Eğitim çalışanlarına aşı ve test dayatması yapılamaz!

Kodla Büyü

@lperen

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Eğitim çalışanlarına aşı ve test dayatması yapılamaz

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası getirilen öneriler üzerine Kabine toplantısında okulların açılması ve yüz yüze eğitime başlanması gerekçesiyle aşı olmayan eğitim çalışanları için haftada iki defa PCR testi zorunluluğu getirilmiştir.

Okulların açılmasının salgınla mücadele sürecinde başarılı olunmasına, salgınla mücadelenin ise aşılama, mesafe kuralları, sosyal izolasyon, maske vb. tedbirlerin toplum ve birey nezdinde yerine getirilmesine bağlı olduğuna şüphe yoktur. Ancak salgınla mücadele sürecindeki diğer bütün faktörlerin göz ardı edilerek okulların açılmasının, öğretmenlerin ve eğitim çalışanlarının aşılanmasına veya PCR testi zorunluluğuna indirgenmesi şeklindeki hatalı ön yargının kabulü mümkün değildir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün, toplumda vaka sayıları artıyor olsa dahi fiziksel mesafe, maske, el hijyeni ve havalandırma gibi önlemlerin yaş dönemlerine uygun bir şekilde uygulanmasıyla okulların açık kalmasının sağlanabileceği yönündeki tespiti ortadadır. Buna rağmen haftada iki defa PCR testi zorunluluğu getirmek gibi fiilen yürütülmesi neredeyse imkânsız, psikolojik baskı boyutuna varacak, aşılanmayı bireysel bir tercih olmaktan çıkarıp zorunlu bir tercih hâline getirecek her türden zorlamanın, okulların açık tutulması amacına hizmet etmekten uzak olduğu bilinmelidir.

AİHM ve Anayasa Mahkemesi’nin ihtiyari olmayan tıbbi bir müdahale olarak zorunlu aşının özel hayata saygı hakkına müdahale teşkil ettiğine dair kararları ortadayken, eğitim çalışanlarının mesleklerini ifasının, kamu hizmetinin yerine getirilmesinin haftada iki defa PCR testi yaptırma şartına bağlanması, dolaylı yoldan aşı zorunluluğu dayatılması ve bu suretle temel insan haklarının ihlali niteliğindedir.

Bu nedenle, hukuki dayanaktan yoksun, hatalı ve yanlış olan eğitim çalışanlarına PCR testi zorunluluğu kararı yeniden ele alınmalı; eğitim kamu hizmetinin yürütülmesini zora koşacak, eğitim çalışanlarının moral, motivasyon ve çalışma azmine zarar verecek, kurum içi çalışma barışını bozacak bu hatadan bir an evvel dönülmelidir.

Kaynak: https://www.ebs.org.tr/manset/5448/egitim-calisanlarina-asi-ve-test-dayatmasi-yapilamaz

Hala akledebilen insanları görmek sevindirici. Sendikayı tebrik ediyor ve teşekkürlerimi sunuyorum.
Eğer sendikaların siyasi bir yanı olduğunu görmesem bu açıklama sonrası ilk defa sendikaya kaydolabilirdim.

Son düzenleme:
"Baba" diyor bizim çocuk
"Çocuk hakları sözleşmesi ne işe yarıyor"
Çocukların hakkını daha iyi yiyebilmek yemedikleri yeri koymamak için var diyorum.. Ebs nin niye olduğunu herkes biliyo; idareci atamak vs vs . Yaralı parmaga işeyeceklerini pek sanmıyorum. Vitrinlik çalışma yapmışlar. Yine de tebrik ediyorum darısı bizim baston değneklerine

Dün zaten bunu demişti Cumhurbaşkanı.

Başta öğretmenleri ileri sürmek mantıksızdı ondan da dönecekler ya da velilere de gelecektir diye düşünüyorum.

Aşı olmamış bir öğretmen testi yaptırdı ve negatif çıktı diyelim. Belirti göstermeyen yada belirtisi olup umursamayan bir çocuk okula geldi arkadaşlarına, öğretmenlerine bulaştırdı. Sonraki testlerin birinde öğretmen pozitif çıktı. Öğretmen tamam karantina altına alındı. Güzel o öğretmeni erken teşhis ettik ve belki erken tedavi olduğu için kurtardık ve yapmak istediğimize eriştik ve güzelde oldu. Bu mantıkla hareket edince güzel ama o bulaştıran çocuk yada velisi bulaştırmaya devam edecek. Bu durumda öğretmen mi suçlu halk arasında pozitif çıktı diye yoksa öğrenci mi test yapılmadı diye?

