Efect'e duyarlı koltuk...

Kodla Büyü

tcoalngsau

Süper Üye
Süper Üye
arkadaşlar bu konuyu nereye açacağımı bilemedim aslında.İnternetten okudugum bir haber beni buna itti ve bir proje için bilgi almak istiyorum.öncelikle amacım sinema veya film izletmek vs degil.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1012878

Gelelim konuya, okuduğum haberde Ankarada sanayide çalışan bir adam 3-4 kişilik mühendis ekibi ile beraber 7D sinema sistemi geliştirmiş ve bu tüm sitelerde haber oldu 2010 yılında.beni ilgilendiren bölümü efectlere duyarlı koltukların yapımı.Yani sarsıntı ,titreme,yana yatma v.s işlemlerinde koltugunda buna duyarlı hareket etmesi..bunu bilgisayar mühendisi olan oto tamircisi adamın oğlu yazılım yolu ile yapmış..Bu konuda bilgisi olan ve burada paylaşacak olan var mı? bu işi herkes yapabilir mi? böyle koltuklar satılıyor mu piyasada acaba? benim bu koltuklara ihtiyacım var kısacası..

Burda aslında biraz teknik hile var. Filmde bir aksiyon olduğu için koltuk hareket etmiyor. O saniyelere göre programlanmış koltuk motoru, pervanaler vs ek cihazlar film ile senkron çalışıyorlar. Bu sebeple bu tarz eğlence sinemalarında fazla film seçeneği olmuyor.

iyide hocam ozaman her filime ayrı program yazmak gerekir..ben tam bilemiyorum tekniğini ama bu mantık biraz zahmetli ve çok amatörce geldi bana.. yine fikir için tşkler

Hani alt yazılar filmin saniyesine göre geliyor ya bu da onun gibi kaçıncı saniyede hangi tepkiyi vereceği sanki alt yazı gibi yükleniyor. Her filme göre bir tepki akışı hazırlamak lazım. Yani yazılım bir kez yapılıyor. Tepkiler zaten yüklü. Sadece ne zaman nasıl ve ne kadar tepki vereceğinin filme göre akışı hazırlanıyor tahminimce

Geri