Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Eğitek'e Gönderilecek Çalıştay Bildirisi-Güncel

Konu, 'CeBIT eurasia Bilişim 2010' kısmında @lperen tarafından paylaşıldı.


 1. the_korsan

  the_korsan Site Admin Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.980
  Beğeni:
  50
  Bir konvoy en öndekinin hızına göre gider degil mi hocam, siz öndekini geçseniz ne olur, sizi takip eden olmaz.

  Valla ben bilişim teknolojileri formatör ögretmeni oldugum için şikayetçi degilim, yanlışlardan eksiklerden zorunluluktan, iş bilmez ufku darlardan şikayetçiyim ve mecburen de genelin sıkıntısına kulaklarımız kapanmıyor kapanamaz.

  Bakanlıkta işler agır ilerliyor ya hocam biz de bakanlıga uyduk gidiyoruz bakalım ama bu konvoyun sonu illaki bizim istedigimiz istikate dönecektir er geç,
   
 2. halukk

  halukk Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  18 Eylül 2007
  Mesajlar:
  250
  Beğeni:
  0
  Hani bir ara öğrencilere 100$ civarında mal olan laptoplar yapıp vereceklerdi, bazı ülkelerde uygulanmaya başlamışlardı vs. Neden MEB öğrenciyi merkez aldığı öğretim şeklinde böyle bir proje yapmıyor da bu tarz akıllı sınıflar oluşturmaya çalışıyor. Özellikle ilk kademe öğrencilerinin velilerinden 1.sınıfta 50-100 lira toplanarak rahatlıkla bu tarz bir sınıf oluşturulabiliyor ve 5 sene boyunca kullanılıyor o donanımlar. Veli de böyle bir şeyi destekliyor zaten, tabi ki maddi imkanı düşük çevredeki okulların durumu farklı. Fatih projesinde belirtilen donanımlara sahip sınıflar şu anda bir çok okulda mevcut, bununla ilgili isterseniz anket yapalım. Bu sınıfta ders yapan öğretmenin elini kolaylaştırmaktan başka bir şey değil... Ama yine ceremesini çekecek olan bizler...formatörler.

  Yok mudur netbookların daha basitini ucuza mal edecek bir firma ? yani 570 bin sınıf yerine öğrencilere 1 milyon laptop dağıtarak başlasalar projeye daha öğrenci merkezli bir yaklaşım olmaz mı? Ders kitapları da elektronik olursa oraya ayrılan kaynak da bu projeye harcanır.
   
 3. ist_koord

  ist_koord Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2010
  Mesajlar:
  1.241
  Beğeni:
  1
  Üstadım aslında ben bilişim teknolojileri formatör öğretmeni olduğunuz için şikayetçiyim

  çünkü hep yazdım formatör öğretmenlik BÖTE mezunları gelene kadarki bir ara süreçtir ancak iş garipleşti.
  alanı dışında dışında bir alanda formasyon alıp o alanda geçici olarak görev veren eğitmenlere formatör denir.
  yani edebiyat öğretmeninin bu alanla ilgili bir kısım formasyon alıp BT Formatör Öğretmeni adını alması makuldür ama bilgisayar öğretmenine formatör demek saçmalıktır malesef. Bu BÖTE mezununun asli görevidir üniversitede okuma amacıdır neyse.

  Sizin orada bulunduğunuz çalıştayda tunay bey bizlerin çok değerli olduğunu söyledi, aynı şeklide çalıştaydan bir hafta önce ben ve 5 BÖTEci(ikisi diyarbakırdan, birisi boludan,birisi vandan, birisi eskişehirden) arkadaşım çat kapı Eğitek Genel Müdür Yardımcısı Turan Şişman beyi ziyaret ettik, kendiside sizler bizim için çok önemlisiniz dedi, fatih projesinden temel hatlarıyla bahsetti bu projede önemli olduğumuzu belirtti.

  Sıkıntı aynı önemi İllerde beraber çalışılan okul idarecilerinin ve diğer öğretmenlerin anlamaması daha da kötüsü bunu anlayan diğer öğretmenlerin işlerinin zorlaşacağını farkederek yolumuza taşlar koyması.
  Keşke sakarya üniversitesinin sunumunu orada mümkünse tunay bey varken seyredebilseydik yalçın beye de selamlar kırılmasın ancak onun yapacağı sunumdan çok daha faydalı çok daha akademik bir giriş olur ve gerçekler ortaya dökülürdü.

