EBA kullanım, FP-Btr Sorunları

Kodla Büyü

elitbote

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar bu EBA kullanımı sizlerde nasıl merak ediyorum?
1-Sınıf içi rehberlik nerdeyse yarısına yaptım
2- Okul sitesine Ebaya nerdeyse her yere tanıtım sunusu yükledim
3- Öğretmenler odasındaki tahtada sürekli eba tanıtım dönüyor
4- bütün tahtalara dijital duyuru olarak açılışta Eba tanıtımı ayarladım bütün öğrenciler öğretmen tahta kilidini açana kadar bu ekranları görüyor
5- katılabildiğim her toplantıda ebadan bahsettim
6- Öğretmenler odasına eba kullanım kılavuzu adı altında çıktı aldım iki pc nin yanı başına koydum
7- Tenefüste öğretmenler odasında kullanım raporlarını paylaştım...

1 ay arayla Eba kullanım raporlarına baktım , hala hiç girmeyen öğrenci hatta öğretmen var!! Ortalama kullanım süresi o kadar çalışmama rağmen 1 dakika artmış...
Sizlerde de okula gittiğinizde isteksizlik motivasyon düşüklüğü oluyor mu? Öyle tepkilerle karşılaşıyorum ki mesleğimden nefret eder oldum...

Bakanlık baskı yapıyor Eba kullanılsın diye ama bütün yükü bizlere bilişimcilere atıyor , hiç bir şekilde yanımızda veya yardımcı olmuyorlar .. kusura bakmasınlar ama elimizde sihirli değnek falan yok , öğretmen ve öğrencilerdeki ön yargıyı bizler Yıkamayız....

Bakanlığın farklı önlemler alması gerekir, bilişimcilere de en azından Fatih etz zirvesi gibi programlara görevli izinli hakkı vermesi gerekir en basiti...
Sizlerin düşüncelerinizi merak ediyorum...

Bu eba baskısını anlayamıyorum. Sene başı toplanti yapılır BTR ler EBA'yı tanıtsin denir. Neymiş kullanım verileri bilmem ne. Nereden çıktı bu kullanım sıralaması raporları. Baktılar eba kullanılmıyor raporlarla açık hale getirelim geride kalan az kullanan ebaya girmeyen il, ilçe, okul, öğretmen, öğrenci bulunup önlem alınsın. Tektek öğrenci, öğretmen arar oldum. Kim üye kim girmiyor. Zorla eba kullandiramayiz. Bilinçlendirme bir yere kadar. İller, ilçeler eba kullanım kayıt oranları için yarışıyor. Fatih etz de eba kullanım oranlarında ilk üçe giren illere ödül verildi. Neye göre ilk üç bu ebadan gerçek anlamda yararlanıp ders başarısını arttıran 3 il mı yoksa sırf girdik dakika doldurduk açtık baktık geçtik ilk üçe girdik mı? Panoda hazırlasak, seminerde versek, zorlasakta öğretmen, öğrenci eba'nın ne olduğunu zaten biliyor çoğu kullanacaksa isterse zaten kullanır. Bilmediği bir husus varsa zaten destek oluyoruz. Tamam ebaya sahip çıkalım girelim faydalanalım ama bu işi habire yok şu kadar öğretmen girmemiş yok şu kadar öğrenci kayıtlı değil bunları bulun aynı şeyleri tekrar tekrar ısrar etmenin bizlere bir yararı yok.

en çok zoruma giden kendimden daha düşük puanlarla ösym sinavini kazanmis fenciler ve sosyalcilerin dersine girmem.bana göre istatistikleri geçtim ama bazı derslerde matematik fen ingilizce içerik gerçekten çok güzel kullanilmamasina üzülüyorum.ben elimden gelenin fazlasini yapiyorum hocam icim rahat.ayrica bu raporlara nasil bakiyoruz

Merhaba arkadaşlar bu EBA kullanımı sizlerde nasıl merak ediyorum?
1-Sınıf içi rehberlik nerdeyse yarısına yaptım
2- Okul sitesine Ebaya nerdeyse her yere tanıtım sunusu yükledim
3- Öğretmenler odasındaki tahtada sürekli eba tanıtım dönüyor
4- bütün tahtalara dijital duyuru olarak açılışta Eba tanıtımı ayarladım bütün öğrenciler öğretmen tahta kilidini açana kadar bu ekranları görüyor
5- katılabildiğim her toplantıda ebadan bahsettim
6- Öğretmenler odasına eba kullanım kılavuzu adı altında çıktı aldım iki pc nin yanı başına koydum
7- Tenefüste öğretmenler odasında kullanım raporlarını paylaştım...

