Eba Canlı Ders - Birkaç Gündür Dolaşan Bu Evrakın Kaynağı Nedir?

Kodla Büyü
Merhaba arkadaşlar, okul idaresi bu evrak dolayısıyla eba dışında uzaktan eğitim platformu kullanmak istemiyor. Halihazırdaki EBA sistemi de bildiğiniz üzere yetersiz. Bir çok okul zoom, google meet gibi uygulamalardan destek alıyor. Bu evrakın kaynağı nedir? Nereden gönderilmiş bilgisi olan var mı?

Ekli dosyalar

• UZAKTAN ÇEVRİMİÇİ EĞİTİM SÜRECİNE İLİŞKİN AÇIKLAMALAR.pdf
    542.7 KB · Görüntüleme: 745
Henüz resmi bir kaynak yok sanırım bununla ilgili. Diğer yandan Eba canlı ders harici platformlara ben de sıcak bakmıyorum.

Hocam burdaki ders saatlerini sistem kabul etmiyor ki. Önce sistemin düzenlenmesi lazım. Saatler artıp kısıtlamalar kalkması lazım. Bunun için de altyapı...

Merhaba arkadaşlar, okul idaresi bu evrak dolayısıyla eba dışında uzaktan eğitim platformu kullanmak istemiyor. Halihazırdaki EBA sistemi de bildiğiniz üzere yetersiz. Bir çok okul zoom, google meet gibi uygulamalardan destek alıyor. Bu evrakın kaynağı nedir? Nereden gönderilmiş bilgisi olan var mı?
Bir deli kuyuya taş atmış hocam. İşgüzar bir müdürün işine benziyor. Geçerliliği, nereden çıktığı belli değil. Dikkate almayınız.

Sayın hocalarım birkaç sitede aynı bu dokuman var. Gerçek mi değilmi bilemem ama bizim için önemli olan haftalık ders sayıları onları da zaten biliyoruz. 5 ve 6 lara haftada
24 saat ders tanımlayabiliyorsunuz. eba sayfasında il il ders saatleri tanımlanmış buna göre cumarteside dahil 24 saat oluyor 6*4 saat gunluk. bizim okulda idaremiz temel dersleri çok rahat bir şekilde geçen haftalarda tanımladı. bu haftadan itibaren beden , müzik , resim derslerine geçti ve 1 er saat verdi. bazı dersleri öğretmen arkadaşlar defalarca tekrarlamamak için ve ders saatini artırmak için sınıfları birleştirip örneğin 6-A, 6-B aynı saatte matematik gibi ders verdiler. zaten katılan ğrenci saysısı 50 yi geçmedi. 80 kişide 50 öğrenci ile ders işlendi. müdürüm yarın için haftalık aynen okul varmış gibi canlı ders tanımlamak için berber okul ders planı yapalım diyerek beni çağırdı. şimdi benim anlamadığım yada bilemediğim nokta şu,
1- sizler ders işlicek misiniz?
2- ortaokulda Sadece temel derslerden mi okul notu için sınav olacak yoksa bedeb resim müzik bilişim hepimiz mi sınav yapcaz
3- duyduğuma göre bazı illerde ilçelerde okullrda kimine ders tanımlanmış kiminde idare ya hocam zaten temel dersler bile yetişmiyor konuları diyerek bizim bilişim derslerini müziği felan canlı ders olarak vermiyormuş. buna göre biz verecekmiyiz yoksa keyfe göre mi ver yada verme dersi olacak işimiz
sizler ne düşünüyorsunuz?

Ana dersler dışında ders ataması yapmadık. Haftalık ders saatlerine göre eksik kalan ana dersleri zoom üzerinden tamamlamayı düşünüyoruz. Müzik, resim, beden, bilişim ve teknoloji tasarım derslerini zoom üzerinden vereceğiz. Bugün müdürümüz şube müdürünü aradı oradan net bilgi almaya çalışıyor ama dönen olmadı.

Hocam burada yazılanlar ortaokullarla ilgili değil. İlkokullarla ilgili. 1. sayfadaki zaten resmi olan haftalık ders saati çizelgesi. 2 ve 3. sayfalardaki ise ilkokulun uygulamak istediği EBA programı.

bence bu yazanlar gerçek olabilir. baya ciddi ve ayrıntılı yazılmış her zaman ki gibi kafaya takılacak noktaları var. ilkokullarda bunu uygulayıp 3 hafta sonra ortaokul ve liselere de benzer uygulamaların getirilmesi muhtemel.

resmiyeti nasıl olacak? Şu an eba canlı derslerde hangi öğretmen, öğrenci kaç dakika katıldı vs. her bilgiyi görebiliyoruz. Ama diğer sistemlerde yok video, yok fotoğraf uğraştırıyor.
Hocam haklısınız ama eba altyapısı kaldırmıyor. Öğrencilerin de öğretmenlerin de çoğu ders yapamıyor.

