Eba şifre işkencesi

Kodla Büyü

jrerkan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Başka bir konuda daha yazdım ama buraya da yazayım çünki çıldırıcam.

Öğretmen hesabıyla çocuğa kod veriyorsun çocuk o kodla girmeye çalıştığında bir de üstüne veli tc kimlik numarasını istiyor.
Böyle bir saçmalık olabilir mi?
çocuk nereden bilsin veli tc sini veya ben nereden bileyim? her öğrenci için tek tek veli arayıp tc istenmez, kaldı ki istesen veli haklı olarak tc sini vermek istemez, çocuğun eline yaz ver getirsin desen onu da haklı olarak çocuğun eline vermek istemeyebilir.

hadi verdi diyelim ben okuldaki 1000 tane öğrenciye oturup tek tek şifre alıcam, 2 haftada bir şifreyi unutup gelecekler...

veliler edevlet şifresiyle kod alsın dediğinde, veliler zaten bu işi beceremiyor, e devletleri yok veya kullanmayı bilmiyor ki ordan girip kod alabilsin. girebilenlerden de kod alamıyoruz çocuğun biri görünüyor diğeri görünmüyor diyenler var velilerden.

yani çocuk şifresini bir kez unuttuğunda kaybettiğinde çocuğa yeniden şifre almak bir işkence. buna bir çözüm getirilmesi gerekiyor. 5 hafta geçti hala ben dersin yarısında bu eba şifre aldırma işlerini anlatmakla geçiriyorum çıldırıcam.

Son düzenleme:
Yazdıklarınıza tamamen katılıyorum hocam. Ayrıca diğer bir büyük sorun 5. sınıflarda öğrencilerin velisi seçili değil. O yüzden veli kimlik numarasını bile girseniz hata veriyor. Çok zorda kalırsam okul şifresiyle girip veli bilgilerine bakıp veriyorum... Yoksa dediğiniz gibi işkence...

Başka bir konuda daha yazdım amaburaya da yazayım çünki çıldırıcam.

Öğretmen hesabıyla çocuğa kod veriyorsun çocuk o kodla girmeye çalıştığında bir de üstüne veli tc kimlik numarasını istiyor.
Böyle bir saçmalık olabilir mi?
çocuk nereden bilsin veli tc sini veya ben nereden bileyim? her öğrenci için tek tek veli arayıp tc istenmez, kaldı ki istesen veli haklı olarak tc sini vermek istemez, çocuğun eline yaz ver getirsin desen onu da haklı olarak çocuğun eline vermek istemeyebilir.

hadi verdi diyelim ben okuldaki 1000 tane öğrenciye oturup tek tek şifre alıcam, 2 haftada bir şifreyi unutup gelecekler...

veliler edevlet şifresiyle kod alsın dediğinde, veliler zaten bu işi beceremiyor, e devletleri yok veya kullanmayı bilmiyor ki ordan girip kod alabilsin. girebilenlerden de kod alamıyoruz çocuğun biri görünüyor diğeri görünmüyor diyenler var velilerden.

yani çocuk şifresini bir kez unuttuğunda kaybettiğinde çocuğa yeniden şifre almak bir işkence. buna bir çözüm getirilmesi gerekiyor. 5 hafta geçti hala ben dersin yarısında bu eba şifre aldırma işlerini anlatmakla geçiriyorum çıldırıcam.
Ben bu hafta şifre oluşturmaya başlayacam. Yazdıklarınızı okuyunca aklıma şifreleri ve diğer bilgileri (Veli TC No vb.) bir listede yanımda tutup gerektiğinde ben müdahale etmeyi düşünüyorum. Yoksa çocuklar şifreleri kaybedebilir, unutabilir.

Ben Veli telefonu yolu İle alma seçeneğini seçip ,bütün öğrencilere kendi telefonumu yazıp alıyorum hemen,hepsinin şifresini de kendi okul numaraları İle ilişkilendiriyorum unutmuyorlar

Her sene giriş yöntemi değişiyor. Tamam öğretmenin şifre verme sistemi iyi de sonrası tamamen saçmalık. Öğrenci t.c kimlik nosu ile doğrudan giriş yapabilse güzel olur.

Öğrenciler kendi oluşturdukları şifreleri unutup gidiyorlar. Sürekli "Velinin T.C numarasını öğren yarın gel" diyaloğu oluyor. Hayır Veli T.C'si ile gelse dahi şifreyi yeniden oluşturmak da meşakkatli. Bir sisteme girmek bu kadar zor olmamalı.

