Eba Destek Noktası çalışma saatleri

Kodla Büyü
Hocam buradaki sorun şu. Btr rehberlik eder diyor diye uzaktan çalışırım diyen bir bölüm arkadaş var bunlar uzaktan işi halledip 18 saat ücret alacak. Ama destek noktasında tüm gün nöbet bekleyen öğretmen hiç bir ücret almayacak. Bu durum işi çıkmaza sokuyor. Ayrıca okullarda idareciler icin esnek ve uzaktan çalışma yokken btr için nasıl olacak bunda ikinci açmaz. Bunlar her okulda oradaki kişilerin insiyatifiyle farklı farklı şekillerde çözülecek maalesef.
Hiç bir rehber öğretmen grubunda bu tarz bir mesaj göremezsiniz . Neden çünkü onlar birlik olur ve istediğini alır. Not kıskandığımdan falan değil ancak şuanda okullarımızda rehber öğretmenlerimiz 18 saat ücret alıp esnek mesai ile çalışıyor .

Hiç bir rehber öğretmen grubunda bu tarz bir mesaj göremezsiniz . Neden çünkü onlar birlik olur ve istediğini alır. Not kıskandığımdan falan değil ancak şuanda okullarımızda rehber öğretmenlerimiz 18 saat ücret alıp esnek mesai ile çalışıyor .
Ama onların yerine bir başka öğretmen gelip sabah 9 akşam 6 okulda nöbet tutmuyor. Ben sadece gerçekçi gözle bakıyorum.

6 gün okul muhabbeti yüzünden pek çok btr gelecek dönem görev almaz. Sonunda canlı dersi olmayan ne kadar öğretmen varsa eba destek noktasında görevlendirilmeye başlanır.

Hocam kesinlikle katılıyorum. Btr ücret alıyor diye de haftanın 6 günü sabah 9 akşam 6 orada bekleyecek hali yok. Ama benim sözüm uzaktan çalışma var ben beklemem diyen arkadaşlaraydı. Okulun öğretmenleri nöbet tutmalı doğru ama btr de ücret almadan bekleyen öğretmene göre daha adilane eba destek noktasında olmalı.
Hocam nöbet tutan öğretmenin ücret almayacağı nerde belirtildi? Ben buna dair bir ifade görmedim. Bu arada bizim okulda resim, müzik, beden eğitimin branşları hiç bir şey yapmıyor. Canlı ders verdikleri yok. Nöbet için ücret almasalar da maaş karşılığı için sayılabilir diye düşünüyorum.
Rehber öğretmenler de dönüşümlü geliyor ve kısa süre okulda bulunarak ekderslerini alıyor. Bu ne kadar doğru oluyor bu durumda?

Son düzenleme:
Hocam nöbet tutan öğretmenin ücret almayacağı nerde belirtildi? Ben buna dair bir ifade görmedim. Bu arada bizim okulda resim, müzik, beden eğitimin branşları hiç bir şey yapmıyor. Canlı ders verdikleri yok. Nöbet için ücret almasalar da maaş karşılığı için sayılabilir diye düşünüyorum.
Rehber öğretmenler de dönüşümlü geliyor ve kısa süre okulda bulunarak ekderslerini alıyor. Bu ne kadar doğru oluyor bu durumda?
Hocam sabah 9 akşam 6 çalışacağı yazan yerde ücretten bahsedilmiyor. Mevzuatta da böyle bir şeye ücret verilir diye bir şey yok. Maaş karşılığına saymak ne kadar doğru bilemiyorum. Bu konu maaş karşılığına sayılırsa artık yapılan her iş maaş karşılığı olur. Neyse ben ne demek istediğimi anlatamadığımı düşünüyorum. Gerçekci olmak gerçekten çok zormus. Verdiğim rahatsızlıktan dolayı özür diliyorum herkesten.

Hocam sabah 9 akşam 6 çalışacağı yazan yerde ücretten bahsedilmiyor. Mevzuatta da böyle bir şeye ücret verilir diye bir şey yok. Maaş karşılığına saymak ne kadar doğru bilemiyorum. Bu konu maaş karşılığına sayılırsa artık yapılan her iş maaş karşılığı olur. Neyse ben ne demek istediğimi anlatamadığımı düşünüyorum. Gerçekci olmak gerçekten çok zormus. Verdiğim rahatsızlıktan dolayı özür diliyorum herkesten.
Hocam sizin rahatsızlık falan verdiğiniz yok. En azından benim açımdan. Son dakika alelacele karar verilip birşeyler yerine oturtulmayınca herşey havada kalıyor. Konuyu açan arkadaşımızda olduğu gibi 6 gün çalıştırılan da neredeyse hiç okula uğramayan da var. Ben adilane bir şekilde ve net bir görev dağılımı yapılmasından yanayım. Şu an bu yazıyı yazarken dahi Pazar günü ve canlı ders olmamasına rağmen arayan var. Cevap vermedim telefona. Zamanımın bu kadar işgal edilmesi sinirlerimi zıplatıyor. Sadece okulda bulunduğum saat değil her gün her saat arama hakkını görüyorlar. Bu kadar ulaşılır görünmek çok yıpratıcı.

