edius programını bilenler?

Kodla Büyü

Caterpillar

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
arkadaşlar bu programı öğrenmek istiyorum,edius 6 yı indirdim fakat demo su..bunun free sini nerden bulabiliriz?bi de eğitim dersleri varmı elinizde?
bu program hakkında bilgisi olan pm atabilir mi?teşekkürler

Hocam ben de ilgi duyuyorum.
Editus nedir bir işletim sistemimidir yoksa windows üzerinde çalışan bir program mıdır Üreticinin sitesi neresidir
İndirme linkleri falan Ücretli midir ? Bilgilendirirseniz sevinirim.

Kurgu / Montaj amacıyla kullanılır. Grass Valley firmasına ait. Şu an 6.53 versiyonu var. Free olanını bulamazsınız; 15 günlük demosunu bulabilrisiniz kendi sitesinden. 15 gün sonra tekrar kaldır/kur yapamazsınız :) Windows8 uyumlu olan 6.53 için patch bulunmadığından ben şu an Windows8'de çalışan 5.51 versiyonunu kullanıyorum. Windows7'de 6.02,08,09,...gibi versiyonları çalışmakta. Eğitsellere Youtube üzerinde yabancı anahtar kelimelerle ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde Creative Cow gibi eğitsel sitelerininin materyallerine torrent siteleri üzerinden erişebilirsiniz. Bu arada daha 2 hafta önce kurgu programları konusunda bir başlık açılmıştı. Bu yazdıklarımı orada da yazmıştım; şimdi aklıma geldi :) Kendi yazımdan alıntılıyorum aşağıda ve linkte :

ses-ve-goruntu-isleme-divx-mpeg-codec-vs-f101/tv-kanallarinin-kullandigi-yazilimlar-t111471.html

Değerli dostlar,

Malumunuz Mahalli ve Merkezi kurslarda bir sürü konu var. Her tür konu elzem gibi görülmesine rağmen bu konuda enufak bir eğitimaçılmamış bugüne kadar. Okullarda neredeyse her türlü etkinliğin planlamasında, çekiminde, arkaplanında bulunan bizleriz ve gerektiğinde etkinlikler için ya da kişisel merakımız için bu yazılımları kullanmak gerekiyor. Bu işlerle uğraşan insanların kafasında ister istemez "O .... televizyonun jeneriğini nasıl hazırlamışlar acaba ?" gibi sorular oluşuyor bir süre sonra. E haliyle yapmak da istiyorsunuz. Ben bu konuda eğitim düzenlenmemiş olmasıyla ilgili öneri ve şikayet ekranlarından bildirim yapmıştım ama sonuç malum...Matematik, Scripting, 3D bilgisi gerektiren bu yazılımlar, zor olmasına rağmen ortaya çıkan sonuçlarla gerçekten ihyâ oluyorsunuz.

Sizlere tavsiyem katıldığınız eğitimlerde ve ilgili ekranlarda bu konuda kursların açılması için ileti göndermeniz, HİE birimlerine bu konudaki taleplerinizi iletmenizdir. Memleketimizde onlarca İletişim Lisesi, Fakültesi ve buralarda çalışan eğitimciler var. Onu da geçtim; bizlere ücreti mukabilinde Adobe'den dahi eğitim verdirilebilir. Bakanlık o kadar şeye fütursuzca para harcıyor ki inanın bu daha önemsiz bir konu değil. Uzaktan eğitim var diyebilirsiniz ama o da bir yere kadar...

Şahsım Kurgu Montaj işleri için EDİUS kullanmaktayım. Şu an 6.53 versiyonu bulunmakta(Windows8 için)
Aynı programın MAC kullananlar için eşdeğeri Final Cut Pro dersem arkadaşlarım itiraz etmeyecektir. İş akışı değişebilir ama ben böyle kabul ediyorum.
Jenerik ve Teaser'lar için After Effects kullanılmakta. Ancak uzun metrajdan ziyade kısa işler için kullanmakta. Zaten After Effects'de 30 sn'lik bir çalışmanın içinden çıkmak gerçekten büyük beceri. Kaldı ki 16-32 gb ram + i7 işlemci + sağlam bir İntel chipset'iniz yoksa After Effects ile 2K 4K'yı geçin 720p render almak bile saç baş yoldurtuyor adama.

AE konusunda Dünya Literatürü olan şahıs Andrew Cramer'dır. Videocopilot.net adlı sitede hem çok kaliteli Video Eğitseller hazırlıyor hem de insanların 3D, Texture, Footage,...vs konularda eksiklerini giderecek eklentileri kendi çalışma ekibine yazdırıyor(Visual C++). Bazıları ücretli bazıları ücretsiz. Ancak ben yeryüzünde kendi bilgisini bu kadar cömertçe paylaşabilen ve aynı zamanda da bilgi birikimi yüksek bir insan görmedim. Birçok eğitsel sonucunda çıkan oldukça kaliteli projenin dosyasını da ücretsiz indirmenize olanak sağlıyor. Bu siteyi Favori listenizden eksik etmeyin derim. e2'nin birçok yerinde bu arkadaşın teaser'larını görmekteyiz.

