E-Sınav Bilmecesi

Kodla Büyü

bomax01

Süper Üye
Süper Üye
Cumartesi günü e-sınav'a uygulama izleme sorumlusu olarak görevlendirildim. Normalde 45 dakika olan sınav süresi 120 dakikaydı. Sınavla açık ortaokul ve açık lise öğrencileri vardı.
Yaşadığım sorunlar;
- 19 kişinin girdiği sınavda 1 öğrencinin kimlik fotosu geldi, diğer öğrencilerin fotoğrafı gelmedi ve biyometrik eşleşme yapılamadı. 1 fotoğrafı olan öğrenci ise sınava gelmedi.
- Öğrenciler kağıt ve kalem istediler. Bilseydik getirirdik dediler. Bu sorunu a5 ile salondaki masanın çekmecesinde bulunan kurşun kalemler ile çözdüm.
- Dokunmatik ekrana aşina olmayanlar vardı. (Özellikle 1972-1975 doğumlu olanlar)
- Öğrencilerin girecekleri ders sayısına göre soru sayıları şu şekildeydi: 11-22-33-44-55-66-99 Bundan dolayı her öğrenciye aynı süre verilmeyecekti. Sistem bunu ayarlayacaktı. ANCAK süre sorunu vardı. Bazılarına 4 saat derken bazılarına 10 saat bile dedi. Yani burada sorun yaşadık.
- 45 dakika e-sınav mebbis puanı 166 iken 120 dakika durduğum sınavın da puanı mebbis ekranıma 166 olarak yansıdı.

Cumartesi günü e-sınav'a uygulama izleme sorumlusu olarak görevlendirildim. Normalde 45 dakika olan sınav süresi 120 dakikaydı. Sınavla açık ortaokul ve açık lise öğrencileri vardı.
Yaşadığım sorunlar;
- 19 kişinin girdiği sınavda 1 öğrencinin kimlik fotosu geldi, diğer öğrencilerin fotoğrafı gelmedi ve biyometrik eşleşme yapılamadı. 1 fotoğrafı olan öğrenci ise sınava gelmedi.
- Öğrenciler kağıt ve kalem istediler. Bilseydik getirirdik dediler. Bu sorunu a5 ile salondaki masanın çekmecesinde bulunan kurşun kalemler ile çözdüm.
- Dokunmatik ekrana aşina olmayanlar vardı. (Özellikle 1972-1975 doğumlu olanlar)
- Öğrencilerin girecekleri ders sayısına göre soru sayıları şu şekildeydi: 11-22-33-44-55-66-99 Bundan dolayı her öğrenciye aynı süre verilmeyecekti. Sistem bunu ayarlayacaktı. ANCAK süre sorunu vardı. Bazılarına 4 saat derken bazılarına 10 saat bile dedi. Yani burada sorun yaşadık.
- 45 dakika e-sınav mebbis puanı 166 iken 120 dakika durduğum sınavın da puanı mebbis ekranıma 166 olarak yansıdı.
ilçe sınav hizmetleri biriminin şefi sınav sırasında hazır bulundu fotoğraf kontrolü olmayacak dedi bilgilendirme evrakı önemli yerleri çizilmiş şekilde masanın üzerinde hazırdı. Sınav salonunda 20 kalem ve kağıt hazırdı bu kalemleri öğrencilere dağıttım.
120 dakika görev yaptım bana da 166 puan yansıdı bu konuda haklısınız size katılıyorum.

Açık ortaokul haftasonu diye biliyorum. Sadece hafta içi görev alırsanız. 120 dk 166 puan için çözüm bulurlar.

Aynı sürprizi bende yaşadım. Ya MEB belirtmesi gerekirdi bu hafta yapılan sınavlar açıköğretim olacak ve süresi 120 dk diye. Bilseydim kesinlikle kabul etmezdi.
45dk olan süre 120dk nerdeyse 3 misli. Bari ücreti adaletli olsun.

Ücreti de, puanı da aynı maalesef:

IMG_8204.jpeg

Aynı sürprizi bende yaşadım. Ya MEB belirtmesi gerekirdi bu hafta yapılan sınavlar açıköğretim olacak ve süresi 120 dk diye. Bilseydim kesinlikle kabul etmezdi.
45dk olan süre 120dk nerdeyse 3 misli. Bari ücreti adaletli olsun.
1720600608546.png

Hocam sınav istek sayfasında belirtilmiş aslında siz seçmediğiniz halde size sınav görevi verilmişse "resen" görev istiyorum kutucuğunu işaretlemiş olabilirsiniz.

Yaşadığım sorunlar;
-e-sınav istek sayfasında 9.30 oturumunun açık lise/ortaokul olduğu beliydi.
sınavdan önce açık lise/ortaokul e-sınavda dikkat edilmesi gereken hususlar konulu yazı vardı. bu yazı bize geldi. eğer bu yazıyı okumadıysan
*ya milli eğitim okula göndermedi
*ya milli eğitim okullara gönderdi idare size tebliğ etmedi
*ya da idare size gönderdi ama siz okumadıınız.
bu yazıda
*fotograflar için eşleştirme olmayacağı
*kağıt-kalem dağıtılacağı
belirtilmişti.

Geri