Hocam sizin rahatsızlık falan verdiğiniz yok. En azından benim açımdan. Son dakika alelacele karar verilip birşeyler yerine oturtulmayınca herşey havada kalıyor. Konuyu açan arkadaşımızda olduğu gibi 6 gün çalıştırılan da neredeyse hiç okula uğramayan da var. Ben adilane bir şekilde ve net bir görev dağılımı yapılmasından yanayım. Şu an bu yazıyı yazarken dahi Pazar günü ve canlı ders olmamasına rağmen arayan var. Cevap vermedim telefona. Zamanımın bu kadar işgal edilmesi sinirlerimi zıplatıyor. Sadece okulda bulunduğum saat değil her gün her saat arama hakkını görüyorlar. Bu kadar ulaşılır görünmek çok yıpratıcı.
Yerden göğe haklısın hocam. Sorunumuz aynı zaten. Ah bir de çözüm olsa

İdareciler esnek çalışma diyerek okula nöbetleşe geliyor lakin tam ek ders alabilirken bizde her şey nizami olacak öyle mi. Sorun bizde ve bakanlığın ucu açık iş ve işlemlerinde. Daha btr konusunda her bölgede farklı uygulamalar mevcutken birde başımıza eba destek noktaları çıktı. Bu arada edn mevcut ve full öğrencilerim geliyor .

Eba destek noktasında görev alacak her öğretmene hafta da 3 saat nöbet ücreti verilse, BTR olan arkadaşlarda teknik işten sorumlu olur. İsterse onlarda destek noktasında nöbet görevi alarak her hafta +3 saat ücret alır. Diye bir açıklama yapılsa sorun kökten çözülür.

Son düzenleme:
Genel bir durum güncellemesi yapmak istedim, il koordinatörlüğünü arayıp durumu bildirdim. İdarecimin 'idareci' olsa aklı selim kararlar vereceğini, haftasonu hiçbir koşulda okulda olmayacağımı, gerekirse istifa edeceğimi bilgisayarlarla da kendisinin ilgileneceğini söylememi istedi. Bakanlığın açık bir yazısı olmadığı için idareci insiyatifinde olduğunu da belirtti. Ben de kendisine çalışma saatlerimin hafta içi olduğunu söyledim. Bana cevabı ama istesem akşama kadar seni burda tutarım. Esnek çalışma koşullarından ve ısrarla idareci olmadığımdan bahsettim ama anladığından emin değilim. Öğrenci olmadan okulda ne yapacağımı sorduğumda ise (sınıftaki tüm bilgisayarlarım çalışır durumda) aldığım cevap kitap falan okursun oldu. Yaptığı işin mantıksız olduğunu defalarca söyledim, söylediklerimin de arkasındayım. Okula benden başka gelen öğretmen yok. İlk defa böyle bir müdürle karşılaşıyorum, doğuda da batıda da çalıştım. Konuşurken telefonuyla ilgilenen, doğru düzgün cevap bile vermeyen saygısız, aynı zamanda ortaokulla hiç alakası olmayan (anaokulu) branşları müdür yaparlarsa sadece benim değil, hepimizin başı çok ağrır. Allah hepimizi aklı selim, mantıklı insanlarla karşılaştırsın

Hocam , EBA Destek Noktası kılavuzunda belirtilen şartlara bakarak müdür zor durumda bırakabilirsiniz isterseniz. Çünkü müdür iş veren durumundadır. Sınıfınızın her canlı dersten sonra hizmetli tarafından temizlenmesi gerekir. ayrıca iş kıyafeti, maske ve dezenfektan temin etmesi gerekiyor. Öte yandan cumartesi günleri dahil idarecinin saat 8- 18 arasında okulda olması gerekiyor. bu şartlara uymazsa sizde uymazsınız ya da bu durumu tutanak tutar CİMER' e yazarsınız.

cerenimo hocam il kordinatörünüz ilgili şube müdürüne durumu anlatsın sizin bayan olduğunuzuda söylesin müdürünüzün tavrını da açık açık anlatsın sonra ilgili şube müdüründen rica etsin müdürü arayıp durumu anlatsın,yada direk sendika başkanınıza durumu anlatın. ama o okulda da sakın 1 yıldan fazla durmayın müdür gidici değilse kesinlikle sizinle maddi manevi uğraşır ahlaksız birisiyse.

cerenimo hocam il kordinatörünüz ilgili şube müdürüne durumu anlatsın sizin bayan olduğunuzuda söylesin
Ne yani erkekler ölsün mü? Ayrımcılığın pozitifi negatifi olmaz. Bayan olsaydım daha şiddetli tepki gösterirdim. Bayan/erkek öğretmenlikte eşittir. Aslında her şeyde eşittir. Bayanların pozitif ayrımcılığa ihtiyaçları yok.

