Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

E sınav Joker Aday

Konu, 'MEB Personel Sınavları' kısmında ukbjk tarafından paylaşıldı.


 1. ukbjk

  ukbjk Site Gezgini

  Kayıt:
  18 Eylül 2013
  Mesajlar:
  62
  Beğeni:
  3
  Arkadaşlar, (meb) e sınav 'da görev alacak arkadaşların mağduriyet yaşamaması adına ,

  E sınav 'da karşılaşılması halinde
  joker adayın tespitinde ve tespit edildikten sonraki aşamalarında

  yapılması gereken iş ve işlemlerin ne zaman, nasıl yapılacağına dair

  tecrübelerinizi, tavsiyelerinizi bu başlık altında paylaşabilir misiniz?

  Tşk.
   
 2. compteach

  compteach Aktif Üye

  Kayıt:
  11 Mart 2007
  Mesajlar:
  189
  Beğeni:
  32
  Bizim İL mem deki arkadaşların paylaşımı şu şekilde, Aydınlatıcı olacaktır umarım .

  JOKER ADAY İŞLEMLERİ

  ( ŞÜPHE veya TESPİT HALİNDE )


  1- Joker aday olduğundan şüphelenilen kişiyle ilgili işlemleri mümkünse aday sınavını tamamladıktan sonra yapınız. Ancak gerekli durumlarda sınavını tamamlamadan da yapmaktan çekinmeyiniz.

  a. Bakanlığımızdan konuyla ilgili gelen yazıda;

  “Adayın gerçek kişi olup olmadığı hususunda şüpheye düşülüp bu konuda tereddüt oluşsa bile adayın sistem üzerinde "Joker Aday" olarak seçilmesi ileride telafisi ve takibi zor olan bazı durumların önlenmesi açısından önem arz etmektedir. Bu sebeple joker aday şüphesi ile sınav salonundan çıkartılarak emniyet güçlerine teslim edilen adayların sistem üzerinden joker aday olarak işaretlenmesi gerekmektedir.

  Bu adaylara ilişkin sınav sonrasında yapılan inceleme/soruşturma, emniyet sorgusu veya adli soruşturma neticesinde gerçek kişi oldukları tespit edildiği takdirde aday mağduriyeti yaşanmaması adına sistem üzerinden gerekli işlemler tesis edildiğinden … (iptal edilen sınavı geçerli sayma ya da yeni sınav hakkı tanımlama işlemleri yapılarak mağduriyetlerin önüne geçilmektedir.)”

  ifadesi yer almaktadır.

  2- Joker aday olduğu düşünülen ancak “Joker Aday Ek Kimlik Bilgileri”ne doğru cevap vererek tereddüt oluşturan kişilerle ilgili de işlem yapmaktan çekinmeyiniz (Bkz: 1-a)

  3- Tespit işlemlerine başlamadan önce bina sınav sorumlusunu ve salonda görevli emniyet personelini konu hakkında bilgilendiriniz ve tedbirli olması konusunda uyarınız (yaşanan bazı olaylarda şüpheli şahısların salondan kaçtıkları görülmüştür.)

  4- Salon başkanı ve gözetmen tarafından joker aday olduğu düşünülen kişinin yüzü (kaş, göz, ağız, burun vb.) ile kimlik belgesi ve sınav giriş belgesinde yer alan fotoğraflar daha ayrıntılı ve dikkatli incelenmelidir. Bu işlem için salonda görevli emniyet personelinden de yardım talep edilebilir.

  5- Adaya uygulama ve izleme sorumlusu tarafından “Joker Aday Ek Kimlik Bilgileri” yöneltilmeli, soru ve cevapları adaydan yazılı olarak alınmalıdır. Soru ve cevapların yazdırıldığı belgede “Yukarıda belirttiğim bilgiler şahsıma aittir” ibaresi, adı soyadı ve imzası da yer almalıdır.

  6- Adayın gerçek kişi olduğundan emin olunamıyorsa ya da joker aday olduğu kanaati oluşmuşsa uygulama ve izleme sorumlusu tarafından ana bilgisayarda (uygulama ve izleme sorumlusu bilgisayarı) joker aday işlemi yapılmalı ve bina sınav sorumlusu tarafından emniyet personelinin polis ekibi çağırması istenilmelidir.

  7- Emniyet personelinin üst araması yapmasını sağlayınız (üzerinde bir başka kimlik belgesi olup olmadığını tespit ettiriniz)

  8- Bina sınav sorumlusu tarafından şahsın yüzü net görülecek şekilde birkaç tane fotoğraf çekilmelidir. (Bu fotoğraflar bina sınav sorumlusu tarafından İl MEM. Sınav Hizmetleri Bürosuna iletilecektir.)

  9- Joker aday tespit formunu 2 suret düzenleyiniz.

  a. “Joker aday olarak sınava giren veya girmeye çalışan kişi bilgileri” bölümüne sınava girmesi gereken değil giren kişinin bilgilerini yazınız. Bilgi elde edilememesi halinde boş bırakınız.