"kim, kime, ne zaman, niye, hangi sayı" vs bilgilerinin tamamı olmayan yazılar geçersizdir. Hatta DYS ye geçildikten sonra elektronik imza ve sayfanın en altında evrak doğrulama kodu....

Görünüşe göre yazıdan anladığım okulun biri yazmış.
1-Bakanlık bu kadar net ifade kullanmaz
2-6. maddeden itibaren tam bir okul yazısı
3- 1..4 sınıflar için bilgiler var,
Birçok okulda idarenin ağzını bıçak açmazken hangi ilkokul idaresi bunu bu kadar ayrıntılı hazırladıysa, erinmeden hazırlamalarını tebrik ederim.. (içerik ve uygulanabilirlik konusu hakkında fikrim yok)
upload_2020-9-22_11-50-48.png

Eğer bakanlık yazdıysa bu kadar net ifadeler kullandıkları ve öğretmenleri kafa karışıklığından kurtardıkları için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Ana dersler dışında ders ataması yapmadık. Haftalık ders saatlerine göre eksik kalan ana dersleri zoom üzerinden tamamlamayı düşünüyoruz. Müzik, resim, beden, bilişim ve teknoloji tasarım derslerini zoom üzerinden vereceğiz. Bugün müdürümüz şube müdürünü aradı oradan net bilgi almaya çalışıyor ama dönen olmadı.
Bugün ilçemizdeki birkaç okulu referans alarak zoom kullanma kararı aldık arkadaşlar. Normal yüz yüze eğitim programı yaptık ve 5-6-7 lerde ilk 7 şubenin ilk 4 dersi eba üzerinden diğer dersleri zoom dan yapacağız. Geçen sene teamlink kullanmıştık ve çok rahat etmiştik, hiçbir aksaklık olmadan derslerimizi işlemiştik. Neyse en azından zoom kullanmaya başlıyoruz yarından itibaren, şimdi derslerin takibi için bir şeyler düşünmeye başlayacağız.

Şube müdürü zoom derslerinde ekders ödemem demiş ilimizde . Beklemedeyiz . Tüm derslerden sınav vs değerlendirme olacak diye resmî yazı var ancak ders saati yetersiz diye resim müzik bt gibi derslerin canlı ders ataması yok . Yapmadığımız dersin neye göre notunu gireceğiz çok merak ediyorum

1-2 güne dys üzerinden resmi yazı gelir. Sonra sıksa sorulan sorular nâmıdiğer tereddüt edilen hususlar gelir... 2 haftaya düzene girer..

Şube müdürü zoom derslerinde ekders ödemem demiş ilimizde . Beklemedeyiz . Tüm derslerden sınav vs değerlendirme olacak diye resmî yazı var ancak ders saati yetersiz diye resim müzik bt gibi derslerin canlı ders ataması yok . Yapmadığımız dersin neye göre notunu gireceğiz çok merak ediyorum

Tüm hocalara zoom üzerinden komple okullar açıkmış gibi ders programını atasan da öğretmenler tüm dersleri yapsalar da bütün öğrenciler gelse de iş ek ders ödemesine gelince "yok zoom açık kaynaklı değil, zoom kullanmak için kimden izin aldınız, kime sordunuz da yaptınız" diyerek işi yokuşa sürüp ek dersi vermeyebilirler.

Bence idareler hazır elde "açık kaynak kodlu yazılım kullanabilirsiniz" ifadesini içeren yazı varken öğretmenine ek ders vermek istiyorsa açık kaynak kodlu bir yazılımla ders programı atamalı, öğretmenler dersleri raporlamalı (screenshot, katılımcı listesi vb.) bu sayede öğretmenlerin ek derslerini de vermeli.

Böyle yapan okullar varmıdır bilmiyorum ama bu öneriyi sunduğum bütün idareciler tutturmuşlar zoom da zoom (Eba canlı da zoom zaten falan). Kardeşim evet zoom altyapısını kullanıyor ama sana denmemiş ki programın kendisini kullanabilirsin diye. Açık kaynak kodlu birşey kullanabilirsin denmiş.

Hayırlısı bakalım ilerde biz öğretmenleri neler bekliyor göreceğiz.

Tüm hocalara zoom üzerinden komple okullar açıkmış gibi ders programını atasan da öğretmenler tüm dersleri yapsalar da bütün öğrenciler gelse de iş ek ders ödemesine gelince "yok zoom açık kaynaklı değil, zoom kullanmak için kimden izin aldınız, kime sordunuz da yaptınız" diyerek işi yokuşa sürüp ek dersi vermeyebilirler.