Hocam sendikalı iseniz, mutlaka sendikanızla görüşün. Aksi halde canınız sıkılır, size angarya iş çıkarır, filyasyon ekiplerine falan yazar. Kesin çözüm sendikadır.

Bizim meslek lisesinde de eba noktasi icin sadece bilisim ogretmenlerini gorevli yazmislar. Bolum sefi eba noktasi gorevi icin yakinda ek ders verilebilir diyor, kendince seviniyor, bu gorevi kaptirmayalim diyor ama bence mudur bizim sefi bu sekilde kandirmis.. :)

Bizim meslek lisesinde de eba noktasi icin sadece bilisim ogretmenlerini gorevli yazmislar. Bolum sefi eba noktasi gorevi icin yakinda ek ders verilebilir diyor, kendince seviniyor, bu gorevi kaptirmayalim diyor ama bence mudur bizim sefi bu sekilde kandirmis.. :)
Btr olursan ücret var hocam. O da 1 kişi için. Diğer türlü herhangibir ücret yok.

• Beğen
Tepkiler: vgm
Hafta içi 15.30 a kadar BTR yiz. Onu anladık. Hafta içi 15.30-1800 arası ve cumartesi 18.00 e kadar olan çalışmanın ücreti ne olacak? BTE derneği ve sendikalar bu konuya el atmalı.

Ben de meslek lisesindeyim. Bizde 7 bölüm var. 7 si de hafta içi her gün açık tutuluyor. Her bölümün kendi öğretmenleri nöbetleşe 1 gün 9-17 saatleri arasında açık tutuyor. Biz bilişim öğretmenleri olarak Eba destek noktasından sorumluyuz. Zaten bölümde biri olması gerektiğinden bu sorun değil. Ancak sizde bölümlerin açık tutulması gibi bir durum yok sanırım. Merak ettiğim bizim okuldakilerden başka meslek lisesi alan öğretmeni olup da bölümü açık tutan öğretmen yok mu?

hocam aynı durum bızdede var zaten şemsiye muhabbeti okulda ne olasa bızım alana gelıyor sadece(beni) şefi yazda dahi diğerlerinide okula cagıracak adı bellı olsun ben 2 dizüstü ayarladım mudur yardımcısına verdım bunu ogretmenler kullansın dedım ogrencıler ıcınde alanı ayarladım şuan ögrenci gelmıyor ama marttan beri bir sebep bulup okula çağırıyorlar İdaremin tavrı duzgun olduğu ıcın emir nitelikli konusmaları olmadıgı ıcın sorunumuz yok ama emir olunca yapmıyorum

Okul müdürünüz de aynı mesai saatlerine uyacak mı acaba? Eba destek noktası için yegitekin verdiği saatlere dönüşümlü olarak uyulabilir ve belirtilmiş zaten. Ayrıca eba destek noktası için gelecek öğrenci ve saatleri belli ise tutanak tutun. Duvarlara mı rehberlik yapacaksınız onu mu istiyor müdür?

Ben de meslek lisesindeyim. Bizde 7 bölüm var. 7 si de hafta içi her gün açık tutuluyor. Her bölümün kendi öğretmenleri nöbetleşe 1 gün 9-17 saatleri arasında açık tutuyor. Biz bilişim öğretmenleri olarak Eba destek noktasından sorumluyuz. Zaten bölümde biri olması gerektiğinden bu sorun değil. Ancak sizde bölümlerin açık tutulması gibi bir durum yok sanırım. Merak ettiğim bizim okuldakilerden başka meslek lisesi alan öğretmeni olup da bölümü açık tutan öğretmen yok mu?

bolumlerin acik olmasiyla ilgili bir durum yok bizim okulda hocam.. Ama meslek ogretmenlerine is yukleme var. Gecen hafta kitap dagitim gorevi meslek ogretmenlerindeydi. Bu haftada bolum ogretmenleri 9uncu siniflara veli toplantisi yapacak.. bir sekilde okula cagriliyoruz. Kultur ogretmenleri cagrilmiyor yani..