  Bakın hocam ben turan beyi ziyaret ettiğimiz arkadaşlarada söyledim turan bey fatih projesini genel hatları ile kendisin ziyarete gelebilen 5 ilden 6 BÖTE öğretmenine anlattı ve sordu sizce nasıl geliştirebiliriz.
  arkadaşlarımız ne dediler biliyormusnuz
  Bizim ders sorunumuzu nasıl çözeceksiniz?
  Görev tanımlarımızı netleşecekmi?
  Fatih projesini geliştirebilmek için fırsat ayağımıza gelmiş CEBİT te mahir de söyledi bu fırsat il koordinatörlerinin ayağına gelmiyor inanın, biz bu fırsatı PGM veTTKB ye sorulması gereken soruları sorarak kaçırdık hayırlısıyla. Ben orada da söyledim olması gereken ilk ve belkide tek adım bu anlamdaki mikro düzeydeki idari bilinçlenmedir(okul idarecilerinin bilinçlendirilmesidir) diye umarım katılırsınız. Aslında bu forumda anlatılan saçmalıkların tamamı idarecilerin kral benim tutumundan kaynaklanıyor sadece yani idarecilerimiz idare ederken saçmalıyor. Ama inanın sadece bizim dersimiz için yada bizim alanımız için saçmalamıyorlar üzücü ama genelde saçmalıyorlar :). Bize düşen o konvoyu hızlandırmak için elimizden geleni yapmak bir bilgisayarcı olarak değil bir formatör olarak değil bir öğretmen olarak bunu yapmak.
   
 4. manhem

  manhem Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  25 Aralık 2007
  Mesajlar:
  964
  Beğeni:
  3

  yeni bir konvoy yaparız hocam genç, dinamik, kıpır kıpır o yavaş konvoydan sıkılmış hareket isteyenlerden ama çok sabır ve çok gayret lazım :wink:
   
 5. zerdem

  zerdem Site Gezgini

  Kayıt:
  11 Mart 2007
  Mesajlar:
  95
  Beğeni:
  0
  teknisyen değil öğretmen olduğumuz da vurgulanmalı
   
 6. yuci81

  yuci81 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Şubat 2008
  Mesajlar:
  732
  Beğeni:
  73
  böte mezunu değilim liseden tercih bile edemedik alan dışıymış çünkü (bkz. anadolu ticaret bilgi işlem bölümü) ama ilköğretimde görev yapıyorum. ben eğitim teknoloğu/formatör olarak mı yetiştirildim? Hayır. bakanlık/ttk önce tef,esef mezunlarını kesinlikle ilköğretim/düz liseye atamamalıdır. nasıl ilköğretim matematik, lise matematik ayrıldıysa zamanında, bizim branşımız da en kısa zamanda ayrılmalıdır diye düşünüyorum. zamanı geldi geçiyor bile!
   
 7. ist_koord

  ist_koord Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2010
  Mesajlar:
  1.241
  Beğeni:
  1
  SAyın forum yazarı kesinlikle size katılıyorum bu tamamen bir türkiye(bakanlık) ayıbı BÖTE mezunu ve Tef mezunu eskiden ayrı kod ile tanımlıydı şu ara o birleşti. Benim iki bölüme de saygım var ama siz uçak mühendisine uçak kullandırtamazsınız. BDE yi yaygınlaştırmak BÖTE cilerin boyun borcu onun için çalışmak bizim vebalimiz, BT ile ilgili alana özel eğitim vermekse TEF ci arkaraşlarımızın vazifesi. O sebeple umarım bu sorun en kısa zamanda düzelir.

  a) Tef mezunları meslek liselerinde alana yönelik eğitimlerini verebilirler.
  b) BÖTE mezunları alanlarına özel çalışabilirler ve hakettikleri saygıyı biran önce görürler.
   
 8. porry

  porry Aktif Üye

  Kayıt:
  11 Eylül 2009
  Mesajlar:
  218
  Beğeni:
  1
  en sinir olduğum sabah 8 akşam 17 çalışma saati.Millet evine giderken ben neden hala oradayım bir tülü anlamyorum.Benim de ailem var benim de çocuğum var benim yapılacak başka işlerim var.Ben neden akşam 17 de okuldan çıkmak zorundayım.
   
 9. serkanozen1

  serkanozen1 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  14 Aralık 2007
  Mesajlar:
  826
  Beğeni:
  0
  Sınıf öğretmeni kadrosunda bulunan biz formatör öğretmenleri de unutmayalım.
   
 10. karinca_52

  karinca_52 Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  10.514
  Beğeni:
  215

  çok güzel inş. olur .....
   
 11. ist_koord

  ist_koord Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2010
  Mesajlar:
  1.241
  Beğeni:
  1
  :!: :!: :!:
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal