkladığınızda seçili hale gelir. Yukarıdaki silme butonundan silmeniz lazım. Bu şekilde olmuyorsa başka bir tarayıcıda deneyin. Şuan chrome den dendim silme olayında sıkıntı yok bende.
Yani silme butonu aktif değil.Bendeki sorun bu.

hocam öncelikle eline sağlık. bende dediğiniz gibi yaptım sadece 1 tane kitap girdi sorun neden kaynakmış olabilir?

solitary' Alıntı:
hocam öncelikle eline sağlık. bende dediğiniz gibi yaptım sadece 1 tane kitap girdi sorun neden kaynakmış olabilir?

aynı şey bendede oldu 1 tane yapıp stop oluyo nasıl hallettiniz sorunu

fiyong' Alıntı:
aynı şey bendede oldu 1 tane yapıp stop oluyo nasıl hallettiniz sorunu

Macro Repeat bölümüne kitap adedini girdikten sonra Play (loop) düğmesine basacaksınız. Yukarıdaki play düğmesine değil. Yukarıdaki play düğmesi tek makro çalıştırır.

Geri