Eba şifre işkencesi

Kodla Büyü
Ben şöyle bir sistem yapıyorum. Okulun kendi hesabından eokula giriyorum. Öğrenciye numarasını soruyorum tcsini kopyalıyorum eba şifre vermeye şifreyi oluşturuyorum+ gizli sekmede öğrenci girişini açıp öğrenci tcsi ile şifreyi giriyorum. Doğrulama ekranıda gelince eokuldan velisine bakıp tcsini kopyalıyorum. Öğrenci girişinde veli tcsi ilede doğrulamayı yapıp öğrenciye nihai şifreyi veriyorum. 15-20 dk bir sınıfa şifrelerini vermiş oluyorum. En kolay böyle oluyor.

Kesinlikle çok saçma ve zorlayıcı bir sistem olmuş, e-okul bilgileri ile giriş çok mantıklıydı. Bunu yapma nedenleri belki şu olabilir sistemi değiştirelim herkes eba tanıtımını tekrar yapsın reklamın iyisi kötüsü olmaz gibi saçma birşey düşündüler anlaşılan, ancak şunu unutuyorlar ilk izlenim son izlenim oluyor sistemde zorlanan öğrenci ebayı hatırlamamak üzere unutuyor.

Veli kendisi alabiliyor arkadaşlar. Neden zorluyorsunuz kendinizi? Alamayan bir kaç Veli geldi bana. Nasıl yapacağını anlatan bir broşür paylaşmıştı bir arkadaş onu web sayfasına koydum. Ordan bakarak yaptılar. Öbür türlü işkence.

Veli kendisi alabiliyor arkadaşlar. Neden zorluyorsunuz kendinizi? Alamayan bir kaç Veli geldi bana. Nasıl yapacağını anlatan bir broşür paylaşmıştı bir arkadaş onu web sayfasına koydum. Ordan bakarak yaptılar. Öbür türlü işkence.
Tabi hocam herkesin velisi sizin gibi olsa hiç kasmaya gerek yok ancak okuma yazma bilmeyen veli de var teknoloji kullanımı kısıtlı veli de çok çoğu yerde.Keşke herkesin velisi sizin gibi olsaydı.

Başka bir konuda daha yazdım ama buraya da yazayım çünki çıldırıcam.

Öğretmen hesabıyla çocuğa kod veriyorsun çocuk o kodla girmeye çalıştığında bir de üstüne veli tc kimlik numarasını istiyor.
Böyle bir saçmalık olabilir mi?
çocuk nereden bilsin veli tc sini veya ben nereden bileyim? her öğrenci için tek tek veli arayıp tc istenmez, kaldı ki istesen veli haklı olarak tc sini vermek istemez, çocuğun eline yaz ver getirsin desen onu da haklı olarak çocuğun eline vermek istemeyebilir.

hadi verdi diyelim ben okuldaki 1000 tane öğrenciye oturup tek tek şifre alıcam, 2 haftada bir şifreyi unutup gelecekler...

veliler edevlet şifresiyle kod alsın dediğinde, veliler zaten bu işi beceremiyor, e devletleri yok veya kullanmayı bilmiyor ki ordan girip kod alabilsin. girebilenlerden de kod alamıyoruz çocuğun biri görünüyor diğeri görünmüyor diyenler var velilerden.

yani çocuk şifresini bir kez unuttuğunda kaybettiğinde çocuğa yeniden şifre almak bir işkence. buna bir çözüm getirilmesi gerekiyor. 5 hafta geçti hala ben dersin yarısında bu eba şifre aldırma işlerini anlatmakla geçiriyorum çıldırıcam.
Sizi o kadar iyi anlıyor ve hak veriyorum ki. Acaba bu giriş ve aktivasyon sistemini getiren arkadaşlar buraları okuyor mu? Resmen çocuklara işkence yapılıyor. Bende bu konuyu bakanlığa yazmayı düşünüyordum. Yeter artık. Tam dönem başlayacak bir şeyleri karıştırıyorlar. Tabi ki gelişecek EBA. Ama önce hazırlığını yap sonra sistemi değiştir.

Öncelikle sadece 1 öğrenciye şifre verdim. O da denemek için. Şube rehber öğretmenlerine havale ediyorum. O da olmadı velilere. Hatta veli toplantısında velilere öğretmenlerin sizin kimlik bilgisini bilmesi imkansız, en iyisi e devlet üzerinden siz verin dedim...
Şimdilik sıkıntı yok.
Şube rehber öğretmeninin yapacağı işleri yapmayın...
Birde ben 5 ve 6. Sınıfların dersine giriyorum. E okuldan diğer siniflarin bilgilerini göremem.
Diğer öğretmenlerin sorumluluklarını bize yüklemelerine müsade etmemeliyiz.

TC numarası bence gizli olan veya gizli kalması gereken birşey değil. Öyle olsa kimlik kartlarının üzerinde yazılı olmazdı.
E-okul sisteminden bakılabiliyorsa, bir belediye menuru, bir sağlık çalışanı bir kişinin tc numarasını görebiliyorsa, tc numarası gizli saklı birşey değildir.

Geri