e-okula öğrenci resmi yüklemek&resim boyutu küçültmek

Kodla Büyü

kaplan34

Site Gezgini
Arkadaşlar, e-okula resim yüklemek işi genelde biz bilgisayar öğretmenlerine verilen işlerden biridir. Geçtiğimiz senenin sonunda yaptığımız öğretmenler toplantısında müdür bey benden tüm 1-5. sınıf öğrencilerinin resimlerini (6-8 i çömezlik zamanlarımda girmiştim) e-okula aktarmamı istediğinde, bunun sınıf / şube rehber öğretmenlerinin işi olduğu konusunda mutabık kalmıştık. Öğretmenlerimiz "biz bu işi nasıl yapacağız?" gibi sorular sormaya başlayınca bu dökümanı hazırlamak şart oldu. Pek çoğunuzun aynı dertten yandığınızı düşünerek dosyayı yolluyorum arkadaşlar. Umarım işinize yarar. Hepinize hayırlı olsun :wink:

Ekli dosyalar

• e-okula resim yükleme - 2003 vers..rar
    918 KB · Görüntüleme: 11,628
Hocam çok güzel anlatmışsınız ,pratik bir yöntem teşekkürler. Ben bu işlemi ( resim pixellerini ve formatlarını ayarlama vs) Photoshopta yapıyordum.

rica ederim arkadaşlar, o kadar faydalanıyoruz forumdan. bizim de ufak bi katkımız olsun :) nicivo hocam inşallah diğer branştan öğretmen arkadaşlarımız Picture Manager ile yapabilirler diye dua ediyorum ben. Photoshop la tüm resimleri aynı anda dönüştürebilir miyiz bilmiyorum hocam ama bu programla(p.manager) bunu yapabilmek mümkündü. herkesin bilgisayarında var olma ihtimali de yüksek. Daha pratik gibi geldi bana.

teşşekürler ellerinize sağlık ama bunda 105x120 boyut oluyormu? ben iras kullanıyordum

kaplan34' Alıntı:
rica ederim arkadaşlar, o kadar faydalanıyoruz forumdan. bizim de ufak bi katkımız olsun :) nicivo hocam inşallah diğer branştan öğretmen arkadaşlarımız Picture Manager ile yapabilirler diye dua ediyorum ben. Photoshop la tüm resimleri aynı anda dönüştürebilir miyiz bilmiyorum hocam ama bu programla(p.manager) bunu yapabilmek mümkündü. herkesin bilgisayarında var olma ihtimali de yüksek. Daha pratik gibi geldi bana.

Evet hocam doğru söylüyorsunuz, her bilgisayarda olabilir hem daha pratik . P.M. Diğer arkadaşların rahatlıkla yapabıleceği şekilde.:)
Ben okul bilgisayarına bizim devamlı davetiye- afiş vs hazırlanması gerekebiliyor onun için Photoshop- Corel kurdum . Onlardan hallediyorum..

hocam bu eskimi resim işlemleri menusunun altında hızlı resim yükle seçeneği var oaraya tıklayıp herkesi görüp rahat rahat yükleyebilirsiniz.

hayaletxxx' Alıntı:
hocam bu eskimi resim işlemleri menusunun altında hızlı resim yükle seçeneği var oaraya tıklayıp herkesi görüp rahat rahat yükleyebilirsiniz.

hocam yok daha yeni yaptım. kendi e-okul ekranımdan aldım resimleri. sınıfım yok diye çıkmamış olabilir mi diye düşünüyorum şimdi sizin söylediğinize istinaden ama bildiğim kadarıyla "okul hesabından" girildiğinde çıkıyor hızlı resim ekleme. yönetici şifresi de herkese verilmediği için o özelliği kullanamazlar öğretmenlerimiz.

ayss' Alıntı:
teşşekürler ellerinize sağlık ama bunda 105x120 boyut oluyormu? ben iras kullanıyordum

hocam resimleri boyutlandır ekranından özel genişlik ve yükseklik bölümünden 105x120 yapabiliyorsunuz. ancak "e-posta - küçük" olarak kaydettiğinizde kabul ediyor sorun çıkartmıyor.

toplu resim küçültme diye bir program var. tek işlemde hepsinin pikselini 105x120 yap komutuyla değiştirip işi bitiriyorsunuz. isteyenler için programı ekliyorum.

Ekli dosyalar

• TOPLURESIMKUCULT.rar
    703.3 KB · Görüntüleme: 2,027
çok çok çok teşekkürler. yarın ben de bu işlerle uğraşacağım için iyi oldu bu konu.

teşekkürler hocam. ayrıca bu işi sınıf öğretmenlerine yaptırmanız iyi oldu. bugün müdür yardımcısı beni çağırdı sınıflerın resmini çekip e okula yükleyeceksin dedi. bende eğer resim çekmesini bilmeyen öğretmen varsa bu işi yapmasın sınıf rehber öğretmenleri resimleri çekip yüklesin eğer yüklemede sorun yaşarlarsa yardımcı olurum ama resim çekme ve hepsini yükleme işini yapmam dedim. bişey diyemedi. Size tavsiyem arkadaşalr yapmayın inanın bizler e... gibi çalışırken onlar orda burda zamanı nasıl geçireceğim diye düşünüyorlar ve hiçbirşey yapmıyorlar (Bu arada işini yapanları tenzih ederim ama çoğu yapmıyor). herkese kolay gelsin.

hocam bahsettiğiniz gibi yaptım boyutu 90*120 yaptı ama 14kb olunca e okul kabul etmedi yine.. daha da küçültsem çözünürlük kötü olacak boyutu niye düşmedi

batch image resizer programını kurdum ama nasıl kullanılacağını çözemedim bi de artık fotoların aslı kalmadı 90*120 oldu en azından 10 kb altına düşse de ekleyebilsem çözünürlükten de geçtim

E-okulda anasinifi cocugunun resmi yuklu sorun yok.gelisim raporunda da cikiyor sorun yok.neden katilim belgesinde cikmaz

Geri