E-Taşınır barkodlarını okuma için öneri ??

Kodla Büyü

ayhangunes

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar Taşınır Mal Yönetmeli gereği okuldaki tüm Demirbaşlara taşınır numarası ve bu numara için oluşturulmuş barkodlar sistem üzerinden çıkartıp demirbaşların üzerine yapıştırdık.
(Mebbis-->E-Taşınır Bölümü-->Ana sayfadaki Yazdır butonu-->Sicil numara etiketleri )
(ÖRNEK BARKOD EKTE)

Bu barkodlar kullanmak ve Kütüphanedeki malzemeleri de taşınıra girerek okuma ve takip sistemi oluşturmak istiyoruz.
Bunun için bize bir barkod okuyu gerekli.

Tam bu aşamda yardımınıza ihtiyacım var. Aramızda program yazan ve stok takibi tarzı programlar için barkod okuyucu kullanan arkadaşlar vardır.

1) Nasıl bir barkod okuyucu almamız gerekir ? (bütçemiz sınırlı )
2) Nasıl bir kullanımı vardır.
3) USB den çalışan daha kullanışlı olacağı düşüncesindeyiz. (Laptopa bağlayarak demirbaşların yanına gitme açısından)

Önerilerinize açığım.

Ekli dosyalar

• TAŞINIR.JPG
    TAŞINIR.JPG
    15.7 KB · Görüntüleme: 4,467
Ayhangunes hocam, yapmak istediğinizi gerçekleştirebildiniz mi?
Ya da şu anda nasıl bir sistem kullanıyorsunuz? Diğer arkadaşlardan demirbaş sayımı için barkod kullanan var mı?
Biz çıkaracağımız barkod numaralarını PVC kaplayarak yapıştırmayı düşünüyoruz. Ama okuma ve karşılaştırma nasıl olabilir?

hocam etiketlerin üzerine koli bandı yapıştırdığınız zaman problem kalmaz.

Barkod okuyucu işine de gelince usb barkod işinizi görecektir. Bilgisayarcınızdan fiyatını öğrenebilirsiniz. Barkod okuyucu klavyenin yaptığı işi yapar. Barkoddakilerin (çubukkod) karşılık sayıları bilgisayara klavyeden sırasıyla yazılmış gibi gönderir ve son olarak enter tuşu gönderir. Marketteki kasiyerler kullanıyorsa siz de kullanabilirsiniz. Kütüphane programı olarak forumda bulabilirsiniz: Tokat kız meslek lisesinin veya Orhan ÇAM hocamın 3yilda100temeleser sitesindeki programı öneririm.

kolay gelsin.

Sayın hocam, öncelikle ilginize teşekkür ederim. Koli bandı sıcaktan çıkması kirlenmesi gibi nedenlerden dolayı vazgeçtik.
Pvc makinesi ve makasını ucuz bir fiyata aldık. Hocam benim amacım örneğin 2010 demirbaş listesini Excel'de bir sayfada tutacağım.
Ertesi senelerde barkod ile okuma yaparken alınan verileri 2010 verilerimle karşılaştırarak eğer duruyorsa yanına tik yada + işareti koyması yoksa boş bırakması.
Belki başta mantıksız gelebilir ama bu sistemi oturtursak daha sonraki senelerde çok kolaylık olacak. Örnek bir dosya gönderiyorum. Umarım anlatabilmişimdir.
İyi geceler...

Ekli dosyalar

• demirbaş.rar
    5.6 KB · Görüntüleme: 439
yusufziya41 hocam ,

Barkod okutma işleminden sonraki karşılaştırma ve işaretleme kısmını excel'deki makrolar ile halledebileceğinizi düşünüyorum.

Barkod okuyucular konusunda hiç bilgim yok ancak okutma programı vardır sanırm.

yusufziya41' Alıntı:
Sayın hocam, öncelikle ilginize teşekkür ederim. Koli bandı sıcaktan çıkması kirlenmesi gibi nedenlerden dolayı vazgeçtik.
Pvc makinesi ve makasını ucuz bir fiyata aldık. Hocam benim amacım örneğin 2010 demirbaş listesini Excel'de bir sayfada tutacağım.
Ertesi senelerde barkod ile okuma yaparken alınan verileri 2010 verilerimle karşılaştırarak eğer duruyorsa yanına tik yada + işareti koyması yoksa boş bırakması.
Belki başta mantıksız gelebilir ama bu sistemi oturtursak daha sonraki senelerde çok kolaylık olacak. Örnek bir dosya gönderiyorum. Umarım anlatabilmişimdir.
İyi geceler...