Okul müdürünüz de aynı mesai saatlerine uyacak mı acaba? Eba destek noktası için yegitekin verdiği saatlere dönüşümlü olarak uyulabilir ve belirtilmiş zaten. Ayrıca eba destek noktası için gelecek öğrenci ve saatleri belli ise tutanak tutun. Duvarlara mı rehberlik yapacaksınız onu mu istiyor müdür?

eba noktasinda bulundugum gunde tum gun 3 ogrenci geldi, toplasan 2 saat bilgisayar kullanmislardir..

Genel bir durum güncellemesi yapmak istedim, il koordinatörlüğünü arayıp durumu bildirdim. İdarecimin 'idareci' olsa aklı selim kararlar vereceğini, haftasonu hiçbir koşulda okulda olmayacağımı, gerekirse istifa edeceğimi bilgisayarlarla da kendisinin ilgileneceğini söylememi istedi. Bakanlığın açık bir yazısı olmadığı için idareci insiyatifinde olduğunu da belirtti. Ben de kendisine çalışma saatlerimin hafta içi olduğunu söyledim. Bana cevabı ama istesem akşama kadar seni burda tutarım. Esnek çalışma koşullarından ve ısrarla idareci olmadığımdan bahsettim ama anladığından emin değilim. Öğrenci olmadan okulda ne yapacağımı sorduğumda ise (sınıftaki tüm bilgisayarlarım çalışır durumda) aldığım cevap kitap falan okursun oldu. Yaptığı işin mantıksız olduğunu defalarca söyledim, söylediklerimin de arkasındayım. Okula benden başka gelen öğretmen yok. İlk defa böyle bir müdürle karşılaşıyorum, doğuda da batıda da çalıştım. Konuşurken telefonuyla ilgilenen, doğru düzgün cevap bile vermeyen saygısız, aynı zamanda ortaokulla hiç alakası olmayan (anaokulu) branşları müdür yaparlarsa sadece benim değil, hepimizin başı çok ağrır. Allah hepimizi aklı selim, mantıklı insanlarla karşılaştırsın
bu haftada idare edin hocamda ayın 21'inden sonra normalde tüm öğretmenler okulda olmak zorunda. Öğretmenlerin okulda olmamaları geçen dönem olduğu gibi ancak İdari izinli sayılmalarıyla mümkün. Eğer okullar açılmazsa öğretmenler yine büyük ihtimal idari izinli sayılacak ve okula gitmek için kimse zorlayamayacak sizi ve evdende geçen dönem nasıl aldıysanız ek dersinizi yine alacaksınız. Okul idaresi idari izinli olmayacağından ancak kendisi durur eba destek noktasında.

18. yılım BT ogretmenlerinin yüzü bir gülmedi be. Bu gidişle emekliliğe kadar da müreffeh günlerden ırak olucaz gibime geliyor. Her zaman ucu açık yazilar. Bölgeye göre okula göre farklı uygulamalar.

Meslek lisesinde btr yok. Bilişim öğretmenini Eba destek noktası için görevlendirdiler. Bunun için bir ücret ödenecek mi acaba?

cerenimo hocam il kordinatörünüz ilgili şube müdürüne durumu anlatsın sizin bayan olduğunuzuda söylesin müdürünüzün tavrını da açık açık anlatsın sonra ilgili şube müdüründen rica etsin müdürü arayıp durumu anlatsın,yada direk sendika başkanınıza durumu anlatın. ama o okulda da sakın 1 yıldan fazla durmayın müdür gidici değilse kesinlikle sizinle maddi manevi uğraşır ahlaksız birisiyse.
Okulun hangi ilde olduğu, okulun adı gibi bilgiler paylaşılmamış önceki mesajlarda sanırım.

Hocam haftasonu canlı ders olacağından cumartesi okulda olmam gerekiyormuş. Müdür, müdür yardımcısı, hizmetlilerin hiçbiri yok. Okulun anahtarı bende olacak yani. Şimdilik anladığım kadarıyla öğrencilerin dersi bitince çıkacağım. Giriş çıkış saatlerini düzenleyeceğiz kafana göre girip çıkma dedi. Israrla öğrenciye endeksli olduğumu, evde küçük çocuğum olduğunu, haftasonu çocuğu bırakacak kimsemin olmadığını söyledim. 6 gün öğlene kadar okulda duracağım konusunda ısrarcı ve uzlaşılmaz bir tavır takınıyor. Bulunduğum yer köy okulu, ilçe merkezinde bile böyle bir uygulama yok.
Cumartesi günleri Eba Canlı Dersler genelde öğleden sona başlıyor.

Cumartesi günleri Eba Canlı Dersler genelde öğleden sona başlıyor.
Okul bilgisi paylaşmadım hocam. Eba destek sınıfını kullanan öğrenciler belli köy okulu olduğumuz için. ilkokul kademesinden 2 öğrenci geliyor, cumartesi günleri sabahtan yapılıyor onların dersi.

Geri