Hemen denecek filanca okulda şu öğretmen hasta olmuş bak devletimiz gördü bu durumu diye. İnşallah velilerden ve hatta kalabalığa girecek herkesten test istenir.

Bir buçuk yıldır okullar kapalı ve çocuklar okul hariç her yerdeydi. Çoğu Kimse çocuğunu sokaktan almadı şimdi okul açılmasın diyor. Açılmayınca da öğretmenler yatıyor diyor aynı yaşam formları.

"Aşı olmayana ... zorunluluğu." şeklindeki cümlelerin hepsi hukuksuzdur, mantıksızdır.

Bu ... karardan sonra bilerek kendilerine virüs bulaştıracaklar çıkacaktır, veya şikayetçi gibi gidip pozitif pcr alacaklardır.

herkese gelmemiş sadece
Genelgede konser, tiyatro gibi etkinlikler ve uçak-otobüs-tren yolculuklarında 6 Eylül'den itibaren PCR testi zorunluluğu getirildiği
zaten her hafta konser tiyatroya gitmekten pariste çay içmeye gitmekten vede sanfransiskoda dolma yemeye gitmekten başımız dönmüştü şimdi belki tenha olur sakin olur felan felön.

Başta öğretmenleri ileri sürmek mantıksızdı ondan da dönecekler ya da velilere de gelecektir diye düşünüyorum.

Aşı olmamış bir öğretmen testi yaptırdı ve negatif çıktı diyelim. Belirti göstermeyen yada belirtisi olup umursamayan bir çocuk okula geldi arkadaşlarına, öğretmenlerine bulaştırdı. Sonraki testlerin birinde öğretmen pozitif çıktı. Öğretmen tamam karantina altına alındı. Güzel o öğretmeni erken teşhis ettik ve belki erken tedavi olduğu için kurtardık ve yapmak istediğimize eriştik ve güzelde oldu. Bu mantıkla hareket edince güzel ama o bulaştıran çocuk yada velisi bulaştırmaya devam edecek. Bu durumda öğretmen mi suçlu halk arasında pozitif çıktı diye yoksa öğrenci mi test yapılmadı diye?

Hemen denecek filanca okulda şu öğretmen hasta olmuş bak devletimiz gördü bu durumu diye. İnşallah velilerden ve hatta kalabalığa girecek herkesten test istenir.

Bir buçuk yıldır okullar kapalı ve çocuklar okul hariç her yerdeydi. Çoğu Kimse çocuğunu sokaktan almadı şimdi okul açılmasın diyor. Açılmayınca da öğretmenler yatıyor diyor aynı yaşam formları.
dün gittik hastaneye doktorumuz korono çıkmış dediler karantinada dediler bugün gittik işteydi nasıl olur dedik test hatalıydı dedi böyle güvenilirdir testler.

Asıl yapılması gereken çocuğunu okula gönderen aşısız velinin PCR testi olmasıdır. 8 ders saati yan yana oturacak çocuklar mı bulaştırırı yoksa mesafeyi koruyan öğretmen mi?

Aşı olanlar virüsü taşımayacak mı?
Aşı olan ile olmayan arasındaki fark sadece aşı olanın kendisinin hastalığı hafif geçirmesi değil mi? Aşı olan kişi de bulaştırabiliyor.
Pcr testi zorunlu olacaksa (?) aşılı - aşısız tüm herkese gelmeli.

Amaç insanları zorla aşı yapmaya razı etmektir.
Yanlışsam düzeltin.

Hocam yazdıklarınız doğru ancak bir nokta eksik sanki virüsü sadece aşısız insan taşıyormuş gibi yazmışsınız ancak aşılı insanda de Covid oluyor ve taşıyıcı olabiliyor hatta Oxford Üniversitesinin çalışması var bu konuda aşılıların taşıyıcılığı arttı diye..
PCR testleri öğretmeni ya da öğrenciyi düşündüklerinden değil yıldırarak aşı yaptırmak için

Bu mantıkla soru şu aşılı olanlar virüsü yayınca aşısızlar nasıl korunacak ? :)