1 ay arayla Eba kullanım raporlarına baktım , hala hiç girmeyen öğrenci hatta öğretmen var!! Ortalama kullanım süresi o kadar çalışmama rağmen 1 dakika artmış...
Sizlerde de okula gittiğinizde isteksizlik motivasyon düşüklüğü oluyor mu? Öyle tepkilerle karşılaşıyorum ki mesleğimden nefret eder oldum...

Bakanlık baskı yapıyor Eba kullanılsın diye ama bütün yükü bizlere bilişimcilere atıyor , hiç bir şekilde yanımızda veya yardımcı olmuyorlar .. kusura bakmasınlar ama elimizde sihirli değnek falan yok , öğretmen ve öğrencilerdeki ön yargıyı bizler Yıkamayız....

Bakanlığın farklı önlemler alması gerekir, bilişimcilere de en azından Fatih etz zirvesi gibi programlara görevli izinli hakkı vermesi gerekir en basiti...
Sizlerin düşüncelerinizi merak ediyorum...

Ortalama kullanım suresine nerden bakılıyor?

EBA'ya ne zaman girsem bir şekilde gıcık olup çıkıyorum. Tamam emek var, güzel bir çalışma. Ama Bilişim'ten soru ekleyip ders sonralarında test yapayım diyorum ama hala hata alıyorum. Bir çoktan seçmeli soru dahi ekleyemedim. Farklı tarayıcılarla da denedim aynı. Son adımda hiçbir şey demiyor, konsoldan bakıyorum Java hatası.

Her derste de EBA kullanılması zor. Test ve alıştırmalar kullanılabilir. Fen Bilimleri öğretmenler Morpha, İngilizce öğretmenleri farklı kaynaklardan ders işliyor. EBA biraz sönük kalıyor sanırım.

İçerik bölümü tam bir çorba haline gelmiş. Hele ki dökümanlar bölümü. Bazen insanı rezil de ediyor. EBA Dosyayı anlatıyorum, buraya dosya yükleyebilirsiniz vs diye, 5-6 kez deneyince ancak yükleniyor. Sürekli bir hata. Kitap bölümünde okul ders kitaplarınızı buradan indirip telefon ve tabletinizden de okuyabilirsiniz diyorum aradığım kitap sonuçlarda çıkmıyor.

Sistem güzel ama çeşitli hataları sürekli alınca soğuyor insan..

EBA'ya ne zaman girsem bir şekilde gıcık olup çıkıyorum. Tamam emek var, güzel bir çalışma. Ama Bilişim'ten soru ekleyip ders sonralarında test yapayım diyorum ama hala hata alıyorum. Bir çoktan seçmeli soru dahi ekleyemedim. Farklı tarayıcılarla da denedim aynı. Son adımda hiçbir şey demiyor, konsoldan bakıyorum Java hatası.

Her derste de EBA kullanılması zor. Test ve alıştırmalar kullanılabilir. Fen Bilimleri öğretmenler Morpha, İngilizce öğretmenleri farklı kaynaklardan ders işliyor. EBA biraz sönük kalıyor sanırım.

İçerik bölümü tam bir çorba haline gelmiş. Hele ki dökümanlar bölümü. Bazen insanı rezil de ediyor. EBA Dosyayı anlatıyorum, buraya dosya yükleyebilirsiniz vs diye, 5-6 kez deneyince ancak yükleniyor. Sürekli bir hata. Kitap bölümünde okul ders kitaplarınızı buradan indirip telefon ve tabletinizden de okuyabilirsiniz diyorum aradığım kitap sonuçlarda çıkmıyor.

Sistem güzel ama çeşitli hataları sürekli alınca soğuyor insan..

Ahmet hocam öncelikle sizin sitenizden derslerimde faydalanıyorum, emeğinize sağlık teşekkürler. Hatalar konusunda size sonuna kadar katılıyorum .
Biz bile kullanırken sitede öyle hatalar oluyor ki , zaten isteksiz olan öğretmen arkadaşlara anlatırken onlar "hocam gördün mü gerek yok zaman kaybı "deyip işin içinden çıkıyorlar...
Ders içeriklerine gelince bizim dersimiz için sizin siteniz bile Eba daki değme içerikten güzel ...

Birşeyler yapılıyor ama" sürekli yolda düzelir " mantığıyla yapılıyor ... Biz de öyle ki neresinden tutsak elimizde kalıyor ...

