EBA Duvar Kaldırılmış

Kodla Büyü

ali023

Site Gezgini
Dün vardı bugün kaldırmışlar. Niye kaldırıldığı hakkında bilgisi olan var mı veya duvar kısmında olumsuz kullanım örneği gören var mı?

Bir öğretmen arkadaşım dosyalarını eklemiş, konularını ve gruplarını düzenlemiş. Çocukları da yönlendirmiş, tartışma, oylama falan. Aslında böyle bir ihtiyaçtan bahsettiğinde direk EBA Duvarı kullanması konusunda yönlendirmiştim. Sabah geldi hocam açamıyorum duvarı bir bakar mısın. Baktık yok moralini bozmayayım diye dedim ne güzel dosyalarını yüklemişsin grupları da oluşturmuşsun çalışma gönder diyerek de benzer şeyler yapabilirsin falan ama nafile. Öğretmen arkadaşın gözlerindeki hayal kırıklığını görmeliydiniz. Dedi ki "O kadar verdiğim emek bu kadar kolay silinip yok olabiliyorsa ben daha da EBA 'yı kullanmam" ve çekip gitti.
Ben de diyorum ki aferim, süpersiniz, efsanesiniz, böyle kullanıcılarınızı, hedef kitlenizi umursamadan onları dikkate almadan kararlar almaya, uygulamalar geliştirmeye devam edin ve kesinlikle yapacağınız değişikliklerden ekibiniz dışında kimsenin haberi olmasın, sayenizde eğitim sistemimiz çağ atlayacak buna yürekten inanıyorum ve gözlerinizden öpüyorum...

Ben de öğretmenlere anlatıyorum işte EBA Duvar var burdan tartışma başlatabilirsiniz, oylama yapabilirsiniz, yorum yapabilirsiniz aynen sosyal medya gibi kullanabilirsiniz diye, ama ertesi gün kaldırılmış. EBA'ya neden kaldırıldı diye yazacaktım direkt ama önce forumda yazayım görüş alayım dedim. Ben bilgisayar öğretmeni ve BTR olarak şu ana kadar EBA Duvarı kullanmadım ama okulda etkin şekilde kullanan öğretmen arkadaşlar var. Acaba diğer okullarda uygunsuz yorum paylaşım vesair olaylar mı oldu da şikayet edildiği için mi kaldırdılar? Merak etmekteyim.
poseidonmem hocamın en son cümlesi de önemli bir eleştiri EBA'ya eğer eklenen ve uygulanan bir şey kaldırılacaksa bunu öğretmenlere en azından BTR görevi yapanlara duyurmaları lazım

bende baktım yeni farkettim. acaba çalışma olduğu için mi öyle gözüküyor. yoksa tamamen kaldırıldığı kesin mi?

Benim de derslerde en çok kullandığım kısımdı.Umarım yanlışlıkla kaldırılmıştır ve en kısa sürede düzeltilir. Şu anda Eba Ders istatistikleri kısmında güncelleme var belki de ondan kaynaklı olabilir.

Bence çalışma var gibi.. Çünkü istatistiki bilgilerin olduğu kısım da sıfırlanmış..
Eğer durum böyle değilse vay ki halimize.. Toplantıda o kadar da dil döktüm öğretmenlere, işte şöyle paylaşın, şöyle tartışma açın, çalışma gönderin diye..

İnşallah bu duvar meselesi güncellemeden kaynaklı bir durumdur. Eba duvarı (gruplar) sene başından beri aktif kullanıyoruz 5. ve 6. sınıf öğrencilerimle. Haftalık ödev, ders etkinlikleri paylaşımı yapıyoruz. Umarım yalnızca güncellemedir.

bende çalışma gönderdim duvarımı bulamadım inşallah güncellemedir çoçuklar duvar için giriyorlardı ve o sayede soru da çözüyorlardı.

Bende kullanıyordum. Çocuklara ebayi sevdirmenin yolu burda paylaşım yapmadan geçiyor. Çocuklar yaptıkları çalışmaları burda paylaşıyoruz buda motive ediyordu onları. Yazık eğer tümden kaldırılmışsa.

Eba dosyada paylaş ve çalışma gönder vardı. Şimdi sadece çalışma gönder var

Bunlar nasıl işlerdir anlamak mümkün değil. Her ilin sitesi, il müdürünün gezi günlüğü olarak iş görürken, e-müfredatla ilgili, eba duvarla ilgili bir satır açıklama bu sitelerde yapılmaz. Bu sistemler devlet sırrı statütsünde herhalde.

Eba da güncelleme varmış! inşallah tez zaman da biter de o kadar paylaşım yapmıştık boşa gitmez.

Ekli dosyalar

• ebagüncelleme.png
    ebagüncelleme.png
    534.9 KB · Görüntüleme: 87
Arkadaşlar eba duvar da bizim öğrenciler abuk subuk paylaşımlar ve anketler düzenliyorlardı. Bunun kontrol altına alınması ile ilgili eba ya şikayetlerde bulunmuştuk. Demek ki sıkıntı ve şikayet her yerden geldi. Güncellenip kontrol alına alınması gerekiyordu. İsabet olmuş

hocam ben de kaldırılmasının en azından yorum vs açısından uygun olduğu kanaatindeyim...bizde de abuk subuk selamlar, kimse yok mu lar, sence sınıfın en bilmem nesi kim gibi paylaşımlar yüzünden öğretmenin veya öğrencinin göndermiş olduğu paylaşım ve çalışma alt sıralarda kalarak görülmesini engelleniyordu... ha öğrenciler arası klavye delikanlılığı vakalarını saymıyorum bile...bence şöyle olabilir yorum kapatılıp sınıflarım ekranından sınıfın paylaşımları gösterilerek verimli kullanılabilir... ben ebayı şahsım adına çok beğeniyorum. tek eleştirdiğim kullan kullan diye baskı yapılıyor dys ve normal kanallardan .sonra tam toplantı yapacak oluyorsun o hafta eba kaput...zaten öğretmenler nedense soğuk baktıkları ebadan daha çok soğuyorlar bu şekilde.

bugün bilgilendirme mesajı koymuşlar açılışa , çalışma var diye ... Kaç gündür yok bugün yeni bilgi veriyorlar...
Amaç kullanmaya teşvik mi , yoksa insanları eba dan bezdirmek mi belli değil...

evet dün ben de EBA'nın iletişim bölümünden mesaj atmıştım "Merhaba, Duvarım konusundaki bilgilendirme EBA Ders'e eklenmiştir, bilgilerinize sunarım,
Kolaylıklar dilerim, " diye yanıt geldi. Yani kısa bir süreliğine imiş duyurudan anladığım. Peki duvarda paylaşılan eğitim dışı içerikler hakkında ne yapılması gerek burada tartışıp EBA'ya iletirsek isteğimiz doğrultusunda düzeltileceğine eminim. Daha önce de paylaşmada sistemden kaynaklı sıkıntı vardı, iletişim bölümünden mesaj attığımda aynı günün akşamında düzelttiklerini söyleyen bir mesaj geldi. Kısaca demek istediğim EBA'da eksiklikleri iletişimden mesaj atarak giderebiliriz ve bu sayede geliştirebiliriz.
Tabii EBA gelişene kadar insanlar kullanmaktan bıkmazlarsa :D

Geri