E-sınav uygulama izleme sorumlusu

Kodla Büyü
Bakalım gelecek yıl açık lise ve açık ortaokul sınavları e-sınav salonlarında yapılabilecek mi?

“Millî Eğitim Bakanlığınca 2017 yılında başlatılan e-Sınav Merkezleri Projesi kapsamında açılan e-Sınav salonu sayısı 81 ilde 550'ye ulaşmıştır.

550. e-Sınav salonunun da açılması ile aynı anda 11.000 kişinin e-Sınava katılabilme imkânı oluşmuştur. Böylece Bakanlığımız Türkiye'de aynı anda en fazla kişinin hizmet alabildiği e-Sınav merkez ağına sahip olmuştur.

e-Sınav salonlarında Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı, Kalfalık, Ustalık ve Usta Öğreticilik Sınavları ile Amatör Telsizcilik sınavları yapılmakta olup Bakanlığımız ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının talepleri doğrultusunda protokol sınavları da yapılmaktadır. e-Sınavlar ile sınav maliyetlerinde düşüş, %98'e varan kâğıt tasarrufu, sınav süreçlerinde kısalma ve minimum aday mağduriyeti kazanımları sağlanmıştır.

e-Sınav Merkezleri Projesi'nin yaygınlaştırılması kapsamında 2023 yılı sonuna kadar salon sayısının 650'ye çıkarılması hedeflenmektedir. Bu kapsamda 2024 yılı içerisinde Açık Öğretim Okulları sınavlarının da e-Sınav salonlarında yapılması planlanmaktadır.”

E-sınav’da joker aday soruları kaldırılmış:

Ekli dosyalar

• IMG_5236.jpeg
    IMG_5236.jpeg
    149.4 KB · Görüntüleme: 199
Benimde aklıma o gelmişti. Ama güvenlik için bir sigorta sayılırdı hayırlısı olsun.
rivayete gore joker aday olayi azalmiş artik tesisatla giriyormus adaylar yüz tanıma sonrası aslinda chipli kimlik alirken devlet parmak izi aliyor koy her pc ye bir parmak izi okuyucu adam okutsun parmagini sistem acilsin bitti gitti ama işte
su an ki sistemde sinav komisyonu adam benziyorsa benziyor biz ikna olduk diye tutanak tutmasi yeter gibi bir durum oluştu.

rivayete gore joker aday olayi azalmiş artik tesisatla giriyormus adaylar yüz tanıma sonrası aslinda chipli kimlik alirken devlet parmak izi aliyor koy her pc ye bir parmak izi okuyucu adam okutsun parmagini sistem acilsin bitti gitti ama işte
su an ki sistemde sinav komisyonu adam benziyorsa benziyor biz ikna olduk diye tutanak tutmasi yeter gibi bir durum oluştu.
Parmak izi almaya emniyet izin vermiyormuş hocam

bu saatten sonra joker aday olma fiyatları yükselmiş olur çünkü bizlerin elinde bir veri kalmamış oldu. Ben hangi veriye dayanarak sen jokersin diyeceğim, yapacak bir şey yok..KVKK filan hikaye, şu anda kargo firmalarında veya herhangi bir uygulamada bile tüm verilerimiz var. Devlet kullanınca mı sorun oluyor bu KVKK bende bunu anlamıyorum. Kısacası e-sınav formaliteye dönmüş oldu, eski düzene geçildi.

Benim ogrenciler telegramdan birbirinin bilgilerini buldugunu soyluyordu telefon getirdikleri bir gün baktim aynen mernis sistemi malesef birileri tarafından sokaga saçılmış bizimkiler hala kvkk diyor :)

geçen cumartesi van e-sınav merkezinde 2 sınav salonu var zaten her birine birer aday elektronik cihaz (kamera ve kulaklık) ile sınava girerken polis tarafından yakalandı. Benim sınavıma girmesi gereken adaydı birisi. bina sorumlusu tutanak tuttu imzaladık felan.

e-Sınav Tarihleri ve e-Sınav İşlemleri: Açık Öğretim Ortaokulunda kayıtlı (engelli, tutuklu-hükümlü öğrenciler ile Ortadoğu Programına kayıtlı öğrenciler hariç ) öğrencilerin 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı 2. Dönem sınavları e-Sınav merkezlerinde 1 Mart 2024 - 29 Mart 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Öğrenciler 8 Şubat 2024 - 17 Şubat 2024 tarihleri arasında e-sınav merkezlerinden randevu alma işlemini gerçekleştirecek olup e-sınav merkezi randevusu almamış olan öğrenciler, e-sınav merkezlerine 18 Şubat 2024 tarihinde resen yerleştirilecektir.

Son düzenleme:
e -Sınav Tarihleri ve e-Sınav İşlemleri: Açık Öğretim Ortaokulunda kayıtlı (engelli, tutuklu-hükümlü öğrenciler ile Ortadoğu Programına kayıtlı öğrenciler hariç ) öğrencilerin 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı 2. Dönem sınavları e-Sınav merkezlerinde 1 Mart 2024 - 29 Mart 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Öğrenciler 8 Şubat 2024 - 17 Şubat 2024 tarihleri arasında e-sınav merkezlerinden randevu alma işlemini gerçekleştirecek olup e-sınav merkezi randevusu almamış olan öğrenciler, e-sınav merkezlerine 18 Şubat 2024 tarihinde resen yerleştirilecektir.

Açık ortaokul öğrenci sayısı çok azdır zannedersem, pandemide herkes mezun oldu zaten. O yüzden e-sınav merkezleri bu yükleri kaldırır;ancak açık lise sınavlarının yapılması (birkaç sene evvel esınav merkezlerinde yapılacak denmişti, ama yapılamamıştı) bence imkansız..