Gerek AE gerekse EDİUS nevinden programları yegane kullanamıyorsunuz. Zaten sadece kurgu yapacaksanız Edius kullanmanın da bir anlamı yok, Birkaç program arasında paslaşma yapmak zorundasınız. Örneğin 3D ihtiyaçlarınız oalcaksa Max ya da Cinema 4D elzem oluyor. Veya hiç bilginiz yoksa After Effects için Andrew Cramer'ın yazdığı Element 3D'den faydalanabilirsiniz. Doğal ortam kullanmanız gerekecekse alanında yegane olan Vue'yi kullanmanız gerekecek. Yukarıda arkadaşlarımızın da değindiği gibi Boris, BlueFX, TitleMotion, İzotope,... gibi yazılımların Edius, After Effects gibi programlara özel eklentileri mevcut. Program ve siz ne kadar yetenekli olursanız olsun eklenti olmadan olmaz diyorum.

Bu programları kullanacak arkadaşların birkaç şeye ihtiyacı olacağını naçizane söyleyebilirim:

- Çok güçlü bir donanım
- Kurgu Programı
- Bazı eksikleri gidermek için 3. parti eklentiler
- Fazla sayıda Ses Efekti
- Fazla sayıda Footage

Öyle 2 kere baktıracak çalışmalarım yok bu konuda ancak Kurum Kültürünü oluşturmak adına planladığımız bir proje için öğrencilerimle yaptığım röportaj montajı aşağıdadır. Ancak bu konuya cevap yazan bazı arkadaşlarımızın AE çalışmalarını çok beğendim, ellerine sağlık diyorum.

Edius, Footage, Ses efektleri, Yukarıda adı geçen eklentileri kullanmıştım:
http://www.youtube.com/watch?v=ti2MaKxpIec

After Effects gibi materyal ve eğitsel çeşitliliği olan bir program değil ,çünkü maksat belli; kes, yapıştır, geçişleri ayarla, ve render al. 3 boyut ve kamera simüle etme gibi ihtiyaçlar için edius'dan ziyade After Effects kullanılır. Edius, öğrenmek için ileri düzey performans gerektirecek bir program değil. Home(Kurgu başı), End(Kurgu sonu), C(Kes), ...vs 2-3 tuşu bildikten sonra birkaç tane de eklentiniz varsa kolaylıkla kullanabileceğiniz bir programdır. Movie Maker'ın yeteneklisi diyebilirim. Ancak diğer programlarla olan farkını, donanımlarla birlikte çalıştığınızda görebilrisiniz. E biz de televizyoncu olmadığımıza göre zikretmeye gerek yok. Videoların ve seslerin girişlerini Video/Ses kanallarının isimlerinin hemen altındaki mix seçeneğinden halledebilirsiniz. Ses kanallarını ayarlayabilirsiniz, ...vs vs.

NOT: Hem şimdi hem de daha önce birşeyden bahsetmemişim. Edius'un daha önce ait olduğu Canopus döneminde dosya boyutlarında ve özniteliklerinde(sn'de taşınan bitrate, video kalitesi, ...vs) değişikliğe ve genelde küçültmeye gitmek için Procoder isimli bir programı var. Canopus Procoder Wizard ve Canopus Procoder Express. Aynı kurulumla gelirler. Bulabileceğiniz versiyonları 3.6'dır. Videonuzu tam bir DVD'ye genişletmek, 1 gb'a küçültmek(ya da 350mb gibi rastgele bir boyuta), başka bir formata dönüştürmek,...gibi işlemlerde kullanılır. Yalnız bu programı piyasada bulunan 3-5 mb'lık video dönüştürme programlarıyla karıştırmayalım. Menülerine girdiğinizde zaten flv'yi mpeg'e dönüştüreyim maksadından çok uzak bir yapıda olduğunu anlayacaksınız. Biraz bilgi gerektirir. Yoksa ses görüntü senkronizasyonunu, video kalitesini, bitrate değerlerini ayarlayamazsınız; videonuz da hiçbirşeye benzemez. Dönüştürme ve genellikle de küçültme işlemi güncel bir bilgisayarda tahminen video sürenizin 1.5-2 katıdır. 20dakikalık bir videoyu 40 dakikada optimize eder. İşlemci ve ram hızınız bu sürede etkili tabi. Ancak kurguyla uğraşıyorsanız önceden yaratılmış videolarınız için ihtiyaç duyacağınızdan, elinizin altında olmalı. Çünkü herşeyi edius ile yaptığınız ilk kurgunun sonunda bitiremiyorsunuz. Ancak bir video'yu 4K ya da Bluray yapacaksanız bunu videonuzun ilk render'ını alırken, yani Edius ekranında yapmanız daha mantıklı olur. Çok kısa bir zaman alır çünkü :)

Faydalı oması dileğiyle.

arkadaşlar ben kullanıyorum kendi çapımda videoda editleyebiliyorum.Program bende var.eve gidince paylaşırım.

avy' Alıntı:
arkadaşlar ben kullanıyorum kendi çapımda videoda editleyebiliyorum.Program bende var.eve gidince paylaşırım.
hocam bekledik bekledik gelmediniz,pm de atamıyoruz kapalı..ne kadar daha beklemeliyiz aceba:)

edius u kurdum simgeye tıklıyorum açılıyor gibi oluo fakat açılmadan kapanıyor,sebebi ne olabilir?

Arkadaşlar Edius bildiğiniz gibi video düzenleme programı. Oldukça da gelişmiş ve kısa zamanda birçok kurgu programının yerini doldurmuş başarılı bir yazılım. Daha önceleri Canopus şirketinin piyasaya sürdüğü bir programdı fakat daha sonra Grassvalley şirketi devraldı. Türkiye'de de oldukça yaygınlaşan bir program oldu. Programın eğitim seti ilk defa geçen sene çıktı ve sürekli de güncelleniyor. Bu bağlantıdan eğitim setini inceleyebilirsiniz. www.ediusegitim.com

Geri