Eba Canlı Ders Oluşturma

Kodla Büyü

nese1982

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
merhaba arkadaşlar. okulun eba derslsrni oluşturuyorum ; ancak çok zamanımı alıyor ve cok da yorucu oluyor. suan meb acaba bunun için bir çözüm düşünüyormu bilginiz varmı. bir ara derslseri öğretmenlerin kendi oluşturacağına duyum aldım ama henüz aslı cıkmadı. sizde durumlar nasıl

merhaba arkadaşlar. okulun eba derslsrni oluşturuyorum ; ancak çok zamanımı alıyor ve cok da yorucu oluyor. suan meb acaba bunun için bir çözüm düşünüyormu bilginiz varmı. bir ara derslseri öğretmenlerin kendi oluşturacağına duyum aldım ama henüz aslı cıkmadı. sizde durumlar nasıl
İdareci misiniz hocam ?
Öğretmen sayısı kalabalık olan okullarda Canlı ders atamak ciddi bir zaman alıyor.
Haftalık sabit bir program atama ekranı olması lazım. en güzeli o şekilde olur bence.

Hocam sabit bir program yapın onu uygulayın her hafta. Ben bir defa uğraştım yaptım, artık her hafta aynı programı yapacağız. Ortaokullarda öğretmenlerin kendi derslerini tanımlayarak yapma konusuna gelince, mesela aynı sınıfın derslerine farklı branş öğretmenleri giriyor. Yani hocam bunu isteyemezler, çünkü öğretmenler neye göre hangi zaman diliminde kendilerine ders tanımlayacak? 3 öğretmen de aynı saate ders koymak isterse, sistem buna nasıl çözüm bulacak :) yani bunu idare ayarlar hocam ortaokullarda bence. ilkokullarda yapılıyor, çünkü sadece sınıf öğretmeni giriyor derse. İngilizce dersi için de branş öğretmenine bilgi verilip onun müsait zamanında İngilizceye girmesi sağlanıyor. Hocam benim deneyimlediklerim şunlar:
• Eba, canlı ders için 5,6,7. sınıflarda Cumartesi de dahil, günlük en fazla 4 ders yapmamıza izin veriyor. 8.sınıflarda günlük 6 derse izin veriyor.
• Eba, Aynı kademe için, o kademedeki şubelerin yarısı kadar eş zamanlı derse izin veriyor. Yani 5.sınıflarda 4 şubeniz varsa, saat 08.50 ye ders tanımlarken, yarısına yani yalnızca 2 şubeye aynı saat aralığına ders tanımlayabiliyoruz. (Biz bu yüzden şubeleri birleştirdik canlı derste. Günlük 4 ders vermek için bütün şubelere.)
Zoom vs. Eba dışında bir platformda da ders yapılmak isteniyorsa, ona göre bir program yapılması gerekir.
Benim şahsi fikrim her sınıfın bir programı olmalı, çocukları yormayacak, saatlerce ekran başında olmalarını gerektirmeyecek, sabit bir program. Yoksa her hafta her hafta değişince, hazırlayana da zor, öğretmene de öğrenciye de.

idareci değilim hocam. ders programı bu haftaya göre sürekli değişiklik gösterdi. lise de ders sayısı daha fazla. mesela sadece 9. sınıflara günlük 16 saat ders oluşturuyoruz. 10 11 12 derken hergün her hafta aynı işi yapmak çok sıkıcı ve ciddi zaman alıyor. öğretmenler kendileri oluşturabilir aslında zor bir iş değil. ama öğretmenlerde kafalarına göre girmeyecek tabi. idarenin hazırladığı ders programına göre kendileri için tanımlanan ders saatinde oluşturabilirler. ya da haftalık dersi bir kez girip çoğlatmak suan için en mantıklısı ama bununla ilgili bi çalışma hiç duymadım.

Geri