Hocam yazdıklarınız doğru ancak bir nokta eksik sanki virüsü sadece aşısız insan taşıyormuş gibi yazmışsınız ancak aşılı insanda de Covid oluyor ve taşıyıcı olabiliyor hatta Oxford Üniversitesinin çalışması var bu konuda aşılıların taşıyıcılığı arttı diye..
PCR testleri öğretmeni ya da öğrenciyi düşündüklerinden değil yıldırarak aşı yaptırmak için

Bu mantıkla soru şu aşılı olanlar virüsü yayınca aşısızlar nasıl korunacak ? :)
sanki virüsü sadece aşısız insan taşıyormuş gibi yazmışsınız
Dediğim sonucuna nasıl vardınız acaba? Ben genel olarak herkes o düşüncede diye sadece o örneği verdim. Aşılı da aşısız da bu illeti yayıyor. Aşı yokken geçen sene bahar ve yaz aylarında bangır bangır bağırmadılar mı süper taşıyıcılar var aramızda, hiç belirti yok ama çok kişiye bulaştırıyor diye.

Yazdığımı tekrar okursanız aşı olmamış kişileri bu dayatma gibi uygulamadan aslında haklı gördüğümü anlarsanız. Benim demek istediğim sadece öğretmene bunun yapılması haksızlık oluyor. Okulda vaka çıkınca öğretmen test yapıldığı için sadece sanki öğretmen yayıyormuş gibi bir algı olacak dedim. Halbuki aşılı bir birey de - ki bu öğretmen olmak zorunda değil tekrar söyleyeyim de- belki enfekte olacak ve aşılı olduğu için hafif atlatacak ve bu süre zarfında yayacak bilemiyoruz.

İşte bu belirsizlikleri hiçbir kimse açıklayamıyor. bu sadece bizim ülkemize has bir durum değil tüm yer yüzünde geçerli bir durum bu.

Son düzenleme:
sanki virüsü sadece aşısız insan taşıyormuş gibi yazmışsınız
Dediğim sonucuna nasıl vardınız acaba? Ben genel olarak herkes o düşüncede diye sadece o örneği verdim. Aşılı da aşısız da bu illeti yayıyor. Aşı yokken geçen sene bahar ve yaz aylarında bangır bangır bağırmadılar mı süper taşıyıcılar var aramızda, hiç belirti yok ama çok kişiye bulaştırıyor diye.

Yazdığımı tekrar okursanız aşı olmamış kişileri bu dayatma gibi uygulamadan aslında haklı gördüğümü anlarsanız. Benim demek istediğim sadece öğretmene bunun yapılması haksızlık oluyor. Okulda vaka çıkınca öğretmen test yapıldığı için sadece sanki öğretmen yayıyormuş gibi bir algı olacak dedim. Halbuki aşılı bir birey de - ki bu öğretmen olmak zorunda değil tekrar söyleyeyim de- belki enfekte olacak ve aşılı olduğu için hafif atlatacak ve bu süre zarfında yayacak bilemiyoruz.

İşte bu belirsizlikleri hiçbir kimse açıklayamıyor. bu sadece bizim ülkemize has bir durum değil tüm yer yüzünde geçerli bir durum bu.

Aslında aynı şeyleri düşünüyoruz :) Benimde demek isteğim şu (size değil üzerinize alınmayın) aşılıda aşısızda covid olup bulaştırabiliyorken neden sadece aşısız olanlara PCR testi yapılıyor amaç nedir ? Bence yıldırmak ve aşıya zorlamak çünkü başka hiçbir mantığı yok.

Aslında aynı şeyleri düşünüyoruz :) Benimde demek isteğim şu (size değil üzerinize alınmayın) aşılıda aşısızda covid olup bulaştırabiliyorken neden sadece aşısız olanlara PCR testi yapılıyor amaç nedir ? Bence yıldırmak ve aşıya zorlamak çünkü başka hiçbir mantığı yok.
Olacaksa herkese olması gerekli bence de. Mesela doktorlardan da var aşı olmayan ve olmam diyen. Onlara neden bu tür uygulamalar yapılmıyor? İmamlar 5 vakit namaza gidiyor ve riskli dediğimiz kesim çoğunlukta bu durumda. Tutupta namaza da mı gitmesin insanlar pes artık diyecek arkadaşlar olursa da lütfen 5-6 kez daha okuyun ve demek istediğimi anlayarak yorum yapın. Kimseye şunu yapmayın deme hakkım da haddimde yok.