  10- Kimlik belgelerinin ve e-Sınav giriş belgesinin fotokopisini çekiniz.

  a. e-Sınav giriş belgesinin fotokopisini ve ilgililerce imzalanmış 1 adet “Joker Aday Tespit Formu”nu şahsı teslim alan polis ekibine veriniz.

  11- Konuyla ilgili tüm belgeler sınav oturumuna ait zarfa konulmalı ve bina sınav sorumlusu tarafından Müdürlüğümüze gönderilmelidir.
   
  VaVgibi, SYSOP, ilsis ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 3. caylakcekirge

  caylakcekirge Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  4 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.465
  Beğeni:
  65
  Takıp.

  Keşke sınava giren adaylar için parmak izi kontrol edilip sinava alınsa.

  Zaten yeni kimlik alırken herkesin parmak izleri sistemde kayıtlı...
   
  Rcberk bunu beğendi.
 4. kendir_li

  kendir_li Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  26 Aralık 2007
  Mesajlar:
  1.105
  Beğeni:
  179
  1- Adayları sınava alım sürecinde Başkan ve gözetleme gerekli açıklamalar yapılmalı ( adayın kimlik resmi ile olan benzerliği, kimlik uzerinde değişiklik yapılmismi gibi).
  2- Aday benzemese bile Sınava alınmalı,
  3- Fotoğraftan kimlik tespiti yapılabilmesi için son anda gelen veya geç gelen adayların Hemen başlat butonuna basmasına engel olunmalı.
  4- Şüpheli aday sistem tarafından tanınmış ise çekilen resimler açıp bakılmalı ( vesikalık tutma vs)
  5- Şüpheler devam ediyorsa sistem üzerinden Kimlik bilgileri çekilip, sınav devam ederken temiz bir kağıda sorular hazırlanmalı ( sınav sonuna bırakılırsa iş uzar).
  6- Şüpheli sınavı sonlandirdiginda ki genelde çıkışta kalabalığa denk getirmeye çalışılıyor, (Başkan ve gözetmen bilgilendirilmeli imzalarını attıktan sonra şüpheliye kimlik soruları sorulacagi için gondermemeleri gerektiği) Kimlik sorularına varsa Polis eşliğinde Başkan tarafından cevaplar alınıp kontrol edilmeli.
  7- Adayın joker olduğuna kanaaat getirilmisse Joker aday tespit formu doldurulmalı ( bu işlem joker olduğu zaten belli ise sınav sırasında da yapılabilir) Başkan ve gözetmene telefon numaraları yazdirilarak tutanak imzalattirilmali.
  8- Tespit tutanağına telefon yazılmamalı( isteğe bağlı:) ben ifadeye vermeye hazırım diyenler yazabilir ki genelde Bina yöneticileri yazmaz)
  9 Polis tarafından ekip çağrılır, verilen evrakların birer fotoğrafını çekip bir süre saklanabilir.
   
 5. hakanotuken

  hakanotuken Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  11 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.648
  Beğeni:
  376
  Ağır yaptırımı yok, joker olmaktan kimse korkmuyor.
   
  AKADEMİA bunu beğendi.
 6. kazuo

  kazuo Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  28 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  577
  Beğeni:
  146
  Şikayet etmemek lazım. Joker meselesi olmasaydı, bu rantı Bt Öğretmenlerine bırakmazlardı.
   
  AKADEMİA bunu beğendi.
 7. parrs

  parrs Aktif Üye

  Kayıt:
  15 Mart 2010
  Mesajlar:
  129
  Beğeni:
  21
  rant mi? Ranttan kastiniz bu sinavlarda gorev almak ise zaten bu sinavlarda her branstan ogretmen uygulama ve izleme sorumlusu olarak gorev aliyor.
   
 8. gzegen

  gzegen Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  30 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.015
  Beğeni:
  102
  bu nasıl bir düsünce tarzi bu düsünce tarzi ile hic bir yere varılmaz bu bir sınav görevidir isteyen ogretmen baskan yada gözetmen olarak görev alir. onların puanı bizden düşük, bir cok arkadas esinavda 1 gorev bile aldiysa lgsde görev alamadi bunu bile bile esinava gidiyoruz, asagi yukari herkes ve hersey bizim sorumlulugumuz da ve buna ragmen rant diyorlar yazik vallahi.
   
 9. kazuo

  kazuo Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  28 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  577
  Beğeni:
  146
  Bunu bilmiyordum. Eğer doğruysa düzelteyim, eğer Joker meselesi olmasaydı ehliyet sınavını ÖSYM düzenlerdi, öğretmenler de görevi rüyalarında görürlerdi.
   
 10. specialist362

  specialist362 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  19 Eylül 2009
  Mesajlar:
  705
  Beğeni:
  172
  Arkadaş madde madde yazmış. Son madde de şöyle
  _Siz bu kadar işlemi yapın adlı merciler hiç bir şey olmamış gibi salsın."
   
  kazuo bunu beğendi.
 11. ThatBeatsAll

  ThatBeatsAll Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  12 Ekim 2007
  Mesajlar:
  645
  Beğeni:
  93

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal