EBA daki amaç ne ?

Kodla Büyü

g.cetin.66

Süper Üye
Süper Üye
Bu ne arkadaş
öğrenci bilgileri ile e okula kayıt oluşturuyor . sonra gelen ekranda doğrulama kodu istiyor öğrenciye okulda telefon yasak mesaj kime gitti anne ye baba ya kendisine burdan iş yapmak olumsuz

daha sonra öğretmen olarak tek kullanımlık şifre parola veriyorum çocuk girip eba şifresi oluşturacak oda ne anne yada babanın TC si isteniyor
cevap hocam ben anne yada babamın TC sini bilmiyorum

şaka mı bu Allah aşkına buna bir an önce düzeltme getirsinler
ebada sunum yapacaz tanıtımını yapacağız güya
daha giremediğimiz şeyin tanıtımını nasıl yapacağız ?

Çok fena sinir oldum

AMAÇ EBAYI KULLANDIRMAMAK SA EMİN OLSUNLAR GAYET BAŞARILILAR :mad:

hocam EBA iletişim'e yazalım, ben yazdım, birçok arkadaş yazarsa dikkate alırlar.

son derece haklısınız o yüzden eba ya girmek bile istemiyorum...

Eba doğrulama olayını oldukça abartmış durumda, sonuçta bir İnternet bankacılığına giriş yapmıyorsunuz. Biraz daha kolaylaştırılmalıdır giriş diye düşünüyorum. Lise öğrencilerine ödev atıyoruz, ödevten çok öğrencilerin şifre sorunlarıyla uğraştım. Bir daha Eba dan ödev atmaya çekiniyorum.

Öğrenci e-okul bilgileri(tc no,okul no, cilt no) ile kayıt olurken cep telefonu ve eposta bilgilerini girmek zorunlu değil. Okulumda bu şekilde tüm öğrencilerimi başarılı bir şekilde kendileri yaparak kayıt oldular. Şu anda da tüm öğrencilerimiz sorunsuz bir şekilde sadece tc no ve şifreleri ile EBA'yı kullanıyorlar.

Öğrenci e-okul bilgileri(tc no,okul no, cilt no) ile kayıt olurken cep telefonu ve eposta bilgilerini girmek zorunlu değil. Okulumda bu şekilde tüm öğrencilerimi başarılı bir şekilde kendileri yaparak kayıt oldular. Şu anda da tüm öğrencilerimiz sorunsuz bir şekilde sadece tc no ve şifreleri ile EBA'yı kullanıyorlar.
Alternatif olarak kullanılıyor o zaman biz niye şifre veriyoruz, bizim verdiğimiz şifrenin üstüne veli tc si istiyor onda da veli e okulda öğrenci velisi olarak seçilmediyse yine sorun çıkıyor. Bu alternatifi ya kaldıracaklar ya da sadeleştirecekler

hocam veli tcsi ile değil de telefon numarasıyla yaptırın aktifleştirmeyi. Ben de çok zorlandım, bir günlüğüne telefonlarını getirttim öğrencilerin telefon kodu aldırarak üye yaptık. Biraz uğraştırıyor ama bunun yerine öğretmen öğrenciye tek seferlik değil de kalıcı şifre üretebilse çok daha rahat olurdu.

Bu ne arkadaş
öğrenci bilgileri ile e okula kayıt oluşturuyor . sonra gelen ekranda doğrulama kodu istiyor öğrenciye okulda telefon yasak mesaj kime gitti anne ye baba ya kendisine burdan iş yapmak olumsuz

daha sonra öğretmen olarak tek kullanımlık şifre parola veriyorum çocuk girip eba şifresi oluşturacak oda ne anne yada babanın TC si isteniyor

Çok fena sinir oldum

Bu ne arkadaş

Çok fena sinir oldum

Baktım çocuklarla uğraşmak daha zor e-okuldan çocukarın bilgilerini çekip bütün okula tek tek eba şifresi aldım. Şifreleri ayrı bir yere kaydettim. Başka türlü olmayacaktı. BTR yiz ya her işimiz zorlaştırılmak zorunda

İşin gıcık tarafı okuma yazma dahi tam yerleşmemiş ortaokul öğrencisinin şifre alması istenmesi ve aklında tutması istenmesi.

Sorumluluk duygusu olmayan ve hiç bir zaman olmayacak öğrenciden EBA için sorumluluk alması ve şifresini hatırlamasını istemek.

Bazı öğrencilerin okul umrunda değil ki neylesin EBA'yı.

Öğretmen olarak şifre verebilmeliyiz. Yani Kod yerine direkt olarak öğrencinin istediği bir şifreyi o okuldaki tüm öğretmenler verebilmeli. Veya sınıf rehber öğretmenleri sadece kendi sınıfları için veya okul idaresinin her sınıf seviyesi için yetkili kıldığı birisi

{{{veya EBA'ya yüz tanıma sistemi gelmeli veya parmak okuma veya kan testi. ¿?}}} Abartırlar mı bilmem ama önümüzdeki eğitim öğretim yılında bunu da beklerim.