Ben Veli telefonu yolu İle alma seçeneğini seçip ,bütün öğrencilere kendi telefonumu yazıp alıyorum hemen,hepsinin şifresini de kendi okul numaraları İle ilişkilendiriyorum unutmuyorlar
kendi telefonunu yazmak hiç mantıklı değil sonuçta veli bilgisi isteniyor neden özel bilgini paylaşıyorsunuz? ikincisi güçlü şifre oluşturma anlatıyoruz vşifreyi kimseye söylemeyin diyoruz öğrencilere okul numarası ile şifre vermek çelişiyor :/

Hocam şifresini unutanlar için, en mantıklı yol okulun e-okul şifresiyle veli bilgilerini alarak yeniden şifre verme. Çünkü çocuğa velinin tc sini getir diyoruz o da babasının tc numarasını getiriyor ama sistemde veli anne göründüğü için hata veriyor.
Şifre unutanlara bu şekilde yaptım. Ayrıca şifre verirken Ad.ogrencino gibi basit bir şifre verdim bir daha gelmediler.

Sayın hocalarım bu söylediğiniz yöntemlerin hiçbiri mantıklı ve makul değil hepsini uzun uzun anlatmayayım ama, ben öğrenci bilgilerini elimde tutup onlara ben şifre vermeye kalksam, iki günde bir unuttukları şifreleri onlara tekrar almak için ders işlemeyi filan bırakıp tenefüsler dahil öğrencilere şifre vermekle geçirmem lazım tüm mesaimi.

Bu sistemi yapanlar, eğer eba etkili şekilde kullanılsın istiyorlarsa bu işe daha mantıklı bir çözüm bulmaları gerek, yoksa yani ben kullanmayı bıraktım bırakıcam, her dersin 20 dakikasını eba ya giremeyenler ve 1 dakika boyunca kekeleyerek neden giremediğini neleri denediğini anlatan çocukları dinlemekle geçiriyorum.

Bu etkili bir yöntem kesinlikle değil. Eba kullanımını azaltmak için yapılmış bir yöntem. İnan kasıtlı olsa bu kadar olurdu.

En makul yol @ITSENSEI hocamın da söylediği yöntem. Anne mi veli baba mı veli bunu çözmek uzun zamanımı almıştı. okulun şifresi ile çocuğun velisi kim ise onu bulup kendin şifre vermek. Yoksa kimin veli olduğunu bilmen mümkün değil. Bu daha büyük bir uğraş.
Birde veli tc getiren bir uygulama olur ise bu iş daha da kolay olacaktır.

1034 öğrencim var ebadaki saçma yöntemleri uygulayarak hangi birine eba şifresi verecem.1 sınıf a alıyorum teslim ediyorum çocuk 3 gün sonra tekrar geliyor.işi gücü bırakıp bu işle uğraşmak lazım. EBA da bu işi yapan arkadaşlar buna çözüm bulmalı.
maksat ebaya tıklanmamak girmemekse gayet başarılılar.kesinlikle millet eskiden azda olsa giriyordu şimdi hiç girmiyorlar.
ebadan ders takibi yapan hocalarım bile sırf bu giriş illeti yüzünden çocuklardan bunaldıkları için bıraktılar.

EBA daki arkadaşların dikkatine

aynı konudan bende muzdaribim.
yorumum şu şekilde bulunsun istiyorum. Ebadaki bu kısmı düzenleyen eleman "tam bir beceriksiz", "sahadan uzak biri"

ebada bu kadar gizli ve güvenlikli giriş gerektirecek ne var? ebaya öğrenci rahatlıkla girmeli. Ebaya e devlet muamelesi yapılıyor, e devlete bile daha kolay giriliyor

Excel ile öğrenci bilgilerini çektim. Cilt no yu kullanarak bütün öğrencileri eba ya üye yaptım. Herkesin şifresini de TC sinin ilk 6 hanesi yaptım. 350 öğrenci için bayağı uğraştım. Neyse bitti sonunda.

sanki ülkenin kozmik bilgileri bulunuyor... öğrencinin girmemesi için her şeyi yapmışlar.