Bu eba baskısını anlayamıyorum. Sene başı toplanti yapılır BTR ler EBA'yı tanıtsin denir. Neymiş kullanım verileri bilmem ne. Nereden çıktı bu kullanım sıralaması raporları. Baktılar eba kullanılmıyor raporlarla açık hale getirelim geride kalan az kullanan ebaya girmeyen il, ilçe, okul, öğretmen, öğrenci bulunup önlem alınsın. Tektek öğrenci, öğretmen arar oldum. Kim üye kim girmiyor. Zorla eba kullandiramayiz. Bilinçlendirme bir yere kadar. İller, ilçeler eba kullanım kayıt oranları için yarışıyor. Fatih etz de eba kullanım oranlarında ilk üçe giren illere ödül verildi. Neye göre ilk üç bu ebadan gerçek anlamda yararlanıp ders başarısını arttıran 3 il mı yoksa sırf girdik dakika doldurduk açtık baktık geçtik ilk üçe girdik mı? Panoda hazırlasak, seminerde versek, zorlasakta öğretmen, öğrenci eba'nın ne olduğunu zaten biliyor çoğu kullanacaksa isterse zaten kullanır. Bilmediği bir husus varsa zaten destek oluyoruz. Tamam ebaya sahip çıkalım girelim faydalanalım ama bu işi habire yok şu kadar öğretmen girmemiş yok şu kadar öğrenci kayıtlı değil bunları bulun aynı şeyleri tekrar tekrar ısrar etmenin bizlere bir yararı yok.
Kesinlikle hocam zorla EBA kullandıramayız... Biz işimizi zaten yapıyoruz , ama Bu BTR ler toplantısında nerdeyse tehdit edildik, arkadaşlar sizin okulunuza geldiğimizde üstü kapalı şunlara falan bakacağız , hatta toplantı tarihi kullanım sürelerine falan bakacağız geldiğimiz zamanki ile kıyaslıyacağız falan...

Bir bilişimcinin bilişimciye destek olması gerekirken, bu proje için en çok ihtiyaç olan branş bizken bu tarz davranışlar bizlere eziyet etmekten öte gitmiyor , ne eğitime , ne bakanlığa faydası olur ki bunun ...

Çok lazımsa EBA performans kriterlerinin başına getirsinler ya da Ek ders le ödüllendirsinler bakın nasıl kullanılıyor ...

Arkadaş biz de öğretmeniz diğer branştakilerde öğretmen. Biz kimiz de onları ebaya girsinler diye zorlayalım. Adam sana mı soracağım derste ne yapacağımı derse ne diyeceğiz merak ediyorum.

eba ya kendım de gırmıyorum kımseyı de zorlamıyorum ayrıca haddim degıl mılletı zorlamak ızah ederım sonrası benı baglamaz sidik yarısmasına sokmasınlar mılletı.

Bence Meb derhal morpayi satın alıp eba ya entegre etmeli. Sabah akşam eba için reklam yapıyoruz ama öğretmenler hala morpayi kullanıyorsa burada bir kalite farkı var demektir. Vitamin yerine morpa diyorum.

Eğitim Bilişim Ağı sosyal bir eğitim platformudur. Bu platforma ait her türlü hata, öneri ve dileklerinizi destek@eba.gov.tr adresine okul ve kimlik bilgilerinizi de ekleyerek yollayabilirsiniz.

Bugün bir arkadaşa rehberlik (sınıf içi uygulama ) yaptım , EBA yı tanıttım , sınıflarını ekledik, dosya nasıl ekler nasıl gönderir bahsettik uzun uzun...
Sonunda dediği : "ben bunu niye kullanıyım tarih içeriği yok , öğrenci de tablet yok, tabletin yaptığını kablosuz mouse yapıyo zaten , youtube da çok daha güzel içerikler var, bana lazım olan içerik de benim flashım da var" zaten....
Bazı yönlerden haklı da..
Verdiğimiz emeğe yazık gerçekten ...

eba ya kendım de gırmıyorum kımseyı de zorlamıyorum ayrıca haddim degıl mılletı zorlamak ızah ederım sonrası benı baglamaz sidik yarısmasına sokmasınlar mılletı.
Hocam eğer FP-BTR iseniz size tanımlanan ana görev fatih projesi ve EBA ... en azından tanıtmak bilgilendirmek zorundasınız... BTR değilseniz keyfiniz bilir ..

Arkadaşım biz bile bir soru ekleyip sınav hazırlayamıyoruz.Dersimiz içeriği yok.Çoğu zaman okul internetinden girerken bile bağlanmaz donarken, nasıl başkasına övebiliriz.Sen yemediğin yemekten başkasına yedirebilir misin?

ben 2 saatlik dersin 1 saatini her hafta ebaya ayırıyorum. Öğrenciler video izlemeyi seviyo test çözüyo.
Öğretmenlerden giren yok ama :(
Eba ya bilişimle ilgili biran önce testler eklenmeli

öğretmen şube eklemek istiyor paylaşım yapabilmek için, şubeyi seçip ekle dediğinde bu şube zaten var diye uyarı veriyor. halbuki yok.

bu hatanın çözümü nedir?

bu tip hataları ebaya nereden nasıl bildirebiliriz?

Geri