Arkadaşının TC ve cilt no'su ile diğer bir öğrenci giriş yapıp abuk subuk şeyler yazıyor diye bu düzenleme yapıldı. Şimdi başkasının hesabından giriş yapma meraklısı öğrencimiz, hedef öğrencinin aile TC bilgilerinin peşine düştü. Zira bazı öğrencilerin aile TC'lerini kağıda yazıp yanında taşıdıklarını gördüm.

Eyy! EBA Adminleri duyun beni. Bizlere güvenin bizler öğretmeniz ve inkar da etseniz MEB personeliyiz.
Ve öğrencilerimize direkt olarak giriş şifresi vermek istiyoruz.

Eba için bir e-mail hesabı açtım ve aktivasyonu oradan yapıyorum. Güvenliği yeterli derecede ve pratik bir çözüm bulunmazsa sistemin kullanım oranları düşecektir.

destek@eba.gov.tr ye mail attım :

EBA şifre oluşturması noktasında
sıkıntılar yaşıyoruz.

Lise öğrencilerimiz bile şifre alamıyorlar, unutuyorlar ,unutunca yenisini
oluşturamıyorlar .

Zaten öğrencilerimiz sisteme girerken isteksizler şifre alma işleminin
zorlaşması da EBA kullanımını düşürüyor ya da hiç kullanmak istemiyorlar .

Alanda çalışan BTR öğretmenlerimiz de sınıf öğretmenlerimiz de yenilenen
öğrenci şifre kısmından şikayetçi .

gelen cevap :

Öğrenciler şifrelerini unuttuklarında ''şifremi unuttum'' sekmesine tıklayarak kimlik bilgileriyle yeni bir şifre oluşturabilirler. Yada velileri tarafından kendilerine yeni bir şifre verilebilir.

çözümcü değiller , üstten ben yaptım oldu şeklinde tavırları var , alandan bihaberler ...

tavsiyem herkes bu şekilde mail atarsa belki farkındalık oluşur. eğer formu cidden takip etselerdi
herkesin sorun yaşadığını görürlerdi .

destek@eba.gov.tr ye mail attım :

EBA şifre oluşturması noktasında
sıkıntılar yaşıyoruz.

Lise öğrencilerimiz bile şifre alamıyorlar, unutuyorlar ,unutunca yenisini
oluşturamıyorlar .

Zaten öğrencilerimiz sisteme girerken isteksizler şifre alma işleminin
zorlaşması da EBA kullanımını düşürüyor ya da hiç kullanmak istemiyorlar .

Alanda çalışan BTR öğretmenlerimiz de sınıf öğretmenlerimiz de yenilenen
öğrenci şifre kısmından şikayetçi .

gelen cevap :

Öğrenciler şifrelerini unuttuklarında ''şifremi unuttum'' sekmesine tıklayarak kimlik bilgileriyle yeni bir şifre oluşturabilirler. Yada velileri tarafından kendilerine yeni bir şifre verilebilir.

çözümcü değiller , üstten ben yaptım oldu şeklinde tavırları var , alandan bihaberler ...

tavsiyem herkes bu şekilde mail atarsa belki farkındalık oluşur. eğer formu cidden takip etselerdi
herkesin sorun yaşadığını görürlerdi .
Aynen hocam verilen cevaptaki umursamazlıktan ne kadar kullanıldığını çok takmadıklarını anlıyorum ben. Onlar böyle olunca çocukların zaten hiç umurunda değil. Sonra da birileri bize gelip ebayı ne kadar kullandırtıyorsunuz rapor verin diyorlar...

Alternatif olarak kullanılıyor o zaman biz niye şifre veriyoruz, bizim verdiğimiz şifrenin üstüne veli tc si istiyor onda da veli e okulda öğrenci velisi olarak seçilmediyse yine sorun çıkıyor. Bu alternatifi ya kaldıracaklar ya da sadeleştirecekler
aynen tek kullanımlık şifre ciddi sorun şuan

Baktım çocuklarla uğraşmak daha zor e-okuldan çocukarın bilgilerini çekip bütün okula tek tek eba şifresi aldım. Şifreleri ayrı bir yere kaydettim. Başka türlü olmayacaktı. BTR yiz ya her işimiz zorlaştırılmak zorunda
hocam aynı yöntemi bende yaptım 5.sınıflarda ama bazı öğrencilerde şifre veya kullanıcı adı hatası veriyor hata yapmadım şifreyi hemen yazmıştım sorunu anlamadım

Şifre sıfırlamaktan sıkıldım. En iyisi e-okul girişiyle Eba ya bağlanmaları. Bu düzenlemeyi yapmaları bu kadar zor mu? Zaten yılın başında puan olayını çıkardılar bütün öğrenciler puan almak için yarıştılar.
Sınava gir-sınavı bitir deyip puan alıyorlarmış öğrenciler, çözmeden, çalışmadan puanları yükseldi.