Bence idareler hazır elde "açık kaynak kodlu yazılım kullanabilirsiniz" ifadesini içeren yazı varken öğretmenine ek ders vermek istiyorsa açık kaynak kodlu bir yazılımla ders programı atamalı, öğretmenler dersleri raporlamalı (screenshot, katılımcı listesi vb.) bu sayede öğretmenlerin ek derslerini de vermeli.

Böyle yapan okullar varmıdır bilmiyorum ama bu öneriyi sunduğum bütün idareciler tutturmuşlar zoom da zoom (Eba canlı da zoom zaten falan). Kardeşim evet zoom altyapısını kullanıyor ama sana denmemiş ki programın kendisini kullanabilirsin diye. Açık kaynak kodlu birşey kullanabilirsin denmiş.

Hayırlısı bakalım ilerde biz öğretmenleri neler bekliyor göreceğiz.
Bu konuda kullanılacak açık kaynak kodlu programlar hangileri hocam bilginiz var mı. Yoksa belki de böyle bir program yok mu. Ben de bilemiyorum.

resmiyeti nasıl olacak? Şu an eba canlı derslerde hangi öğretmen, öğrenci kaç dakika katıldı vs. her bilgiyi görebiliyoruz. Ama diğer sistemlerde yok video, yok fotoğraf uğraştırıyor.
sorunsuz bir eba sistemi olsa aynı sizin gibi düşünüyorum. Ama şu anki durumu düşünerek sormuştum hocam ben. eba ya giremeyip pes edip tv den ve kitaplardan devam eden çok veli duydum çevremde. katılım, yoklamaya gelene kadar bence daha çok işimiz var

Hangi il hocam?

Hocam Eba dışında yapılan uzaktan eğitimlerde münferit olaylar yaşandı bu olaylar genelde liselerde oldu burada sadece yakın çevremden duyduklarımı anlatsam kafayı yersiniz bu yüzden bende EBA dışında canlı derse karşıyım artık...

EBA dışında yapılan diğer platformlar ile bakanlık veya okul müdürlüğü tarafından bir anlaşma bir sözleşme yapılmadığı durumda, tüm yapılan video konferanslar gayri resmidir. Ücretsiz platformların güvenlik desteği sunmaması son derece tehlikeli ve sakıncalı. öğretmenleri bir kenara bırakıyorum tüm öğrencilerin ve ailelerinin özel hayatının gizliliği ve veri güvenliği öğretmen eliyle ihlal edilmekte. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açık kaynak video konferans platformları kullanılabilir. Yani "ebilir" demiş. Bu sebepten okul idareleri tarafından zoom vs. platformlar için zorlama yapılamaz.

Resmi olmayan video konferans(uzaktan derslerin)ücretli veya ücretsiz, açık kaynak veya değil toplumun ve öğrencilerin güvenliği açısından son derece sakıncalı buluyorum.

Bildiğim kadarıyla ilkokul öğretmenleri Zoom da oluşturdukları dersleri EBA da "harici ders" olarak ekliyor. Burdan Zoom un bakanlık tarafından onay gördüğü çıkartılabilir.

Jitsi meeting sunucuya kurulabilen bir yapıda galiba. Okul olarak sunucu kiralayıp kursak nasıl olur acaba.
Daha önce deneyen var mı acaba.

Bildiğim kadarıyla ilkokul öğretmenleri Zoom da oluşturdukları dersleri EBA da "harici ders" olarak ekliyor. Burdan Zoom un bakanlık tarafından onay gördüğü çıkartılabilir.
Sayın hocam diğer platformlardan yapacak olan öğretmenler için ek ders ödeye bilmek için yine isteğe bağlı olarak oraya yapacakları video konferansları oraya ekleyebilirler. Yine isteğe bağlı ve oraya ekledikleri diğer platformlar ile ilgili tüm sorumluluk öğretmenin kendisine aittir. Ben bunun için Office365 aboneliği ve lisansı aldım. Riske girmemek için parasıyla lisans aldım. Zoom programı aracılığıyla mart Nisan aylarında bilgisayarımdan veri sızdırıldı. çalınan parolaları mı ve şifrelerimi değiştirmek inin halen uğraşıyorum. Bunun yanında bilgisayarımdan daha başka hangi veriler çalındı daha bunu bilmek mümkün değil. düzeltebilmek için halen uğraşıyorum.Zoom tarafından 1 Haziran itibariyle ücretsiz kullanımlara maliyet gerekçesiyle veri güvenliği garantisi veriImiyor. Sürekli olarak haftanın 5 günü ücretsiz platformları kullanmak ve kullandırmaya çalışmak akıl karı iş değil.

Geri