Hocam ben de deneme sınavı istatistikleriyle uğraşıyordum ne excel.web.tr ne de burada tam aradığım cevabı bulamadım. Zaten burası da dosya çöplüğüne döndü. Dosya paylaşım sitelerinde ne var buraya hemen koyuyorlar onun dışında doğru dürüst konu dönmez oldu.

Neyse bu kadar sitem yeter. Eklediğim dosyaya bir bakar mısın hocam? Sanırım dediğinizi yaptım. Barkoddan okutma olayına gelince usb barkodu tak hocam. Windows sürücülerin yüklesin. sonra barkodu okutmak istediğiniz hücreye tıklayın ve barkod okuyucunun düğmesine basıp barkodu okutun. Zaten otomatik olarak bir alt satıra geçecektir kendisi. Çok pratik olur. Extra herhangibir yazılım yüklemenize gerek yok. B2 deki formülü de hücre kulbundan aşağı çekerek kopyalarsanız tamamdır. Hayırlı olsun.

Hocam dosyayı değiştirdim. kayıtlı olduğu personeli de gösteriyor.

Ekli dosyalar

• demirbaş.zip
    7.4 KB · Görüntüleme: 328
en son geçen sene denemiştik ama sistemden çıkan barkod ları barkod okuyucular okuyamıyordu,
okutabilen var mı aranızda?

Adeministrator Hocam, çok teşekkür ederim. Barkod cihazımız bir arkadaşta kaldığı için şimdilik deneyemiyorum.
Bende deneyip sonucu yazarım. Tekrar teşekkürler...

Parhelion' Alıntı:
Hocam webcam üzerinden barkod okuma yazılımları var. Denemenizi tavsiye ederim. Baktınız işinizi görüyor boşuna para vermenize gerek kalmaz.

http://www.barcam.karekod.com/index-tr.php > ücretliymiş sonradan farkettim
http://katanshi.com/DownloadProLatest.php
http://www.freecodecs.net/fc/libra092.zip

Hocam Barkod okuyucular çok maliyetli cihazlar değil zaten,
önemli olan bu işi yapacak olan yazılım,
e-taşınır üzerinde böyle bir sistem mevcut,
özel bir yazılım kullanmadan bu sistem yürümez....

e - taşınır'da ana sayfadayazdırıvgöremedim. Burada yapılacak işlemleri sırasıyla anlatır mısınız?

ayhangunes' Alıntı:
Arkadaşlar Taşınır Mal Yönetmeli gereği okuldaki tüm Demirbaşlara taşınır numarası ve bu numara için oluşturulmuş barkodlar sistem üzerinden çıkartıp demirbaşların üzerine yapıştırdık.
(Mebbis-->E-Taşınır Bölümü-->Ana sayfadaki Yazdır butonu-->Sicil numara etiketleri )
(ÖRNEK BARKOD EKTE)

Bu barkodlar kullanmak ve Kütüphanedeki malzemeleri de taşınıra girerek okuma ve takip sistemi oluşturmak istiyoruz.
Bunun için bize bir barkod okuyu gerekli.

Tam bu aşamda yardımınıza ihtiyacım var. Aramızda program yazan ve stok takibi tarzı programlar için barkod okuyucu kullanan arkadaşlar vardır.

1) Nasıl bir barkod okuyucu almamız gerekir ? (bütçemiz sınırlı )
2) Nasıl bir kullanımı vardır.
3) USB den çalışan daha kullanışlı olacağı düşüncesindeyiz. (Laptopa bağlayarak demirbaşların yanına gitme açısından)

Önerilerinize açığım.

sayın hocam bu barkotları yazıcıdan nasıl aldınız biz deniyoruz her sayfaya bir etiket basıyor

arkadaşlar ben e taşınır için değilde kütüphane için barkod okuyucu lazımdı onuda şöyle ahllettim sağolsunlar eczacı arkadaşlar....
eczaneler karekoda geçti onun için eski barkodlar boşa çıktı bende istedim onlarda verdiler....

Geri