Eşim memur her gün bir sürü insan maskesiz geliyor uyarıyoruz tavır yapıyor diyor. Aşağıda girişte güya denetim var ama adam geçmiş denetimi. İşletmeye giderken ayı binaya giriyordum denetim vs hak getire idi o zaman yasaklar varken bile. Yazık iki tane memur var hes kodu sorgulamaya çalışıyor bir kabin içinde ama insanlar umurunda olmadan transit geçiyor. Memur arkadan sesleniyor bağırıyor ama kim duyacak? Hemen yanında polisler var onlarda muhabbetinde kim kalkacak ta bakacak.

Birisi gelmiş eşi pozitifmiş bu çıkmış gelmiş işi yaptırmaya. Oradaki memur sormuş sen nasıl çıktın evden ve aşağıdaki hes kodunu nasıl geçtin diye de adam ben aşılıyım demiş. Mantık bu oldu artık.

Devlete yüklenmekle de çözülmez bu iş, sözde yasak getirmekle de. Halkımızın umurunda değil esasen. Sorsan herkes kurala uyuyor ama diğer kimse kurala uymuyor.
Yasaklar zamanında kışın insanlar sokakları boşalttı in cin vücuda büründü kanlı canlı çarşıda, pazarda gezindi! İn cin top oynuyor deyimi vücut buldu bence!

Yaptırmadık diyelim haftada iki gün PCR testi. Yaptırımı ne olacak onu merak ediyorum.
Anayasa bizden yana, genelge aşıdan yana.. kim yener dersiniz..

• Beğen
Tepkiler: mse
Yaptırmadık diyelim haftada iki gün PCR testi. Yaptırımı ne olacak onu merak ediyorum.
Anayasa bizden yana, genelge aşıdan yana.. kim yener dersiniz..
Sivil bir anayasa yapalım o zaman..
İşin şakası ama yaptırımları gelir öğretmen ailelere tazminat öder vs gibi o yüzoen kalabalığı az olan sınıflar tercih edilmeli; tabii edebiliyorsan

Peki malum sendika ne yapmamızı öneriyor; işe mi gitmeyelim tutunak mı tutalım emirleri yazılı mı alalım mahkemeye mi gidelim

http://www.kasaroglu.av.tr/tr/covid19-asisi-turkiyede-zorunlu-hale-getirilebilir-mi

Yazmış çizmişler ama aşı olurken sorumluluğu üzerime alıyorum formundan hiç bahsetmemişler..
Yönetmelik var okul müdürü uygulamak zorunda okula almayacaksa kime tutanak tutturacağız öğretmen yanaşmaz mecbur polis gelecek okula almıyorlar beni diye.. Müdür emri yazılı tebliğ etti edemez de o zaman nolecak

İşi gücü bıraktık
https://mobile.twitter.com/FtmKmlgl/status/1428611392710578177

Son düzenleme:
Aşı da olmuyorum pcr da yaptırmıyorum.
Domuz gribi de aynı covid gibi hayatımıza giriş yapmış. Bikaç sene sonra covid de domuz gribi gibi olacak. Ekşi sözlükte domuz gribi başlığında 70küsür sayfa var. Çoğunu okudum. Bu kadar mı aynı olur? Aşı olunmalı diye ısrar edenler, aşı olmak istemeyenler. Kararsız kalanlar. Ölenler, ağır atlatanlar, hissetmeyenler, Bazı ülkelerde kapanmalar vs. Bugünkünün aynısı. Sosyal medya o zaman şimdiki kadar aktif kullanılmıyordu, eğer aktif olsaydı domuz gribinin de covid gibi namı yürürdü diye düşünüyorum.
Onam formunda “Bu aşının uzun süreli etkilerinin ve verimliliğinin şu an bilinmediği yine aşının henüz bilinmeyen olumsuz etkilerinin de olabileceği, ürünün salgın koşulları altında tamamen kişinin kendi istemesi halinde kişiye uygulanacağı bilinmelidir. Bu sebeple üretime ait hataların haricinde oluşabilecek maddi ve manevi zararlar konusunda üretici firma sorumlu olmayacağını beyan etmektedir.” ifadesini kabul ederek aşı olmak istemiyorum. Benim bedenim benim kararım kısaca. Not: ilk zamanlar çift maskesiz kapıyı açmazdım. Zamanla fikrim değişti.

Geri