Ben şifre almayı ilke önce 5. ve 6. sınıflara göstererek almalarını sağladım. Bir hafta geçmeden birçoğu ya unuttum ya da şifrem girmiyor diye tekrar bana geldiler. Bende aynı şeyler diğer 7. ve 8. sınıflarda yaşanır diye tüm öğrencilerin şifrelerini sıfırlayıp kendim şifre verdim. Şifreleri dağıtırken de unutursanız benden alabilirsiniz diye tembihledim. Şimdi bende kayıtlı duruyor öteki türlü bu işin önü alınmaz.
hocam siz nasıl veriyorsunuz şifreleri? Tek kullanımlık verebiliyoruz diye biliyorum ben

AMAç sabır ölçmek. valla ebayı bir morpaya benzetseler tadından yenmeyecek.abuk sabuk bir sürü gereksiz güvenlik önlemleriyle uğraştırıyorlar insanı sonra da istatistik istiyorlar. ebaya girilsin bilmem ne diye.ben bu sene kasmıyorum artık.geçen sene çok kastım.son giriş değişikliklerinden sonra yıldım. eba yetkilileri burayı okusun.nasıl bir hata yaptıklarını anlasınlar lütfen. gerçekten herkes birşeyler yapmaya çalıştıkça önüne taş koymakta üstlerine yok.

Ya burda da ben öğrencilerime girdim kendim şifre aldım siz de öyle yapın diyenlere de tav oluyorum artık ha.

Arkadaş senin okulunda 200 öğrenci olabilir, sen sosyo ekonomik düzeyi yüksek eğitimli ailelerin olduğu bir yerde olabilirsin, herkesin koşulları sizin gibi değil.Bende bununla ilgili forumda başlık açmıştım, e-posta ile Eba ya bile yazdım dönüş olmadı.

Yok arkadaş yok tek tek anlatmıycam ama BU SİSTEM BU ŞEKİLDE İŞŞŞŞ LEEEE Mİİİ YOOOOR. Çocuklar bu işi beceremiyor veliler hiç beceremiyor, ben yapayım desem bütün derslerimi işimi herşeyi bırakıp her hem derste hem teneffüste, sadece geyik olsun diye gelenleri saymıyorum benim şifrem kayboldu/unuttum/kabul etmiyooo" diye gelen öğrencilere şifre almam lazım.

Birileri burayı okuyor diyorsunuz ama okusalar en azından bu kadar tepkiye ve başvuruya bir yazı ile bir cevap verirlerdi.

Bu sistemi yapanların bu işi yapanların kesinlikle okul ve öğretmenlik tecrübesi olduğunu ve okulda öğrencilerle işlerin nasıl döndüğünden zerre haberleri olduğunu zannetmiyorum.

1. Benim okulumda öğrenci sayısı 310
2. Ben buraya böyle yaptım sizde yapın diye yazmadım.
3. Bulduğum çözüm bu şekilde varsa daha kolay bildiğin birşey söyle onu yapalım.
4. Okulum bulunduğum il merkezinin en sıkıntılı okulu (mahalle - öğrenci ve veli profili açısından)
5. "Okuldaki bütün öğretmen ve öğrencilerin EBA şifresi almasını sağlamak." diye bir madde var BTR görevleri içerisinde.

Hocam burda hademelere seslenmiyorsunuz ki, sizin yaptığınızı yapmayı akıl edemeyecek adamın burada ne işi var? Öğretmenlikte ne işi var?

Bu sistemde bir sorun var düzeltilmesi gereken bir sorun var onu dile getiriyoruz, farkındalık yaratmaya çalışıyoruz, siz kalkıp ben böyle yaptım diye kalabalık yaratıyorsunuz sadece.

Ona bakarsanız kanunda favorileriniz kulak hizasını geçemez diye madde de var, ama uygulanabilir mi? değil, hayatın olağan akışına aykırı birşeyi istiyorlar, o çocuk haftada 2 kere şifre unutup kaybedip tenefüste peşinizde koşacak ve koşuyor. Ödev veriyorsun görev veriyorsun yapmadan geliyor neden yapmadın "öğretmenim şifremi kabul etmiyoooooo". Daha nasıl anlatalım ki...

Bence de öğrenciler ya e okul bilgileri ile giriş yapabilmeliler ya da öğretmenler kalıcı sifre verebilmeli. Sifremi unuttum diyenden geçilmiyor.

Geri