Excel ile öğrenci bilgilerini çektim. Cilt no yu kullanarak bütün öğrencileri eba ya üye yaptım. Herkesin şifresini de TC sinin ilk 6 hanesi yaptım. 350 öğrenci için bayağı uğraştım. Neyse bitti sonunda.
Hocam baştan hesap oluşturmamış kişiler için tamam, ama sonra şifresini kaybedip her gün gelen 15-20 öğrenci için nasıl yapıcaz bu işi?

Hocam baştan hesap oluşturmamış kişiler için tamam, ama sonra şifresini kaybedip her gün gelen 15-20 öğrenci için nasıl yapıcaz bu işi?
Valla benim okulda eskiden hesap oluşturan 5-10 çocuk vardı hocam. Onlara da iletişim numarasını kendi numaram verdim kod bana geldi. Sonra o kodla giriş yapıp yeni şifre belirledim. Benim okulda eskiden eba üyesi çok az olduğu için çok sıkıntı yaşamadım ama sizde üye çok ise zor tabi.

kendi telefonunu yazmak hiç mantıklı değil sonuçta veli bilgisi isteniyor neden özel bilgini paylaşıyorsunuz? ikincisi güçlü şifre oluşturma anlatıyoruz vşifreyi kimseye söylemeyin diyoruz öğrencilere okul numarası ile şifre vermek çelişiyor :/

okul numarası İle şifre veriyorum yazmadım daha dikkatli okursanız, okul numarası İle ilişkilendiriyorum yazdım ,,, telefon numaramı yazmakta bir sıkıntı görmüyorum şimdilik, maksat işler yürüsün, bir öneri yazdım sadece uygularsınız uygulamazsınız size kalmış

Eba kullanılmasın diye yapılmış bir yöntem olduğunu düşünüyorum. İki okulda btr tim biri 720 öğrenci biri bilmem kaç. Her işi bırakıp ders işlemek de dahil sadece işimiz eba şifresi vermek mi olsun

EBA Şifre alırken Aktivasyon yapamadıkları için şifre alamıyorlar bunun sebebi e-okulda öğrencinin velisinin kim olduğunun girilmemiş olması. Bu durumu okul idaresi yada sınıf öğretmenleri vasıtasıyla çözerseniz, veli bilgileriyle aktivasyon yöntemiyle kolayca şifre alabilirler... Bilgilerinize :)

E-okul ile şifre alabiliyorsa öğrenci, sadece e-okul ile giriş de yapabilir. Tekrar ayrı bir eba şifresi oluşturmanın mantığını anlamak zor. Ayrıca madem öğrenci eba şifresini unuttu ise o zaman yine e-okul bilgisi ile giriş yapsın. Yok Veli TC, yok Telefon, yok e-posta. Bunlarla ancak liseli öğrenci uğraşır.
Ayrıca kişisel bilgiler korunması ise maksat o zaman Veli TC side kişisel bilgi. Anne veya baba çocuğuna TC sini vermek zorunda değil. Ki çocuk anne babasının TC sini bilmek hiç zorunda değil.

Olmamış bu sistem... En kolayı direk e-okul ile ilişkilendirmek. Köprüyü iki defa niye geçiyor ki öğrenciler?

Bende bu seneki sistemin, Eba kullanılmasın diye yapılmış olduğunu düşünüyorum. Ne güzel oturmuş bir sistem vardı geçen yıllardan, işgüzarlıktan başka birşey değil, tam bir şeyler yerine oturdu diyorsun hoop bir de bakmışsın yine değiştirmişler, okulda yaklaşık 900 öğrenci var nasıl baş edilebilir ki, burada ebadan birileri inşallah sesimizi duymuştur!

ben eylül ayında ilk haftalarda sınıf listelerini aldım e okuldan da veli tc lerini bakıp eba şifre listesi die oluşturup sınıflara verdim sınıflara da yenilenen ebayı tanıttım. şifreleride değiştirmeyin dedim. şan hiçbir sorun yok. büyük okullardaki hocalara Allah yardımcısı olsun benim 170 öğrencim var zor olmadı.

eba giriş kısmını yapan süper zeka ya sahipmiş onu anladık. Hayatında okula hiç gitmemiş okulu gezmemiş veya Türkiye dışından da olabilir. Eba ya mı giriyoruz yapı kredi bankasına giriş mi yapıyoruz belli değil

eğer öğrenci şifresini oluşturmamışsa sıkıntı yok.hesap oluştur dediğiniz zaman tc cilt no ve öğrenci nosuyla giriş yapabiliyor ve şifresini oluşturuyor.Ama oluşturup unutursa sıkıntı

Geri