Yeni kimlik kartı ile girenlerde , giriş belgesinde imza mühür zorunluluğu nasıl hocalarım?
Çift? Tek? Ya da olmasa da oluyor mu ?

Mebbis fotomu güncellemedim hala mebbis şifresi ile giriş var değil mi uzun zamandır görev almadım

yüz tanıma oranı %60 altında kalanlar için tutanak kısmına o şekilde tutanak yazılması gerekir mi. yazılmazsa sorun olur mu.

Bina yöneticisi ,e-sınav izleme sorumlusuna görev kartını takmadığı için soruşturma açabilir mi? Bina yöneticisinin böyle bir görevi var mı arkadaşlar? Bina yöneticisi şube müdürü bu arada. Sınavdan sonra tartışma yaşadık görev kartını takmadığımdan dolayı. Görev sonunda tutanak tuttuğunu söyledi. Film koptu ondan sonra.

Son düzenleme:
yüz tanıma oranı %60 altında kalanlar için tutanak kısmına o şekilde tutanak yazılması gerekir mi. yazılmazsa sorun olur mu.
Evet hocam tutanakta oran yazarak ve kimlik incelemesi yapıldığına dair bilgileri belirmek gerekiyor. Tutanakta yazılmaz ise sınav cezası gelen arkadaşlar var

%60'ın altında kalanlar için fotoğrafı kurs bilgilerinden getir mi diyorsunuz, öyle bırakıyor musunuz? Bazılarının fotoğrafları eski oluyor her birini tutanağa işleyeceğiz mi gerçekten? Her sınavda 1-2 kişi çıkıyor mutlaka:(

Evet hocam tutanakta oran yazarak ve kimlik incelemesi yapıldığına dair bilgileri belirmek gerekiyor. Tutanakta yazılmaz ise sınav cezası gelen arkadaşlar var
kimlik incelemesi nasıl yapacağız hocam? Hangi veri ile doğrulayacağız? Ben yüz tanıma gerçekleşmediğinde salon görevlilerini de yanıma alarak fotoğrafta kaşına gözüne burnuna bakıyoruz. adayın doğruluğuna kanaat getirilmiştir vb. tutanağa ekleyip geçiyorum. Bazen aday çok şüpheli ise hiç benzemiyorsa polise adayın kimlik bilgilerini verip gbt sorgusundan veri almaya çalışıyor polis.

%60'ın altında kalanlar için fotoğrafı kurs bilgilerinden getir mi diyorsunuz, öyle bırakıyor musunuz? Bazılarının fotoğrafları eski oluyor her birini tutanağa işleyeceğiz mi gerçekten? Her sınavda 1-2 kişi çıkıyor mutlaka:(
önce yüz tanımayı sıfırlayıp adaya hareketsiz ve dik bir şekilde ekrana bakmasını söylüyorum. Yine olmazsa fotoğrafı kurs bilgilerinden getirip süreci tekrarlıyorum. Tekrar olmama durumunda tutanağa not ekliyorum.

• Beğen
Tepkiler: bt^
Bina yöneticisi ,e-sınav izleme sorumlusuna görev kartını takmadığı için soruşturma açabilir mi? Bina yöneticisinin böyle bir görevi var mı arkadaşlar? Bina yöneticisi şube müdürü bu arada. Sınavdan sonra tartışma yaşadık görev kartını takmadığımdan dolayı. Görev sonunda tutanak tuttuğunu söyledi. Film koptu ondan sonra.
Hocam normal şartlarda normal psikolojide hiç bir müdür yaka kartı takmadı diye görevliye tutanak tutmaz(tutmamalı). İnsanlık hali mebbis girişini yüz tanıma ile yapmışsınız kart olsa ne olur olmasa ne olur. Bulunduğum şehirde yaka kartları bile tam değil. Bina sorumlusu ile başka bir olay mı yaşadınız? Ayrıca bina sorumlusu tabiki tutanak tutma hakkı var. Ama bu olayın önü var sonu var inceleme süreci var. Aklı selim bir insan bunu olay haline getirmemeli bence.

Hocam normal şartlarda normal psikolojide hiç bir müdür yaka kartı takmadı diye görevliye tutanak tutmaz(tutmamalı). İnsanlık hali mebbis girişini yüz tanıma ile yapmışsınız kart olsa ne olur olmasa ne olur. Bulunduğum şehirde yaka kartları bile tam değil. Bina sorumlusu ile başka bir olay mı yaşadınız? Ayrıca bina sorumlusu tabiki tutanak tutma hakkı var. Ama bu olayın önü var sonu var inceleme süreci var. Aklı selim bir insan bunu olay haline getirmemeli bence.
Hocam sınav kartını çıkarmadım dedim. Duymamış. Sınavdan sonra evrakları götürdüm imzalatmak için tutanak tuttuğunu söyledi. Ben de sinirlendim nereye veriyosan ver dedim, alttan almadım atıştık yani. Sınavdan önce öğrencileri kaçta içeriye alacağıma falan karıştı. Bina yöneticisinin görevi tam olarak nedir? Yetki biz de değil mi?

Hocam sınav kartını çıkarmadım dedim. Duymamış. Sınavdan sonra evrakları götürdüm imzalatmak için tutanak tuttuğunu söyledi. Ben de sinirlendim nereye veriyosan ver dedim, alttan almadım atıştık yani. Sınavdan önce öğrencileri kaçta içeriye alacağıma falan karıştı. Bina yöneticisinin görevi tam olarak nedir? Yetki biz de değil mi?

Bizim yekimiz teknik işler ile ilgili
Başkan bizden daha yetkili aslında
Bina yöneticisi de üstümüz oluyor

Geri